Jump to content
cikgureza

Hydrogen Fuel Cell Untuk Kereta!

Recommended Posts

Kat Utusan hari nie ada kuar citer pasal FuelWater... sama konsep dengan cikgureza punya rasanya. Dia claim boleh jimat 40% minyak.

Ok...thanxz

Selepas pasang benda ni...cikgu akan bagi manual atau tak?

Macamn ngan teknik penjagaan selepas install hydrogenfuel ni

Servis yang ditawarkan setiap 6 bulan tu berapa kos nya?

Untuk pengetahuan cikgu...aku menggunakan Toyota Vios

Ko pernah test run kat model kereta ni?

Dan satu lagi cikgu ada mention yang hasil akhir chemical reaction ni ada pure H2O

Adakah aku kena tukar piping ekzos sistem untuk mengelakkan karat?

pasal penjagaan pulak, buat masa ni memang aku tgh appoint bengkel2 ataupun agen2 stet untuk buat servis untuk cell ni. kira client cuci tangan lah pakai, takyah lah nak sukat2 dqan pikir2 pasal servis. datang je kedai servis 6 bulan sekali dan pastu jalan cam biasa. maybe untuk servis termasuk inspection dsbgnya akan di caj dlm lingkungan RM50 (maybe murah lagi kut).

pasal vios tu pulak: System enjin adalah sama, iaiatu ada combustion. jadi,apa2 kereta yg ada combustion memang mampu untuk mengunakan hybrid hydrogen ni. Yg pentingnya, air intake dapat sedut sebanyak mungkin HHO semasa enjin hidup, tu je..

Pasal karat: Pernah tak tgk manifold/extractor kita?nampak tak kesan karat kat manifold tu? mana datang air tu? air tu datang dari carbon yg terhasil dari letupan petroleum.Dan pepagi kita start enjin pun akan ada air jugak.

Air yg ada kat exos masa guna sistem ni pulak, bukan nya bertakung, sebaliknya akan di tendang sebanyak mungking untuk keluar dari sistem exzos kita. So, isu bertakung tu memang sikit. dan setakat ni,takde lagi report yg aku baca dari orang2 yg guna lebih dari 10 tahun yg ada mengadu masalah karat.

hehe..

aku duk kemaman, terengganu

dah cukup 3 bijik kereta nak pasang nih

so..cikgu reza..

nanti aku call balik pasal nak set tarikh ko nak dtg sini...

kalau dalam masa satu hari..team cikgu reza ni bleh pasang brape bijik keta?

pasang tu kejap je. Crimp dua cable, cucuk 1 hose, siap. Yang lambat tu pada testing,sebab client tu kena bawak keter dia sebelum pakai hybrid, dan selepas pakai hybrid untuk lingkungan 10km. Ini untuk dapatkan accurate punya petrol usage sebelum/selepas guna hybrid. Tu je yg lama sikit..So,kalau dari pagi buat kerja, lebih dari 10 bijik pun boleh kut, insyallah..

Cikgu, kalau teknologi ni mmg dah terbukti berkesan menjimatkan penggunaan petrol dan lebih mesra alam, kenapa takde company yg sanggup commercializekan (di malaysia)? cikgu caj pun cuma RM700 maknanye bukannya capital intensive sangat.. ade tak mungkin sebabnya adalah method ni belum dapat kelulusan piawaian keselamatan dari mana2?

Kalau cara ni betul2 selamat (dah tentu takde saper nak kereta die meletup gas hidrogen kan) saya cadangkan cikgu minta disahkan oleh SIRIM ke ape ke badan yg kawal pasal keselamatan bende2 macm ni lepas tu cikgu commercialize kan la. Lagi ramai org akan yakin dgn keselamatan sistem ni dan dengan haraga minyak melambung macam sekarang ni, sudah pasti biznes cikgu akan meletup-letup.

Bukan isu piawai tak piawai. Pikir dari sudut ni pulak. Teknologi ni dah ada since tahun 1800, tapi apsal tak di komersial kan? sebab capitalist2 minyak akan mampus kalau ramnai orang pakai teknologi hybrid air ni.

Tgk saja di US. Sabotage tu terang2 ngan bagi merkea yg pakai system ni,iaiatu takleh di jual di open market. Kalau nak pasang sendiri takpe. Jadi, kau rasalah kan, boleh berkembang ke bila bende ni tersekat?

