Jump to content
apes

Cyber Cafe

Recommended Posts

err....apa kata bincang scr terbuka...

ada apa yg confidential sgt ke.....

sbb bleh bincang rmi2....

p/s: mmg ada yg PM aku pun~

Chow.

Tak der secretnyer bata, lagipon aku nih bukan selalu online kat sini. Tak pa kalau ada masa aku buat satu guide untuk CC nih, tapi tak janji lah pasal aku pon, agak bz skang nih :(

guide ntuk bukak cc...cun gak tuh...

amatla dialu-alukan :)

Chow.

Kepada user yang telah PM aku pasal CC nih, insyaAllAh aku akan cuba taipkan kat thread nih tentang keperluan korang untuk CC nih. Harap bersabar pasal sekajap ker ja kerja aku abis nih :(

hai...

ifa pun bercadang nak bukak cc...tapi,baru buat documentation skarang..banyak info kene tau lagi...lokasi dah ader... modal tu ader laa..tapi takder la sampai 50k..dlm 20k untuk 10 biji pc jer dulu..(cukup ker)..ifa pon baru nak berjinak2 dlm bidang business nie...

ifa follow this topic...(thanks alot,banyak info ifa gain)

bab networking, bab maintenance,hardware.. tu ifa faham...ifa ada background IT..tapi bila sampai bab OS,license,monthly royalty,...PBT SSM,Majlis agama...ifa jadik penin laaa... bole tak explain slowly...n terperinci,..jgn guna ayat canggih2...

thanks semua ek..

ifa follow this topic...(thanks alot,banyak info ifa gain)

bab networking, bab maintenance,hardware.. tu ifa faham...ifa ada background IT..tapi bila sampai bab OS,license,monthly royalty,...PBT SSM,Majlis agama...ifa jadik penin laaa... bole tak explain slowly...n terperinci,..jgn guna ayat canggih2...

OS kebanyakan cc skrang pakai Windows 2000... murah... berbanding XP...

license, kalau tak silap, setahun sekali kena update...

mothly royalty tak pernah dengar... sewa monthly pernah ler... (ketinggalan zaman kot aku ni...erm..)

PBT bergantung pada satu2 tempat tu... cepat atau lambat, kalau ada kabel mmg best...

Majlis agama ? untuk apa ? mungkin nak check hiburan kot... so, kena letak rules dlm cc, pakaian sopan ker, takleh bawak masuk arak ker, bla3...

aku takde pengalaman bukak... tapi ada lah skit2 ilmu yang tak seberapa... :rolleyes:

to PETABITE,

eh, ko punya cc kat Dungun ker ? yang mana satu aa ? kampung mana hek ? :huh:

boleh tahu berapa costing untuk bukak cc yang simple at least ada 10 pc, networking dan juga at least ada printer, plus kemudahan utk kaunterpembayaran dan application for cyebrcafe itu sendiri

boleh tahu berapa costing untuk bukak cc yang simple at least ada 10 pc, networking dan juga at least ada printer, plus kemudahan utk kaunterpembayaran dan application for cyebrcafe itu sendiri

erm, kalau ada 10 komputer, kalau satu komputer budget paling rendah sekali = RM1000,

kalau 10 buah dah RM10,000...

pastu, nak daftar benda ngarut2 tu takde lah sampai ribu...

pastu lagi, jgn lupa barangan bukan komputer macam,

1) air cond

2) meja

3) kerusi

4) kaunter

5) nak cat dinding...

camtu jer kira2 secara kasar... :D mungkin RM20,000 kot paling maksimum... :D

20k utk ?

a) 10 bijik pc?

