Jump to content
Azie Aril

Course Apa Yg Mempunyai Prospek Kerjaya Yg Cerah?

Recommended Posts

salam...

mnta kpd sapa2 yg tau course apa yg bgus utk diterima trus bekerja slps habis menuntut kat U... erm, mmg byk course kt U skrg ni... tp, course apa yg mempunyai prospek yg cerah... hope somebody help me... tq... :)

salam...

mnta kpd sapa2 yg tau course apa yg bgus utk diterima trus bekerja slps habis menuntut kat U... erm, mmg byk course kt U skrg ni... tp, course apa yg mempunyai prospek yg cerah... hope somebody help me... tq... :)

kos Geoinformatik (GIS), UTM Skudai... Berkaitan mapping, tanah, mengolahan maklumat data tanah menggunakan komputer,satelite, GPS dan sebagainya... boleh kerja di syarikat kejuruteraan, awam, SYABAS...SIME DARBY..RANHILL....

Contohnya, aku blum lagi habis final year projek dah suruh datang kerja... bila tak dapat datang interview.. boleh tawaran-tawaran bila aku free.. Kerja mencari student.. Cari dalam jobstreet type "GIS".. Sebab apa? Sebab kurang persaingan, kalau kos kejuruteraan, satu Universiti kuar dalam 100 student.. rata-rata U tawar kos kejuruteraan.. So rezeki mana yang dapat... Skrg ini dah tukar kerja 3 kali dalam setahun...sebab apa? sebab banyak sangat kerja....tak terpilih aku...HEHEHEHE, meganggur seminggu jer sebab penat buat projek tahun akhir..

course yg aku skang tgh blaja pun byk cabang - mass comm

kau boleh keje mana2 bidang pun - advertising/journalist/Public relation/Tv industry/ macam2 la

tu pendapat aku je...

mana2 course pun asalkan ada daya usaha nak cari ilmu pas2 cari keje adala rezeki kat mana2

tuah ayam nampak di kaki..tuah manusia? di blok TUAH! hahaha [gurau je]

macam course aku..bachelor of engineering technology in airconditioning and industrial refrigeration tecnology..ceh pomot plak..course ni ok bagi yang minat mechanical..untuk kerjaya memang cerah la..ko leh jadi consultant site..leh jadi instructor kat bangunan2..base course ni dari france..kire kat france tu mmg otai la bab airconditioning ni..sekarang lulusan tuk prog ni mmg sket dalam m'sia..field dalam oil and gas..memang besar..

chow..

salam...

pelik tol soalan ko.

di mana ada kemahuan, di situ ada jalan.

huhu...bg aku semua course ada dia punya cabang yg luas..

Macam course yg aku ambil accounting ko boleh masuk bidang yg berkaitan ngan akaun atau management...

contohnya..audit,akaun,cukai,costing management,economy.marketiting dan sebagainya cabangnya luas..ko leh lompat kat mana2 bidang as long ia berkaitan ngan bidang yg dipelajar..

But tu terpulang pada minat masing2..X guna kalo blajar semata-mata nak blajar untuk tgk prospek kerja..Yg penting minat..hehe

Edited by Hire_Purchase

pilot wooo prospek kerja cerah sekang..mmg x cukup pilot sekang nih...

apply jgn x apply...mmg gaji beriban awek hawt2 ramai..so apa lagi daftar la segera..

hahahaha

medic..mmg tak cukup doctor kat mesia ni....

ak plak, nk add, welding engineering. bnyk cbang ko blh g.

jrutera rmai da cbut g luar.gaji kt m'sia x best.ciput. x reti brsyukur btul.

petronas n ank2 syraktnyer mmrlukn rmai tnaga pkar dlm bdang ni.

bnyk cbang ko blh g.da tua pn, x lrat, jd pnsyarah. huhu~

tp syg. kt m'sia ni, bdang ni tmpt blaja nyer sgt2 trhad.bngang btul.ijzah yg kt m'sia ni x clap aku, kt unikl-mfi je.klu nk wat ijzah n k ats, trpksa ko g ovrs gak.

how about physiotherapy? or even nursing pun very demanding nowadays..

apapun, semua ni berkenaan dengan minat..

hendak seribu daya, tak hendak seribu dalih!!

yahOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO..^^

salam...

guru adalah pekerjaan yang mulai.. :rolleyes: anda hanya perlu memohon belajar di Institut Perguruan selepas SPM selama 5 1/2 tahun. dapat elaun + kompem kerja...xpayah dok hutang PTPTN... :blush:

Hai guys..

just dropping by..

nak tahu gak,ape yang aku akan dapat kelak jika aku amik Art And Design bahagian Grafik?

Juz wanna know my future details...

haha..abg aku ckp la..dia ir oil n gas..medic n engineer ni bidg critacal..so rmai company yg beso gile nk kn fresh or da experince one..2 yg abg aku gtau la..bidng yg lain 2 tgk demand gak..

kos Geoinformatik (GIS), UTM Skudai... Berkaitan mapping, tanah, mengolahan maklumat data tanah menggunakan komputer,satelite, GPS dan sebagainya... boleh kerja di syarikat kejuruteraan, awam, SYABAS...SIME DARBY..RANHILL....

