Jump to content
Sign in to follow this  
evazym79

Bunyi Karen Pada Cpu...wujudkah?

Recommended Posts

askum...

aku sekadar nk bertanya la...

ada apa2 effect ke kalo kta dgr bunyi yg haluss je pada cpu kta...??

kadang2 tgh2 malam [sbb time tu keadaan x bising] bila aku on pc ak udgr bunyi karen..

aku suspect bunyi tu dtg dari optical drive kot...

sbb dia bunyi nyittttttttttttttttttt halus je tp telinga kta dpt dgr la..

yg aku horror....kekadang bunyi...kekadang kuat...kekadang slow..

tp still ada bunyi tu..

ada apa2 pandangan? :blush:

sesetengah PSU akan mengeluarkn bunyi cmtu bila high load

aku rasa bunyi karen dari psu la kot..

sbb macam2 aku letak kat dlm casing aku nih...

tp ada ke cara nak bagi dia diam sket...

solution aku, aku pasang lagu kuat2... :lol:

satu lg soklan...kalo dgr bunyi tu,kejap kuat kejap slow...

ade ke effect dgn performance cpu time tu??

kalo meletup syok tu..

by the way?ko nye PSU cap ape?

kalo cap ayam dgn load yg tinggi better tuka..

PSU xleh buat main2..bahaya bro

bro psu dh ok..

dlu gna tagan...500w <--- suda letop kasi tukaq =p [dpt claim warranti tp lom jual kat sapa2]

skrg ocz 600w stealth..

tu yg heran...

ni yg aku oc la..

ram --> 2.9v

hyper/t --> +4%~6%

proc --> 1.48v

pci --> 115hz

setting suma ok...tp x tahan bunyi desing tu...

serius..kalo x pakai headphone orr x pasang lagu kuat2..

konfirm telinga saket...ngilu giler..

apekah patot tukar lg psu...?

aku nyer 12v rail ni stakat 18ampere je kot...

mayb sebab tu ke? tp dia ada 4 wire terus dari psu utk 12v..

ntahla... <_<

Edited by a***_dEsiGN$tudio

kat mobo ko ade psg buzzer/speaker kecik tu x? aku dulu bunyi gitu gak..tapi xyah tggu mlm..siang² pun bleh dgr..hehe

puas aku carik mane dtgnye bunyik tu.. last² aku cbut buzzer tu.. trus selesai msalah.. smpaikan time boot pc pn xde dgr bunyik 'teeet' ngeh² :D

PSU aku pun camtu jg bunyi dia kadang2 kluar....PSU aku Brand CM Extreme 460W, Normal ka tu? Sjak aku baru beli smpai la skang ok ja..cuma bunyi tu je yg kluar kadang2

Normally PSU yg pkai cooling fan mmg ader bunyik. bunyik karen? ngarut la bro. Karen berbunyik klu litar pintas ader la..

Lagipon OCZ 600W stealth bukan ader Silent/noise technology pon kan? Standard ar 12cm fan mmg annoying skit bunyik dier.

Klu ko ader Fan RPM controller ok skit. adjust ikut working load. Tapi tu mesti default speed (max speed). Ader org tukar kipas PSU amik yg silent nye. Tapi org yg byk duit leh la..huhu. Biasanya faktor kebisingan kipas ni dtg dari design ngan kelajuannya (sleeve bearing/ball bearing, blade material, blade size, pitch dll..). Lagi tggi Watt PSU, lagi kencang la bunyiknye. cam enjin roket pon ader haha :lol:

Atau ko ader guna kipas lain? mksud aku sub-fan kat rear / left panel casing? Graphic card? Kipas VGA pon syahdu gak kengkadang..ngilu worr..

lagi satu Hard disk ko. tu pon ader bunyik ngilu gak. guna HD cooler membantu gak dlm mengurangkn kebisingan system ko. Klu overclocking, tak heran la bunyik bising klu tak guna liquid cooler / proper cooling method. Wallahualam..