Boleh pergi sirim, takde hal. Tapi lepas tu aku kena start jual dlm RM1800 ataupun RM2500 (ikut cc) lah lepas tu. Ok tak harga tu? janji ada sirim..Kalau sanggup aku buat..

salam...

pada pendapat saya, bend ami mmg dah lama proven

cuma xde pihak yg nak majukan dan establishkan benda ni..

byk sebabnya...

-ada sekatan dari sgi nak import technology

ko perasan tak kenapa kereta hybrid baru jer masuk malaysia..

byk keta yg technology canggih x pernah masuk pun malaysia

masuk pun pasal org kaya yg beli import dari luar

-polisi trade antara negara (mcm sistem solar panel utk main power generaotr utk rumah, kat malaysia susah nak dpt, pasal ada akta yg sekat)

-birokrasi dlm urusan nak establishkan menda ni..pasal kerajaan kita main shareholder dlm petroliam nasional

kalau benda ni semua rakyat malaysia pakai ni..brape sen jer minyak dia yg laku

lagi2 bila mmg terbukti keta bleh run on totally water (hydrogen fuel)

yang ni setuju..sebab,capitalist punya lobi lah ni..

'shinshishio' ko ni byk melemahkn org la...tak puas hati giler kat ko ni..baru belajar sikit dah nak berlagak...

udah2 le tu..dia cuma menyatakan pendirian dia je..

pasal Hidrogen yg org duk sibuk kata MELETOP tuh....

gini..pendapat aku

bagi aku dia takkan meletup..pasal aper lak aku kata tak meletop??

pasal system yg cikgu reza ni hanya akan hasilkan hidrogen bila kita start enjin keta

bila switch on..electric akan start electrolysis pada stainless steel tu ataupun cooper tu

so akan hasilkan hidrogen buble then hidrogen tu tak di compressed ke dlm sistem suntikan

tetapi hidrogen tu di vacuum/ sedut ke dalam sistem AFC (air flow control)

so soal tekanan yg bakal meletupkan hidrogen tak timbul

bila kita switch off engine...power supply ke alat electrolysis tu akan cut off

so penghasilan hidrogen tu akan stop on the spot

maybe akan ada tinggal skit kat dlm bekas tu

tapi yg penting dia tak design system tu utk simpan hidrogen dlm compressed tank

kalau mcm keta hidrogen bmw tu yag guna totally hidrogen tank..dia kena design tank yg begitu selamat

supaya takde risiko explosion...

cikgu reza..

i ader cadangan pada cikgu...

utk 'cheat' ECU tu..aper kata cikgu gunakan AFC...

AFC ni genng2 keta gunakan utk cheat/ tipu ECU gak...

pasal derang nak make sure minyak cukup utk tekan keta2 turbo

takut tembak piston kalau guna std..ye lah bila tekan sampai maksimum..takut tembak lak piston

dengan gunakan AFC ni boleh setting oil and oxygen mixture..contoh kat bwh ni

http://www.e-kereta.com/v2/showproduct.php...4652&cat=11

http://www.autocarparts.com/p_Apexi_Electr...el-Controllers/

http://www.autotoys.com/x/product.php?productid=3397

cikgureza...

pasal appointment kita utk pasang system kat kemaman, saya rasa dlm minggu depan kot

samada hari jumaat atau sabtu 27/28 jun nih..

saya nak repair dulu skit aper yg patut ..so bila kita masukkan system tu..

takde leaking / masalah lain yg ganggu efficiency of the system

pasal AFC tu memang bagus, tapi mahal yop.. so,sebab tu lah aku come out dengan circuit EFIE untuk tipu ECU tu. Yg mana boleh disable bila2 taknak pakai. Dan tak perlu tuning ataupun apa2 yg susah kalau nak pakai semula.

Bende yg sama jugak (lebih kurang) sebab aku hanya perlukan satu function je, iaitu ECU melalui oxygen sensor perlu tarik lebih banyak oxygen dan kurangkan sedutan petrol, (ecu tak sedar dia sedang tarik banyak HHO dlm tu)

Terima kasih atas sokongan kawan2. tapi teknologi ni bukan teknologi yg aku cipta..cuma sebagai alternatif untuk bende yg sama HHO yg ada kat market. Kalau rasa yg lain lebih bagus, aku takde objection untuk korang guna dari company lain. Asalankan diorang jaga kepentingan korang ,sudah..tu je.

