Jump to content
Sign in to follow this  
saberry

Kerja Kosong + Buat Aniaya

Recommended Posts

Dalam 2 atau 3 bulan yang lepas, cousin aku datang rumah, mintak tolong aku bgtau dia kalau2 ada kejer kosong kat agensi gomen atau memana je la, dia dah berhenti kerja sebab dah hampir berpuluh tahun keje, tak de kenaikan yang sepadan, hanya sekadar 50sen 70sen jer naik gaji w'pun dah keje lebih dari 10 tahun. So memandangkan dia dah amik kelas komputer, dah tau nak guna PC, software office dsb, dia ingat nak apply la keje lain dan kalau boleh dia nak mintak kat gomen la, jadi guard pun tak pe katanya....

Dua tiga hari pastu, ada la iklan keje kosong kat Yayasan Islam Kelantan, aku inform dia, dia pegi beli borang, sahkan salinan sijil2 (tau je la kan, keje gomen mesti nak salinan yang disahkan) dan antar borang....

Pastu ada lak iklan keje kat KADA, sama gak proses dia, isi borang tu borang ni, antar...

Pastu ada lak iklan keje kat ROHM WAKO Kelantan, dia pun apply gak...

Pastu ada pulak keje kat UITM, dia download borang kat laman web UITM dan antar... sama gak prosedurnya...

Pastu ada la lagi dua tiga keje kosong swasta yang aku bgtau dia, semua dia apply...

Dah berbulan-bulan pastu, dia datang tanya apasal satu pun tak panggil temuduga? At least panggil la temuduga, ni tak, borang isi, kad jawapan antar tanda borang diorang dah terima, tapi dah lebih 3 bulan dari tarikh tutup, still tak panggil gi temuduga, apa ni???!!!!! dia tengking kat aku, aku jawab la, aku tak tau, aku pun ada gak apply kejer2 tu cam kat YIK, KADA dan UITM, sama gak, tak dak jawapan, tau2 UITM bukak balik tawaran jawatan dan majoriti posisi yang sama ngan yang lepas...

dia marah kat aku, dia kata buat aniaya orang jer, nak pegi beli borang pun dah abis minyak lagi, pastu nak potostat sijil2 lagi, gi sahkan lagi, pos lagi, itu ini maunya abis berpuluh ringgit, tp kejer, jgn kata nak dapat, panggil gi temuduga pun tidak... dia duk membebel, aku diam je la, tp dalam pala otak terpikir gak, apa cerita borang2 yang aku hantar dulu? diam membisu je, tak de jawapan, hantar kad pengesahan, pastu terus senyap, tak de panggil interview pun.... aku masuk cek sana sini, jumpa lak UITM bukak balik job vacancy, abis yang lepas apa cerita?? nak kata tak layak, aku tgk dah kena ngan kelulusan aku, gitu gak ngan cousin aku, dia mintak yang kelulusan SPM je, tp semua senyap membisu....

kalau pikir balik untuk golongan kurang mampu, memang cam aniaya dia la jugak, yelah, abis berpuluh atau mungkin beratus ringgit nak apply keje, tapi temuduga pun tak panggil, tu yang buat dia tak puas hati sesangat.... tu yang dia duk ungkit, kalau tak de keje kosong, jangan iklankan, buat naya orang je nanti.... cehhh... terasa cam dia maksudkan kat aku plak ayat tu....huuuuuuuuu

Dalam 2 atau 3 bulan yang lepas, cousin aku datang rumah, mintak tolong aku bgtau dia kalau2 ada kejer kosong kat agensi gomen atau memana je la, dia dah berhenti kerja sebab dah hampir berpuluh tahun keje, tak de kenaikan yang sepadan, hanya sekadar 50sen 70sen jer naik gaji w'pun dah keje lebih dari 10 tahun. So memandangkan dia dah amik kelas komputer, dah tau nak guna PC, software office dsb, dia ingat nak apply la keje lain dan kalau boleh dia nak mintak kat gomen la, jadi guard pun tak pe katanya....

Dua tiga hari pastu, ada la iklan keje kosong kat Yayasan Islam Kelantan, aku inform dia, dia pegi beli borang, sahkan salinan sijil2 (tau je la kan, keje gomen mesti nak salinan yang disahkan) dan antar borang....

