Jump to content
CFoo++

Perisian Perakaunan Percuma!

Recommended Posts

;) sy rasa bro leh pertingkatkan lg antaramuka form reciept (SBS)..adakan satu ruangan yg mana setiap bil (inbois) dipaparkan melalui scroll khas berkenaan butir2 transaksi pelanggan yg berurusan secara kredit.............contohnya no inbois, jumlah/baki kredit dan sebagainya.........senang nk tgk jumlah pembelian oleh setiap pelanggan dan jumlah baki kredit dorang........

ni contoh pembayaran yg dilakukan oleh pelanggan sy...........bila kod pelanggan dipilih butir2 mengenai pelanggan tersebut akan dipaparkan termasuk jumlah hutang.........tp bukan jumlah sebenar pelanggan tersebut.....tiada butir2 len seperti no inbois dan tarikh transaksi, jumlah setiap transaksi dan ditotalkan secara auto........klu hendak tahu jumlah kena kira sundiri......sy berfikir cara ni agak melecehkan........

bro wat lbh kurang camni...pilih kod pelanggan..butir2 pelanggan akan tertera termasuk jumlah/baki transaksi pelangan tersebut....bila pembayaran dibuat maka sistem akan menolak dr baki/jumlah td....

katakan hutangnya berjumah RM500.00......ini adalah hasil setiap transaksi dr no inbois berikut..1001 (RM150), 1002 (RM200), 1003 (RM150)...jumlahnya RM500.00...........bayaran dilakukan melalui reciept.....klik select dan pilih kod pelanggan....masukkan nilai pembyaran..contoh pelanggan membayar sbyk RM170..maka nilai ini akan berpecah kpd inbois berikut....RM150 utk inbois 1001 (RM150)..RM20 utk inbois 1002 (RM200)....w/pun hanya RM20 utk inbois 1002..tetapi sistem telah menolak jumlah hutang dr inbois 1002 sbyk yg telah dibayar.....sy bg contoh pic dalam sistem MYOB............... B)

:) jgn mare bro..sy bukan nk komen saje2........cuma beberapa perkara tersebut sy rasa perlu.........mungkin agak advance kpd sesetengah user....tp feature utk masa depan........mula2 stat berniaga dan hanya melakukan beberapa transaksi memang sistem ni dh lengkap..tp lama-kelamaan beberapa perkara karenah perniagaan akan muncul.......masa tulah nk guna elemen2 ni..........

:P satu lg lupa plak..........ari tu sy pernah mintak bro ubah format tarikh kan.........sy rasa bro lum ubah keseluruhan lg..........mungkin x perasan kot............

:lol: Thanks, akan dipertingkatkan!

sangat hebat product ko ...

akan release full services bile?

akan start payment?

buat masa skang aku masih pakai myob accounting & payroll software system

utk calculate sales harian,mingguan,bulanan, profit/loss & gaji pekerja.

masih terpinga2 tetapi bole juga cuba ko punye

mcm mana nak dapat kan key activation? masih ada ruang kosong? tq

:lol: Heh, time kaseh banyak. Skang ni aku tengah work up on "user manual", kalau tak ada apa-apa halangan 2 lagi spider akan dilancarkan sebagai "finished product" selewat-lewatnya pada Feb 2008, iaitu Billing Spider ngan Exam Spider (system analisa peperiksaan).

:lol: Produk key SBS percuma tu masih ada lagi 2 key, nanti aku akan PM kan satu kat ngko.

OK, salam...

Edited by CFoo++

:blush: Aku tengah work up ngahn masalah2 ni.....

bukan tu saja, byk no header akaun yg bertukar secara tiba2.pening sy......huhuhhu

contohnya no bg acc operational expense adalah 72......tp yg sistem wat default utk sub-acc Other operational expense tiba2 jd 51-001 plak...nape x jd 72-001...........huhuhuh...kan 51 tu no bg acc sales taxes..................ke klu nk ubah2 sundiri xpe gak ker..........sy biasa wat ikut ape yg telah sistem wat sbb takut benda tu memang dah ditetapkan...........

Masalah ni kena selesaikan melalui preferences gak, sbb kalau ko tuka no akaun default atau aku yang tukar no tersebut dlm program, nanti sistem akan generate balik akan default yang die nak.

ni satu lg nk tanya nape jd begini...sy bg pic la senang nk paham....K

cuba perati tarikh2 yg sy bulatkan tu.........kt SBS sy hanya lakukan satu transaksi cash bill sajer 15/12/2007......tp bila tgk kt SAC ade 3 tarikh yg berbeza w/pun nilai transaksi, no bill, komen smua nya sama...nape yer....sy dah cuba remove, tp yg hilangnya transaksi sah iaitu 15/12/2007 dan bukannya yg len2 tuh........

