Jump to content
Sign in to follow this  
coisox

Teka-teki I Q : Sammy, Ahmad, Ah Seng Vs. Ahli Sihir

Recommended Posts

Thread nie khas utk kategori jenis IQ. Teka-teki jenis IQ mestilah mempunyai jawapan yg logik yg dapat diterima oleh semua org. Kemungkinan teka-teki jenis IQ akan mempunyai lebih dari satu jawapan.

Sekiranya anda menggemari teka-teki ini, anda mungkin turut menggemari:

Teka-teki IQ : Pemburu Yang Sedang Sesat

Teka-teki IQ : Sammy, Ahmad, Ah Seng vs. Ahli Sihir

Sammy, Ahmad dan Ah Seng nie kononnya kawan baik laa. Diorang nie suka ponteng sekolah. One day, masa tengah ponteng, diorang gi laa rayau2 kat semak belakang sekolah. Nak pelikkan cerita, tiba-tiba je diorang kena tangkap ngan ahli sihir.

So diorang nie diterbangkan laa ke markas ahli sihir tu. Ahli sihir nie suka makan budak ponteng sekolah. Tengah dok sibuk panaskan air, bebudak nie mula laa nangis-nangis. Merayu-rayu takkan ponteng lagi. Last-last, ahli sihir nie pun kesian. Tapi dia hanya akan lepaskan diorang sekiranya diorang melepasi ujian yg akan diberikan.

So ahli sihir nie ikat diorang, tutup mata diorang ngan kain, dan letak diorang kat tangga. Kedudukan Sammy, Ahmad dan Ah Seng masing-masing adalah seperti gambarajah:

Ahli Sihir berkata:

Beginilah... aku akan lepaskan kamu jika kamu melepasi ujian ini. Memandangkan aku nie suka terbang naik penyapu, dan topi aku selalu tercabut ditiup angin, aku ada banyak koleksi topi-topi. Kesemuanya mempunyai rupa dan berat yang serupa, dan dibuat oleh tukang yang sama. Namun aku cuma sukakan dua warna iaitu ungu dan hijau.

Kamu bertiga telah disusun di atas tangga dalam urutan. Mata kamu bertiga telah di tutup dengan kain yang tidak akan tembus oleh pandangan kamu. Tangan kamu pula telah diikat dengan kemas.

Sekarang, aku akan meletakkan 3 topi di atas kepala kamu (1 topi masing-masing). Topi-topi itu ada yang ungu dan ada yang hijau (kemungkinan 1 ungu 2 hijau atau 2 ungu 1 hijau).

Dalam masa satu minit lagi, aku akan menggunakan kuasa sihir aku untuk membuka penutup mata kamu dengan serentak. Sebaik sahaja penutup mata itu dibuka, dalam masa satu minit, salah seorang di antara kamu mestilah volunteer untuk meneka apakah warna topi di atas kepalanya (topi kat kepala dia sendiri bukannya topi orang lain). Sekiranya dia jawab dengan betul, aku akan melepaskan kamu semua. Sekiranya dia jawab salah, aku akan makan kamu semua.

Tetapi ingat, kamu tidak boleh berbincang, tidak boleh menoleh kebelakang dan jangan cuba untuk menjatuhkan topi di atas kepala kamu. Apa yang kamu akan nampak hanyalah orang di depan kamu sahaja (Sammy nampak Ahmad dan Ah Seng, Ahmad nampak Ah Seng, Ah Seng tak nampak sesiapa).

Selepas seminit mata mereka diikat, penutup mata mereka pun dibuka seperti yang dijanjikan. 10 saat berlalu.... 20 saat berlalu... 30 saat berlalu... namun masih belum ada sesiapa yang volunteer untuk menjawab. 40 saat berlalu... 50 saat berlalu... then, pada saat yang ke 59, Ahmad (orang yg kat tengah) pun volunteer untuk menjawab. Dan akhirnya mereka pun dilepaskan sebab Ahmad berjaya menjawab dengan betul.

Soalan: Bagaimanakah Ahmad berjaya menjawab permasalahan tersebut? Sedangkan, Sammy yang merupakan orang yang paling tinggi kedudukannya dan boleh melihat warna topi dua orang didepannya pun tidak mampu untuk menjawabnya. Ah Seng dah tentu laa takleh jawab sebab dia yang paling bawah. Yang herannya, Ahmad plak yang boleh jawab.

ahli sihir rasuah sammy? sammy rasuahj ahli sihir?