Pastu ada lak iklan keje kat KADA, sama gak proses dia, isi borang tu borang ni, antar...

Pastu ada lak iklan keje kat ROHM WAKO Kelantan, dia pun apply gak...

Pastu ada pulak keje kat UITM, dia download borang kat laman web UITM dan antar... sama gak prosedurnya...

Pastu ada la lagi dua tiga keje kosong swasta yang aku bgtau dia, semua dia apply...

Dah berbulan-bulan pastu, dia datang tanya apasal satu pun tak panggil temuduga? At least panggil la temuduga, ni tak, borang isi, kad jawapan antar tanda borang diorang dah terima, tapi dah lebih 3 bulan dari tarikh tutup, still tak panggil gi temuduga, apa ni???!!!!! dia tengking kat aku, aku jawab la, aku tak tau, aku pun ada gak apply kejer2 tu cam kat YIK, KADA dan UITM, sama gak, tak dak jawapan, tau2 UITM bukak balik tawaran jawatan dan majoriti posisi yang sama ngan yang lepas...

dia marah kat aku, dia kata buat aniaya orang jer, nak pegi beli borang pun dah abis minyak lagi, pastu nak potostat sijil2 lagi, gi sahkan lagi, pos lagi, itu ini maunya abis berpuluh ringgit, tp kejer, jgn kata nak dapat, panggil gi temuduga pun tidak... dia duk membebel, aku diam je la, tp dalam pala otak terpikir gak, apa cerita borang2 yang aku hantar dulu? diam membisu je, tak de jawapan, hantar kad pengesahan, pastu terus senyap, tak de panggil interview pun.... aku masuk cek sana sini, jumpa lak UITM bukak balik job vacancy, abis yang lepas apa cerita?? nak kata tak layak, aku tgk dah kena ngan kelulusan aku, gitu gak ngan cousin aku, dia mintak yang kelulusan SPM je, tp semua senyap membisu....

kalau pikir balik untuk golongan kurang mampu, memang cam aniaya dia la jugak, yelah, abis berpuluh atau mungkin beratus ringgit nak apply keje, tapi temuduga pun tak panggil, tu yang buat dia tak puas hati sesangat.... tu yang dia duk ungkit, kalau tak de keje kosong, jangan iklankan, buat naya orang je nanti.... cehhh... terasa cam dia maksudkan kat aku plak ayat tu....huuuuuuuuu

Untuk agensi kerajaan atau swasta, ko try ler telefon ...buat follow up...jangan dok diam jer...buat inisiatif skit :)

kalau nak budget(tanak buang duit untuk fotostat dsb), ko gunalah jobsdb.com atau jobstreet.com....free jer...kat situ ko apply laa sebanyak mana ko suka... :)

yaya...watpe susah2 photostet ni...wat 2 wat ni...ckp dah ada kemahiran komputer smua....p la cari dalam intenet...blambak2...daftar la dalam jobstreet...byk lagi...tp kalo pk blk kesian la jgak....dah susah payah smua...skurang2nya pgl la intebiu...ish2...apa pnya kompany la... slalu kalo kompany xpgl temuduga mayb xsesuai atau xlayak untuk keja yg dipohon....pe2 pun,suh la cousin ko cari kat tenet..senang

Adakah jawatan2 kosong cuma nak ikut prosedur jer... sedangkan diaorang dah ada calon (sedara mara sendiri atau kawan2).

Adakah jawatan2 kosong cuma nak ikut prosedur jer... sedangkan diaorang dah ada calon (sedara mara sendiri atau kawan2).

paling kuat ku rasakan itu la punca utamanya kut, he he he.... tp tension gak, aku yg inform, pastu jd camni, mana aku tau kita dilayan camni....hu hu hu, kalo tahu memang tak moh ambik peduli pun......

mungkin betul dan mungkin tak betul. ikut tempat la. yg ada buat iklan dalaman je kalau nak panggil kwn atau sedara mara. tp kalau yg iklan satu malaysia walaupun dah ada calon, mmg tak patut la. lg satu, kadang2 kekosongan tu tak byk, tp yg mohon sampai beribu2 dan yg dipanggil temuduga cuma belas2 atau puluh2 je. so memang peluang jd tipis la

apa-apa pun anggap je la belum ada rezeki. nak jimat, isi je borang spa, byk jawatan sekali bole mintak

