Jump to content
frannez

Pengalamanku Berniaga Dalam Unit Trust

Recommended Posts

Salamz..aku just nk share serba sedkit pengalaman aku dalam berniaga..bisnes pertama aku adalah menjual burger.masa tu aku masih blaja di slah sebuah IPT di malaysia ni.Malam2 jer trus bukak gerai depan pintu masuk kampus,mmg market aku student pada masa tu..Pada hari pertama mniaga aku bjaya jual hampir 50 biji burger...gembira btul aku masa tu.walaupun seronok tp penat tak usah citer la..yer la siang2 gi klas mlm lak meniaga.tp bila pk kan dgn pendpatan yg aku dpat,,aku nekad utk truskan jugak.Burger aku makin ari makin laku.ini terbukti bila aku mampu jual hampir 80 biji burger setiap mlm selepas sebulan meniaga....Namun bisnes ni aku ni x lama bila satu malam penguatkuasa buat rush dan trus saman dan angkut gerai aku dengan alasan meniaga tanpa lesen.tduduk aku mase tu..tp aku redha..

Aku blur jap x tau nk wat pe lepas kejadian tu.down gak la 2-3 minggu..last2 ade satu membe aku ajak aku join buat satu MLM yg bole dikatakan top jugak la pada mase tu.modal starting pun agk besar.dgn duit simpanan yg aku ada,aku gunakanla untuk join MLM ni.mula2 aku rase seronok buat mnde ni,ye la jumpe ramai org,travel sana,travel sini.tp semenye x lama.,bila company MLM aku ni tpaksa ditutp coz xde lesen AJL.mase tu aku btul2 rase kecewa. yer la baru je nk pulih semangat dr kegagalan bisnes burger aku.aku rase suku je modal aku dapat balik.mmg kecewa btul aku..Sejak hari aku aku tekad takkan join lagi mana2 MLM pun

Kemudian aku mula bjinak2 dgn dgan skim internet yg pernah gempar melanda negara kita satu masa dlu.mula2 join mmg seronok. mmg byk duit yg aku dpat..at least aku dapat cover balik lost aku mase buat MLM ngan jual burger dlu..aku mula rase seronok..da berangn2 nk pakai kete baru.dgn skim2 internet yg tumbuh bgai cendawan pada msa tu aku pun mula join satu demi satu program..nk diversify la kononye.tp bile kerajaan da mula bising pasal skim ni..kehidupan aku mula berubah,.aku dah xde income coz satu demi satu program tutup,upline ntah lari kemana,.dowline pulak dok cari2 aku.aku pressure giler..ape aku nk buat pasni?akhirnya aku gagal utk kali ke 3 berturut2 dlm mencari duit.,bila pk2 balik duit aku pun byk abis,ape pun ade hikmah di sebalik seme ni.keberkatan itu penting..aku tekad nk cari peluang2 bisnes yg btul2 secure n bg pulangan yg berbaloi dgn usaha aku.

Satu hari,aku ade terbaca dalam suratkhabar tentang sorang wanita yg pendpatannya hampir mencecah rm100,000 sebulan.!!kagum aku..muda lagi plak tuh.aku teruja nk tau ape bisnes die buat..lpas baca seluruh artikel tu baru la aku tau rupe2nye die buat duit dgn unit trust!!terbakar semangat aku bgaimana sorang wanita yg masih muda bole dapat income camtuh.aku tekad nk jd cam dier.,tapi ape itu unit trust?aku langsung zero pasal mende ni mase tu..akhirnya aku bjumpa dgn seseorang (upline aku dlm unit trust skang) yg bertangungjawab bawak aku ke Public Mutual (salah sebuah company unit trust terbesar di Malaysia) dan seterusnya bg tunjuk ajar kat aku camne nk dapat pendapatan seperti wanita tu.Dengan tunjk ajar dari beliau dan rakan2 dari group aku,aku pun memulakn langkah pertama aku sebgai unit trust consultant!mula2 aku igt mesti susah nk cari n convince org melabur dalam unit trust nih.tp rupe2 nye aku silap.1st client yg aku jumpe invest rm30,000 even aku bru je knal die.komisyen yg aku dpat dr situ rm855.itu baru 1st client!!Bg aku ni satu pencapaian yg baik bg newbies cam aku ni.ramai gak client aku jumpe dlm minggu pertama tu.boleh dikatakn 70% dr mereka mmg bminat pasal unit trust dan ingin melabur.. Dsini aku da nmpak betapa besarnye peluang utk buat duit dlm industri unit trust nih.Aku da mula rase puas dan seronok coz dapt income 4 angka sebulan.aku berazam utuk capai 5 angka sebulan dlm mase terdekat,,aku yakin inilah perniagaan yg sesuai untuk aku!