Aku sedang cari punca masalah ni. Sebelum ni pun memang dah detect tapi belum jumpa puncanye. Apa yang berlaku ialah banyak shortcut merujuk pada rekod yang sama, tang mana pun ko select, semuanya akan papar rekod yang sama. Rekod sebenar tida berganda, jadi ia tidak menyebabkan ralat pada akaun. Sementara tu aku dah upgrade sket option "Data Integriy Check" untuk buang semua broken links tersebut.

p/s: ehehehehehe...........xpe ker ni tanya yg pelik2 neh...kan bosan nanti kan...huhuhuhu....sy memang camtu..klu dah berminat sampai pandai la sy godek2...........ni baru SBS dan SAC.........x lama lg payroll spider lak...........hahahahaha........siap cash spider yg tu plak....siap invnetory spider dan yg mana berkaitan ngn suite lengkap pengurusan sebuah syarikat akan sy amik perhatian.........alang2 dah guna spider baik blajo smua........dulu ader intai2 UBS.......tp klu pandai pun hurga giler2..........pastu terlalu advance x sempat nk blajo detail................huhuhuhuhu :P

:rolleyes: Tak pe, tak pe, teruskan. Sebenarnya aku yang perlu ucapkan terima kasih sbb sume ni banyak membantu aku meningkat dan mamantapkan lagi SBS. TQ.

<_< xder teringin nk wat kursus utk pengguna2 spider ker........mana la tahu nanti ramai dapat jd spiderman.........hihihi :P

Tak sempat lagi la... Buat masa ni aku cume train staf (technical support), nanti boleh support mana-mana customer yang guna SBS bila dah market nanti. Bila ko dah mahir nanti, ko le yang bukak kelas, nanti boleh aku pass mana-mana customer yg nak belajar..

OK, salam....

Tak sempat lagi la... Buat masa ni aku cume train staf (technical support), nanti boleh support mana-mana customer yang guna SBS bila dah market nanti. Bila ko dah mahir nanti, ko le yang bukak kelas, nanti boleh aku pass mana-mana customer yg nak belajar..

ehehehe...........tul ker neh.......ni kena sign MOU neh.........leh ker budak dungu lepasan SPM utk ngajo sistem akaun............kan ade plak yg ragu2...........maklmum ler xder tauliah..........nampaknya kena dapatkan tauliah dr SRC dulu neh..........

ni nk mintak tips dr CFoo.........

klu nk rekodkan transaksi bg pembelian brg2 utk kegunaan ofis, form mana yg sesuai kt SAC atau SBS.........klu kt MYOB sy rekodkan melalui jurnal......debit utk ofis supplies (expense)...kredit utk cash...tul ker tak xtau laa...sy wat ikut logik pale........

pastu utk rekodkan transaksi bg perbelanjaan utiliti yg mana yg terbaik dan cun...........aaaaaa..ape lg ek.?!! :rolleyes:

aa'aa......klu kita ade share partner macam mana nk selesaikan kiraan syer yg dibayar kt SAC........leh tunjukkan contoh pengiraan skali klu leh....kena create akaun bg setiap pemegang syer ker sbb sy wat camtu kt MYOB.....

nape tarikh kt general journal disabled........tujuannya general journal ni utk ape......dan satu lg contra journal sy blum jelas penggunaannya...harap dpt bantuan :D

^_^ Mmmmm.....rasanya setakat ni dah ok pemahaman sy tentang perisian neh.......tp klu nk ajo anak murid tu kena ditauliahkan dulu lah.. :lol:

cuma beberapa perkara sedang sy tunggu bro sudahkan/repair............cam no acc tuh............hahaha...betul2 memeningkan....... :P

Ass'kum... :lol: Sorry, lame tak post. Dlm masa tu aku dah buat perubahan (peningkatan dan pembetulan) pada SAC (versi 3.2.05) dan SBS (versi 3.4.11). Sebenarnya banyak perubahan yang aku dah buat tapi kat sini aku senaraikan yang aku ingat je:

1. Akaun default yang akan digunakan bila akaun sebenar tidak ditemui atau tidak disetkan telah boleh ditentukan (defined) melalui preferences dlm SAC.

2. Utiliti untuk cek integriti data dlm SBS dah dipertingkat untuk baiki masalah broken link macam yang dihadapi oleh xtahu.

3. Dokumen berikut yang telah siap diisi boleh dicreate terus dari dokumen asal. Misalnya inbois baru yang telah siap diisi boleh dihasilkan dengan menggunakan butang [Cipta Inbois] atas skrin input D.O. Kandungan DO tersebut akan terus dimasukkan ke inbois, jadi tak payah buat kerja banyak kali.

4. Resit dan baucer bayaran dah boleh guna untuk bayar dokumen (inbois). Sebelum ni pembayaran hanya direkodkan ke akaun debtor datau kreditor je, tidak melibatkan dokumen.

5. Modul daftar aset telah dimasukkan, masih BETA (kurang detail), tapi boleh pakai.

6. "Autocode" - Cam ni... Bila korang register entiti, katakan "pelanggan", kedian pakai kod katakan "CUST23001". Bile korang nak register pelanggan berikut, kod die akan dijana secara automatik, iaitu "CUST23002".... dan seterusnya.

:rolleyes: xtahu! yang ko tanye tu aku jawab esok, sbb ari ni dah kena balik dulu le...

OK, salam....

