Jump to content
TRUNASUCI

Projek Dokumentasi Linux - Sapa Nak Join?

Recommended Posts

Nih topic aku saja raise, lepas kes HITB dan jumpa a few mamat2 indonesia.. ada tanya sket2 la... salah satu punca linux/bsd kat sana leh berkembang dan kuat+maju pasal dokumentasi depa banyak/lengkap/ so aku ingat nak ajak sapa2 yg berminat kita pakat sama2 wat menda nih.. org2 lama pun dah buat mcm bro haris, abah, ashamril, budak2 myBSD dan lain2 lagi...

contoh:

HOW-TO

http://www.zsf.mine.nu/~trunasuci/how-to-reiserfs.htm

http://www.zsf.mine.nu/~trunasuci/how-to-samba.html

FAQ

http://www.zsf.mine.nu/~trunasuci/FAQ.htm

rasanya newbies leh dpt rujukan/gambaran.. so takde la asyik tanya mende2 sama je kan? any idea?

Jangan tertumpu pada satu -satu jenis distro aje, nanti korang bunuh distro lain. Asyik-asyik Redhat/Fedora. Aku tak anti/bias mana-mana distro. Tertumpu pada satu distro, hanya akan menarik satu kumpulan. Tumpuan lebih patut diberi kepada macamana nak install distro-distro ni. Aku rase itu yg jadi penghalang orang nak guna linux ni...kena pulak part nak buat partition-partition. Jarang dibincang apa kegunaan partition-partition tu, apa kegunaannya, kenapa pulak sampai macam tu....sampai 3,4,5 partition. Option-option yg mereka ada...

Hardware pun jarang dibincangkan. Dah install, hardware tak leh nak gune.

Untuk arahan-arahan lain, boleh buat secara umum, jangan guna gui yg merujuk pada distro tertentu. Sebab belakang gui tu ada commandline. Jadi orang-orang baru macam aku ni dapat la balik ke pangkal jalan....commandline...asas linux. Kena pulak dah dekat raye ni.........

No idea, tapi aku sokong projek nie 100%...

Memang sesuai sangat buat dlm BM, bukan pasal tak paham BI tapi kalau sesetengah istilah/tip dlm BM pun susah nak tangkap lagikan pulak BI...guide versi indon mmg banyak, try taip jer keyword malayu kat google, sure berbaris website indon yg keluar...

TAMBAH..

Pendapat oshiri mmg ada betulnya, kalau ikhlas la nak tolong newbies, basic linux tu yg paling penting...file system,command, partitions, hardware & etc daripada perbincangan paringkat tinggi pasal baik buruk benda itu ini, fakta tu, fakta nie...sbb takde faedah pun tahu baik buruk kalau tak reti nak pakai...

yang nie aku tak paham...apa kaitan benda nie ngan raya dah dekat.. biggrin.gifbiggrin.gif

Edited by blank

yang nie aku tak paham...apa kaitan benda nie ngan raya dah dekat.. biggrin.gif biggrin.gif

Ini bermakna ko kena sembelih barang seekor dua penguin untuk dijadikan rendang dan dimakan dengan ketupat..

oostudz

Akhirnya berjaya juga kami pujuk ko tulis post pertama ko kat sini. Tahniah. Selamat hari raya. Aku rase, daging penguin mesti sedap...banyak lemak.

aku stakat fedora boleh la tolong.. kalau yang lain tu .. aku tak explore lagi la...

Jangan tertumpu pada satu -satu jenis distro aje, nanti korang bunuh distro lain. Asyik-asyik Redhat/Fedora. Aku tak anti/bias mana-mana distro. Tertumpu pada satu distro, hanya akan menarik satu kumpulan. Tumpuan lebih patut diberi kepada macamana nak install distro-distro ni. Aku rase itu yg jadi penghalang orang nak guna linux ni...kena pulak part nak buat partition-partition. Jarang dibincang apa kegunaan partition-partition tu, apa kegunaannya, kenapa pulak sampai macam tu....sampai 3,4,5 partition. Option-option yg mereka ada...

Hardware pun jarang dibincangkan. Dah install, hardware tak leh nak gune.

Untuk arahan-arahan lain, boleh buat secara umum, jangan guna gui yg merujuk pada distro tertentu. Sebab belakang gui tu ada commandline. Jadi orang-orang baru macam aku ni dapat la balik ke pangkal jalan....commandline...asas linux. Kena pulak dah dekat raye ni.........

ph34r.gif  ph34r.gif  ph34r.gif

OK..

actually mende nih Open.. tak terbatas pada Fedora/RedHat sahaja.. even now aku pun dah more pada Slackware/SuSE/BSD's.. lain2 distro pun bagus.. ok.. aku cadangkan wat satu mcm centralised web untuk nih semua.. links atau apa2 saja dengan web2 yg lain so semua org boleh bertumpu pada satu tempat..

bab hardware pun bagus.. pasal banyak gak org tatau bab2 nih.. kalau nak buat guide/how-to silakan smile.gif aku sokong sepenuhnya...

bab gui tuh aku pun rasa "kureng".. mcm yg aku bikin, HOW-TO tuh aku just ambik snapshot text mode je guna GUI... nak kasi "nampak" jelas sikit... tuh je..

currently aku tengah usahakan translate www.slackware.com/book atau buku slackware official ke bahasa melayu, cuma sekarang off jap sesapa nak join email aku bahagi2 chapter pasal nak translate sorang agak jenguh ....

trunasuci..

apa kata klu ko setup sekali satu wiki homepage...semua org bleh anto artikel/how-to/configuration mengikut distro yang diaorang gunakan..nie lagi senang keje kot...nanti ko cuma perlu kawal kandungan wiki tuh jek la..mana2 yang silap info, ko leh betulkan...kira ada dua cara la...satu submit kat ko guna *.htm*,*.php and so on...dan lagi satu bleh terus submit pakai wiki tu...

http://tipiwiki.sourceforge.net/

sekadar satu cadangan... biggrin.gif

wiki..

penah dengor tapi tak penah pakai.. ehehe.. so nanti kalau apa2 just email aku atau post kat sini.. pas raya start ke amacam?

Selamat Hari Raya Aidilfitri

Orait lepas raya leh start amacam.....setuju semua ????? biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

setujuuuu!

wiki is good

semua org leh contribute

sekian pantun dua kerat. hihihihi.

p/s: nanti projek dokumentasi PDP link kat projek dokumentasi linux ya!

menarik gek idea nie.. orang pun tgh carik idea nak explore linux nie..

slama nie asyik guna windows jek...

bukan boring tapi nak gek buat pembaruan.. ek....

camna projek nie dah on ker....

org nak gek menuntut ilmu nie...

tak pun ape kata korang conduct training corse ke short course

bg pendedahan kat org2 baru ...

Alamak!~ offline lak si ed_thix neh, hum2 aper progress aku skg tgh siapkan tutorial Slackware 9.x sampai la ke latest nyer sekali . Progress on squirellmail nyer HOW-TO Slackware pun tgh berjalan dalam proses 25% dan siap . Kepada encik ed_thix, kalau dah ONLINE nanti bagiatu yek kat mana dah progress pehtu nak park kan kat mana HOW-TO neh semua ?

Best Of Luck

Red-Hat-Enigma .. pis brader biggrin.gif