So pada kawan2 seme unit trust ni btul2 menjanjikan pulangan yg lumayan pada kita selagi kita usaha sungguh2 dan ada keazaman yang tinggi untk berjaya..pada mereka yg berminat nk tau lebey lanjut pasal unit trust n ingin bebas dr belenggu kewangan boleh la call/sms aku di no:

012-6720978.

Insyallah aku akn bantu korang.. B)

Salamz..aku just nk share serba sedkit pengalaman aku dalam berniaga..bisnes pertama aku adalah menjual burger.masa tu aku masih blaja di slah sebuah IPT di malaysia ni.Malam2 jer trus bukak gerai depan pintu masuk kampus,mmg market aku student pada masa tu..Pada hari pertama mniaga aku bjaya jual hampir 50 biji burger...gembira btul aku masa tu.walaupun seronok tp penat tak usah citer la..yer la siang2 gi klas mlm lak meniaga.tp bila pk kan dgn pendpatan yg aku dpat,,aku nekad utk truskan jugak.Burger aku makin ari makin laku.ini terbukti bila aku mampu jual hampir 80 biji burger setiap mlm selepas sebulan meniaga....Namun bisnes ni aku ni x lama bila satu malam penguatkuasa buat rush dan trus saman dan angkut gerai aku dengan alasan meniaga tanpa lesen.tduduk aku mase tu..tp aku redha..

Aku blur jap x tau nk wat pe lepas kejadian tu.down gak la 2-3 minggu..last2 ade satu membe aku ajak aku join buat satu MLM yg bole dikatakan top jugak la pada mase tu.modal starting pun agk besar.dgn duit simpanan yg aku ada,aku gunakanla untuk join MLM ni.mula2 aku rase seronok buat mnde ni,ye la jumpe ramai org,travel sana,travel sini.tp semenye x lama.,bila company MLM aku ni tpaksa ditutp coz xde lesen AJL.mase tu aku btul2 rase kecewa. yer la baru je nk pulih semangat dr kegagalan bisnes burger aku.aku rase suku je modal aku dapat balik.mmg kecewa btul aku..Sejak hari aku aku tekad takkan join lagi mana2 MLM pun

Kemudian aku mula bjinak2 dgn dgan skim internet yg pernah gempar melanda negara kita satu masa dlu.mula2 join mmg seronok. mmg byk duit yg aku dpat..at least aku dapat cover balik lost aku mase buat MLM ngan jual burger dlu..aku mula rase seronok..da berangn2 nk pakai kete baru.dgn skim2 internet yg tumbuh bgai cendawan pada msa tu aku pun mula join satu demi satu program..nk diversify la kononye.tp bile kerajaan da mula bising pasal skim ni..kehidupan aku mula berubah,.aku dah xde income coz satu demi satu program tutup,upline ntah lari kemana,.dowline pulak dok cari2 aku.aku pressure giler..ape aku nk buat pasni?akhirnya aku gagal utk kali ke 3 berturut2 dlm mencari duit.,bila pk2 balik duit aku pun byk abis,ape pun ade hikmah di sebalik seme ni.keberkatan itu penting..aku tekad nk cari peluang2 bisnes yg btul2 secure n bg pulangan yg berbaloi dgn usaha aku.

Satu hari,aku ade terbaca dalam suratkhabar tentang sorang wanita yg pendpatannya hampir mencecah rm100,000 sebulan.!!kagum aku..muda lagi plak tuh.aku teruja nk tau ape bisnes die buat..lpas baca seluruh artikel tu baru la aku tau rupe2nye die buat duit dgn unit trust!!terbakar semangat aku bgaimana sorang wanita yg masih muda bole dapat income camtuh.aku tekad nk jd cam dier.,tapi ape itu unit trust?aku langsung zero pasal mende ni mase tu..akhirnya aku bjumpa dgn seseorang (upline aku dlm unit trust skang) yg bertangungjawab bawak aku ke Public Mutual (salah sebuah company unit trust terbesar di Malaysia) dan seterusnya bg tunjuk ajar kat aku camne nk dapat pendapatan seperti wanita tu.Dengan tunjk ajar dari beliau dan rakan2 dari group aku,aku pun memulakn langkah pertama aku sebgai unit trust consultant!mula2 aku igt mesti susah nk cari n convince org melabur dalam unit trust nih.tp rupe2 nye aku silap.1st client yg aku jumpe invest rm30,000 even aku bru je knal die.komisyen yg aku dpat dr situ rm855.itu baru 1st client!!Bg aku ni satu pencapaian yg baik bg newbies cam aku ni.ramai gak client aku jumpe dlm minggu pertama tu.boleh dikatakn 70% dr mereka mmg bminat pasal unit trust dan ingin melabur.. Dsini aku da nmpak betapa besarnye peluang utk buat duit dlm industri unit trust nih.Aku da mula rase puas dan seronok coz dapt income 4 angka sebulan.aku berazam utuk capai 5 angka sebulan dlm mase terdekat,,aku yakin inilah perniagaan yg sesuai untuk aku!

