Jump to content
Sign in to follow this  
game-game

Nak Wat Program Parallel Dalam Laptop

Recommended Posts

salam rakan2,

aku nak wat assingment programming aku, parallel program,

so, aku nak tanya, ade ke software laen selain open mpi?

aku nak install dalam laptop aku ni, memandangkan aku takleh nak telnet ke fakulti aku ader masalah ngan server kot.. tak kesah dalam linux@windows installer tu.

thanks.

salam rakan2,

aku nak install dalam laptop aku ni, memandangkan aku takleh nak telnet ke fakulti aku ader masalah ngan server kot.. tak kesah dalam linux@windows installer tu.

thanks.

:lol: Rasanye dah 2 post pasal parallel programming ni. Aku ni tak penah belajar wat program secara formal, jadi aku kurang arif ngan istilah2 yang korang guna. Kalau boleh tlg jelaskan lebih lanjut ttg PP ni, apa kebendanya dia? Konsepnya camana? ... K

:lol: Rasanye dah 2 post pasal parallel programming ni. Aku ni tak penah belajar wat program secara formal, jadi aku kurang arif ngan istilah2 yang korang guna. Kalau boleh tlg jelaskan lebih lanjut ttg PP ni, apa kebendanya dia? Konsepnya camana? ... K

ape yang aku blajar setakat ni, biasa kita buat program/coding sequential, maksudnye, melibatkan satu processor, tapi parallel ni melibat lebih dari satu processor..

ko memang kena pakai c/c++ je ke?

ha'ah, tu yang aku asyik jmpe open-mpi jer dalam google.any idea? lagipon aku takde asas dalam phyton ni..

Edited by gamekiller

ape yang aku blajar setakat ni, biasa kita buat program/coding sequential, maksudnye, melibatkan satu processor, tapi parallel ni melibat lebih dari satu processor..

:unsure: Setahu aku le, kalau kita buat program dan pakai kaedah multi-thread, memang Windows akan agih-agihkan thread tersebut untuk di execute oleh CPU-CPU yang ada (jika komputer tersebut menggunakan lebih dari satu CPU). Aku memang develop software pakai multi-thread, tapi tak penah cuba kat komputer multi CPU, tak penah tengok pun...

:unsure: Sebagai contoh, dlm aplikasi Timetable Spider (sofwer utk buat jadual sekolah) operasi untuk menyusun jadual secara automatik akan mengambil masa yang lama, jadi aku buat satu thread yang berasingan untuk melakukan tugas tersebut. Dengan cara tu operasi tersebut berlaku di background dan user boleh terus menggunakan fungsi-fungsi lain dalam perisian tersebut seperti tanpa perlu menunggu. Cam tu ke parallel?

:unsure: Setahu aku le, kalau kita buat program dan pakai kaedah multi-thread, memang Windows akan agih-agihkan thread tersebut untuk di execute oleh CPU-CPU yang ada (jika komputer tersebut menggunakan lebih dari satu CPU). Aku memang develop software pakai multi-thread, tapi tak penah cuba kat komputer multi CPU, tak penah tengok pun...

:unsure: Sebagai contoh, dlm aplikasi Timetable Spider (sofwer utk buat jadual sekolah) operasi untuk menyusun jadual secara automatik akan mengambil masa yang lama, jadi aku buat satu thread yang berasingan untuk melakukan tugas tersebut. Dengan cara tu operasi tersebut berlaku di background dan user boleh terus menggunakan fungsi-fungsi lain dalam perisian tersebut seperti tanpa perlu menunggu. Cam tu ke parallel?

erm.. aku pon tak pasti.. tapi, thread ngan processor benda yang same ke? yang ko cakap tu multi thread n parallel yang aku blajo multi process.. betolkan kalau silap.. hehe.. tp kaedah ko tu still dikira parallel..

parallel computing secara lebih tepat bermaksud tak menggunakan algoritma seperti yg sedia ada sekarang. multithread/process tak cukup utk parallel sebab akan ada bottleneck, etc.

nak achieve true parallel computing, kena design computer arch baru dan algoritma baru.

contoh paling mudah, korang boleh baca http://www.rebelscience.org/Cosas/quicksort.htm

salam rakan2,

thanks.

klu bole pon aku rase adalah mustahil bro

sbb ko akan run program ko dgn menggunakan lebih daripada 1 procs

laen ar kalo laptop ko support 10 procs

jadi nak x nak mmg kene telnet ke machine yang ade bnyk procs

parallel programming..pada aku lebeh kurang mcm adik beradik dgn grid computing je..

ada beza cara sequential programming (yg biasa kita buat) dan itu termasukla dgn threading(it is not really parallel sbb bila pakai thread, actually kita employ scheduling round robin..

parallel programming tu, cpu time are fully allocated to the processor. meaning, processor tu boleh set dedicated utk process tu je..(ni nak bagi clear je..xsemestinya kena fully dedicated)..

dan tak semestinya parallel programming tu kene ada 2 cpu (biasa high end server yg ada 2 cpu ni eg:BladeCenter)..

processor yg dual core pon kira 2 cpu jgk...bila kita run program yg write cara biasa, dia akan utilize salah satu dari core tu je..

kalo buat pakai paraller programming, kedua-dua core akan diutilize..

parallel programming..pada aku lebeh kurang mcm adik beradik dgn grid computing je..

ada beza cara sequential programming (yg biasa kita buat) dan itu termasukla dgn threading(it is not really parallel sbb bila pakai thread, actually kita employ scheduling round robin..

parallel programming tu, cpu time are fully allocated to the processor. meaning, processor tu boleh set dedicated utk process tu je..(ni nak bagi clear je..xsemestinya kena fully dedicated)..

dan tak semestinya parallel programming tu kene ada 2 cpu (biasa high end server yg ada 2 cpu ni eg:BladeCenter)..

processor yg dual core pon kira 2 cpu jgk...bila kita run program yg write cara biasa, dia akan utilize salah satu dari core tu je..

kalo buat pakai paraller programming, kedua-dua core akan diutilize..

ko ade pengalaman wat parallel program x seblom ni?yang bole run tuk 4 dan lebih processors

klo ko ade experience ble ar aku jadikan ko sifu

ble?

cuba gunakan OpenMP. Perlukan compiler supports, tapi gcc sekarang dah support OpenMP, Visual C++ Pro pun bleh, Intel nyer compiler pun bleh. rasanya ni lagi simple dari guna mpi.

setuju.. guna OpenMP lagi mudah,letak #pragma pada permulaan kod yang awak nak execute sebagai parallel process.

tapi memandangkan si penanya bertanyakan MPI,cuba lah selesaikan dengan masalah telnet/ssh awak tu.

sebab result yang awak nak cari mesti speedup/efficiency kalau single proc ke 10 proc ke,jadi kalau guna single processor tak tepatlah result tu. kalau dual processor pun setakat 2 proc saja,masih tidak cukup. sebab biasanya orang buat parallelization ni nak tau sampai berapa node result speedup dia tu tercapai,AFAIK

kalau ko pergi kat sini : http://en.wikipedia.org/wiki/Embarrassingly_parallel

pastu kat bawah tu, dia ada tulis:

APIs : POSIX Threads · OpenMP · Message Passing Interface (MPI)

so ada la alternatif lain kan?

offsubtopic:

http://pympi.sourceforge.net/examples.html

python sangat2 senang