Edited by CFoo++

ehehehe...........tul ker neh.......ni kena sign MOU neh.........leh ker budak dungu lepasan SPM utk ngajo sistem akaun............kan ade plak yg ragu2...........maklmum ler xder tauliah..........nampaknya kena dapatkan tauliah dr SRC dulu neh..........

:lol: Bleh le... Apesal lak, janji ko kena kuasai betul2. Lagi pon SBS ni memang telah direka untuk orang biasa (bukan akauntan), jadi aku rase takde masalah. Pasal tauliah tu, Insya'Allah... tapi kena le test dulu, tengok ko dah betul kuasai ke tak. Alang-alang ko nak ngajar SBS, bleh le masukkan Timetable Spider (TTB) sekali sebab produk ni dah masuk market. Masih baru dan market masih slow, tapi dah ada 4-5 buah sekolah dah beli.

:unsure: Ko ada prasarana tak nak ngajar ni?

ni nk mintak tips dr CFoo.........

klu nk rekodkan transaksi bg pembelian brg2 utk kegunaan ofis, form mana yg sesuai kt SAC atau SBS.........klu kt MYOB sy rekodkan melalui jurnal......debit utk ofis supplies (expense)...kredit utk cash...tul ker tak xtau laa...sy wat ikut logik pale........

pastu utk rekodkan transaksi bg perbelanjaan utiliti yg mana yg terbaik dan cun...........aaaaaa..ape lg ek.?!!

Dah betul tu... Cuma klu pakai SBS, ofis supplies boleh daftar kat form "Raw Material" dlm modul inventory. Lepas tu bila nak beli barang tu, bleh pakai cash voucher mcm beli stok. Dalam SBS, raw material (barang yang pakai habis, cam kertas, pensil dsb) dikira sebagai belanja.

aa'aa......klu kita ade share partner macam mana nk selesaikan kiraan syer yg dibayar kt SAC........leh tunjukkan contoh pengiraan skali klu leh....kena create akaun bg setiap pemegang syer ker sbb sy wat camtu kt MYOB.....

1. Setiap pemegang saham kena create akaun modal untuk manage duit yang die orang inject.

2. Sebenarnya aku pun kurang pasti gak dengan masalah saham ni, tapi yang aku faham cam ni...

Bagi pemegang saham, peratus pegangan saham adalah peratus modal yang dibayar. Contoh, katakan:

Si A byr RM1000

Si B byr RM5000

Si C byr RM4000

Maknanya peratus pegangan saham ialah A = 10%, B=50% dan C = 40%. Katakan, bila tutup akaun syarikat dpt untung RM100,000, jadi untung ni perlu dibahagi mengikut peratus saham, maksudnya A=10000, B = 50000 dan C = 40000. Duit ni bukan bagi terus kat pemegang saham, tapi biasanya direkodkan ke akaun mereka (maknanya saham bertambah). Ada juga syarikat yang gunakan akaun khusus iaitu untung rugi tekumpul. Atas persetujuan majoriti pemegang saham, kadang-kadang sebahagian duit ini dibahagikan kepada pemegang saham sebagai dividen.

Lain pule citenya ngan pelabur, yang biasanya menggunakan konsep pembahagian untung (mudharabah). Pelabur bukan pemilik syarikat, die cuma bagi wang untuk digunakan bagi satu period tertentu. Dlm kes di atas, katakan si Z nak laburkan duit die sebanyak RM10000 (jadi jumlah modal, share + pelaburan = RM20000). Peratus saham (sementara) akan jadik cam ni, A=5%, B = 25%, C = 20% dan Z = 50%. Untuk mudah kira, katakan hujung tahun dpt untung 100000. Kalau bagi mengikut percent, A = 5000, B = 25000, C=20000 dan Z = 50000. Kalau ikut logik, syarikat perlu pulangkan balik duit Z (modal+untung) sebanyak RM60000. Fuh! kayo le Z, labur 10000 dpt 60000. Tapi sebenarnya tak macam tu... Keuntungan yang diperolehi oleh Z (RM50000) perlu dikongsikan dengan syarikat. Kalau bank, biasanya di hanya bagi 20% dari keuntungan kepada pelabur, dalam kes ni, Z cuma dapat RM10000, lagi RM40000 dpt kepada syarikat (maknanya dapat kepada pemegang saham le tu).

nape tarikh kt general journal disabled........tujuannya general journal ni utk ape......dan satu lg contra journal sy blum jelas penggunaannya...harap dpt bantuan :D

^_^ Mmmmm.....rasanya setakat ni dah ok pemahaman sy tentang perisian neh.......tp klu nk ajo anak murid tu kena ditauliahkan dulu lah.. :lol:

1. Dah buang dah. Dulu aku disable untuk elak user tukar tarikh entri yang dah konfirm. Aku dah tukar kaedah lain, tapi lupa nak buang yang tu...

2. Jurnal kontra digunakan untuk pindahkan duit dari satu akaun ke akaun yang lain (dari jenis yang sama). Biasanya ia digunakan untuk mencatatkan pemindahan tunai ke bank (bank-in duit) atau sebaliknya.

OK, salam.....

