Jump to content
kinggunners

Masalah Pelajar..

Recommended Posts

itupun saya setuju. seperti dalam post saya yg terdahulu; bak kata Adnan Sempit, di mana kemahuan di situ ada highywaayy!! :D

Namun tidak salah jika semua pihak memainkan peranan. Seperti konsep komunikasi la; kena ada at least 2 hala kan? apa yg penting?..KERJAASAMA... :D Then kalau dah bagi peluang dan ruang kalau tak bleh gak, mmg salah pelajar itu sendiri. tapi "kick start" mesti ada..sejak kecil lagi...betul tak? jika tidak bagaimana nak paham dan tahu apa kekurangan kita? apa yg kita tak tahu? bagaimana nak wujudkan semangat, budaya, environtment dan mindset yg betul bagi pelajar2? 

Suka saya kongsi pengalaman dan kisah benar bagaimana bangsa cha ya tolong bangsa mereka; yg mana kita semua sangkakan pelajar mereka memang budaya rajin? secara fakta hanya 50% betul.

Masa saya zaman uni dulu, biasaklah ada minggu orientasi kan?...hanya 1 week sahaja. tetapi member2 cha ya yg sama kelas tak nampak btg hidung kecuali waktu kelas selama lagi 1 week. kami ada jugak rapat dgn beberapa rakan yg cha ya..kami korek la tanya, tahu apa dia cerita?

"Kami 1 minggu lepas minggu orientasi kena brainwash dengan kami punya senior dari segi mindset dan cara belajar. diorang pun ada bagi semua assignment dan projects yg mereka pernah buat. So ada rujukan dan mereka brainswash supaya buat sebagai rujukan saja. Tapi kalau sudah terdesak, boleh saja guna itu assignment, tukar2 sikit dan hantar pada lecturer. Teruk2 kalau bodoh pun tak nampak bodoh. Yg penting lagi tak fail or mengulang paper."

Dan memang senior2 mereka juga sudi membantu bila junior2 dtg tanya soalan apa2. aku tau pasal aku ikut member aku yg cha ya tu; cuma aku duduk luar dan skodeng ~ member aku dah sound kalau aku sendiri tanya senior cha ya tu dia susah nak jawab. kalau saya tanya ok punya. Sampai tahap mcm tu sekali. senior kita? hmm...tak semua yg membantu. 

Sekali lagi hamba pun tidak percaya pada budaya "spoon feeding", hanya budaya "kick start". 

Soalannya sekarang ni. "Kick start" tu kita dah buat tapi why why why kebanyakan pelajar kita terlihat masih terkebelakang? Jawapan dia environtment dan background dia. takkan pelajar2 Melayu kita begitu bodoh dan malas BY DEFAULT?

Edited by parangjiwa_1

di uni yg sama; ini juga kisah benar. 

Group kami dah siap satu assignment ni di suatu malam yg best tu...tiba2...pintu bilik kami diketuk..member2 Melayu dari group lain dtg mintak tlg sebab diorang takbleh buat..kami pada ketika itu atas dasar member pun berilah tunjuk ajar (belum tunjuk yg kami punya lagi)..Then..

"Errr wei...kami tak faham lagi la wei..bleh tak bagi softcopy assignment korang utk kami buat rujukan? serius tak paham dan tak sempat n...esok kul 8 pagi nak kena hantar kan? bukan apa, kami sibuk last week handle projek raise fund tu"..

Maka ketika itu kami pun bagila softcopy...Tau apa jadi? diorang hantar softcopy assignment yg sama tu just tukar nama ahli kumpulan!!!! maknanya segala typo error, variable (sebab programming kan) semuanya SAMA!!

Apa lagi kena panggil ngan lecturer la terkantoi plagiat. lecturer dah standby nak bagi 0 2-2 group. but then lecturer tu bersikap adil dan test kami dalam masa 1 jam suruh masing2 group buat satu lagi assignment kecik (utk mmebuktikan siapa yg meniru) sebab diorang taknak mengaku yg diorang tiru kami!!

Mana tak hangin kami! 

Hasilnya: pihak yg benar jua selamat. diorang kantoi dan assignment tu diorang dapat 0 - KOSONG! padan muka! dan ditambah diorang kena buat extra assignment utk cover markah 0 mereka itu! lepas tu group kami maki kaw2 la! apa kawan makan kawan ni??!! tooott!!

Lepas tu bila kami dah siap assignment kami kunci bilik or g keluar makan2. kalau nak discuss semasa dok buat tu kami terima ja..tapi bukan pada malam sebelum nak hantar tu. sah2 90% yg dtg tu kaki meniru. So ini adalah antara ciri2 budaya "MALAS" dan "SPOON FEEDING" yg hamba maksudkn. 

tapi selain itu, hamba terbuka untuk sebarang discussion... :D

Edited by parangjiwa_1

owh menarik cite parangjiwa_1 nie....mmg betul itu la akibatnya buat assignmnt last minute pastu...nk menumpang org lain pnye keje mane blh...

hahaha hamba taknak la buat camtuh...silap2 kang kena plak member2 yg byk duit? heheheh...apapun tiada org yg perfect...sama2lah kita jadi diri kita yg terbaik dan doa dan tawakkal kepada Allah..kerana Allah Maha Perfect Lagi Maha Kuasa.

Hamba dalam menimba ilmu2 basic lgi ni...InsyAllah kalau dah yakin sikit, hamba akan buat blog2 dan ebook2 free utk ilmu2 yg basic. kalau bab detail tu kena charge la kot.. hehehehe...wish me luck ya? :D

sekurang-kurangnya takde la diorang ingat ko ni takde harga, tolong macam tu je...ko kena tau mentaliti orang kita ni, free = takde nilai.

takperla kalau mereka anggap hamba ini tiada nilai...biasakla manusia kan? yg penting hamba tahu what i am capable of doing and what i am not. 

tapi jika nilai yg anda maksudkan ialah supaya mereka hargai pertolongan org tu...yg tu susah sket la..diorang bleh jer share2 duit dan bayar...lgpun hamba tak buat bisnes macam tu...hamba tlg ikhlas. so cara yg simple ketika itu yg kami buat ialah menghilangkan diri...heheheh...

lgpun setelah berlaku insiden yg tersebut tu group kami dah sound kaw2 diorang tu...kalau tak sampai bila budaya bayar2 org utk buat kerja akan berakhir kan? hehehee...

yg patut dibuat ialah: ramai2 buat product yg boleh dijual. ada nilai commercial. itu patutnya..so siapa yg kena create such environment? pihak2 berwajib la. itu antara bezanya belajar di uni dan belajar sendiri. and of course..kawan2 gak...heheh

tak payah pergi jauh. tgk di dalam uni sendiri dulu...di dalam fakulti masing2 dulu.ada apa masalah yg staffs hadapi? kenali mereka dan cuba solve satu masalah at one time...then bincang ngan lecturer dan rakan2...then charge la..hehehe..start dari situ. kan? okla2...dah jauh malam ni..hamba nak undur diri dulu.nanti kita diskusi lagi...

segala kesalahan dan kekurangn harap dimaafkan. 

Edited by parangjiwa_1