So pada kawan2 seme unit trust ni btul2 menjanjikan pulangan yg lumayan pada kita selagi kita usaha sungguh2 dan ada keazaman yang tinggi untk berjaya..pada mereka yg berminat nk tau lebey lanjut pasal unit trust n ingin bebas dr belenggu kewangan boleh la call/sms aku di no:

012-6720978.

Insyallah aku akn bantu korang.. B)

waa..kesian ko erk...

aku pon berminat gak...tp duit x de ar....

kalo nak join unit trust nie modal die baper....??maklum la aku student lagi....

camner unit trust nie bertindak...??

unit trust nie aper...perlaburan? @ business?

aku kurang tau pasal nie...

kecik88,.. kat sini aku citer kan serba sedikit apa itu unit trust.. B)

Apa itu unit trust?

Untuk pengetahuan, Unit Trust (UT) adalah satu bentuk pelaburan yang dikumpul, yang membenarkan pelabur yang mempunyai objektif pelaburan yang sama mengumpulkan wang mereka untuk dilaburkan ke dalam sesebuah portfolio securiti yang diuruskan oleh Pengurus Dana Profesional.

Ini bermakna pemegang unit tidak membeli saham terus kepada portfolio/ kaunter saham. Pemilikan saham akan dibahagikan kepada unit. Jika nilai saham naik atau turun, nilai setiap unit juga akan naik atau turun. sbb tu dinamakan unit amanah. Amanah pula sbb pelaburan tu akan diamanahkan untuk di uruskan oleh mereka yang profesional.

Setiap pelabur akan menerima sijil penamaan yang dikenali sebagai Sijil Unit Amanah. Bilangan unit yang dipegang bergantung kepada harga belian unit pada masa pelaburan dibuat dan jumlah wang yang dilaburkan oleh pelabur.

Kelebihan

1) Pulangan yang tinggi – sekitar 10% ~ 18% setahun

2) Modal yang tidak hilang

3) Insuran takaful percuma

4) Pelaburan yang berlandaskan islamik

5) Selamat – sebab ada pemegang amanah (Amanah Raya berhad)

6) Syarikat pelaburan swasta no. 1 dan terbesar di Malaysia

7) Pengurus dana yang berpengalaman lebih 30 tahun

8 ) Tak ada modal ? Boleh melabur serendah RM1000(permulaan ) , dan bulanan serendah RM100 (tak semestinya tiap2 bulan, ikut

suka , boleh buat pengeluaran dari duit EPF ( dividen EPF tahun lepas 4.75% ~ cukup sikit , Public Ittikal memberi pulangan

15.5% pada tahun 2004 dan Public Islamic Equity 18% cukup2 tinggi )

9 ) Nak beli rumah?tengah kumpul duit?lebih baik simpan duit yang ada di Public Mutual dari bank.(Fixed Deposit bg setiap tahun 3%)

Produk Pelaburan Islam Public Mutual

Anda boleh memilih mana-mana fund yg sesuai berdasarkan pulangan dan risiko yang anda mahu.

- Public Ittikal Fund (P Ittikal)

- Public Islamic Equity Fund (PIEF)

- Public Opportunities Fund (PIOF)

- Public Islamic Dividend Fund (PIDF)

- Public Islamic Bond Fund (PIBF)

Ciri-ciri Dana Berlandaskan

Wang pelabur dilaburkan dalam sekuriti saham dan instrumen pelaburan yang tidak bertentangan dengan syariah. Sebagai contoh, ia tidak dilaburkan dalam saham yang terlibat dengan arak, judi, perbankan konvensional serta insuran.

