Jump to content
TJ-Ariff

Kelab Pengaturcara@programming

Recommended Posts

bila nak STARTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT???????????????????????????

Bawak bersabo...

Kalu nak Start pun, kena lah check minyak nyer , tayar nye, roadtax yang penting tu... he he he... :lol:

Ek eleee... kot ye pun, jgn ler emosional sangat... bukan sebab nak kata sapa2 terel ke beginner ke... Saya cuma bagi cadangan supaya aktiviti kita ke arah kemajuan dan semua boleh mendapat faedah daripadanya.

Ini adalah untuk kebaikan anda semua. Saya telah berpengalaman dengan VB6 dan beberapa komuniti VB6. Semuanya mengatakan orang yang telah mahir dengan VB6 akan menghadapi kesukaran untuk migrasi kepada bahasa pengaturcaraan lain termasuk VB.NET. Keperluan untuk migrasi dari VB6 ke bahasa lain penting kerana bahasa pengaturcaraan VB6 tidak lagi disokong oleh mana2 pihak meskipun pembangun sebenar iaitu Microsoft.

VB.NET lebih mirip kepada C# dan lebih baik belajar C# atau C++ dari VB.NET.

Oleh itu, saya hanya memberi peringatan sebelum anda semua menyesal dikemudian hari. Seperti kata seorang pakar VB6 yang terkenal, it is The End of Visual Basic... jika anda tak percaya, sila rujuk laman web Bruce McKinney, penulis buku Hardcore Visual Basic.

untuk pengetahuan kawan2 sekalian, saya menggunakan buku Hardcore Visual Basic sebagai rujukan selama saya melakukan kerja menggunakan VB6 dan ia adalah sebuah buku yang almost complete mengenai Visual Basic.

Selain dari itu, saya juga merujuk laman web vbAccelerator yang ditulis oleh Steve McMahon. Beliau juga seorang old timer yang boleh saya katakan power dengan VB6 dan sekarang telah beralih arah kepada C# dan tidak lagi berminat dengan VB6.

Oleh itu, sebelum anda semua tersilap pada langkah pertama, saya syorkan anda beralih kepada bahasa C# atau C++ yang lebih stabil dan masih disokong oleh ramai pihak.

untuk bacaan tambahan Microsoft and the abandonment of Visual Basic 6

Bagus.. bagus... satu info yang baik untuk kita semua,

Harap kepada semua ahli faham akan yang dimaksudkan oleh saudara ApOgEE.

Masih belum terlambat bagi kita untuk belajar... :blush:

Jom kita mulakan...

Jadi saya rasa bagus juga saudara apogee mencadangkan kepada ahli kelab nie satu projek yang paling ringkas dan senang dengan menggunakan bahasa C++

Dan juga menjadi Ketua Projek kita yang pertama ini.. Amacam ? ... ok la tu.. :)

Tapi sebelum tu. Saya harap yang lain2 tu, carilah software C++ dan installkan pada PC memasing..

Nanti kami buat moto korang buat motobot .... :D

Saya cadangkan kita develop satu program simple yang boleh diguna pakai oleh kita sendiri dan orang lain... so, siapa ada idea boleh ketengahkan... tak kisah walaupun ianya merapu... sebab dalam merapu mencari idea itu, kita akan jumpa satu idea yang bernas... jangan takut ianya tak mampu dilaksanakan sebab kita akan berusaha bersama-sama untuk menjayakannya...

So, ada sesiapa yang nak ketengahkan ideanya?

Atau ada sesiapa yang 'wish'... kalaulah ada program untuk....

Make your wish now!! Best Wishes Win!!! :D

Apa kata bina sistem rekod pelajar & markah masing2 untuk sekolah... hehehehe.

En. Apogee, kat mana nak dapatkan bahasa C++ nie.. or nak kena download dulu C# tu ker?.... aku langsung tak tau apa2 pasal programming language nie... hehehe. :D

nak nak.. aku nak masuk jugak..

hehe

aku noobs lagi dalam java ni.. cuti sebulan ni nak asah bagi tajam.. hehe

c# blajar jugak kerana didorong oleh rakan sekelas..

Edited by noobs

En. Apogee, kat mana nak dapatkan bahasa C++ nie.. or nak kena download dulu C# tu ker?.... aku langsung tak tau apa2 pasal programming language nie... hehehe. :D

Kena decide la, nak guna C# ke C++?

Untuk kedua2 language ni, ada Free Compiler dari Microsoft.