Normally PSU yg pkai cooling fan mmg ader bunyik. bunyik karen? ngarut la bro. Karen berbunyik klu litar pintas ader la..

Lagipon OCZ 600W stealth bukan ader Silent/noise technology pon kan? Standard ar 12cm fan mmg annoying skit bunyik dier.

Klu ko ader Fan RPM controller ok skit. adjust ikut working load. Tapi tu mesti default speed (max speed). Ader org tukar kipas PSU amik yg silent nye. Tapi org yg byk duit leh la..huhu. Biasanya faktor kebisingan kipas ni dtg dari design ngan kelajuannya (sleeve bearing/ball bearing, blade material, blade size, pitch dll..). Lagi tggi Watt PSU, lagi kencang la bunyiknye. cam enjin roket pon ader haha :lol:

Atau ko ader guna kipas lain? mksud aku sub-fan kat rear / left panel casing? Graphic card? Kipas VGA pon syahdu gak kengkadang..ngilu worr..

lagi satu Hard disk ko. tu pon ader bunyik ngilu gak. guna HD cooler membantu gak dlm mengurangkn kebisingan system ko. Klu overclocking, tak heran la bunyik bising klu tak guna liquid cooler / proper cooling method. Wallahualam..

aku sokong engko.

komponen psu mana ada bunyi..kalu bunyi tu maknanya tak tak pn kapasitor dia hangus..

biasanya kuar asap..

so pasal bunyi jangan risau..ko modified psu ko tu,,tukar jer kipas yg silent type,tp tinggi performancenyer..

bg aku tak kesah bunyi2 kuat ni..

1)ko tuh yg ngarut.bunyi tuh mmg wujud.ko try google "buzz sound psu".ada sesetengah brand bleh RMA kalau ada bunyi buzz,ada sesetengah xbleh kalau xcukup kuat.bunyi tuh datang drpd inverter part(AC-to-DC).

link1

link2

link3

link4

link5

tuh sket contoh aku kasik link.ada berlambak lg.rajin2 google,masalah ni mmg da biasa berlaku.

2)standard 12cm fan xbising.kalau high speed 12cm baru bising.apa kipas pun kalau "standard",generic fan slalunya xbising sbb bkn hi speed.

Paham ayat aku bebetul bro, OCZ 600W Stealth pkai 12cm fan biase ke? "Standard ar 12cm fan mmg annoying skit bunyik dier". maksud aku bukan kipas standard, tp aku kate Kipas PSU ni yg Watt tinggi kebanyakan bising klu tade silent technology. Senyap btul ker 12cm standard fan ko tuh? Dah byk pc aku tgk clear jer dgr bunyik dier mengaum (perumpamaan jer).. Tak tau la kalau 600W nyer PSU pkai 12 ringgit nyer fan :blink: ..

Lagi satu sumer PSU pkai UPS ker? Ntah ko paham ke idak thread omputeh tu. Ko dah pernah dgr fanless nyer PSU ker? cuba tarok PSU+UPS+Fan sebelah kanan telinga ko ngan PSU Fanless sebelah kiri telinga ko. haha klu telinga xde problem ader beza la kot.. B)

p/s:Karen tu = arus letrik, klu dlm sains..bunyik karen boleh terhasil apabila ader medium merintangi/dirintangi klu tak salah aku..so untuk single electricity punya arus, aku tak tau lak ader bunyik. tu la maksud aku. Wallahualam.. :P

Paham ayat aku bebetul bro, OCZ 600W Stealth pkai 12cm fan biase ke? "Standard ar 12cm fan mmg annoying skit bunyik dier". maksud aku bukan kipas standard, tp aku kate Kipas PSU ni yg Watt tinggi kebanyakan bising klu tade silent technology. Senyap btul ker 12cm standard fan ko tuh? Dah byk pc aku tgk clear jer dgr bunyik dier mengaum (perumpamaan jer).. Tak tau la kalau 600W nyer PSU pkai 12 ringgit nyer fan :blink: ..