B) wiring elektrik?

c) kerusi?

d) meja?

e) renovation?

f) lesen?

g) renewation/renovation?

h) benda lain lain... (deposit sewa,letrik,telefon,streamyx,dan memacam lagi..)

koman koman ko kena standby dlm 30k..

sarong_bantal.. sikeret.. :)

ayukarmila,

bab komputer. :unsure:

aku rs kalo utk 10 pc, bajet xsmpai spoloh ribu.(kalo ko pasang sndirila) utk keseluruhan networking,xsmpai seribu(kalo ko tarik cable sendiri dgn setting sendiri)..utk software ori dgn lesen office,xsmpai 8ribu.(aku kira kalo spoloh2 pc ko pkai software ori) lesen office tu ko letak sket dulu.. printer xsmpai 5ratus.(leh beli 2bijik tu).

bab kdai. :unsure:

kalo ko sewa kedai konfom2 kena bg deposit 3 bulan.(aku xtau ko sewa ke x) deposit letrik dgn air lagi. kalo rs nk wt renovation terpulangla(carila kontraktor melayu,murah sket). wiring,xsmpai 500 ratus(harga ni sb aku wt sendiri).

p/s: timakasih beribu2ribu2 kali kt geng2 putera,sb dgn adanya forum nila aku dh berjaya membuka sebuah cc!!! gua caya sma lu la.... :D

Edited by popeye13

trimas kasih kerana sudi berkongsi topik yang aku carik2 selama nie....kalo ada crita or pgalaman pasal bukak cc nie cepat2 lah kongsi okay...samekom

bab komputer. :unsure:

aku rs kalo utk 10 pc, bajet xsmpai spoloh ribu.(kalo ko pasang sndirila) utk keseluruhan networking,xsmpai seribu(kalo ko tarik cable sendiri dgn setting sendiri)..utk software ori dgn lesen office,xsmpai 8ribu.(aku kira kalo spoloh2 pc ko pkai software ori) lesen office tu ko letak sket dulu.. printer xsmpai 5ratus.(leh beli 2bijik tu).

bab kdai. :unsure:

kalo ko sewa kedai konfom2 kena bg deposit 3 bulan.(aku xtau ko sewa ke x) deposit letrik dgn air lagi. kalo rs nk wt renovation terpulangla(carila kontraktor melayu,murah sket). wiring,xsmpai 500 ratus(harga ni sb aku wt sendiri).

p/s: timakasih beribu2ribu2 kali kt geng2 putera,sb dgn adanya forum nila aku dh berjaya membuka sebuah cc!!! gua caya sma lu la.... :D

kau dah bukak le ye..tahniah..camne progress ROI?

kalau dlm 10 bijik pc + jual stationery sikit2 + 2 bijik mesin photostat= leh dpt dlm 30k ke?

Lokasi=dekat dgn kolej swasta tp tarak public housing berdekatan

target customer=student kolje sahaja, kalau cuti sem..anggap zero

wiring elektrik + networking semua sendiri.

Cukup ke modal 30k, excluding sewa kedai?

Agak2 korang la boleh dpt ke ROI balik...

Edited by jham

cume ni satu hal yang aku tul2 bengang..

aku dah berjaya bukak cc..

cuma Bab lesen majlis ni... dengan MPS (selayang)

diorang ambik masa sehingga 3 bulan nak lulus...

tu pon aku push giler babas... hari2 call... tanyer camner..

lepas 3 bulan korang tau aper jadik...

aku kene bayar RM4569.00 setahun....

dier kata bab ader internet jer memang mahal...

haruu.. haru.... berbaloi ker RM 4569.00 setahun..

wassalam

hah mahal giler MPSelayang aku kt (MBSA) shah alam RM400 setahun + RM7 utk patil so semua RM407.00

so ko game mcm mana? MPS kasi x install game? kt MBSA legally mmg x boleh. tp bnyk cc c ni install jer.

cakap pasal royalti nie dlm minggu lepas ada company Ne*Er* dtg CC aku nk check game dia ada x. mmg aku ada install GTA, diorang suruh jd member RM500/year pastu RM400/month utk 16PC kalo x nk kena uninstall kalo x boleh kena angkut.

aku game yg berbayar dgn e-club jer la RM30/month/pc utk semua games dr STEAM.

korang mcm mana? citer lah skit. mlm nie terpaksa la aku uninstall GTA tuu.... (dah la budak2 suka giler GTA)

cc kat matrix aku dulu.. dalam 10-20 buah pc.. modal dia cakap dalam rm30,000 sahaja...

matrix kt sek7 kt belakang khulafa tu ke?

saya malas nak taip sbb saya dah taip di blog saya...

saya just paste kat sini url...

