Jump to content
arfaie

Rujukan Berkenaan Perihal Notebook.

Recommended Posts

bile kite charge laptop smbil guna.. bile batteri full, kite xplugoff xpe ke?? xkondem ke bbattery??

Assalamualaikum n salam sjhtra

sy pakai laptop compaq presario cq40 115au...

di sini sy sgt inginkn advice drpd tuan2 @ otai2 brkenaan masalah laptop sy ni;

laptop xblh nak on, battery ok, power supply ok, ram pon ok (dh check kat pc lain).
ble on lampu power nyala, lmpu wifi nyala(kaler merah), lampu touchpad nyala(kaler merah),5 saat prtama-kipas ade bunyi-lps tu snyap, bberapa saat kemudian ade led blinking 2 tmpat-kt sblh caps lock dgn kt atas scroll @ num lock(blinking kaler puteh). n then xde ape2 bnyi lain.

ade sape2 tau or blh makesure ape masalahnyer? hdd prob? or mobo? blh repair? ongkos xder r nak bli baru...plez,plez,plez...

*tmbhn; laptop dah paki > < 2 tahun.

salam n tq. Edited by epiyt

assalamualaikum..

Saya sudah 3 tahun menggunakan laptop Dell Inspiron 1420, tetapi kebelakangan ini saya menghadapi masalah laptop saya selalu shutdown secara sendirinya selepas beberapa jam ataupun semasa saya membuat 'render' untuk kerja editing.

Antara langkah2 yang telah saya buat tetapi masih belum ok ialah:

1-Saya telah format dan install semula operating sistem (win xp service pack2)
2-Saya disable kan antivirus Karspesky

Akhirnya saya merasakan ia mungkin disebabkan oleh overheating kerana bila saya menggunakan cooling pad, ianya tidak terjadi.
Saya ingin bertanya kepada otai2 kat sini, apakah masalah yang menyebabkan laptop saya menjadi overheat (kerana ia tidak berlaku sebelum ini) dan apakah yang perlu saya tukar? atau ia memang dah berkaitan dengan faktor umur laptop saya itu. Untuk pengetahuan tuan2, laptop saya di'on'kan setiap hari melebihi 8-10 jam.

Sekian.Terimakasih.

ni mungkin prob habok
klu gne cooling pad leh setel kn prob ko,better la tros gne
then ak cdg.n ko jgn la on lebih dri 8 jam derek...
bg la die rehat jap
"org tue" jgn layan cam "org mude"

off.n kaspersky leh wat ko terdedah kpd virus tp die leh gak turun.n penggunaan processor
so,time off ab,jgn la ccok pendrive or connect internet

bleh gak check samada kipas laptop ko berfungsi ke x
bleh gne [url="http://www.gtopala.com/siw-download.html"]SIW[/url] utk check temp..free
check yg mne pling pnas...hdd/cpu

[quote name='longpetai' timestamp='1298866070' post='1063516']
assalamualaikum..

Saya sudah 3 tahun menggunakan laptop Dell Inspiron 1420, tetapi kebelakangan ini saya menghadapi masalah laptop saya selalu shutdown secara sendirinya selepas beberapa jam ataupun semasa saya membuat 'render' untuk kerja editing.

Antara langkah2 yang telah saya buat tetapi masih belum ok ialah:

1-Saya telah format dan install semula operating sistem (win xp service pack2)
2-Saya disable kan antivirus Karspesky

Akhirnya saya merasakan ia mungkin disebabkan oleh overheating kerana bila saya menggunakan cooling pad, ianya tidak terjadi.
Saya ingin bertanya kepada otai2 kat sini, apakah masalah yang menyebabkan laptop saya menjadi overheat (kerana ia tidak berlaku sebelum ini) dan apakah yang perlu saya tukar? atau ia memang dah berkaitan dengan faktor umur laptop saya itu. Untuk pengetahuan tuan2, laptop saya di'on'kan setiap hari melebihi 8-10 jam.

Sekian.Terimakasih.
[/quote]

saya pasti laptop anda mengalami overheating.
cek kipas pusing atau tidak.
Elok Laptop tu perlu diservis cuci habuk dgn segera.saya pasti heatsink dah tersumbat dgn habuk.
Juga thermal paste perlu ditukar.
cuba cek temp guna software hwmonitor.
Masalah ini perlu diselesaikan segara untuk mengelak motherboard atau chipset bermasalah.