Lagi satu sumer PSU pkai UPS ker? Ntah ko paham ke idak thread omputeh tu. Ko dah pernah dgr fanless nyer PSU ker? cuba tarok PSU+UPS+Fan sebelah kanan telinga ko ngan PSU Fanless sebelah kiri telinga ko. haha klu telinga xde problem ader beza la kot.. B)

p/s:Karen tu = arus letrik, klu dlm sains..bunyik karen boleh terhasil apabila ader medium merintangi/dirintangi klu tak salah aku..so untuk single electricity punya arus, aku tak tau lak ader bunyik. tu la maksud aku. Wallahualam.. :P

mungkin ko terlepas pandang kenapa pengunaan kipas 12 cm diaplikasikan pd mulanya utk psu.

revolusi pengunaan satu kipas 8cm > dua kipas 8cm > satu kipas 12cm utk psu.

kerna nk kurangkn bunyi bising. lg besar kipas,lg tinggi keupayaan utk hasil CFM yg tinggi dgn RPM n dB yg rendah.oleh itu kebnyakan psu yg pakai fan 12cm mmg xbising. xpenah dengar ada psu pakai 12cm high speed >200cfm >40dB.

bunyi bising fan leh dikategorikan sebagai 'air flow noise'.kalau ada habuk bnyk atau sangkut dgn serangga ke leh jd mechanical noise lak.semua nya berbeza bunyi dgn bunyi buzz=cm bunyi short elektrik.perbezaan nya sgt jelas.dan tajuk thread ni pun sgt jelas dgn menyatakn "bunyi karen".bukannya bunyi cm kapal terbang.

link1 n link2 ada kaitan dgn UPS.itu semua aku kasik contoh kewujudan bunyi karen memandangkn ko menafikan kewujudan bunyi tersebut: "ngarut ar,mana ada". link2 lain xdk kaitan dgn UPS pun. itu cth shj,aku suh google utk dptkn bnyk lg contoh samada yg berkaitan dgn pengunaan UPS @ xgne UPS.

kalau letak fanless PSU sebelah telinga,perbezaannya xdk bunyi kipas pusing.

mungkin ko terlepas pandang kenapa pengunaan kipas 12 cm diaplikasikan pd mulanya utk psu.

revolusi pengunaan satu kipas 8cm > dua kipas 8cm > satu kipas 12cm utk psu.

kerna nk kurangkn bunyi bising. lg besar kipas,lg tinggi keupayaan utk hasil CFM yg tinggi dgn RPM n dB yg rendah.oleh itu kebnyakan psu yg pakai fan 12cm mmg xbising. xpenah dengar ada psu pakai 12cm high speed >200cfm >40dB.

bunyi bising fan leh dikategorikan sebagai 'air flow noise'.kalau ada habuk bnyk atau sangkut dgn serangga ke leh jd mechanical noise lak.semua nya berbeza bunyi dgn bunyi buzz=cm bunyi short elektrik.perbezaan nya sgt jelas.dan tajuk thread ni pun sgt jelas dgn menyatakn "bunyi karen".bukannya bunyi cm kapal terbang.

link1 n link2 ada kaitan dgn UPS.itu semua aku kasik contoh kewujudan bunyi karen memandangkn ko menafikan kewujudan bunyi tersebut: "ngarut ar,mana ada". link2 lain xdk kaitan dgn UPS pun. itu cth shj,aku suh google utk dptkn bnyk lg contoh samada yg berkaitan dgn pengunaan UPS @ xgne UPS.

kalau letak fanless PSU sebelah telinga,perbezaannya xdk bunyi kipas pusing.

apa yang ko merepek ni???

ko betul2 kompom ke buzzing sound tu dari PSU??

sekarang aku nak ko sebut satu persatu komponen PSU.

aku nak tengok dalam kamus dewan bahasa kot2 komponen tu leh kuar bunyi..

ntah la bro..dia yang tak paham kot. :lol:

"Karen berbunyik klu litar pintas ader la" ni jer dah membuktikan aku takder kater bunyik karen tak wujud =.="

Lor jgnler bebetul strict potong ayat aku. adehh..bunyik kpl terbang pon nk amik...tu perumpamaan jer ler untuk bunyik bising..klu betul bunyik kapal terbang, roboh ler rumah aku tuh..haha..