Edited by soulseex

Untuk agensi kerajaan atau swasta, ko try ler telefon ...buat follow up...jangan dok diam jer...buat inisiatif skit :)

kalau nak budget(tanak buang duit untuk fotostat dsb), ko gunalah jobsdb.com atau jobstreet.com....free jer...kat situ ko apply laa sebanyak mana ko suka... :)

sedare kerim, watashi dah call (tp bukan semua la) dah la tak mesra pelanggan, jawab "Jawatan sudah diisi, saya tak tahu apa2 pasal aplication awak tu..." dan satu lagi jawapan "Dah tak de kekosongan dah kat sini..." tak sempat nak bersoal banyak dah letak, apara..... jobsdb.com??? jobstreet??? sedangkan ELX tu pun ramai yang kena tipu sampai sekarang, iklan jawatan lain, pegi jawatan lain... jadi promoter la, jadi kuli batak la, yg diiklankan sedap2 je bunyinya... kerani am, exsekutif operasi dsb.....

yaya...watpe susah2 photostet ni...wat 2 wat ni...ckp dah ada kemahiran komputer smua....p la cari dalam intenet...blambak2...daftar la dalam jobstreet...byk lagi...tp kalo pk blk kesian la jgak....dah susah payah smua...skurang2nya pgl la intebiu...ish2...apa pnya kompany la... slalu kalo kompany xpgl temuduga mayb xsesuai atau xlayak untuk keja yg dipohon....pe2 pun,suh la cousin ko cari kat tenet..senang

dlm internet banyak yang menipu la brader, iklan lain, jawatan lain, kita ni kalau yg datang dari jauh, bersusah payah dtg ingat btol2 kerja cam diiklankan, rupanya jadi promoter jalanan.... ha ha ha

dia x panggil sebab tak sesuai ko kata? aku promo semua kerja ni kat cousin aku dan kawan2 aku, sorang habuk pun tak panggil ko tau, tu pun aku siasat lepas cousin aku dtg mengamuk dan memang kwn2 aku cakap tak panggil temuduga pun....

P/S: kalau Rohm Wako tu, maybe la sebab ramai yang tau, untuk jawatan high class sikit, kalau diiklankan pun tak dan dek kita, malaun2 kat dalam tu dah pakat duk tarik sanak sedara sendiri....... :P

mungkin betul dan mungkin tak betul. ikut tempat la. yg ada buat iklan dalaman je kalau nak panggil kwn atau sedara mara. tp kalau yg iklan satu malaysia walaupun dah ada calon, mmg tak patut la. lg satu, kadang2 kekosongan tu tak byk, tp yg mohon sampai beribu2 dan yg dipanggil temuduga cuma belas2 atau puluh2 je. so memang peluang jd tipis la

apa-apa pun anggap je la belum ada rezeki. nak jimat, isi je borang spa, byk jawatan sekali bole mintak

yup dah isi SPA, result interview baru2 ni pun jadi calon simpanan selama 1 tahun, tak tau la kut2 ada lagi temuduga lain, try usaha lebih skit, baru2 first time interview SPA, baca skit2 pasal agensi je, pasal kenegaraan langsung tak baca... ha ha ha, dah tau senang sikit nak hadapinya di masa depan...... kalau tak de rezeki, stay ngan keje lama la...

Edited by rakyatmalaysia

bro...bila buat iklan mesti ramai yang apply keje tue...

kalo ko nak temuduga org...mesti cari result yang terbaik...takkan yang cikai cikai...

dier akan panggil temuduga bagi org yang result terbaik dululah...

so bila dah dapat takkan nak buang masa temuduga yang lain...

paham paham jerlah...

cuba ko pikir kalo ko ader company besar nak cari pekerja...

jawatan kosong untuk 10 orang...yang apply nyer dekat 10 ribu org...

takkan ko nak temuduga suma...

yup dah isi SPA, result interview baru2 ni pun jadi calon simpanan selama 1 tahun, tak tau la kut2 ada lagi temuduga lain, try usaha lebih skit, baru2 first time interview SPA, baca skit2 pasal agensi je, pasal kenegaraan langsung tak baca... ha ha ha, dah tau senang sikit nak hadapinya di masa depan...... kalau tak de rezeki, stay ngan keje lama la...