Rancangan Perniagaan Siber Kafe

Harap2 ia dapat membantu, RP ini dibuat pada tahun 1999.

* Kepada yang meminta contoh cash flow, saya mohon maaf, file tu dah hilang... maklumlah dah lama.. tahun 2000... kalau ada apa2 pertanyaan berkaitan bisnes ini saya boleh bantu.. dari A to Z.. setup network, setup internet, management & Advertising Promotion...

Edited by sar

A'kum sahabt..saya teringin nk buka kedai komputer tp bukan CC...klau ada pandgan boleh kita kongsi bersama...

kenapa sy memilih kedai komputer dn bukannya CC?...

1. CC lebih kpd srvice internet, tapi kdi kmptr lbh kpd perkhdmatan sprt baiki komputer,kursus kmptr

2. CC kmptr cpt rosak..maintanence tggi..kdi kmptr jual peralatan kmptr lg bnyk produk bleh jual..

3. CC cm bleh bkk CC je,tp kdi kmptr bleh bukak CC kr amik skt bhgn kt kdi tok ruangn intrnt..

4. CC Bil letrik tggi mkn bnyk kmptr mkn meriah bilnya..tp kdi kmptr xbnyk gn letrik..bil pun rndh..

---

bila sbt perkhidmatn..kita ada kepakaran yg org ln xda,jd bila kita kenakn byran sesmstinya keatas perkhdmtan dn perkhdmtan xda kos jd untung bersih..conthnya format komputer dlm rm50, cd2 suma beli skali je pastu gn smpai cd rosak :) klu xrsk gn lg smpai bl2...conth plng senang,anta motor kekedai gi overhaul (turun enjin)..kn RM150+, tp modal mekanik beli brng cm rm10-30 je...sbb kita xreti repair sndri tu yg anta kdai :D ..konsep sm mcm kdi kmputerla...sy rs dkt citu pn dh bleh cover expenses..

---

pastu,kita apply tender..conthnya IPTA bukak tender tok supply brng2 kmptr..fairplay la..twrkan hrga rendah..yg rasuah tu ln crtla..itu sy xtau...tender kerajaan hnya dibuka kepada BUMIPUTRA..ini dasar negara...sy diploma pentdbiran awam..sy taula..hehehe... ;) klau ada jbtn kerjan yg open tender apply je..tender mmg prosedurnya di iklankan di surat khbr..wajib..salah satu syrt tok open tndr bg agensi kerajaan...InsyALLAH klau dpt tender murah rzki..

----

tp sy nk dengarla komen dr kwn2 sekelian...W'ssalam...

wei sahabat sumer.... biler da bkak cc tu... jgn lak luper... korang pon bley buat online store tau. x semestinye korang kene buat online transaction... but korang bley gak buat marketing kat webpage korang cam jual pc terpakai ke, part kereta terpakai ke or other service.... and org slalu ske pay on delivery. so, why not tambah side income camni... nak promote mender ni g la ke forum2... target bdak forum... gerenti jadi.. ni sumer berdasarkan xp aku.

tgok yek:

webpage bisnis. (promote barang kete utk runner)

hosting: amik yang free

modal : kuar peluh buat webpage n updates

kerugian : rakan kongc buat hal

untung kasar : RM50 - RM3000 sebulan

untung bersih : RM30 - RM2500 sebulan

hah?! percaya x? kalo korang x caya ske korang ler... tapi ni serius btol... x tipu... cumer if rakan berkongc ni korang faham2 jer ler... akhirnye... bisnis tutop....