Ntahler, aku pon heran ko kater 12cm fan tak bising, tapi air flow tu jer dh mmg clear bunyik dier.. maybe bunyik air flow tu tak penting sgt bg ko kot. bunyik member aku punyer ST75ZF pon leh tahan ngaum air flow die :mellow: ..Corsair VX pon da try bukak fan, mmg senyap. Letak Fan ngilu skit. Tapi tak mau la menjahamkan PSU tu..Bg aku, mmg ketara bunyik kipas, bukan electricity curcuit/kapasitor board PSU tuh.

Ala ngaum ker ngembek ker. janji temperature CPU tak overated udah...bagus gak bunyik..at least tau kipas sedang jalan ahaha..tapi time memalam mmg rimas gak. nk bukak speaker kekuat nnti org tido plak marah. berdesing jela dgr kipas -_-

p/s: Kipas ttp punca bunyik bising no.1 bg aku. Lain org lain citarasa. Maybe ader org kategorikn bunyik PSU dier cam org bertukang bru bising. mane tau. kekeke..

apa yang ko merepek ni???

ko betul2 kompom ke buzzing sound tu dari PSU??

sekarang aku nak ko sebut satu persatu komponen PSU.

aku nak tengok dalam kamus dewan bahasa kot2 komponen tu leh kuar bunyi..

kalau buzz yg TS alami sama dgn apa yg aku tahu,mmg PSU la.aku da kasik link berkaitan dgn keyword berkaitan utk ko google.kalau ko carik dlm kamus dewan mmg xdk.kalau ko carik dlm buku2 berkaitan dgn bidang ni ko leh jumpa r.

Ntahler, aku pon heran ko kater 12cm fan tak bising, tapi air flow tu jer dh mmg clear bunyik dier.. maybe bunyik air flow tu tak penting sgt bg ko kot. bunyik member aku punyer ST75ZF pon leh tahan ngaum air flow die :mellow: ..Corsair VX pon da try bukak fan, mmg senyap. Letak Fan ngilu skit. Tapi tak mau la menjahamkan PSU tu..Bg aku, mmg ketara bunyik kipas, bukan electricity curcuit/kapasitor board PSU tuh.

p/s: Kipas ttp punca bunyik bising no.1 bg aku. Lain org lain citarasa. Maybe ader org kategorikn bunyik PSU dier cam org bertukang bru bising. mane tau. kekeke..

corsair vx tuh pakai 12cm fan gk.ko ckp senyap.dah tu btol la 12cm pun leh senyap gk.kalau ko pakai size 4cm pun ada yg bising, industrial series n server grade nya,high CFM.bkn saiz yg shj yg pengaruhi [email protected] psu yg pakai 12cm/14cm mmg xbising mana pun, <30dB.kalau ko add fan casing sendiri cam delta focus flow 12cm mmg la bising bangat.

Astagfirullahalazim bro..ko ni mata empat ker? atau mata kero? mata juling? matakaji? jin mata buta? Ehehehe..

Corsair VX pon da try bukak fan, mmg senyap. Letak Fan ngilu skit.

Aku kate dh bukak Fan PSU tuh bru senyap. Biler stock ngan Fan, ngilu skit bunyik dier.. <_<

Waduh, Nk cut ayat org, pkai torchlight klu tak nmpk..tak nmpk gak pkai teropong infrared..tak nmpk gak pkai teleskop.

Low budget pkai kanta cembung udah ler. kebas kat makmal skolah..kekeke jgn marah bro :lol::P

Astagfirullahalazim bro..ko ni mata empat ker? atau mata kero? mata juling? matakaji? jin mata buta? Ehehehe..

Aku kate dh bukak Fan PSU tuh bru senyap. Biler stock ngan Fan, ngilu skit bunyik dier.. <_<

Waduh, Nk cut ayat org, pkai torchlight klu tak nmpk..tak nmpk gak pkai teropong infrared..tak nmpk gak pkai teleskop.