PENINGG!!!

Edited by gila_game25

assalamualaikum...

soalan kebarangkalian? :wacko:

ahli sihir rasuah sammy? sammy rasuahj ahli sihir?

PENINGG!!!

hakhak..main rasuah2 plak..

ehem2 aku cuba try...

aku rase sammy buta warna,ahmad...sebagai membe dia mestila tau benda ni...takpun dia bole agak..nape sammy tak jawab2 sampai saat2 terakhir...plus, ahmad mestila tau warna topi ah seng..sebab depan dia kan?

dengan tu boleh la jawap kot?

ps:kalo buta warna..jadinya topi ahmad mestila hijau...sbb orang buta warna takle detect warna hijau..

Klue untuk sapa-sapa yg nak jawab: Jawapan berdasarkan LOGIK. Tidak kira apa jawapan yang diberikan oleh Ahmad apa yang penting bagaimana Ahmad dapat jawap soalan... hahaha

Edited by BasicCX

di sebabkan kebarangkalian 2:1 makna nya , ahmad hanya perlu tgk topi ah seng...

jika topi ah seng warna hijau maka sudah tentu topi ahmad dan samy warna ungu manakala jika topi ahseng warna ungu maka topi ahmad pula warna hijau... :blush:

di sebabkan kebarangkalian 2:1 makna nya , ahmad hanya perlu tgk topi ah seng...

jika topi ah seng warna hijau maka sudah tentu topi ahmad dan samy warna ungu manakala jika topi ahseng warna ungu maka topi ahmad pula warna hijau... :blush:

Tak semestinya. ;)

Boleh jadi 2 hijau 1 ungu: Ahseng hijau, Ahmad hijau, Sammy ungu ATAU Ahseng hijau, Ahmad ungu, Sammy hijau.

Boleh jadi 2 ungu 1 hijau: Ahseng ungu, Ahmad ungu, Sammy hijau ATAU Ahseng ungu, Ahmad hijau, Sammy ungu.

--------

@Coisox

Jawapan saya:

Menurut gambar yang diberikan oleh encik Coisox, kedudukan Ahmad adalah setara dengan muka Ahli Sihir.

Ahmad nampak warna topinya melalui mata Ahli Sihir..

Tak semestinya. ;)

Boleh jadi 2 hijau 1 ungu: Ahseng hijau, Ahmad hijau, Sammy ungu ATAU Ahseng hijau, Ahmad ungu, Sammy hijau.

Boleh jadi 2 ungu 1 hijau: Ahseng ungu, Ahmad ungu, Sammy hijau ATAU Ahseng ungu, Ahmad hijau, Sammy ungu.

--------

@Coisox

Jawapan saya:

Menurut gambar yang diberikan oleh encik Coisox, kedudukan Ahmad adalah setara dengan muka Ahli Sihir.

Ahmad nampak warna topinya melalui mata Ahli Sihir..

Takla..

Sammy tu nampak warna unggu dan hijau..tak kira la sape..tu pasal dia takleh teka topi dia kaler ape..

Kalau dia nampak ahmad dan ah seng warna dua-dua hijau atau ungu..maka dia mampu jawab topi dia warna apa.

So, ahmad senang nak jawab jika sammy takleh jawab..ahmad hanya perlu ikut warna topi ah seng saja..takira la hijau atau ungu tu la warna topi ahmad

topi ahli sihir tue kan besar dan lebar...so senanglah dier nak tgk topi tue warna apa...tak payah nak pandang tempat lain dah...

jawapan:- ahmad jawab topi dia berlawanan warna dengan topi ah seng...klu topi ah seng warna ungu, ahmad jawab hijau.. klu topi ah seng hijau, ahmad akan jawab ungu... betul x?? kn kn kn???? ;)

Edited by burung

assalamualaikum...

jawapan:- ahmad jawab topi dia berlawanan warna dengan topi ah seng...klu topi ah seng warna ungu, ahmad jawab hijau.. klu topi ah seng hijau, ahmad akan jawab ungu... betul x?? kn kn kn???? wink.gif

aku pon rasa ye jugak kot..pasal:

1. sebab ah seng tak jawab - dia duduk depan skali, so no idea..

2. ahmad duduk tengah - dia tau topi ahseng kaler apa, cuma kena fikir sket,..