Penasihat Syariah

Penasihat Syariah bagi dana dana islam yang diuruskan oleh public mutual ialah Institut Perbankan dan Kewangan Islam Malaysia (IBFIM).Jangan risau pelaburan anda dijamin halal. :)

mod...sila alihkan topic ni ke section yg bersesuaian kalo topic aku ni tidak sesuai letak di section ni :)

Public Mutual Named “Best Fund Manager In Asia 2006"

Chairman of Public Mutual Berhad, Tan Sri Dato' Sri Teh Hong Piow receiving the Failaka Award for Best Fund Manager - Asia from Mark J. Smyth, Managing Director of Failaka Advisors.

Public Mutual Bhd was named winner of the “Best Fund Manager in Asia 2006 Award†by the Failaka Advisors. The award was presented by Mr Mark J Smyth, Managing Director of Failaka Advisors to Public Mutual’s Chairman, Y. Bhg. Tan Sri Dato’ Sri Dr. Teh Hong Piow during Public Mutual’s Annual Awards Night held on 20 May 2007 at Sunway Pyramid Convention Centre, Petaling Jaya.

The Failaka Advisors, with headquarters in Dubai, UAE and offices in Chicago, USA, is a recognised leader in the field of Islamic funds research. The Failaka Islamic Fund Awards stand apart as the benchmark for excellence in the field of Islamic fund management and represents a high-water mark for award winners.

In presenting the award to Public Mutual, Mr Mark Smyth said, “Public Mutual has shown consistent outstanding performance in its category - Best Fund Manager in Asia. Globally, we have seen investments in this space grow by double digits to USD14 billion as of year end 2006. When we published our first Islamic fund report in 1998 (for 1997), we profiled 13 Shariah-compliant equity funds compared to 218 funds profiled in our current report for 2006.â€

In his acknowledgement speech, Tan Sri Teh expressed Public Mutual’s pride in receiving this international recognition, which is a testimony of the company’s collective dedication and commitment to continuously deliver value to its investors. Tan Sri Teh dedicated the award, “to Public Mutual’s board of directors, management, staff, agency force and unit holders for your strong support given over the years which have provided the platform for Public Mutual to attain its prominence today.â€

Public Mutual Bhd, a wholly-owned subsidiary of the Public Bank Group is Malaysia’s largest private unit trust company, managing a total of 42 funds with more than 1 million accountholders todate. As at 14 May 2007, the company’s fund size has exceeded RM20 billion.

Peluang Kerjaya Di Public Mutual.. B)

Aku nk buka satu peluang kerjaya kepada mereka yg bminat mnjadi Unit Trust Consultant,jika u all inginkan income 4 angka ke 5 angka sebulan malahan ada yg 6 angka(tidak mustahil!) bole la ceburi bidang ni.,igt,.industri unit trust masih baru di Malaysia,.so ia mnjanjikan pulangan yg lumayan dan prospek yg luas!!yang penting korang mesti rajin,displin dan mempunyai kezaman yg tinggi utk berjaya!

Antara kelebihan jadi UNIT TRUST CONSULTANT ni ialah :

1) Direct komisyen - starting, korang akan dapat 2.85% (drp investment clients initial invetment) contoh : dia invest rm100k, kita dpt rm2,850.. kalau sales sebulan 200k, dpt la rm5,700.... rm200k sebulan senang je nak achieve....

komisyen akan naik sehingga 4.15% bila korang achieve certain sales...

2)Indirect Sales (overiding) - bila korang dah ade downlines nanti, bleh dpt lagi indirect komisyen from sales yg diorang buat.. tak byk average dlm 1% je drp downlines kita punya sales...(tapi kalo ade 5 org dowline yg buat sales rm100,000 sebulan kire byk gak tuh!!)

contoh kalau kita ada 5 orang downline, setiap sorang buat sales rm100,000... so jumlah rm500,000.. average overiding komisyen ialah 1%... dpt la kat korang lebih kurang rm5000 (byk tuh)... tu kira sbg insentif korang didik korang nyer downline lah kan..

3) Year end bonus - dpt bonus ujung tahun ikut percentage drp sales kita utk spjg tahun tersebut... dpt gak la skit bonus...

4) Free trip - jalan2 ke vietnam, jepun, mana2 je la kat overseas yg diorang nak bawak kita pegi... tapi kena achieve target sales dulu la... trip slalunya seminggu, semua FOC kecuali nak beli2 apa2, duit sendiri la...

Selain tu byk gi benefit lain mcm Breakaway Bonus,Equalisation Bonus..etc

Kalo korang nak jadi agent, kena ada lesen drp FMUTM (federation malaysian unit trust manager) dulu... so utk amik lesen tu, ko kene seat exam dulu... dan diorang akan berikan kelas extensive khas utk lesen tu (9am-5pm) tp jgn risau exam ni mudah je nk lulus dgn syarat study nota yg diprovide..