Edited by CFoo++

salam c-foo...software ni available lagi ker..?

ko leh rujuk awal posting utk dapatkan software neh.........key utk SBS aku rasa CFoo ade simpan satu lg.........mungkin ko leh PM dia........klu dah abis ko bg jer RM50..........ohkohkhokhohkohkoh

:unsure: Ko ada prasarana tak nak ngajar ni?

:lol: kedai kecik jer bro........income sbln pun baru cecah 10k lbh.......huhuhu.... bisnes sy letak status sbg prototaip@beta lagik w/pun dah setahun lebih.........sy suka wat xperimen dulu sblm melangkah jauh kedepan..........tahun depan klu xdak aral nk bukak market baru..kecik gaks......tujuannya tulah utk penyelidikan......kelas komputer antara senarai pendek "projek" sy........sbb tu klu leh nk masukkan sekali modul pengajian produk2 spider neh.....x kira arr produk ape pun......skang ni pun deal tgh berlangsung antara sy ngn pemilik kelas komputer dr kota tinggi, johor utk dapatkan priority keatas modul pengajian yg dijalankannya.......lagipun sijilnya berdaftar ngn KPM (kementerian pengajian malaysia).........klu jadilah.........ape pun bergantung kpd planning menjadi ke tak............. :D

p/s: apesal flitgate yg terbaru kerap sgt gagal berfungsi secara normal.............kdg2 bila tgh elok2 duk masukkan data pastu nk save tiba2 kuar "server not responding"..lbh kurang gitulah.......dah byk ari dah berlaku cuma terlupa nk bgtau jer.........hokhohkohhkoh.nk tahu gak kot2 pc sy yg bermasalah........

Edited by xtahu

salam........CFoo........igt nk masuk tido dah sbb mata dah xleh nk celik tp bila tertengok satu perkara lg yg blum difahami tergerak tgn ni nk taip satu persoalan utk bro bg jawapan secara umum...................

persoalannya berkaitan ngn modul organisation....ape yg sy paham mengenai modul ini adalah menyatakan status perniagaan yg sdg berjalan, merekodkan setiap kakitangan berserta posisi memasing..........tp bila sy perati setiap form yg ada sy rasa ianya bukan sekadar itu.......bleh tak bro beri PENJELASAN SECARA UMUM mengenai setiap form dalam modul ORGANISATION tuh......

PENGUMUMAN!

Ass'kum....

:lol: OK, 20 produk key percuma untuk SBS dah habis. Yang terakhir aku dah berikan hari ni.

Seperti yang aku janjikan, aku buka 10 lagi produk key, bukan free tapi dengan harga RM50. Sesiapa yang nak, sila bank in ke akaun 553104210805 (Syarikat Perisian Mawar), kedian PM kat aku. Oleh kerana key ni berbayar, jadi aku tak letakkan sebarang syarat, sape2 je boleh dapat, janji bayar.

OK, salam...

Edited by CFoo++

salam........CFoo........igt nk masuk tido dah sbb mata dah xleh nk celik tp bila tertengok satu perkara lg yg blum difahami tergerak tgn ni nk taip satu persoalan utk bro bg jawapan secara umum...................

persoalannya berkaitan ngn modul organisation....ape yg sy paham mengenai modul ini adalah menyatakan status perniagaan yg sdg berjalan, merekodkan setiap kakitangan berserta posisi memasing..........tp bila sy perati setiap form yg ada sy rasa ianya bukan sekadar itu.......bleh tak bro beri PENJELASAN SECARA UMUM mengenai setiap form dalam modul ORGANISATION tuh......

:lol: OK, pada asasnya modul "Profil Organisasi" adalah untuk mendaftar maklumat-maklumat profil organisasi seperti kakitangan, cawangan, unit-unit dan lain-lain bagi membentuk carta organisasi. Data-data disusun dalam bentuk hairaki supaya senang diakses. Penggunaan data-data tersebut adalah berbeza di antara spiders, tetapi hampir semua spiders menggunakannya untuk tujuan sekuriti (belum di implemen sepenuhnya... buat masa ini username (pengenalan diri) telah boleh di associate dengan maklumat kakitangan sebenar. Untuk akan datang, jenis akses boleh juga disetkan mengikut jawatan). Modul ni wujud dalam hampir semua spiders.

Di antara spiders yang menggunakan maklumat profile organisasi secara langsung ialah:

1. Time Spider - Sistem pengurusan masa seperti kedatangan, cuti, overtime dsb.

2. Punch Spider - Sistem untuk merekodkan kedatangan (punch)

3. Load Spider - Sistem pinjaman kakitangan

4. Payroll Spider - Sistem gaji

5. Personnel Spider - Sistem pengurusan kakitangan

6. Project Spider - Sistem pengurusan projek

:lol: Apa pun, ko isi lah dulu apa-apa maklumat yang ko rasakan perlu, sekurang-kurangnya untuk rujukan.

OK. Salam....

salam c-foo...software ni available lagi ker..?

:lol: Alamak.... yang free dah abih laa..... Tinggal yang RM50 je.... Murah lagi tu....