Apsal tak niaga sendri ja?

Apsal tak niaga sendri ja?

nak niaga apa, aku bukan pakar berniaga ni, dulu pun penah gak jual barangan komputer, tp tak de untung banyak ler... kalau aku nak berniaga, masih banyak aku kena blaja....

well tak tahu la samada ni punca utama sebab2 ramai anak2 kelantan berhijrah ke negeri luar, ni antara statement kawan aku yg skrg kerja di KL = "Kalau ko tak nak berhijrah, nak kerja dalam negeri asal ko sahaja dan ko tak de kabel, susah nak hidup bro..." tp pada aku, rezeki ada di mana2 je, kalau org pakai kabel besar mana pun tp Tuhan tak bg rezeki tu kat dia, dia tak leh wat pepe pun..... memang cari perkerjaan mengeluarkan modal, dan alasan ni la yg sering penganggur bg, keluar modal bebanyak, tp kerja tak dapat. Kalau ada yg bijak sikit, pi tunjuk muka kesian kat menteri tu, adun ni, org besar tu dan ngadu nasib sikit2 leh la dapat.

yer ker mcm tue...

tapi keje sebenarnyer ader cuma kebanyakan org nak keje yang bebaik sshlah...

kalo tak ader keje takkan pendatang asing berebut nak keje kat mesia nie...

aku meniaga...pada pandangan aku nak amik org mesia keje mmg susah dan payah nak layan...

keje nak mudah tapi duit masuk nak muai...sbb utama sekali adalah malas...

kebanyakan org mesia nie malas keje...so sebagai majikan kalo aku amik dorang dah jadi mcm makan hati ulam jantung tgk peel sorang2...kalo yang rajin tue bukan tak ader tapi dalam 10 mungkin sorang jerk...

bukan nak kutuk org sendiri bro...tapi hakikatnyer...

p/s : rasa mcm dah lari dari topik plak

borang spa kan kena beli...

sbb tak salah aku dulu masa memula aku terniat nak keje gomen ader mintak borang spa...kena bayar dalam 5 ringgit...nak cop sumpah suma kena duit maa....

borang agensi la kena beli... contoh cam borang Yayasan Islam Kelantan satu RM2, pastu kena gi beli jauh lak, tu aku yg duk kat area KB, bayangkan yang duk kat area lain yang lagi jauh, brapa RM dah minyak gi balik, pastu potostat salinan sijil2 dah berapa RM lagi, pastu kena gi sahkan, kalao kebetulan kat dalam kampung tak de org bleh sahkah, penghulu gi kursus, kena gi cari kat pej2 kerajaan (ini aku sendiri punya experience, kebetulan time tu la penghulu outstation), pastu gi sana sini, nak pos pun ngan setem, campur semua tak ke sampai berpuluh ringgit???? tu yang bila temuduga pun tak panggil org jadi hangin, especially bg mereka yg masih menganggur, rasa cam teraniaya, bila call, tak 'mesra alam' plak, tapi ini la realitinya.....

kepada sodara ViKiNg, ko aku tak anggap lari topik, tiap experience, pandangan dan sebagainya adalah ilmu dan pengalaman yang kita leh kongsi sesama....

cakap pasal kerja kosong + aniaya, ni plak terjadi kat sorang lagi cousin aku yang pompuan, minggu lepas gi Shah Alam, ada kerja kosong kat sana, kompeni call suruh pegi temuduga, pegila dia ngan harapan nak dapat kerja sebagai Penyelia seperti diiklankan, bila pegi, rupanya kerja jadi promoter jalanan, jual produk pendidikan kanak2..... dua tiga hari pastu dia cabut.... ingat nak report kat ELX, ni kira tipu orang dan aniaya orang dah ni....

Edited by rakyatmalaysia

Rakyat malaysia..

