Jump to content
BasicCX

Who Wants To Be A Hundred-aire?

Recommended Posts

Ni aku ada buat game 3 tahun dulu menggunakan Swish/SwishMax. Game ni serupa macam Who Wants to Be A Millionaire, tapi versi ni dinamakan - Who Wants to Be A Hundred-aire :D. Fully Functional standalone jadi xperlu plug-in flash ke apa ke bila nak main. Tapi game nih direka untuk produksinya level kira real time studio sebenar macam who wants to be a millionaire tu la. Kalau main sorang-sorang memang akan rasa senang tapi bila buat situasi yang betul2 soalan RM 5 pun xleh jawab... hihi :lol:

Nih screenshoot game tu, tapi nih versi upgrade 2006 dengan fungsi dan interface yang telah diubahsuai. :)

Intro

Panel 'Tahap Selamat'

Panel Soalan dan Jawapan

Jika jawapan anda betul

Gambar lain:

Fungsi Talian Hayat: 50/50

Fungsi Talian Hayat: Tanya Rakan

Fungsi Talian Hayat: Tanya Penonton

Yeah! Juara! :P

Game nih dibuat untuk kegunaan serupa seperti program Who Wants to Be A Millionaire tapi yang seksanya aku buat sorang-sorang pulak tu programming, design, networking, story board, dan semua fungsi untuk aturcara semasa program berlangsung. Tapi puas hati la... berdebar sehinggakan soalan senang pun diorang xleh jawab akibat kena psiko dengan 'Jalaludin Hassan'. Haha :D

P/S: Game nih di control fully by keyboard. Hanya pekerja teknikal sahaja tahu macam mana nak kendalikan game ni.

UPDATE: Ok aku dah upload satu set demo bersama dokumen manual sekali (jangan lupa buka speaker tu kuat2):

http://www.mediafire.com/?ouymlzcx8lo (10.92 MB)

Edited by BasicCX

Kat mana nak main... takde tempat download pun? Nice game.... ko buat projek nie untuk suka2 ker atau ada company suruh buat.... :D

Yang ni untuk projek kolej dkt UM masa tu aku baru first year tup2 jadi pengurus multimedia dan teknikal siap la aku xtahu apa2 pasal projek tetiba kena handle projek pulak. Projek ni ada tiap2 tahun jadi ni program tahunan. Tapi bila dah dua tahun jadi pengurus tu, aku keluar dari projek tu dan simpan la source code ni sebab aku yang buat. Aku kata kat diorang, kalau nak program ni, beli... huhu

Kalau yang suka2 aku buat tu ialah mp3 streaming player.

Ok aku dah upload satu set demo bersama dokumen manual sekali (jangan lupa buka speaker tu kuat2):

Jangan nak reverse engineer ye. Aku tahu korang leh buat :P

Ok aku dah upload satu set demo bersama dokumen manual sekali (jangan lupa buka speaker tu kuat2):

Jangan nak reverse engineer ye. Aku tahu korang leh buat :P

Hmmm... aku pegi link tu... tapi invalid sebab dia cakap takde apa2 pun dalam tu. So takleh nak download... :blink: Cuba ko check balik location tuh..

Aik... boleh je download nih.. Cuba sekali lagi.

Orait... dah boleh dah. aku download dulu... nanti lepas main, aku bagi kome.. hehehehe :D

EDIT: aku dah main tadi.. nie komen aku lah... Mungkin boleh improve lagi next version pada masa akan datang.... :D

Advantages:

1. Muzik dan sound efek yang bagus.

2. Grafik latar yang baik.

3. Konsep adaptasi game yang baik untuk jenis Question & Answer type game.

Weaknesses:

1. Game susah nak main sebab takde instruction apa nak tekan kat interface (kat manual ada ler).

2. Takde pakai mouse untuk klik. Lagi senang pakai mouse nak pilih jawapan dari tekan kat keyboard.

3. Elemen user friendly takde dalam game nie... pengguna kena hafal keyboard untuk fungsi2 tertentu (lagi senang letak jer kat inteface yang boleh click jer button macam talian hayat.

4. Jumlah saiz file yang terlalu besar (10 MB).

Edited by LanoX

Weaknesses:

1. Game susah nak main sebab takde instruction apa nak tekan kat interface (kat manual ada ler).

2. Takde pakai mouse untuk klik. Lagi senang pakai mouse nak pilih jawapan dari tekan kat keyboard.

3. Elemen user friendly takde dalam game nie... pengguna kena hafal keyboard untuk fungsi2 tertentu (lagi senang letak jer kat inteface yang boleh click jer button macam talian hayat.