Ko nak brape bijik? ....... :rolleyes:

Edited by CFoo++

:lol: kedai kecik jer bro........income sbln pun baru cecah 10k lbh.......huhuhu.... bisnes sy letak status sbg prototaip@beta lagik w/pun dah setahun lebih.........sy suka wat xperimen dulu sblm melangkah jauh kedepan..........tahun depan klu xdak aral nk bukak market baru..kecik gaks......tujuannya tulah utk penyelidikan......kelas komputer antara senarai pendek "projek" sy........sbb tu klu leh nk masukkan sekali modul pengajian produk2 spider neh.....x kira arr produk ape pun......skang ni pun deal tgh berlangsung antara sy ngn pemilik kelas komputer dr kota tinggi, johor utk dapatkan priority keatas modul pengajian yg dijalankannya.......lagipun sijilnya berdaftar ngn KPM (kementerian pengajian malaysia).........klu jadilah.........ape pun bergantung kpd planning menjadi ke tak............. :D

:lol: OK pe... Aku doakan mudah-mudahan ko terus berjaya..

p/s: apesal flitgate yg terbaru kerap sgt gagal berfungsi secara normal.............kdg2 bila tgh elok2 duk masukkan data pastu nk save tiba2 kuar "server not responding"..lbh kurang gitulah.......dah byk ari dah berlaku cuma terlupa nk bgtau jer.........hokhohkohhkoh.nk tahu gak kot2 pc sy yg bermasalah........

:unsure: Ko boleh cube donlod versi terbaru, 3.8.12. Tapi aku rase bende ni bukan sebab FlitGate sangat le. Kat sini pun kadang-kadang jadi gak, connection LAN slow secara menyeluruh. Biasanya bile aku reset router, die ok balik. Tak tau le masuk virus ke pe. Lagi satu, set kan IP tetap ke komputer lebih stabil dari biarkan secara auto.

OK, salam....

Edited by CFoo++

leh jelaskan ckit tak pasal default account neh.......kureng paham lah fungsinya............ :wacko:

:unsure: satu lg pasal auto code....setiap kali klu nk create acc, ke ape ke no akan kuar secara auto kan........dah bagus dah cuma bila tersalah klik kt tempat len dan bila kembali kt tempat td no nya dh bertukar ke no len plak........yg jd masalahnya no yg dicreate td tak kuar pun sbgmana biasa.......tp sistem kata ianya telah wujud.........klu nk buang yg silap tu jd xleh sbb x tahu duk kt mane....bila sy taruk secara manual sistem kata no dah sedia ada...........camner arr nk terangkan.leh paham ker bro....... :huh:

sambung...........

bro..nape tiba2 acc suka sgt main sembunyi2........ade acc yg sy create tiba2 menghilang ngn no2 nya sekali..merajuk ker......pening sy dibuatnya....buat acc baru kena pakai no len plak sbb sistem kata no td dah wujud cuma halimunan... :wacko:

satu lg yg sy risau pasal sistem ni mudah sgt klu nk edit2 neh.......nmpak cam x stabil..........hehehehe..jgn marah bro.......bukan nk kondem.......klu sy sendiri yg kendalikan sy rasa xdak masalah sbb ari2 sy duk tilik.........bagaimana pula klu pekrja yg lakukan.......dorang ni bukan amik berat pun klu tersalah ke ape ker......kita jgk nanti yg naya nk semak balik.......................

sambung lg.........

sblm ni sy hanya godek SBS dan hanya meninjau2 SAC.....dan berpuasti hati dgn perjalanan SBS....SAC juga menghasilkan dgn baik setiap entri yg terlibat.......tp bila sy godek2 SAC, sy rasa SAC blum beroperasi pd tahap yg sepatutnya.(ini hanya padangan sy)......byk kerumitan yg terpaksa sy lalui tuk melengkapkan sistem perakaunan sy........oleh kerana sy sedang memasukkan/memindahkan baki2 dr MYOB ke SAC.........sepatutnya SAC byk membantu (mengikut posting CFoo sblm ni).....tp SAC menjadi rumit kerana seringkali menimbulkan masalah seperti acc yg tiba2 jd x tentu hala...pastu klu nk reset kembali xleh plak.... sy juga kurang jelas pd bahagian equity...terutama bila nk wat cam yg bro kasi ni...

:lol: Macam yang ko cakap, kalau nak trasfer semua transaksi memang tak larat. Ko boleh just transfer baki setiap akaun, tapi aku tak prefer sebab ia cenderung untuk menyebabkan akaun (balance sheet) tak balance.

Yang paling baik ialah ko mulakan perakaunan baru pada SAC, kemudian buat entri permulaan dengan membawa semua aset (dan liabiliti) sebagai modal. Maksudnya ko debitkan semua akaun asset yang terlibat dan kreditkan akaun modal. Detail skit cam berikut:

1. Wang tunai ditangan -> Debit -> Akaun tunai

2. Wang tunai dibank -> Debit -> Akaun bank

3. Stok barangan -> Debit -> Akaun belian

4. Debtor -> Debit -> Akaun debtor (receivable)**

5. Creditor -> Credit -> Akaun creditor (payable)**

Kedian semua baki aset ((tunai DT+tunai DB+Stok+Debtor)-Creditor) ko kreditkan ke akaun modal (equity) supaya entri ko balance.