Fees yg dikenakan lebih kurang RM247.50 aje....

Tapi ade satu berita baik!!kalo join PUBLIC MUTUAL, then korang buat buat sales rm30,000 dan ke atas, fees ko tadi public mutual REFUND balik.... so kirenye mcm ko join free je la.. menarik kan?

Utk info lanjut bole call/sms/pm aku di talian 012-6720978 .. :rolleyes:

Edited by frannez

Kelebihan

8 ) Tak ada modal ? Boleh melabur serendah RM1000(permulaan ) , dan bulanan serendah RM100 (tak semestinya tiap2 bulan, ikut

suka[b\] , boleh buat pengeluaran dari duit EPF ( dividen EPF tahun lepas 4.75% ~ cukup sikit , Public Ittikal memberi pulangan

15.5% pada tahun 2004 dan Public Islamic Equity 18% cukup2 tinggi )

permulaan RM1000(seribu)

dan bulan2 x bayar boleh...??

x pun bulan2 bayar dalam 50 ke bawah ker.....

yang ko kasi tue kelebihan aje...

yang kekurangan pulak camner...????

permulaan RM1000(seribu)

Boleh ke nak kuar duit EPF nak labur dlm Unit Trust? Unit Trust yg lain x bagus ke?

Sy sebenarnya berminat dengan Unit Trust.....macammana nak keluarkan EPF. Boleh ke untung klu kiter keluarkan duit EPF ni?

salam sifoo..melabur di unit trust menggunakan EPF mmg menguntungkan..EPF hanya beri dividen 3-4% setahun..kenapa tidak laburkan sebahagianya di unit trust kerana pulangannya adalah 15-20% setahun!!(kerajaan membenarkan pencarum EPF utk melaburkan sebahagian pelaburan mereka di unit trust).Biar saya jelaskan cara utk melabur di unit trust public mutual.. B)

U bole buat investment melalui 2 cara:

1.Cash investment (tunai)

2.EPF investment (gunakan EPF utk melabur)

Utk cash investment:

Minimum pelaburan awal adalah RM 1000 secara cash or cheque.

Kemudian u bole tambah pelaburan minimum rm100.

Utk EPF investment:

- umur dibawah 55 tahun

- sekurang-kurangya mempunyai RM55,000 dalam EPF Account 1

Jumlah yg dibenarkan untuk di labur pula adalah 20% slepas ditolak rm50,000 dlam Account 1 itu tadi.

Contoh:

Amount in Account 1

= RM100,000

Amount eligible for investment

= (RM100,000-RM50,000) X 20%

= RM50,000 x 20%

Amount for Investment

= RM10, 000

Disini kita dapat lihat tidak semua duit anda didalam EPF digunakan utk melabur di unit trust,.Anda masih lagi mendapat keuntungan di dua2 instrumen pelaburan!!(EPF dan unit trust)

Sekarang adalah masa plg sesuai untuk melabur di unit trust public mutual memndangkan harga unit2 nya begitu murah disebabkan kejatuhan pasaran saham pada masa ini!! :D

Edited by frannez

permulaan RM1000(seribu)

kecik88..utk cash investment pelaburan minimum permulaan adalah rm1000..pelaburan minimum tambahan pula rm100..x semestinya u kene labur bulan2..ikut pada kemampuan anda..tapi yg pasti utk tambah pelaburan minimum adalah rm100 ye..

pasal kekurangan pula.,setiap pelaburan ada risiko nye..tidak ada pelaburan yg risk free..kalo ada pun kemungkinan besar pulangannya kecil..now aku akn ceritakan pula apa risiko kita melabur di uni trust..

risiko2 yang perlu diketahui oleh para pelabur. Antaranya :

1. Risiko harga pasaran.

Ini boleh dipengaruhi oleh pelbagai faktor seperti harga pasaran saham, kadar interest naik, politik negara, peperangan, bencana alam dan sbgnya.