Jadi, maybe aku akan kena buat road tour dan seminggu sekali akan ke setiap state yg berlainan. Dan bagi yg duk kat pantai timur, dan nak pasang, Maybe boleh datang ke Kemaman untuk pasang dengan encik dainesse ni. Kira kita centerlised kan lah..

Ok another question cikgu

Sistem yang digunakan ni jangka hayatnya brp sblm kena tukar yg baru or mmg xperlu tukar dah?

Untuk testing slps pasang scr purata brp jam utk setiap kereta?

Ok another question cikgu

Sistem yang digunakan ni jangka hayatnya brp sblm kena tukar yg baru or mmg xperlu tukar dah?

Untuk testing slps pasang scr purata brp jam utk setiap kereta?

untuk jangka hayat pulak: sebab tu lah akan ada inspection setiap 6 bulan sekali.Untuk cek apa2 damage yg jadi pada cell tu.Jadi kalau within a year,maka, boleh lah diganti kalau ada rosak.

Design of the cell pun akan di improve from time to time. Jadi kita kan cuba guna durable material yg boleh tahan laman dengan air dan heat.

untuk testing kita tgk tempat,kalau traffic jam, lama lah sikit,kalau takde jam, kejap je. 10km bukan jauh pun..tak habis 15 minit kut..

p/s: sila bawak duit lebih sikit,sebab nak kena isik minyak full tank. Yg tu kitorang tak tanggung dan bukan dlm pakej.

pada yg dah nak pasang dan yg dah contact aku tadi, sila lah korang buat appointment sesama korang untuk pasang. Kira aku akan buat secara state lah. Cthnya, kat KL aku akan ada selama 3 hari. Pastu panbtai timur pun 3 hari lagi..jadi,bolehlah kita buat secara berkumpulan,dan tgk result depan mata.

Boleh pergi sirim, takde hal. Tapi lepas tu aku kena start jual dlm RM1800 ataupun RM2500 (ikut cc) lah lepas tu. Ok tak harga tu? janji ada sirim..Kalau sanggup aku buat..

Err, maaf cikgu... kalau betul la takat RM1800/2500 saya rasa saya lah orang pertama yg akan sanggup install sistem ni... :rolleyes:

Err, maaf cikgu... kalau betul la takat RM1800/2500 saya rasa saya lah orang pertama yg akan sanggup install sistem ni... :rolleyes:

:lol: memang betul pun..pastu aku jual kat kau sorang je..yg kawan2 lain ni tak nak pakai.. :lol:

laugh.gif memang betul pun..pastu aku jual kat kau sorang je..yg kawan2 lain ni tak nak pakai.. laugh.gif

Haha..betul tu

Dia jer yang nak beli 1800/2500 :D

Ok...makna setiap 6 bulan ko akan check sistem kalau2 ada masalah kan

Untuk replacement tu, macamana ngan kos nyer secara kasar?

Macam mana nak buat appointment untuk servis?

aku sokong bab ni.. jimat....dan mesra alam..... yang aku dgr plak..... TATA dari india akan keluarkan kereta berasas kan udara ( air car ) bukan air minum tu.. hehehe... udara....

aku tak tahu nak explain... tapi serba sket boleh lah..... konsep sama ngan pembakaran petrol cuma udara ni ada penolakan udara kat piston atau dalam enjin tu utk mengerakkan compenent lain...... bukan sembur angir cam belon tu baru jalan... hehehe...

apa apa pun sebab kita ni negara pengeluar minyak.. mana leh bawak masuk mende tu.. demi kesejahteraan politik dan diplomatik. bukan utk rakyat... tu lah kenyataannyer.... sebab tu minyak dikorek di mahalkan.. dah abis.. baru tukar gaya idup guna air hybrid udara solar...dan sebagainya.

akhir kata aku pun nak try pengunaan cell ni... mana tahan cos minyak mendadak naik... gaji aku bukan naik pun lagi.. tunggu akhir tahun.. tu pun 2% kot... nak menampung 40% cos pengangkutan...??gilerr... dapat subsidi kerajaan rm625 bukan setahun sekali.. sekali seumur idup jer....pastu tanggun sendiri....tapi alhamdullilah ..syukur gak.. dari tak dapat....

dari utara x ada ke sapa2 yg nak pasang?

boleh wat kumpulan n dpt harga murah.... hehehe...

kalau p ipoh, ibu pejabat cikgu kat mana?

penang setakat ni dah ada 3 orang buat appointment nak pasang. Cuma tarikh serentak je yg aku belum tentukan.jadi,kalau ada sesapa yg nak pasang dari utara, boleh kut kita jumpa di penang (kat seberang-bukan pulau).