Low budget pkai kanta cembung udah ler. kebas kat makmal skolah..kekeke jgn marah bro :lol::P

ooo sori2.aku ingat bukak=turn on.rupanya bukak ko maksudkn bukak=turn off.

pasal kipas 12cm ko tuh, kol leh baca2 lyn forum n lain forum.kerna aku nmpak ko xjelas pasal hal2 rpm,cfm,db,size.ko masih menekankn kpd size semata2.aku da smpaikn apa yg aku tau kpd ko,selebihnya bergantung kpd ko sendiri.

Bukan menekankan pada saiz, tapi nk kepastian yg lbih tntg teori Saiz, RPM, CFM, ngan DB ko tuh. IMO, biler Kipas besar dh tntu air flow pon besar apetah lg RPM dier, mestila lg tinggi. Itula wujudnya Blade cutting edge Fan yg mengurangkan tekanan air flow noise. Klu Intelligence nyer PSU aku caya la..die leh auto setting ikut voltage load. So quite smooth bunyik die. Jgn msuk speedX, ko klu msuk nnti kipas terlaju sgt.. terbang trus.. :lol:

Jgn tersilau ngan Teknikal part sama Praktikal part. Wallahualam..hamba pon msih byk kena blajar. Bgus berborak cmni :lol:

Bukan menekankan pada saiz, tapi nk kepastian yg lbih tntg teori Saiz, RPM, CFM, ngan DB ko tuh. IMO, biler Kipas besar dh tntu air flow pon besar apetah lg RPM dier, mestila lg tinggi. Itula wujudnya Blade cutting edge Fan yg mengurangkan tekanan air flow noise. Klu Intelligence nyer PSU aku caya la..die leh auto setting ikut voltage load. So quite smooth bunyik die. Jgn msuk speedX, ko klu msuk nnti kipas terlaju sgt.. terbang trus.. :lol:

Jgn tersilau ngan Teknikal part sama Praktikal part. Wallahualam..hamba pon msih byk kena blajar. Bgus berborak cmni :lol:

blade cutting edge fan ada kaitan gk.tp susah sket utk part ni.

tips mudah utk praktikal n teori:

bandingkn kipas yg saiz berlainan tp airflownya(CFM) sama.

bandingkn kipas yg saiz berlainan tp rpm nya sama.

kena rujuk speks.tp utk thermaltake fan,xbleh pakai.sbb thermaltake fan ada sejarah memalsukan spesifikasi.yg speks agak tepat cam delta,nidec,sanyo denki,silverstone,adda dll selain thermaltake.

pastu fangrill pun pengaruhi gak bunyi bising.fangrill yg bnyk rintangan kpd flow angin tuh leh sbbkn bertambah bising gk.

whoww..pening2...

jap2 aku nk baca bebetul post korang ni...

lepas aku bebetul paham aku reply balik :lol:

Klu ko ader Fan RPM controller ok skit. adjust ikut working load. Tapi tu mesti default speed (max speed). Ader org tukar kipas PSU amik yg silent nye. Tapi org yg byk duit leh la..huhu. Biasanya faktor kebisingan kipas ni dtg dari design ngan kelajuannya (sleeve bearing/ball bearing, blade material, blade size, pitch dll..). Lagi tggi Watt PSU, lagi kencang la bunyiknye. cam enjin roket pon ader haha :lol:Atau ko ader guna kipas lain? mksud aku sub-fan kat rear / left panel casing? Graphic card? Kipas VGA pon syahdu gak kengkadang..ngilu worr..

*aku mmg ada fan controller...aku dah kurangkan rpm...x berkesan pun..

*full load psu aku leh pergi max over 1000w...rasenya sbb tu la kot..cz aku oc semua part dlm pc..

*kesemua kipas dari saiz kecik hingga la ke 12cm adela dekat 22bijik..tapi aku still berpendapat bunyi bkn dtg dari kipas...