3. sammy duk belakang - tak berani bagi jawapan pasal ahmad ngan ahseng dah pakai kaler yg berlainan..

so yg menentukan jawapan tentulah ahmad kerana dia je bleh berfikir:

- ahmad faham ahseng tak bleh jawab sebab dia depan sekali...

tapi kenapa sammy tak jawab?

- oooo, sebab ahmad fikir sammy tak jawab pasal sammy dah nampak ahmad dan ahseng dah pakai kaler yg berlawanan...tentula sammy tak berani jawab kaler topi dia seniri..

so..kaler topi ahmad adalah berlawanan ngan topi ahseng...

Edited by MalaYneuMaya

assalamualaikum...

3. sammy duk belakang - tak berani bagi jawapan pasal ahmad ngan ahseng dah pakai kaler yg berlainan..

- oooo, sebab ahmad fikir sammy tak jawab pasal sammy dah nampak ahmad dan ahseng dah pakai kaler yg berlawanan...tentula sammy tak berani jawab kaler topi dia seniri..

btl 2. ahmad akan tggu sammy leh jawab ke x, sbb 2 di jwab saat yg t'akhir. klau sammy x leh jawab maknenye kaler topi ahmad ngan ahseng b'lainan n topi sammy ngan ahseng mesti same sbb ahmad nmpk kaler topi ahseng.

Edited by Urahara

assalamualaikum...

aku setuju ngan jawapan ko. Ahmad mungkin mengagak sammy tak jawab sbb dia tahu kaler topi ahmad ngan ahseng berlainan. Membuakan sammy teragak agak ntuk menjawab. Ahmad blh nampak kaler topi ahseng,sudah tentu dia pikir kaler topi dia bertentangan dgn ahseng. Maka ahmad jawab kaler yang bertentangan dgn ahseng. Kalu yopi ahseng warna hijau ahmad jawab topi dia ungu dan sebaliknya

apelaaaaa......ahahaha......dlm diorg bertiga ahmad sorg je bertopi aka..pki cap.....so dlm2 tgh pening diorg nk pk color topi masing masing..ahmad p suggest kat ahli sihir tu soh tukar style topi die......die kate topi ahli sihir tu dah out of date laaa......ketinggalan zaman..buat kene kutuk org je zaman skng ni..ahakssssss....so die bg ahli sihit tu gune cap die......then ahmad ckp ahli sihir tu mmg ssuai aka kacak jelita bile pki topi tu...even muke die hancur bak divider retak sejuta.....so dgn rase banggenyeeeeee ahli sihir tu melepaskan diorg ........wahahahhahahahah

assalamualaikum...

mmg betullah jwpn nih... aku pun setuju... :rolleyes:

ehem2 aku cuba try...

aku rase sammy buta warna,ahmad...sebagai membe dia mestila tau benda ni...takpun dia bole agak..nape sammy tak jawab2 sampai saat2 terakhir...plus, ahmad mestila tau warna topi ah seng..sebab depan dia kan?

dengan tu boleh la jawap kot?

ps:kalo buta warna..jadinya topi ahmad mestila hijau...sbb orang buta warna takle detect warna hijau..

Ho ho... tak terpikir plak aku pasal buta warna tu. Hmm... kalau betul org buta warna takleh detect hijau, so jawapan kau leh pakai.

Klue untuk sapa-sapa yg nak jawab: Jawapan berdasarkan LOGIK. Tidak kira apa jawapan yang diberikan oleh Ahmad apa yang penting bagaimana Ahmad dapat jawap soalan... hahaha

Betul... So, what ur answer?

Betul, tapi takde hujah ke?

assalamualaikum...

Yeah!!! You are absolutly correct! Taniah kerana berjaya menggulung hujah2 yang telah dibentangkan dengan tepat.

next....

kasik la soklan susah2 skit.. tongue.gif

Ceh! Bukan kau yg jawab pun :P

k..dlm byk2 kueh , kueh ape yg byk rase.....wahahahhaha

Kuah 3 rasa?

Edited by Coisox

Kuah 3 rasa?

kuih apa 3 rasa.. ? mana der.. ikan 3 rasa ada la... :lol:

aku rasa cam penah dengar la soklan kueh byk rasa nih.. nnt aku pikir jwpnnyaa.. :blink:

assalamualaikum...

next....

kasik la soklan susah2 skit.. tongue.gif

kehkeh..soalan ni pon bukan senang apa :lol:

Kuih Banyak Rasa...

Nie soklan paling senang untuk korang jawab.. banyak2 burger, berge apa paling happy.