Free Microsoft Visual C# 2005 Express Edition

Free Microsoft Visual C++ 2005 Express

kalau tak suka ngan microsoft, bleh try Borland

Borland Turbo C#

Borland Turbo C++

Kalau guna Linux plak, boleh guna gcc & g++ untuk compile C++

dan boleh download C# compiler untuk linux kat Mono CSharp Compiler

OK, bleh la berjinak2 dulu ngan compiler ni semua... apa pun, jangan lupa RTFM atau dalam bahasa lembutnya, 'Read The Friendly Manual'... :D

So, dah decide ker nak guna bahasa apa nie... lama betul nie dah 4 pages dah nie... tak de lagi solution. Apa kata ketua projek aka En. Apogee rekemenkan saja bahasa nak guna. Lagi senang camtu... sebab rasanya ramai yang tak berpa expert dalam C#/C++ nie. Amacam..? :D

Lor.. bila masa lak aku jadi Ketua Projek ni? aku tak perasan lak?...

memandangkan tak semua kat sini level expert, so kita try buat guna C# dulu. Amacam? Kalo dah expert, baru kita buat ngan C++ lak... hehehe

Mana dia cadangan projek ni? x decide lagi nak develop program apa kan?

Uhuhuhu.. aku no hal punya. Stand-by nak download dah bahasa C# nie, at least belajar bahasa baru bagi aku.

Tak tau plak member2 lain, setuju ker tak. :D Boss TJ pun rasanya takde halangan nak guna bahasa C# nie kan... ala, kan kena fleksible dan belajar bahasa baru nie memang seronok. Tambah2 lagi ada tok guru Apogee kat sini.. ghehehehe.

Jadi projek pertama kena ler simple2 kan.. jangan susah arr... kang terkebil2 plak nak buat program.. ahahaha. :D

ok la kalau nak gunakan c#, c dan c# nie benda sama ker? benda nie ader GUI ker..

kita mulakan dengan buat calculator laa... paling basic kot...

ok la kalau nak gunakan c#, c dan c# nie benda sama ker? benda nie ader GUI ker..

kita mulakan dengan buat calculator laa... paling basic kot...

GUI tu bleh buat... kalo x nak GUI pun boleh buat gak. C dan C# bukanlah benda yang sama. Kalo tak silap aku, C# ni influenced dari JAVA dan C++. dan C++ lak dari C. So, itu la lebih kurang relation dia.

Nak buat Calculator? laa... aku ingatkan engkorang nak develop something different. Sesuatu program yang boleh diguna pakai oleh semua orang. So, sambil belajar kita jadi produktif. Program tu nanti boleh la kita distribute dan guna sendiri. :D

Apa kata introduce kan apa itu C# dulu. Kira macam pengenalan lah.. bagi ler contoh ker, screenshot ker, hello world ker.. ngehehehe. At least bleh ler kami yang baru nie senang nak mula. :D

kiranya c# nie lagi hebat dari java la yer... bole ler buat tutorial skit pasal nie.. calculator tu sebagai basic jer, kalau tak berminat, boleh ler kalau kita pakat2 buat antivirus...

wahhh makin mantap projek nie...tp apa2pun citer bab pengenalan dulula,blh aku jadikan 1 modul utk kegunanaan aku pada masa akan dtg,n then diikuti kebaikan dan keburukan,baru masuk peringkat pertama rangka program tu apa fungsi dia,best2...tk sabaq aku nie

Okey jom buat sistem ni.

Ni antaramukanya. Sistem Maklumat Pelajar Tuisyen.

Edited by hairulfadly

Semua dah install C# ker ?

Kalau sudah, boleh kita mulakan... aku pun baru saje install C# dan dah try explore..

Rasa2 boleh buat... dan aku rasa pun korang semua pun boleh buat... tak susah..

kita mula dari bawah... mesti dan yakin boleh !! .. he he he :lol:

Dan nampak nya dah ada interface projek kita nie...

kita nantikan Ketua Projek kita mulakan sessi pembelajaran .. :blush:

silakan..

Semalam aku install tapi tak dapat plak. Nampaknya kena uninstall dulu Visual Studio 2005 aku yang lama (serta .NET Framework lama) sebelum boleh install Visual Studio 2008 nie... Okey, mari kita install dulu sebelum boleh mulakan development dengan Visual C# (di sebut sebagai 'c-sharp'). :D

blom install.. nak amik kat ner??

dah install studio tu leh guna utk vb.net skali kan?

Ko install Visual Studio tu,... maknanya install semua sekali termasuk ler VB, VC#, VC++ dan sebagainya (option untuk install compnent tertentu pun ada kalo taknak install semua). Link yang kat atas tu ada. Atau masuk jer dalam Microsoft punya website.... :D

Edited by LanoG