Jump to content
Sign in to follow this  
han19

Ilp @ Politeknik

Recommended Posts

poli ako x tau la...tp kalo ILP memang banyak handson punyer training...ko akan didedahkan dengan kemahiran2 tertentu dengan real environment..katela ko amik koz machine engineering,so ko akan didedahkan ngan real punyer mesin yg digunakan lam industri2 skang...bukan sekadar teori,tp ILP hanya sediakan sijil tahap 1 & 2 jer..kalo nk sambung tahap 3&4(taraf diploma) leh sambung kat ILJTM lain cam ADTEC,CIAST,JMTI.Ko gak akan dapat 2 sijil iaitu sijil teknologi dari Jabatan Tenaga Manusia & sijil MLVK

nk sbg blajar dr ILP ke U awam susah, sebab sistem blajar dia lain,ILP bukan bwah Kementerian Pengajian Tinggi,nk kerja sektor awam pun x bleh. just kerja kt swasta dlm industri jer. kalo nk sbg blajar plak p JMTI,ADTEC dll.hands on ILP ok, tp peluang kerja cuma pd swasta jer.Poli plak sebaliknya.

ilp ngan poli...kalau kau nak mahir dalam bidang kemahiran, lebih baik ilp....kalau kau bercita2 nak jadi lec. ke, apa ke baik pilih poli.sebabnya poli lebih menekankan secara teori walaupun ada amali....tetapi masa teori lebih banyak dari masa amali...kalau ilp, banyak menekankan amali....

bagi aku baik ambik ilp...,

mudah nak dapat keje...,

x de wat pinjaman...,

malah duit poket dan makan pun diaorang bagi...,

tapi terpulang atas orang ar nak pilih poli atau ilp....,

sume ade kelebihan dan kekurangan dia..... :rolleyes:

aku bekasan ILP coz IT then skrg keja dlm bidang IT. ILP kota bharu banyak mmbantu aku. politeknik aku tatau la plak

kalu aku aku ambik poli...

ilp x semestinye leh dapat keje kat petronas..

ramai membe aku camtu..

aku bukan nak burukkan ilp.. p ada sorang membe kite cakap klu blaja poli jadi lec.

salah tu bro.. kebanyakkan budak poli la yang diambil oleh syarikat2 yang maju skang nie..

lebih2 g oil and gas nye kampeni..

p korang pikir sendiri r.. p klu ko ambik ilp jangan stop sampai dip je..

its up to u guys.. i just give suggestion..ok :rolleyes:

nk skill masuk ILP la bro, nk teori masuk poli,..... tp jgn salah sangka kalau ada org ckp bdk poli ni power teori, itu silap tu... bdk2 ilp or yg bawah jtm ni byk yg masuk worldskill beb...

lec kat tempat aku ada sorg dua dr poli, hampeh je aku tgk.... aku tetap respect intitut bwh jtm ni... diorg lebih powerfull... boleh wat keje...

sapa ckp dr ilp xleh keje gov? membe aku ramai gak keje gov, jd pensyarah pon ada kat ilp gak as pembantu penolong pegawai latihan vokasional...

aku lepasan ilp.mase aku belajar,tak abis belajar da dapat offer keje.ilp lebih kepada praktikal dan skill.dan poli lebih pada teori.dan aku leh cakap yang budak2 ilp boleh tundukkan budak poli dari segi skill..

sebab mase aku praktikal ade budak poli.hampeh.suh crimp utp cable xreti.color code pun xtau,rj45 pun xkenal.sume aku suruh xreti..hak tuihhhh...ape die blaja agaknye.. wacko.gif

xsemestinye ilp xboleh sambung diploma.ko boleh sambung kat adtec,jmti,ciast.pastu keluar da 70% jadi lecture ilp..huhuhu..

p/s:budak poli jangan plak marah kat aku..sebab aku cakap atas pengalaman aku..

betul2,ia lebih kepada hands on,poli krg hands on

p/s: cita pasal dak poli praktikal,nak tergelak lah...kat tempat aku pon sama...jgnlah mrh,sekadar pandangan Edited by z_tecon

QUOTE(F18 HORNET @ Dec 9 2008, 10:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>
aku lepasan ilp.mase aku belajar,tak abis belajar da dapat offer keje.ilp lebih kepada praktikal dan skill.dan poli lebih pada teori.dan aku leh cakap yang budak2 ilp boleh tundukkan budak poli dari segi skill..

sebab mase aku praktikal ade budak poli.hampeh.suh crimp utp cable xreti.color code pun xtau,rj45 pun xkenal.sume aku suruh xreti..hak tuihhhh...ape die blaja agaknye.. wacko.gif

xsemestinye ilp xboleh sambung diploma.ko boleh sambung kat adtec,jmti,ciast.pastu keluar da 70% jadi lecture ilp..huhuhu..

p/s:budak poli jangan plak marah kat aku..sebab aku cakap atas pengalaman aku..

tercabar aku sbg ex-poli student.... tongue.gif
aku keje tech com gomen...dulu kat poli amek sijil IT..bg aku dua2 sama hebat la...tp dua2 sama satu matlamat...tempat blaja wink.gif

P/S:ingat nk sambung blaja jd lec ILP la plak..... happy.gif

kalo nk jd lec kat ilp kena pastikan ilmu di dada tu penuh...hehehe...bukan apa bdk2 skill mcm ilp ke adtec ke mostly diorg nk blaja lebih dr apa yg ada dlm silibus... jgn jd mcm lec tempat aku (X-Poli), dak2 drop kan dia... dah la belagak badget power tp rupanya bdk sem 2 lg power dr dia..kekekeke....