4. Jumlah saiz file yang terlalu besar (10 MB).

Terima kasih dengan ulasan LanoX. :)

Nak tahu kenapa ada weakness tu? Sebab game ni direka untuk produksi sebenar seperti Who Wants To Be A Millionaire tu bukan untuk main sorang2 dkt PC tu. Kalau nak main sorang2, semasa development telah dibuat semua yang ada dalam weakness tu, tetapi oleh kerana untuk produksi sebenar kesemua fungsi dikeluarkan untuk diringkaskan supaya tiada gangguan. Ye lah takkan lah masa orang ramai tengah tengok tetiba ada mouse gerak2 sana-sini nak tekan butang tu. Dan game ni digunakan untuk view pada 3 komputer dengan hanya satu file ni sahaja melalui 1 panel kawalan. Ha... boleh buat ke :P

Mengenai saiz file aku x adjust lagi, Yang ni original size. Dengan menggunakan teknologi yang ada pada aku sekarang aku mampu turunkan size file tu kepada 5 MB (dengan compress file music kepada less than 1 MB) jadi penurunan size file sebanyak 50%.

Edited by BasicCX

Kira game nie untuk produksi game sebenar lah yek... hehehe. Maknanya korang anjurkan pertandingan siap dengan pengacara sekali untuk psyco peserta lah yek... hehehe. :D bagus...!!

A'ah siap psiko, macam2 gaya peserta ada. Yang lawak ada, yang gabra ada, yang tahu ada, yang x tahu ada, yang nak main tipu pun ada. Macam2 gaya ada... Rasa nak tergelak la. Aku yang duduk belakang stage gabra juga la nak handle dua2 skrin peserta dan pengacara sekali.

Berikut aku senaraikan Improvement yang dibuat pada Versi 2:

1. Interface, Rekabentuk dan Kekemasan di lakukan supaya lebih menarik dan ringan.

2. Panel Soalan Jawapan dinaik-taraf dengan dua fungsi iaitu Panel Soalan-Jawapan bagi pengacara mempunyai jawapan yang tepat, manakala panel bagi peserta tiada fungsi ini. Versi pertama dahulu tiada fungsi ni jadi kalau pengacara yang dulu terpaksa jenuh sama ada menghafal jawapan atau catit dekat atas kertas. Tapi dengan ada fungsi ni tugas pengacara hanya psiko peserta sahaja. :)

3. Panel kekunci manual telah ditambah bagi mewujudkan satu safety-key sekiranya teknikal yang mengawal permainan tersalah menekan kekunci jawapan. Jadi boleh reverse balik la apa yang telah ditekan.

Cadangan bagi Improvement Versi 3 hanya perlu dilakukan ni sahaja:

1. Panel bagi fungsi Talian Hayat - Tanya Penonton perlu diubahsuai supaya apabila menerima jawapan daripada jumlah penonton yang ramai hanya perlu key-in jumlah jawapan yang diundi penonton seperti berikut.

Bagi jawapan A misalnya - tekan kekunci '1' untuk memaklumkan sistem bahawa jawapan bagi pilihan A hendak dimasukkan. Dan kemudian dengan memasukkan jumlah bilangan penonton yang memilih jawapan A. Dan kemudian kekunci untuk menutup kemasukan jawapan.

Cara ini boleh memudah dan menjimatkan masa bagi jawapan penonton yang terlalu ramai yang mana jika menggunakan cara sedia ada perlu menekan kekunci 1 mengikut bilangan penonton yang memilih jawapan A tersebut. Jadi tak perlulah nak tekan kekunci 1 sampai 53 kali kalau ada 53 penonton yang pilih jawapan A. Dengan ada ciri baru ni apa yang perlu dilakukan adalah dengan tekan kekunci 1 bagi memaklumkan sistem jawapan A dan kemudian tekan nombor 53 dan tekan kekunci penutup untuk menutup pilihan penonton. Lebih mudah dan menjimatkan masa. :)

Itulah je kot yang boleh menyempurnakan game nih..