Tapi yg ni takde le dapat RM500 tu ye,sebab aku yg kumpulkan... yg diskaun RM500 tu kalau kawan2 atau sedara mara yg korang bawak..

--------------------------------------------------------------------------

Sekali lagi aku ingatkan:

Kami tak ambik duit korang selagi Hydrogen ni belum dapat 50% punya ganti kat petrol tu. Jaminan ni adalah pada hari yg sama korang pasang system ni.

Tak paham lagi? Ok,kami akan pasang,dan lepas pasang kejap2 tu jugak,terus je test drive dan kita akan tgk berapa liter yg di guna perkm,dan di bandingkan sebelum pasang hydrogen hybrid ni.

Sepatutnya,kalau masa petrol tu guna 1 liter untuk 10km, maka,lepas guna Hybrid ni, patut2 korang akan dapat 0.5 liter untuk 10km..so,tu yg di katakan 50%.

Dan lepas test tu jugak,kalau calculate dan tak dapat 50%,kitorang bukak balik,dan korang tak perlu bayar apa2 dah..

Ada paham method of test ni tak? ramai yg call dan tanya camner aku nak test dan tau berapa yg di guna per km.

Assalamualaikum....

Cikgureza, nak tanya sikit lar

1. System ni guna air paip biasa ker? atau ada campuran lain?

2. Bley x tunjukkan gambar barang tu dalam thread ni??

3. He!He!... Bley tak tunjukkan cara2 nak wat benda ni... kalau bley lar!!!

4. Senang ke nak dapat material yg nak digunakan wat benda ni...

Ajar lar skit!!!...

Bro tak jawab lagi soklan aku

Kalau aku dapat kumpul 3 orang untuk pasang

Sanggup bro turun KB?

Ye la...takkan nak dok kat Kemaman jer 3 hari ;)

Yups...good question

Air apa yang boleh digunakan

Dan berapa kerap nak kena tukar air tu?

Edited by B@zSh

penang setakat ni dah ada 3 orang buat appointment nak pasang. Cuma tarikh serentak je yg aku belum tentukan.jadi,kalau ada sesapa yg nak pasang dari utara, boleh kut kita jumpa di penang (kat seberang-bukan pulau).

Tapi yg ni takde le dapat RM500 tu ye,sebab aku yg kumpulkan... yg diskaun RM500 tu kalau kawan2 atau sedara mara yg korang bawak..

--------------------------------------------------------------------------

Sekali lagi aku ingatkan:

Kami tak ambik duit korang selagi Hydrogen ni belum dapat 50% punya ganti kat petrol tu. Jaminan ni adalah pada hari yg sama korang pasang system ni.

Tak paham lagi? Ok,kami akan pasang,dan lepas pasang kejap2 tu jugak,terus je test drive dan kita akan tgk berapa liter yg di guna perkm,dan di bandingkan sebelum pasang hydrogen hybrid ni.

Sepatutnya,kalau masa petrol tu guna 1 liter untuk 10km, maka,lepas guna Hybrid ni, patut2 korang akan dapat 0.5 liter untuk 10km..so,tu yg di katakan 50%.

Dan lepas test tu jugak,kalau calculate dan tak dapat 50%,kitorang bukak balik,dan korang tak perlu bayar apa2 dah..

Ada paham method of test ni tak? ramai yg call dan tanya camner aku nak test dan tau berapa yg di guna per km.

kalau boleh hari ahad la...... mudah sket....

tempat tetapkan lah yang senang nak carik....

Haha..betul tu

Dia jer yang nak beli 1800/2500 :D

Ok...makna setiap 6 bulan ko akan check sistem kalau2 ada masalah kan

Untuk replacement tu, macamana ngan kos nyer secara kasar?

Macam mana nak buat appointment untuk servis?

Replacement dlm setahun ni, free je. Lepas tu, baru akan di caj.Maybe 50% dari harga retail.