NOTE: Dalam SAC mungkin ko kena pecahkan kpd 2 entri jurnal sebab aku masih halang akaun tunai/bank digunakan dalam entry jurnal "Am" atas sebab-sebab tertentu. Pemindahan aset tunai dan bank perlu dilakukan melalui enty jurnal "Terimaan"

**Tentang pemindahan akaun debtor dan kreditor mungkin ada sedikit masalah (bagi syarikat yang diaudit).

1. Pihak audit tidak membenarkan kerana ia melibatkan pihak ketiga, perlukan dokumen (invoices) yang sah dari perakaunan baru. Tak boleh main catat cam tu je.

2. Bimbang akan timbul masaalah bila customer mintak penyata terdahulu sebab baki dalam akaun baru wujud secara tiba2.

Apa yang aku biasa buat ialah dengan maintain kedua-dua akaun. In case debtor, bila aku jual barang aku akan gunakan akaun baru. Bila terima bayaran aku akan catatkan dalam akaun lama sehingga semua hutang akaun lama langsai. Duit yang diterima aku akan inject ke akaun baru sebagai modal.

ker sy yg salah paham......maklum ler sbb nk kekalkan baki2 yg tersedia.klu trus wat yg baru cam baru berniaga sy rasa xdak maslah.......

account referral tu utk ape..........????...adakah sbg rujukan kpd Account.....klu sbg rujukan utk account contohnya.sy buat account partner A..dan sy taruk nama Abu sbg account referral utk accoun partner A td.......tul ker camni...klu betul nape plak tiba2 setiap acc. yg sy bina td berterabur w/pun pd asalnya sy dah aturnya.........

Edited by xtahu

Setiap key yang aku bagi sebenarnya boleh aktivate 3 kali, maknanya ko boleh install kat 3 komputer. Kalau nak lebih lagi maknanya kena beli le, tapi tak pe lepas ni aku akan offer RM50, so ko boleh apply skali lagi. Kalau nak bagi lagi yang free ni satu lagi aku rase tak adil lah sebab orang lain pun nak gak.

OK

:unsure: berpandukan posting bro kt atas, key utk activate SBS adalah sebanyak 3 kali dan boleh digunakan kepada 3 komputer tanpa was2..sblm ni sy hanya gunakan satu komputer sahaja utk menjalankan SBS dan SAC....tp bila sy mahu menggunakan satu lg komputer utk menjalankan SBS, maka sy perlu activate SBS tersebut....tetapi nape plak avtivate tu error......camni lbh kurang.....

atau key sy tu dah "berubah" secara tak sengaja.......nanti sy pm no key tu......

bro. nk tanya C/P & C/F tu ape ek?...klu B/F tu mungkin brought forward kan... :rolleyes:

Edited by xtahu

:lol: Macam yang ko cakap, kalau nak trasfer semua transaksi memang tak larat. Ko boleh just transfer baki setiap akaun, tapi aku tak prefer sebab ia cenderung untuk menyebabkan akaun (balance sheet) tak balance.

Yang paling baik ialah ko mulakan perakaunan baru pada SAC, kemudian buat entri permulaan dengan membawa semua aset (dan liabiliti) sebagai modal. Maksudnya ko debitkan semua akaun asset yang terlibat dan kreditkan akaun modal. Detail skit cam berikut:

1. Wang tunai ditangan -> Debit -> Akaun tunai

2. Wang tunai dibank -> Debit -> Akaun bank

3. Stok barangan -> Debit -> Akaun belian

4. Debtor -> Debit -> Akaun debtor (receivable)**

5. Creditor -> Credit -> Akaun creditor (payable)**

Kedian semua baki aset ((tunai DT+tunai DB+Stok+Debtor)-Creditor) ko kreditkan ke akaun modal (equity) supaya entri ko balance.

secara kasarnya sy dah memahami maksud bro.........tp ade bebrapa kemuskilan sy nk tanya...........

1-bagaimana dgn aset tetap dan aset semasa..perlu di debit/kredit kemana?..

2-kenapa stok barangan perlu didebit ke akaun belian, dan bukan akaun aset (inventory)...sbb bila sy debitkan ke akaun belian(purchase), dalam balance sheet ianya menjadi (-) dalam akaun retained earning...sy juga melihat jumlah stockholder equity (capital + accumulated profit & lost ) dicampurkan dgn jumlah liability..........ini menyebabkan nilai stockholder equity melebihi nilai stockholder equity asal...dan ditolak pula dgn retained earning (stok yg didebit ke akaun belian), menyebabkan nilai equity berkurang dr sepatutnya......

****w/bagaimanapun smua entri adalah balance....

3-sy telah menutup tempoh kewangan tahun 2007......maka terdapat pendapatan (hasil) terkumpul (tahun kewangan tersebut)....utk transfer dr MYOB ke SAC akaun mana yg sesuai utk debit/kredit?... equity atau revenue

4-modul ASSET pd SBS....