Fuhh.... kalau ada version 2 nanti, post ler screenshot kat sini. Nak tengok gak.. mana ler tau orang NTV7 tengok terus nak beli ko nyer game nie untuk next reality show diorang kan... :D

Fuhh.... kalau ada version 2 nanti, post ler screenshot kat sini. Nak tengok gak.. mana ler tau orang NTV7 tengok terus nak beli ko nyer game nie untuk next reality show diorang kan... :D

LanoX. Yang ko download tu sebenarnya Versi 2 la tu. Versi pertama dulu warna oren. :D

LanoX. Yang ko download tu sebenarnya Versi 2 la tu. Versi pertama dulu warna oren. :D

Best gak game ko tu ..aku dah main , tahniah!!! , grafik , sound , animation cun gak

teruskan usaha anda

FixxxxxeR

Boleh tak aku download demo then host kat server aku? Sebab link asal yg kau bagi tu pun public file sharing bukannya website personal.

Kau ada website pasal game tu? Boleh aku kasi link ke website kau tu dalam blog aku.

-------------------------------------------------------------------------------

Susahnya nak download... dah laa takleh pakai IDM. LanoG, kau pakai FlashGet ke or tak pakai langsung? Sebab MediaFire nie, kalau sape yg pakai IDM defaulteng, dia akan stuck kat 99%. Kena ubah setting kat ODM kepada 1 connection. Tapi ;ambat laa nak siap.

Edited by Coisox

Susahnya nak download... dah laa takleh pakai IDM. LanoG, kau pakai FlashGet ke or tak pakai langsung? Sebab MediaFire nie, kalau sape yg pakai IDM defaulteng, dia akan stuck kat 99%. Kena ubah setting kat ODM kepada 1 connection. Tapi ;ambat laa nak siap.

Aku tak pakai langsung Flashget... download terus! Buleh ler dalam 5 minit selesai download... hehehe :D

Boleh tak aku download demo then host kat server aku? Sebab link asal yg kau bagi tu pun public file sharing bukannya website personal.

Kau ada website pasal game tu? Boleh aku kasi link ke website kau tu dalam blog aku.

Game ni xde website sbb aku x cadang nak buat pun. Lagi pun dulu ingat nak simpan je, jadi bila tgk LanoX ni suka dgn game aku post la game yg tersimpan lama nih. InsyaAllah kalau aku rajin aku tukar game ni jadi versi online punya.

Xpayah pakai IDM dah laju Coisox. Sebab tu aku pilih mediafire utk host file tu.

Wah, Lanox dah pandai jadi pengkritik game sekarang ni. Bagus..bagus.

Ala.. bukan kritik tapi komen yang membina... hehehe. Dari situlah kita bleh improvekan lagi kekurangan yang ada... dalam membina game, kita perlukan jugak pendapat orang lain, tu sebab adanya beta tester dan sebagainya. :D

Game ni xde website sbb aku x cadang nak buat pun. Lagi pun dulu ingat nak simpan je, jadi bila tgk LanoX ni suka dgn game aku post la game yg tersimpan lama nih. InsyaAllah kalau aku rajin aku tukar game ni jadi versi online punya.

Xpayah pakai IDM dah laju Coisox. Sebab tu aku pilih mediafire utk host file tu.

Tak cukup laju laa.. dapat around 30kb je. Kalau IDM dah leh cecah 150++. So boleh tak kalau aku buat satu copy ke server aku and link terus ke situ? Sebab MediaFire ada expired date kan kalau tak download lebih sebulan?

Anyway, aku dah add ke blog aku. Download link aku pakai yg MediaFire tu. http://www.malaysianindiegames.co.cc/offli...a-hundred-aire/

Edited by Coisox

So boleh tak kalau aku buat satu copy ke server aku and link terus ke situ? Sebab MediaFire ada expired date kan kalau tak download lebih sebulan?

Boleh je. Buatlah.

Kalau buat pakai Flash rasa2nya tak besar mana pun saiz file game nie... Hmm... mungkin untuk online game nanti boleh tambah2kan features dan soalan2 yang ada. Siap dengan character pengacara sekali untuk bagi pemain lebih pressure dalam nak jawab soalan.. hahaha. :D

Yg besar tu aku rasa lagu dia laa.

Ah'ha... betul gak tuh, ko rasa2 format apa yang sesuai & boleh digunakan, memory kecik tapi quality tetap ada... mp3 besar sangat arr...

Ah'ha... betul gak tuh, ko rasa2 format apa yang sesuai & boleh digunakan, memory kecik tapi quality tetap ada... mp3 besar sangat arr...

LanoX kan aku dah kata, aku ada teknologi untuk compress mp3 kepada less than 1 MB utk file mp3 standard 5-6 MB.. hehe :D

Sebenarnya format terbaik ialah .WAV tapi tahulahkan file raw ni besar gedabak.

Edited by BasicCX