Servis,nanti aku kaan bagitau bengkel/agen,sebab tadi dah dapat sorang dah untuk area KL.Untuk state lain,aku tgh mencari jugak ni,..

Assalamualaikum....

Cikgureza, nak tanya sikit lar

1. System ni guna air paip biasa ker? atau ada campuran lain?

2. Bley x tunjukkan gambar barang tu dalam thread ni??

3. He!He!... Bley tak tunjukkan cara2 nak wat benda ni... kalau bley lar!!!

4. Senang ke nak dapat material yg nak digunakan wat benda ni...

Ajar lar skit!!!...

yg aku bagi adalah air suling. Sebab takde bendasing. Masa servis pun air suling gak. Kecuali kalau korang takde air suling, air sungai pun boleh..jangan keruh dah le..

gambar akan menyusul nanti. Bagi aku cuci enjin dulu..habuk bnyk

aku dah bagi link kat post ni awal2,kau tgk lah sendiri..

kalau pandai cari sennag lah..

Bro tak jawab lagi soklan aku

Kalau aku dapat kumpul 3 orang untuk pasang

Sanggup bro turun KB?

Ye la...takkan nak dok kat Kemaman jer 3 hari ;)

Yups...good question

Air apa yang boleh digunakan

Dan berapa kerap nak kena tukar air tu?

memang aku leh datang..tapi jauh ke kemaman dengan KB? aku tak penah sampai kemamang ni..

air suling yg paling baik..kalau takde,air pili pun boleh..

air tu di tukar setiap 6 bulan..tapi servis tu biarlah kami buat..boleh buat inspection sekali..nanti korang main tukar je..

Air suling jer ker??!!... aku ada baca dalam internet nak kena tambah satu jenis powder lagi!!... Tah apa kebenda namanya aku x ingat!!!.. ada gak cakap x leh guna air biasa, nanti effect kat barang tu nanti... kira jahanam larr!!!....

Cepat skit lar masukkan gambar tu... dah semangat ni nak pasang... He!.. He!!....

Air suling jer ker??!!... aku ada baca dalam internet nak kena tambah satu jenis powder lagi!!... Tah apa kebenda namanya aku x ingat!!!.. ada gak cakap x leh guna air biasa, nanti effect kat barang tu nanti... kira jahanam larr!!!....

Cepat skit lar masukkan gambar tu... dah semangat ni nak pasang... He!.. He!!....

lupa lak..kena ada electrolyte. Samada KAoH atau pun NAoH. ataupun soad bikarb..

kena test voltage gak bro..kau jgn main sumbat je.. panas nanti terbakar circuit keter kang. Kena ada volt meter..kalau nak buat,aku sarankan kau baca habis2 dulu..

pastu,kalau keter injection, kena ada ECU punya mod circuit..kalau tak,lagi melantak minyak..

lupa lak..kena ada electrolyte. Samada KAoH atau pun NAoH. ataupun soad bikarb..

kena test voltage gak bro..kau jgn main sumbat je.. panas nanti terbakar circuit keter kang. Kena ada volt meter..kalau nak buat,aku sarankan kau baca habis2 dulu..

pastu,kalau keter injection, kena ada ECU punya mod circuit..kalau tak,lagi melantak minyak..

Kat mana bley dapat electrolyte tu??... Kedai apa ada jual???!!...

Kat mana bley dapat electrolyte tu??... Kedai apa ada jual???!!...

kedai chemical..

mintak dia NaOH or KOH,ataupun soda bicarbornat (pure)

yamaha lc 135 lah.motot cub.

cub kan ke dah memang jimat minyak? lagipun untuk cub huduh benar cell tu letak kat tepi..unless kau pakai box kat belakang...kecik camner pun pasti akan nampak kalau letak kat luar..

Kih!Kih!Kih!.... Aje gila korang ni... cub pun korang nak pasang benda ni, aje giler... aduh mmg sakit perut aku!!... Adoi!!!... kih!kih!kih... Lain lar kalau korang pakai 500cc ke atas punya superbike... tp klu nak pakai kt superbike, kena wat pakai steel la body dia, chrome lg cantik!!....

Tapi cikgu, benda ni boleh wat kereta kita lg power x??!!... Mana tahu kalu ada 'ala-ala' Nos ??!!...