-sy setuju bro masukkan sekali aset manager tu ke SBS.senang keje.......

-mcm mana caranya utk merekodkan pembelian aset baru melalui modul aset tu.....sy cuba rekodkan pembelian aksesori komputer melalui equipment.tetapi tidak ade ape2 yg berlaku di SAC..........sepatutnya nilai aset utk computer bertambah.....machinery tu utk alat2 jentera saje ker.?

p/s: :lol: ape pun software ni memang best.....boleh digunakan di mana2 komputer yg diinstal perisian ni......sbb ianya menngunakan kaedah perkongsian data melalui flitgate......memang menyeronokkan.......oleh kerana software ni masih baru, kekeliruan kpd pengguna adalah perkara biasa...mana2 puteranian yg ade bisnes aku syorkan guna perisian spider ni.............. ;)

Edited by xtahu

ade lagi ke yg percume tu...?

lg 2 week aku nk buke kedai.

mengikut CFoo, key percuma dah abis....tinggal yg offer utk RM50 bg setiap key dan buleh diactivate utk 3 komputer...........klu acc. spider dan flitgate memang free.............ko nk buka kedai ape.......aku memang syorkan ko pakai puak2 spider ni..............software ni senang banget.......cuma yg aku tanya pelik2 tu biasa la sbb nk mendalami tentang pergerakan software ni........ko jgn plak terikut2 ngn sesetengah posting2 aku yg ko rasa memang pelik........ :P

utk permulaan ko amik acc. spider, flitgate, billing spider.........utk bayar gaji pekerja, ko leh guna cara manual kt acc. spider......ko debitkan pembayaran gaji kt acc. wage/salary..pastu kreditkan kt cash....bila bisnes ko stabil ko amik plak payroll spider (utk bayar gaji).....aku pun igt hujung2 bulan ni nk beli gak key utk payroll spider tu...............cuma aku nk CFoo buat beberapa perubahan ckit.............baru aku akan bank in duit tu........hahahahaha

sekian, cadangan dr aku..........hokhohkohhohohkhookh

satu lg klu nk gak yg free, ko mintak ajer dr mana2 puteranian yg amik key free tu tp x guna pun..........saje2 mintak wat ape.......ko umumkan kt thread ni yg ko nk key yg free tu........drpd membazir x guna, baik ko yg guna.................

Edited by xtahu

off topik jap.........nanti sampai waktunya sy buka thread bab neh.. :P

payroll spider ni masih blum siap ker bro........sbb sy guna cam ade masalah jer.........selalu error dan sistem close sendiri........entri utk modul profile juga x dapat dilakukan ngn sempurna sperti earning, deduction, bank......

earning yg sy bina juga x wujud kt ruangan sbelah tu.......tp nk edit/remove xleh sbb x tahu duk kt mana...

sy cuba bina earning sebagaimana yg terdapat dalam help, tp sebenarnya yg default dah ade....

-sy buat CODE = E001....NAME = Basic Salary.............tp yg default CODE = E0001........NAME = Gaji Pokok.. dah ade pun........yg menjadi masalah yg default tu tak link ngn akaun (SAC), maka tiada sebarang pengurangan tunai/bank yg dicatatkan dr akaun.......

SBS tiba2 jd pelik ckt ari ni.................

ni percubaan sy utk gunakan user yg berdaftar kt user manager........xder la pelik sgt cuma tiba2 jer tarikh 6/1/2008 tu duk kt atas........camner nk atasinya.......nampak x cun langsung.......

off topik jap.........nanti sampai waktunya sy buka thread bab neh..

payroll spider ni masih blum siap ker bro........sbb sy guna cam ade masalah jer.........selalu error dan sistem close sendiri........entri utk modul profile juga x dapat dilakukan ngn sempurna sperti earning, deduction, bank......

earning yg sy bina juga x wujud kt ruangan sbelah tu.......tp nk edit/remove xleh sbb x tahu duk kt mana...

sy cuba bina earning sebagaimana yg terdapat dalam help, tp sebenarnya yg default dah ade....

-sy buat CODE = E001....NAME = Basic Salary.............tp yg default CODE = E0001........NAME = Gaji Pokok.. dah ade pun........yg menjadi masalah yg default tu tak link ngn akaun (SAC), maka tiada sebarang pengurangan tunai/bank yg dicatatkan dr akaun.......

:huh: Fuh! Banyak tul soklan terkumpul. Tapi tak pe, aku akan cube jawab sume, cume mungkin tak ikut turutan.....

Mula-mula pasal Payroll Spider nih. Sofwer ni aku belum buat finalize lagi, jadi mungkin ada beberapa perkara yang janggal. Apapun setakat yang aku publish, sofwer ni mampu mengeluarkan slip gaji, menjana slip gaji automatik setiap bulan dan mencetak slip gaji secara individu atau berkumpulan. Entri perakaunan juga akan diupdate secara automatik.