2. Risiko kecairan dimana harga belian saham tidak sesuai utk menjual balik saham anda.

3. Risiko pengurusan. Pengurusan yg tidak bagus atau tidak mematuhi perjanjian yg ditetapkan oleh Suruhanjaya Sekuriti.

4. Risiko pinjaman. Adakalanya pelabur membuat pinjaman utk melabur. Ini sama sekali tidak digalakan kerana dikhuatiri pulangan adalah kurang dari pada interest pinjaman. Ini akan mengakibatkan anda perlu menanggung pembayaran baki pinjaman anda.

saya nk jelaskan disini dalam public mutual kami berjaya mengendalikan risiko2 diatas dgn begitu baik sekali hingga kami mendpat pengiktirafan "oustanding fund performance" dari tahun 2003-2007 !! :D (sila rujuk www.publicmutual.com.my)

Boleh ke nak kuar duit EPF nak labur dlm Unit Trust? Unit Trust yg lain x bagus ke?

sifoo..u bole kuar duit EPF utk labur dalam unit trust..saya da explain caranye td..now saya nk terangkan serba ringkas kenapa anda perlu melabur di Public Mutual!! B)

1. Public Mutual adalah syarikat unit amanah NO.1 di malaysia dan menguruskan 45 dana dgn aset bersih berjumlah rm20.6 billion utk seramai lebih 1 juta pemegang akaun (sumber Edge-lipper 18 Jun 2007) :)

2.Public Mutual juga merupakan pengurus dana uinit amanah yg paling banyak menerima anugerah, iaitu sebanyak 200 anugerah sejak 1999. ^_^

3.Public Mutual, anak syarikat milik penuh Public Bank, mempunyai 26 yahun pengalaman dalam pengurusan dana. :D

sifoo..u bole kuar duit EPF utk labur dalam unit trust..saya da explain caranye td..now saya nk terangkan serba ringkas kenapa anda perlu melabur di Public Mutual!! B)

1. Public Mutual adalah syarikat unit amanah NO.1 di malaysia dan menguruskan 45 dana dgn aset bersih berjumlah rm20.6 billion utk seramai lebih 1 juta pemegang akaun (sumber Edge-lipper 18 Jun 2007) :)

2.Public Mutual juga merupakan pengurus dana uinit amanah yg paling banyak menerima anugerah, iaitu sebanyak 200 anugerah sejak 1999. ^_^

3.Public Mutual, anak syarikat milik penuh Public Bank, mempunyai 26 yahun pengalaman dalam pengurusan dana. :D

TQ frannez.....sy berminat dengan pembayaran secara bulanan....insyaallah klu dlm RM150 sebulan rasa2nya tu oklah......lebih susah sikit. Camna nak join.....

Sedikt info menarik mengenai unit trust!

Dana amanah bantu jana ekonomi negara

TUJUAN utama dana saham unit amanah diwujudkan bertujuan memberikan peluang kepada masyarakat yang tiada masa, tiada kepakaran untuk melabur terus di pasaran saham.

Ia juga memberi peluang kepada pelabur yang kekurangan modal untuk membeli saham mewah. Pelabur dana amanah mempunyai dua pilihan pelaburan sama ada membuka akaun secara wang sendiri ataupun menerusi wangnya dari akaun satu Kumpulan Wang Simpanan Pekerja (KWSP).

Saya ingin merujuk kepada laman web KWSP yang menerangkan bahawa kadar dividen yang diberi pencarum dalam tempoh lima tahun sejak 2001 sehingga 2005 adalah 13.5 peratus dan dibahagi lima tahun menjadikannya 2.7 peratus setahun.

Fakta ini selaras dengan kenyataan Pengerusi KWSP, Tan Sri Abdul Halim Ali pada 9 Ogos lalu yang mengatakan dividen KWSP sebanyak 2.5 peratus setahun adalah dijamin kerajaan

Ini bermaksud dividen syarikat saham amanah adalah tidak sama walaupun dijamin kerajaan. Bagaimanapun kenyataan Presiden Persekutuan Pengurus Unit amanah Malaysia, Datuk Tunku Yaacub Tunku Abdullah yang memetik laporan terkini firma penyelidikan dana antarabangsa Standard and Poor melaporkan purata prestasi industri dana amanah di Malaysia adalah seperti berikut:

Purata pulangan dana amanah dalam tempoh lima tahun adalah 56 peratus. Ini bermakna setahun prestasinya adalah 56 peratus dibahagi lima tahun iaitu 11.2 peratus

Maklumat di atas dapat menunjukkan kepada kita bahawa sebenarnya industri unit amanah, sama ada dana syariah ataupun dana konvensional berperanan positif dalam menjanakan ekonomi Malaysia amnya dan khususnya memberikan pulangan memberangsangkan kepada pelabur yang melabur dalam tempoh yang dinyatakan.