*hdd cooler ada 3ketul..2kipas kat bwh dgn heat pipe..aku on pc kekeadang seminggu bru off..sbb bwat kerja..

dlu beberapa hdd aku dah lebur...so aku letak la cooler..

*mmg ada silent tech..sbb tu aku kata xde kena mengena dgn kipas...

*whoww psu 600w kalo dia guna kipas cap ayam,mmg ampeh la...

*err jadi mmg ada kan bunyi karen tu...

[maksud aku bukan bunyi kena karen = brzzzz brzzz @ bOoOom tasszzz tasszz.... tu bunyi psu time meletop]

[bunyi yg di maksudkan tu mcm ngilu2 sket.....niiiiiiiiitttttttttttttttt]

kalau buzz yg TS alami sama dgn apa yg aku tahu,mmg PSU la.aku da kasik link berkaitan dgn keyword berkaitan utk ko google.kalau ko carik dlm kamus dewan mmg xdk.kalau ko carik dlm buku2 berkaitan dgn bidang ni ko leh jumpa r.

corsair vx tuh pakai 12cm fan gk.ko ckp senyap.dah tu btol la 12cm pun leh senyap gk.kalau ko pakai size 4cm pun ada yg bising, industrial series n server grade nya,high CFM.bkn saiz yg shj yg pengaruhi [email protected] psu yg pakai 12cm/14cm mmg xbising mana pun, <30dB.kalau ko add fan casing sendiri cam delta focus flow 12cm mmg la bising bangat.

*aaaa aku pakai delta focus tu la utk cpu..tp yg 8cm je..

*problem aku mcm ni la...time aku nk load 3dmax or tgh nk render application mcm autocad or lain2 design program

time tu je bunyi tu keluar...time lain xde lak....dan sebelum pakai psu nih..xde lak bunyi yg aku ckp tu...

*kalo setakat bunyi airfolw tu....aku dh biasa dah.....mcm bunyi hujan lebat pc aku nih...ade member aku sampai konfiuss hujan kat luar...

*pada pandangan aku,intel je ade smart fan kan? kalo cpu tgh full trottle bru fan dia laju ikut performance cpu..

in this case, delta aku xde smart2 nih...aku gna controller dgn 12v terus dari psu..jadi masalah bunyi ngilu ni bkn lah berasal dari kipas delta yg tidak bersalah nie.....

blade cutting edge fan ada kaitan gk.tp susah sket utk part ni.

tips mudah utk praktikal n teori:

bandingkn kipas yg saiz berlainan tp airflownya(CFM) sama.

bandingkn kipas yg saiz berlainan tp rpm nya sama.

kena rujuk speks.tp utk thermaltake fan,xbleh pakai.sbb thermaltake fan ada sejarah memalsukan spesifikasi.yg speks agak tepat cam delta,nidec,sanyo denki,silverstone,adda dll selain thermaltake.

pastu fangrill pun pengaruhi gak bunyi bising.fangrill yg bnyk rintangan kpd flow angin tuh leh sbbkn bertambah bising gk.

*ohhh yeka?? thermaltake ni tipu org kaa??? ish2...aku mmg tgk blakang kotak2 dan baca spesifikasi benda2 pc ni b4 aku beli...abis complete aku baca...rupa2nya tipu kaa?? ban!!ban!!! :lol:

Edited by a***_dEsiGN$tudio

haha ko pakai delta focus flow gk ke a***_dEsiGN$tudio.

dulu time aku muda2 dulu ada gk pakai delta focus flow 9cm nya (90mm x 90mm x38mm) kalau xsalah aku dimension nya.exact model aku xingat.mmg sentiasa full speed.bunyi mmg mengalahkn medium speed 12cm fan(cfm <80).mmpu menyebabkn rumet aku tido bilik sebelah.skang da xbleh pakai, telinga da makin sensitif.

bunyi ko tuh(assume drpd psu berdasarkn penerangan situasi ko n IMO) as long x jejas stabiliy PC ko,biar je la.tp kalau da ada sindrom random stability,kena amek action la.

Sign in to follow this  

• Create New...