Pasal masalah yang ko hadapi, sebenarnya cam ni.... Kaedah pembayaran gaji ada dua jenis, samada dibayar terus kepada kakitangan atau dibank in kedian. Seting die kat sini:

:lol: OK, kalau cekbox tu ditanda (bayar terus), akaun cash/bank akan dikreditkan serta merta. Tapi kalau yang ni tak ditanda, akaun2 ni tak dikreditkan sebab lepas ni syarikat perlu keluarkan satu voucer tunai bersama satu cek je (total gaji sume kakitangan) dan senarai akaun2 kakitangan untuk diserahkan kepada pihak bank. Masa pengeluaran baucer tunai ni le entri akaun bank diupdate.

:rolleyes: Aku dah ubah sket, sebelum ni bila slip baru dicreate, default die Bayaran langsung:OFF, aku dah tukar jadi ON.

:lol:xtahu!, kalau ko nak bukak thread pasal sofwer ni, memang aku alu-alu kan. Kalau ikut jadual sofwer ni akan masuk market dalam bulan Julai 2008 bersama Library Spider. :lol:Dan cam biasa, Insya'Allah aku akan bukak FREE key!

Edited by CFoo++

leh jelaskan ckit tak pasal default account neh.......kureng paham lah fungsinya............ :wacko:

:lol: OK. Default akaun adalah akaun yang akan digunakan apabila akaun yang sepatutnya tidak dinyatakan atau missing. Masalah ni tak timbul kalau guna SAC sahaja sebab entri (jurnal) dalam SAC hanya menggunakan akaun-akaun yang memang ada di dalam databes.

Fungsi ini adalah untuk memudahkan penggunaan klien2 lain seperti SBS, Payroll dsb. Ini bagi memboleh perisian2 ini digunakan walaupun oleh mereka yang tak tahu pasal perakaunan. Katakan si A mendaftar satu produk baru (katakan produk ABC), tapi dia tak tahu nak guna akaun mana atau memang tak mahu ambil tahu pasal akaun, jadi dia tinggalkan saja ruangan akaun (tidak disetkan). Apabila si A mengeluarkan inbois dan memasukkan produk ABC sebagai item, SBS akan cuba mendapatkan akaun jualan untuk produk tersebut. Jika tidak ditemui atau tidak dinyatakan, SBS akan menggunakan akaun default. Jika akaun default tidak ditemui, SBS akan mencipta akaun yang baru. Dengan cara ni semua transaksi dapat direkodkan dan seseorang peniaga boleh menghasilkan penyata kewangan yang betul walaupun tak tahu apa-apa pasal akaun.

:rolleyes: Masalah sebelum ni, akaun default dirujuk melalui no akaun. Katakan no akaun default bagi akaun jualan ialah 50-111. Bila sistem nakkan akaun jualan default, dia akan cari akaun dengan no tersebut. Jika tak ada, akaun baru akan dicipta. Masalahnya bila no tersebut ditukar oleh pengguna maka sistem akan mencipta semula akaun yang bernombor 50-111 tersebut. Skang ni masalah tu dah selesai.

:unsure: satu lg pasal auto code....setiap kali klu nk create acc, ke ape ke no akan kuar secara auto kan........dah bagus dah cuma bila tersalah klik kt tempat len dan bila kembali kt tempat td no nya dh bertukar ke no len plak........yg jd masalahnya no yg dicreate td tak kuar pun sbgmana biasa.......tp sistem kata ianya telah wujud.........klu nk buang yg silap tu jd xleh sbb x tahu duk kt mane....bila sy taruk secara manual sistem kata no dah sedia ada...........camner arr nk terangkan.leh paham ker bro....... :huh:

Cam ni.... Bila ko create satu akaun baru dan gunakan no (katakan) SLS001. Apabila ko simpan akaun tersebut, sistem akan terus memaparkan akaun yang baru pula dengan nombor SLS0002. Ini adalah untuk mempercepatkan proses kemasukan data. Sebenarnya akaun yang pertama tadi telah disimpan. Ko kena tekan butang "refresh", baru akaun-akaun yang baru boleh dilihat di dalam tree dlm workspace.

OK dulu... Salam...

Edited by CFoo++

:huh: Fuh! Banyak tul soklan terkumpul. Tapi tak pe, aku akan cube jawab sume, cume mungkin tak ikut turutan.....

Dan cam biasa, Insya'Allah aku akan bukak FREE key!

hahahahaha........memang mula2 jd soklan terkumpul.........pas sy godek2 sesetengah soklan tu dah x valid........hehehehe...........kena godek2 byk kali baru paham...........ape pun bro jawap ajer lah...........mana tahu leh dapat info terbaru..............huhuhuhu

KEY yg FREEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!..............tul ker ni Bro..............hahahahaha...........kena tunggu yg free ler...xyah beli dulu.......hahahaha...nanti sy godek2 dulu payroll tu........kumpulkan dulu soklan berkaitan, pastu sy bukak lah thread tu..............hehehehe

Edited by xtahu

salam.....CFoo..

sy rasa ruangan bills to pay dalam form payment voucher ade masalah...sy buat satu pembayaran utk vendor invoice....sy klik add utk pilih invoice.........pastu save.........yg pelik balance masih x berubah w/pun acc. debtor dan pun zero...........

kt receipt pun cam tu gak........

Edited by xtahu