Contohnya, aku blum lagi habis final year projek dah suruh datang kerja... bila tak dapat datang interview.. boleh tawaran-tawaran bila aku free.. Kerja mencari student.. Cari dalam jobstreet type "GIS".. Sebab apa? Sebab kurang persaingan, kalau kos kejuruteraan, satu Universiti kuar dalam 100 student.. rata-rata U tawar kos kejuruteraan.. So rezeki mana yang dapat... Skrg ini dah tukar kerja 3 kali dalam setahun...sebab apa? sebab banyak sangat kerja....tak terpilih aku...HEHEHEHE, meganggur seminggu jer sebab penat buat projek tahun akhir..

kos geoinformatik??kos ape 2??huhu..

2 laa jwpn kwn2,mkcik2,sdara2,spupu spapat ble aku ckp aku amek kos nie..

aku mule2 cam xbpe tawu sgt psl kos geoinfo nie..

tp skrg cam da tawu jugak la sket2..

n pd awlny aku agk kekaburn psl peluang keje die..

yelaa..org salu sebot kos engnrg demand tggi..

so aku pkir kos nie mst xbyk peluang keje..rupe2ny aku da tclap..

lg org brebut2 nak amek keje ade laa kn??hehe..bestny..

ermm..skrg rs lg bsmngt plak nk abihkn degree aku nie..

n tkt nie cgpa 1st class lg..alhamdulillah..

so aku arap bley grad 1st class laa..

sbb aku plan nk smbg master plak dlm bidang GIS nnt..insyaAllah..

soo..wish me luck..

mne laa taw sok2 aku bley tuka keje 5kali staun plak..hehe :rolleyes:

yeahhh...idop GEOINFO!!huhuhu..

Edited by gbaharuhi7

Assalamualaikum, pada pendapat aku lak kos yang mempunyai peluang kerja yang cerah ialah Ukur bahan, GIS ngan sains geomatik. Ukur bahan keperluan dalam malaysia memang diperlukan sangat-sangat. Kalau GIS ngan Geomatik keperluan kerja pun sama banyak. Tapi pandai-pandai sebab ada company saja nak cari pekerja yang boleh diberikan gaji yang murah sedangkan kerja sains geomatik teruk. Masuk hutan, paya, jurang macam2 lah. Tapi percayalah tak susah nak dapat keje. kawan aku belajar diploma kuar je terus dapat keje starting gaji RM3000. Tapi tak semua macam tu lah, cuma nak cakap kos ni mudah dapat keje. tu jer.

Assalamualaikum, pada pendapat aku lak kos yang mempunyai peluang kerja yang cerah ialah Ukur bahan, GIS ngan sains geomatik. Ukur bahan keperluan dalam malaysia memang diperlukan sangat-sangat. Kalau GIS ngan Geomatik keperluan kerja pun sama banyak. Tapi pandai-pandai sebab ada company saja nak cari pekerja yang boleh diberikan gaji yang murah sedangkan kerja sains geomatik teruk. Masuk hutan, paya, jurang macam2 lah. Tapi percayalah tak susah nak dapat keje. kawan aku belajar diploma kuar je terus dapat keje starting gaji RM3000. Tapi tak semua macam tu lah, cuma nak cakap kos ni mudah dapat keje. tu jer.

a'ahh..stuju2..keje ukur geomatic nie mmg tough sket..msok utan,paya,pnjt gunung sume..mmg challenging gler..tp 2 yg best 2..mncabar sket..huhu..n lect aku ckp,mmg keje ukur geomatik nie byk wat duwet laa..kalo nk wat keje ukur earth surface nie,org byk cari geomatic

surveyor drpd pkai remote sensing..lg accurate keje ukur 2..n mkin luas kwsn nk d'ukur,meaning mkin bsar project 2,mkin bgnde2 laa wat duwet..huhuhu

bkn nk pomot,tp nie cdgn je bg sape2 yg nak sng dpt keje n gaji pn lebat..hahah..

n course nie kne physically tough laa..tp aku tgk kt utm 2 bil gulz yg amek geomatic engnrg 2 sme byk je ngn boyz..kre sape2 pon bley wat sbnrny.. :rolleyes:

n slain geoinfomatic n geomatic engnrng,remote sensing pon best jugak..

n lect sume ckp,remote sensing 2 course yg plg mnarik laa..sgt3 best..

sbb RS 2 kaji earth surface n wat survey pkai satelite..mmg canggih laa..n sgt interesting.. :lol:

for me whatever course u take, u must SCORE! kalo u x minat and u enroll that prog bcoz ppl said that it worth for ur money at the end, pun x guna gak.sbb skrg ni mmg graduate yg kuar byk...so that most company shortlisted the candidates by looking at their final CGPA.....my suggestion amik course yg byk peluang kerja....like engineering,accounting,etc........u grad jer mcm2 company u leh pi...tp keyword nyer...U must be a SCORER!

kalau non-professional course cam art & design pun senang gak dpt keja bergantung lah major dalam department apa....

contoh keja2 yg ada....

- art director, interactive installation artist, 3d visualizer, 3d animator, 3d modeler, 3d renderer, character animator, graphic designer, web developer, interactive cd designer, motion graphic designer, film director, advertising, virtual reality designer, interface designer, photographer, videographer, sound designer, video editor, game designer, dll...

gaji tu ofcoz ada yg rendah ada yg tinggi... bergantung kepada kreativiti.. biasanya design studio biasanya pandang skill... so lebih senang dpt keja... :)