Jump to content
TJ-Ariff

Kelab Pengaturcara@programming

Recommended Posts

So, apa kegiatan kelab ni?... Nak develop software ke?...

er... Nama saya dah masuk ke? :P

So, apa kegiatan kelab ni?... Nak develop software ke?...

Jangan bimbang... semua nama masuk punya lah, takde discriminasi hanya demokrasi. Welcome! Welcome! Semesti nyer lah kita berkelab nak mengasah kemahiran dalam programming... dan sudah tentu kemahiran tu nanti diguna nak develop software.. :D Kepada sesiapa yang nak cadangkan software apa nak develop.. dialu-alukan.. :ph34r:

Nak develop software untuk OS apa? Windows ke, Linux ke?

Saya cadangkan kita buat satu software untuk Linux (target Ubuntu)... Sekarang ni, semua orang dah menjurus kepada Linux, especially Ubuntu. So, kita develop la software untuk platform tu dan galakkan orang ramai tukar OS... Microsoft macam dah down jer sekarang ni... :P

Macam-macam software kita boleh buat, Windows boleh, Linux boleh.. sapa yang biasa buat untuk Windows, buat la untuk Windows, yang pandai guna Linux, buat dalam Linux. Pendek kata semua boleh.. aii.. nak jadi programmer kena fleksibel beb. ngeh ngeh..

Masuk mana? dalam senarai makan? yang tu aku tak tau. ko tanya sama TJariff, dia yang nak belanja. :lol:

Masuk mana? dalam senarai makan? yang tu aku tak tau. ko tanya sama TJariff, dia yang nak belanja. :lol:

Keh keh keh! :lol: Biar ler projek start dulu, pastu bleh ler dia belanja makan. :lol::blush:

ha ha... bab belanja makan tu.. no hal...

nanti aku order banyak banyak, korang makan... pastu korang bayar la...

Aku belanja air kosong ajer... :lol:

itu belanja jugak nama nyer...

lor... engkorang ni semua dok kat mana? kalo nak gath, kasitau laa... buleh aku belanja air kosong gak... wakakaka :lol:

So, apa software pertama nak dibuat ni? Takkan "Hello World" kot? ngehehehe...

Wakakaka... aku kalo bab melalut, ok jer...

Anyway, kalo nak get serious..... bagi la tajuk program... buat la repository dia kat sourceforge ker... tak pun kita brainstorm dulu software apa yang nak dibuat tu... apa features dia, kenapa nak buat, apa kegunaan dan apa kelebihan dia berbanding solution yang sedia ada...

Orait?.... sila kemukakan cadangan anda... B)

Sebelum semua orang bagi cadangan, aku cadangkan kita buat satu software translator yang boleh translate text dari Bahasa Inggeris ke Bahasa Malaysia dan dari Bahasa Malaysia ke Bahasa Inggeris.

Kegunaan dia banyak untuk students yang kurang mahir bahasa Inggeris untuk fokus kepada sesuatu subjek. Dan secara tidak langsung, jika projek ini berjaya, mungkin ianya boleh diguna pakai sebagai online translator yang memudahkan mat saleh membaca laman web bahasa malaysia dan orang malaysia memahami laman web mat saleh tanpa perlu merkebil2 mencari kamus.

Satu lagi, aku teringin gak nak tengok Bendera Malaysia kat website/blog mat saleh yang multilanguage. Dan aku juga teringin tengok Bahasa Malaysia tersenarai kat translate.google.com (itupun kalo google nak beli translator yg kita develop ni... wakakaka... jauhnyee aku berangan)

OK.... itu aje... kalo ada bangkangan atau sokongan, sila kemukakan yer... :P

Senarai Terkini Ahli Kelab...

1) LanoG

2) mFaiz

3) Airbatucamput_QzaiMe

4) Intel2Core (Nad)

5) Shidi

6) Spirit

7) Pyro

8) Kamshin

9) Mistique_Mastermind

10) amie6

11) Zaly

12) Kuzie

12) Funtasie_ilusi

13) Null

14) dukun

15) Apoqee

16) Kluang Man

17) jmalaya

kepada sesiapa yang masih belum mengenalkan diri tu... silakan lah... jangan malu2..

dan kepada yang ada YM, sila sertakan sekali..

Tentang projek itu, akan saya uruskan, InsyaAllah... pada peringkat permulaan ini, kita mulakan dengan projek yang ringkas dan mudah agar ahli2 kelab yang baru nak berjinak2 dengan dunia perogramming ini dapat belajar dan berbincang bersama sama.

Wassalam...

Edited by TJ-Ariff

nama ku takder pun...

memandangkan takder sapa2 nak start, aku start dulu,

aper yang perlu anda ada untuk vb6 nie ialah program vb sendiri, mana nak dapatkan, cari ler kat kedai2 jual cd, murah2 jer...

lepas instal klik vb6 untuk mulakan program, lepas tu tunggu orng lain sambungkan...