X patut member ko ckp cam2..

kalu xleh, xlehla, buat ape dia marah ko....

tu pon nasib baik ko tolong..

tgk atas rezeki gak..

jgn salahkan sesape..

salahkan diri sendiri..

kalu xde keje..usahakanlah dpt keje..

cari pengalaman dulu..

kejelah ngan swasta dulu..

ni belum dah keje nak melenting..

kalau die keje jual komputer sebelum ni..

pegilah cari ilmu lain, atau skill lain, keje kat cine dier dulu,

amik pengalaman,

kasi2 kow2 nye pengalaman,

pas2, bukaklah bisnes sendiri lak..

bantu..naikkan eknomi org kite..

pegang teknologi..

bukannye melenting camni..

aku pon cam2 gak dulu...

kite dah tau kite susah dpt keje..sijil x seberape mana..carik skill..

kenalah..dok dibawah dulu..

aku siap kena maki, kene ape lg..

tggu prktaan B*b* je masa tu untuk aku out..

tp seb baik x kuar cam2..

coz supervisor cine aku dah kene cam2..

yela nk dptkan ilmu bukan sng beb,

kaut sebnyk mungkin..

bile kite ade minat nak blaja n nak tau..

pepe pun bleh buat..

smpi syg dia nk lpskan aku pegi..

yela..dr cuci tandas, cuci mesin,angkat mesin, jd driver, jd buruh, IT tecnical, photostat technician, fax, punch card,cctv, projector, audiovideo visual, smpilah peringkat system bersystem..

mcm2 aku buat..

gaji bleh dikatakan separuh dari gaji basic technicaian kat kl..rm600 je..yela psl kat kelantan je..

ciput je..

tp skillnye punye psl aku terkam je..

Jd, bnykakan diri ngan kemahiran n pengalaman, barulah sesape nak amik bekerja pon mudah..

kalo nak niaga sndri pon lg bgs..coz x ramai org melayu terlibat ngan brg teknologi ni..

alarm system, tampering security system, karaoke system spilah mcm2 system lg..

Rakyat malaysia..

X patut member ko ckp cam2..

kalu xleh, xlehla, buat ape dia marah ko....

tu pon nasib baik ko tolong..

tgk atas rezeki gak..

jgn salahkan sesape..

salahkan diri sendiri..

kalu xde keje..usahakanlah dpt keje..

cari pengalaman dulu..

kejelah ngan swasta dulu..

ni belum dah keje nak melenting..

kalau die keje jual komputer sebelum ni..

pegilah cari ilmu lain, atau skill lain, keje kat cine dier dulu,

amik pengalaman,

kasi2 kow2 nye pengalaman,

pas2, bukaklah bisnes sendiri lak..

bantu..naikkan eknomi org kite..

pegang teknologi..

bukannye melenting camni..

aku pon cam2 gak dulu...

kite dah tau kite susah dpt keje..sijil x seberape mana..carik skill..

kenalah..dok dibawah dulu..

aku siap kena maki, kene ape lg..

tggu prktaan B*b* je masa tu untuk aku out..

tp seb baik x kuar cam2..

coz supervisor cine aku dah kene cam2..

yela nk dptkan ilmu bukan sng beb,

kaut sebnyk mungkin..

bile kite ade minat nak blaja n nak tau..

pepe pun bleh buat..

smpi syg dia nk lpskan aku pegi..

yela..dr cuci tandas, cuci mesin,angkat mesin, jd driver, jd buruh, IT tecnical, photostat technician, fax, punch card,cctv, projector, audiovideo visual, smpilah peringkat system bersystem..

mcm2 aku buat..

gaji bleh dikatakan separuh dari gaji basic technicaian kat kl..rm600 je..yela psl kat kelantan je..

ciput je..

tp skillnye punye psl aku terkam je..

Jd, bnykakan diri ngan kemahiran n pengalaman, barulah sesape nak amik bekerja pon mudah..

kalo nak niaga sndri pon lg bgs..coz x ramai org melayu terlibat ngan brg teknologi ni..

alarm system, tampering security system, karaoke system spilah mcm2 system lg..

suppose to be like that, tp ko paham je la, bila seseorang tu nak marah, dia akan cari punca2 terdekat... he he he

so aku la yg dengar bebelan dia, bukan pihak2 agensi....

btol gak ko cakap, kalao kita tak milih keje, banyak skill kita dapat, paling berharga adalah human skill, leh jumpa pelbagai jenis bos atau supervisor, leh wat rujukan untk msa depan....