ok la kawan2 aku ni pengalaman keje kat cc cuma 3 thn jer... hurmm dari banyak2 aku tengok la cc ni kan korang kene tengok tempat la..... seboleh-boleh-boleh-bolehnyer lakan korang try dapatkan spek pc power tapi harga murah.. beli la dari2 rakan2 yg ada link kan kedai jual pc ke yg kat lowyat tu..... pastu kalau leh la kalau kau nak cepat untung jangan open 12jam tapi try open 24jam... aircond try kurangkan .... 24jam sesuai untuk kaki2 games..... dan pakai amd jangan p4.... dan jangan bajet sangat pasangla 2 line ke kasi tenet kau cepat sikit..networking atau perkara2 yg kau boleh buat kau buat la sendiri takyah la nak upah2 org.... dan satu lagi korang kene la ada link atau pandai2 la cari org2 dalam kat tmnet tnb dan majlis perbandaran tempat korang.. kalau korang ada link x susah nak bussines ni.. yg pasti untung korang atau gaji bersih korang leh cecah 10k kalau 30pc mungkin la.... satu lagi..seorang pekerja leh handle 50pc so pandai2 la korang setting 1 shift 1org jer pekerja dan 1 lagi tu supvisor atau sebagai mantanance :D...... aaaaaaaaa satu lagi tlg laaaaaa sentiasa mengetahui perkembangan games online dan game offline...pastikan cc anda tidak ketinggalan dalam mengistall game2 baru hahahahaha....

p/s aku nak bukak cc tapi ada tak bank2 atau badan2 kerajaan yg bantu2 usahawan nak bukak cc??? dan korang leh kasi tak paper work untuk bukak cc ni??? kalau ada pm aku erk...mengharap sangat

ok la kawan2 aku ni pengalaman keje kat cc cuma 3 thn jer... hurmm dari banyak2 aku tengok la cc ni kan korang kene tengok tempat la..... seboleh-boleh-boleh-bolehnyer lakan korang try dapatkan spek pc power tapi harga murah.. beli la dari2 rakan2 yg ada link kan kedai jual pc ke yg kat lowyat tu..... pastu kalau leh la kalau kau nak cepat untung jangan open 12jam tapi try open 24jam... aircond try kurangkan .... 24jam sesuai untuk kaki2 games..... dan pakai amd jangan p4.... dan jangan bajet sangat pasangla 2 line ke kasi tenet kau cepat sikit..networking atau perkara2 yg kau boleh buat kau buat la sendiri takyah la nak upah2 org.... dan satu lagi korang kene la ada link atau pandai2 la cari org2 dalam kat tmnet tnb dan majlis perbandaran tempat korang.. kalau korang ada link x susah nak bussines ni.. yg pasti untung korang atau gaji bersih korang leh cecah 10k kalau 30pc mungkin la.... satu lagi..seorang pekerja leh handle 50pc so pandai2 la korang setting 1 shift 1org jer pekerja dan 1 lagi tu supvisor atau sebagai mantanance :D...... aaaaaaaaa satu lagi tlg laaaaaa sentiasa mengetahui perkembangan games online dan game offline...pastikan cc anda tidak ketinggalan dalam mengistall game2 baru hahahahaha....

p/s aku nak bukak cc tapi ada tak bank2 atau badan2 kerajaan yg bantu2 usahawan nak bukak cc??? dan korang leh kasi tak paper work untuk bukak cc ni??? kalau ada pm aku erk...mengharap sangat

salah satu faktor kegagalan CC ialah tiada perancangan yang teliti. biz cyber cafe dengan 30pc, untung 10k sebulan? biar betul...

sebab tu ramai yang bila dah bukak cc, setahun dua tutup kedai. tiada yang terlalu indah dalam apa-apa perniagaan termasuk perniagaan CC. sebelum bukak cc dah plan untung sekian-sekian RM. sekali bila dah bukak, bukan untung rugi lagi adalah.. lepas tu give-up. pc pun tersadai satu persatu...

cc yang boleh untung pada tahun pertama biz memang hebat. (memang ada pun).