Korang semua dah pasti ker nak gunakan VB6 sebagai tool nie. Kalo betul, aku stand-by nie... nak install. Aku tengah pakai VB 2005 sekarang nie. Baik ler kita decide dulu nak guna VB jenis apa sebelum start projek pertama nie... takut ada plak yang keliru sebab kod & interface dia berbeza. :D

Korang semua dah pasti ker nak gunakan VB6 sebagai tool nie. Kalo betul, aku stand-by nie... nak install. Aku tengah pakai VB 2005 sekarang nie. Baik ler kita decide dulu nak guna VB jenis apa sebelum start projek pertama nie... takut ada plak yang keliru sebab kod & interface dia berbeza. :D

yup betul ckp LanoG tu..kite decide dlu vb mane yg nk pki.. :)

Memandangkan semakin ramai ahli putera yang berminat dalam bidang programming.

Dengan ini Kami bercadang untuk menubuhkan Kelab Programming khas bagi warga putera.

Kepada yang berminat boleh lah menyatakan nya disini.

Di Kelab ini nanti, kita boleh bertukar tukar fikiran untuk membuat satu projek...

Silakan...

aku sokong....cam syok jer... :rolleyes:

camner kalo first project korang buat database.iaitu bile save dari pc client, terus masuk ker pc server.

nie juz cadangan jer la...

pembetulan Yang Ariff!! ApoGee bukan apoQee.... :P

Lor... apa barang guna VB6? tak mengembangkan minda la... VB6 takleh bawak beginner atau experts ke mana2.

Untuk pengetahuan beginner, VB6 tidak lagi di support oleh Microsoft dan jika anda dah expert dengan VB6 kelak, anda bleh guna untuk sendiri2 jer... Untuk yang expert plak, lol... takkan engkorang nak main lagi ngan VB6 ni? x mencabar minda langsung....

Saya cadangkan kita guna C# ke, atau C++. Alasan saya...

- kerana kedua-dua language ini ada Compiler percuma. Anda tidak perlu mendapatkan perisian pirasi untuk mula berjinak2 dengan language ini.

- kedua-dua language ini boleh diguna pakai oleh mereka yang telah mahir dengannya untuk 'cari makan'. Bagus untuk beginner & expert.

- language ini sangat powerful.

- aktiviti riadah kita lebih seronok bila ianya lebih mencabar.

- banyak site yang menyokong Hardcore VB programming dah beralih ke C#. takkan kita nak reverse kebelakang kot?

- saya sendiri dah kurang minat dengan VB6 walaupun dah lebih 3 tahun cari makan ngan VB6... :P

OK, itulah pandangan saya... Sekarang, terpulang kepada anda semua...

Salam..

pembetulan Yang Ariff!! ApoGee bukan apoQee....
opss... maaff... :rolleyes:

Apa apa pun.

Tujuan Kelab ini adalah untuk menghimpunkan ahli ahli yang berminat didalam sebarang bahasa pengaturcaraan.. bertukar tukar fikiran dan pandangan.

jadi disini tempat nya dimana pertemuan semua orang tak kira darjat , taraf pendidikan dan sebagai nya balajar sesama kita.

Saya tahu ada dikalangan kita ni adalah seorang programmer yang hebat, yang telah menulis berbagai bagai program untuk badan2 koprat. Dan ada sesetengahnya telah melupori bidang ini bertahun tahun dan sudah bertahap expert. Disinilah pentingnya untuk kita berkongsi ilmu. Yang expert curah curahkan ilmu yang ada kepada yang novice.

Saya pun masih ditahap beginner, jadi tak kira lah bahasa apa yang saudara semua pilih, boleh juga saya tumpang belajar...

ok.. jangan serius sangat... :D

Kalau susah2 sangat aku ajar bahasa PLC pulak... ha ha ha :lol:

Edited by TJ-Ariff

haaa kan boss dah maqah tu...tu la hangpa nie smua masing2 nk tnjk expert blh guna tu la inila,yg soqang gna software tu la inila,apa kes nie??kat forum nie ditubuhkan kelab nya supaya terima apa sj program yg nk dibangunkan,tk kiqa la program baru ka lama ka,kalau lamapun ada oqg noob yg nk belajaq,yg nie idak,smua nk upgradela expert la,ketinggalanla...aku sendiripun terkulai2 nanti tau,kalau ye pun mana ada boss tiba2 dok kat atas,mesti mula dari bawah dulu,biaqlaa amik masa lamapun,sampai satu tahap nanti smua dah naik baru la kita naik sama2,maju sama2 oqg melayu kita gak,nie idak smua nk ke depan tanpa pikiaq oqg2 yg masih tak tau dan baru nk nek nie..ish3 aku terharu btuilaa