Besarlah harapan kita agar semua pihak menghentikan gambaran buruk yang boleh memberi kesan tidak baik kepada ekonomi Malaysia. Kita sedia maklum antara pelabur gergasi di Bursa Malaysia adalah semua 43 syarikat saham amanah Malaysia.

Edited by frannez

sifoo..thanks coz utk berminat utk invest..insyallah bulan depan kita jumpe di melaka..kalo ade ape x phm bole sms/call sy..rajin2 la rujuk thread ni utk perkembangan terbaru..!! B)

Jualan tiga dana ekuiti Public Mutual RM2.5 bilion

KUALA LUMPUR 13 Ogos – Public Mutual Bhd. (Public Mutual), anak syarikat milik penuh Public Bank hari ini mengumumkan penjualan unit Public Dana China Select (PCSF), Public Dana Far-East Property and Resorts Fund (PFEPRF) serta Public Dana Islamic Asia Dividend (PIADF) bernilai lebih RM2.5 bilion.

Ketua Pegawai Eksekutif Public Mutual, Yeoh Kim Hong berkata, permintaan bagi PCSF mendapat sambutan paling tinggi iaitu bernilai lebih RM1 bilion melibatkan lebih daripada empat bilion unit telah terjual sejak ia dilancarkan pada Jun lalu.

‘‘Pihak kami telah meningkatkan saiz dana PCSF kepada 6.5 bilion unit bagi memenuhi permintaan pasaran,’’ katanya dalam satu kenyataan di sini.

Katanya, PCSF merupakan sebuah dana ekuiti yang bermatlamat mencapai pertumbuhan modal dalam jangka sederhana dan jangka panjang dengan melabur dalam sebuah portfolio pelaburan di China, termasuk Hong Kong serta Taiwan.

Menurutnya, dana hartanah dan kawasan peranginan Public Mutual yang baru dilancarkan, PFEPRF juga menerima sambutan baik dan sehingga ini, lebih RM500 juta atau lebih dua bilion unit telah dijual.

Tambahnya, PFEPRF merupakan pelaburan dalam pembangunan hartanah, amanah pelaburan hartanah (REITs), pelaburan dan pembangunan hotel serta peranginan yang direka khusus untuk pelabur yang yang mengejar pertumbuhan jangka sederhana.

Menurut beliau, permintaan dana dividen berlandaskan Syariah, PIADF pula, turut mendapat sambutan menggalakkan apabila lebih RM1.12 bilion atau 4.5 bilion unit dana tersebut berjaya dijual.

-sumber dari utusan malaysia-

Dana-Dana Islamic Public Mutual Bhd.

Dana islamic pertama dilancarkan pada 1997 iaitu Public ittikal Fund,Berikut adlah senarai dana islamik yg terdpat dalam Public Mutual mengikut kategori:

EQUITY FUNDS:

1. Public Ittikal Fund (P ITTIKAL) (Launch April, 1997)

2. Public Islamic Dividend Fund (PIDF) (Launch Feb, 2006)

3. Public Asia Ittikal Fund (PAIF) (Launch August,2006)

4. Public Islamic Asia Dividend Fund (PIADF) (Launch April,2007)

5. Public Islamic Equity Fun (PIEF) (Launch May,2005)

6. Public Islamic Opportunity Fund (PIOF) (Launch June, 2005)

BALANCED FUND:

7. Public Islamic Balanced fund (PIBF) (Launch Sept, 2005)

BOND FUNDS:

8. Public Islamic Bond Fund (PI BOND) (Launch August,2001)

9. Public Islamic Enhanced Bond Fund (PIEBF) (Launch Nov,2006)

MONEY MARKET FUND

10.Public Islamic Money Market fund (PIMMF) (Launch June,2006)

Anda boleh melabur di mana-mana dana yg disebutkan di atas bergantung kepada risiko dan pulangan yg anda mahukan.. B)

Maklumat tambahan bolehlah melawati www.publicmutual.com.my

mr.frannez, boleh bagi cadangan apa yg boleh dibuat untuk seseorang yang ada duit simpanan lebih sedikit,dalam 50k. sama ada dia letak dekat unit trust atau digunakan untuk berniaga?

salam..

saya dah bace semua post diatas, tapi tak brape paham..

boleh tak pemula topic ni bantu saya..

saya ni masih belum bekerja, saya ader duit rm 1000.

kalau saya invest kat unit trust ni, aper yang saya akan dapat? dia macam ASB jugak ke? tiap2 tahun dapat bonus?

lagi 1, selepas saya invest saya kena bayar ape2 bayaran lain tak pada setiap bulan?

mr.frannez, boleh bagi cadangan apa yg boleh dibuat untuk seseorang yang ada duit simpanan lebih sedikit,dalam 50k. sama ada dia letak dekat unit trust atau digunakan untuk berniaga?

microjb..saya akan buat simple calculation utk u bagaimana mendpatkn pulangan yg baik dgn rm 50k dgn melabur dalam unit trust public mutual.. B)

Pulangan yg anda akan dpat (return setahun 15%) :

TAHUN 1 ; RM57,500.00

TAHUN 3 ; RM76,043.75

TAHUN 5 ; RM100,567.86

TAHUN 10 ; RM202,227.88

Cuba anda lihat pada thn ke 5 anda sudah mampu dpat return 100%!! itu baru dgn pelaburan berjumlah rm50k..

Jika ingin berniaga dgn modal rm50k bg saya ia modal yg kecil tapi bergantung juga pada cabang bisnes u..ape yg sy ingin tekan kan disini unit trust mampu membesarkan lagi modal anda (jika anda ingin berniaga)..tepuk dada tanya selera... :)

salam..

saya dah bace semua post diatas, tapi tak brape paham..

boleh tak pemula topic ni bantu saya..

saya ni masih belum bekerja, saya ader duit rm 1000.

kalau saya invest kat unit trust ni, aper yang saya akan dapat? dia macam ASB jugak ke? tiap2 tahun dapat bonus?

lagi 1, selepas saya invest saya kena bayar ape2 bayaran lain tak pada setiap bulan?

mosabiro..konsep unit trust sama spt asb tapi return die lebey tinggi dr asb (average 15% per annum). U akn dapat pulangan melalui distribution (dividen cam asb) per annum dan juga dari capital gain.maksudnya u akan dapat profit dari trun naik harga sesuatu fund..contoh u invest rm1k dalam satu dana public mutual yg berharga rm0.50 seunit..selepas setahun harga naik kepada 0.70 seunit so u da untung rm200 !!(inilah yg dipanngil capital gain)

service charge sebanyak 6.5% dikenakan semasa mula2 ingin invest,charge2 lain adalah seperti annual management fee,annual trustee fee (hanya dikenakan setahun sekali).. B)

pada pemerhatian saya..kebanyakkan mereka yg melabur dalam unit trust ni ada duit terlebih atau dlm akaun 1 epf yang melebihi 50k. kalau setakat yg melabur rm 5-10 ribu tu..duit cukup-cukup je untuk sara hidup. nanti dia akan keluarkan juga sebelum waktu matang sebab nak guna. ini saya tahu sebab ada my friend yg menceburi bidang ni. tapi apapun kepada mereka yg memang ada duit terlebih atau kat epf duit banyak sangat...memang untung masuk unit trust ni.

pada pemerhatian saya..kebanyakkan mereka yg melabur dalam unit trust ni ada duit terlebih atau dlm akaun 1 epf yang melebihi 50k. kalau setakat yg melabur rm 5-10 ribu tu..duit cukup-cukup je untuk sara hidup. nanti dia akan keluarkan juga sebelum waktu matang sebab nak guna. ini saya tahu sebab ada my friend yg menceburi bidang ni. tapi apapun kepada mereka yg memang ada duit terlebih atau kat epf duit banyak sangat...memang untung masuk unit trust ni.

microjb..x dinafikan ramai mengunakan epf mereka utk melabur di unit trust..epf bg dividen bermula dari 2.5% setahun..jika invest di unit trust return 15% setahun..so di situ ramai amik kesempatan utk melabur di unit trust..pelaburan unit trust ni bersifat medium to long term investment..so kita akan nampak pulangan yg tinggi bermula dari 3 thn ke 5 thn ke atas...microjb x berminat ke melabur di unit trust? B)

Edited by frannez

saya memang berminat nak melabur dlm unit trust ni tapi buat masa ni saya still belum ada 'duit terlebih'.huhu..

saya berniaga so..perlu duit untuk rolling dan bersedia untuk sebarang kemungkinan walaupun ada duit simpanan.

x de masalah..x semetinya kene ade duit terlebih utk melabur.. :D dgn minima rm1k pun da bole sebenarnye..tapi kalo ingin menunggu ade duit terlebih pun xde msalah..return pun akan nampak tinggi..apepun saya just nk bgtau sekarang adalah masa plg sesuai untuk invest di unit trust memandangkan harga perunit dana2 public mutual tgh jatuh disebabkan kejatuhan pasaran saham sekarang.. B)

Edited by frannez