dak2 ilp aku xleh nk ckp pe la, mmg kalo bab handle mesin ke bab skill ni aku respek...aritu aku ada p lawatan ke ilp bkt katil mlk... tgk dak pompuan tu handle mesin cnc perghh... ahahaha...

ada satu kisah membe aku ni dulu poli kota, wat final project led menyala..dah la simple pastu x jadi plak tu... pon lulus gak... pelik aku...

slalunya yang suka memburukkan org adalah kerna takot kelemahan mereka terlihat...hahahaha
sebelum institut kemahiran tu dibina,kursus yg sama telah establish dan diiktiraf oleh kerajaan kat poly...stakat nak jadi skillworker sampai pencen bleh la coz blajor kemahiran...spm cap ayam pon bleh kalo ari2 diajor kemahiran ....intelektual kurang..tapi nak jadi engineer skill perlu seimbang ngan teori cam math,fizik,kimia dll.excuse me..dak2 ILP ader blajo sains,math,fizik ker??kalo blajor silibus tahap tingkatan 5 ker?? aku pon dari poly dan dulu aku banyak aku kutuk Universiti sebab student U ni handson lg lemah dr poly,kemudian bile aku masuk UTM baru aku tau derang lagi power dr segi teori especially maths,fizik,kimia dll sebab bender2 ni la penting untuk jadi jurutera yg design sesutu ciptaan..skillworker hanya tau wat kerja yg rutin sajer...lebih dr itu skillworker nga nga ajer..slalunya skillworker ni byk blagak ngan pengalaman dan skill derang..tapi..math tingkatan 3 ngan fizik form 5 pon x reti...bagi task yg lain dr yang lain guna aplikasi math dan sains dh terbatok batok
cuba semak JPA untuk pekerjaan teknikal kerajaan ...aku tengok derang banyak amek dr poly...ilp/adtec/dll x banyak pon...apasal?sebab skillworkwr skang indon ngan bangla ajer bleh wat...

nusantara, aku rasa ko dh salah faham ni... untuk tahap ijazah baru la kena hebat teori...

bdk2 ilp ni bukan x tau teori, diorg pon ada blajar gak math kejuruteraan n fizik kejuruteraan... nk wat sesuatu mende mcm handle mesin ke apa bukan bleh main tibai je, kena ada pengetahuan gak, kira etc...

tp bg aku, kalau diorg hebat skill, diorg sendiri boleh cipta teori sendiri... kalau tau teori, belom tentu teori tu boleh diguna pakai utk amali...

QUOTE(nusantara @ Dec 9 2008, 03:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
slalunya yang suka memburukkan org adalah kerna takot kelemahan mereka terlihat...hahahaha
sebelum institut kemahiran tu dibina,kursus yg sama telah establish dan diiktiraf oleh kerajaan kat poly...stakat nak jadi skillworker sampai pencen bleh la coz blajor kemahiran...spm cap ayam pon bleh kalo ari2 diajor kemahiran ....intelektual kurang..tapi nak jadi engineer skill perlu seimbang ngan teori cam math,fizik,kimia dll.excuse me..dak2 ILP ader blajo sains,math,fizik ker??kalo blajor silibus tahap tingkatan 5 ker?? aku pon dari poly dan dulu aku banyak aku kutuk Universiti sebab student U ni handson lg lemah dr poly,kemudian bile aku masuk UTM baru aku tau derang lagi power dr segi teori especially maths,fizik,kimia dll sebab bender2 ni la penting untuk jadi jurutera yg design sesutu ciptaan..skillworker hanya tau wat kerja yg rutin sajer...lebih dr itu skillworker nga nga ajer..slalunya skillworker ni byk blagak ngan pengalaman dan skill derang..tapi..math tingkatan 3 ngan fizik form 5 pon x reti...bagi task yg lain dr yang lain guna aplikasi math dan sains dh terbatok batok
cuba semak JPA untuk pekerjaan teknikal kerajaan ...aku tengok derang banyak amek dr poly...ilp/adtec/dll x banyak pon...apasal?sebab skillworkwr skang indon ngan bangla ajer bleh wat...

aku rasa baik ko edit balik apa yg ko tulis... maksud ko tuh,mcm gov men sia2kan Pelan Induk Kemahiran Malaysia.. bro banyak2 lah baca paper... aku bukan nak kutuk sapa2.. kesian kat ts aku tgk,kwn dahla konfius nak pilih yg mana,perbalahan forum pula terjadi...masing2 pendapat masinglah.... mungkin yg post dlm thread nie terdiri dari pengalaman mereka sendiri.....
kalau ada salah dan silap harap maaf.. rolleyes.gif

satu kes kat industri:

1 bro dri politeknik
1bro dari kolej komuniti
1 bro dri Institut Latihan Perindustrian

enginner tu suwuh run mesin CNC, dak poli tuh ckp `saya x retila'
dak k.k dan ilp berjaya run mesin tersebut
keputusannya: dak k.k dgn dak ilp tuh dpt keja tuh..

kesimpulannya?
Edited by z_tecon

QUOTE(z_tecon @ Dec 9 2008, 04:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
aku rasa baik ko edit balik apa yg ko tulis... maksud ko tuh,mcm gov men sia2kan Pelan Induk Kemahiran Malaysia.. bro banyak2 lah baca paper... aku bukan nak kutuk sapa2.. kesian kat ts aku tgk,kwn dahla konfius nak pilih yg mana,perbalahan forum pula terjadi...masing2 pendapat masinglah.... mungkin yg post dlm thread nie terdiri dari pengalaman mereka sendiri.....

satu kes kat industri:

1 bro dri politeknik
1bro dari kolej komuniti

kesimpulannya?

kesimpulannya; setiap ipt mempunyai kehebatan masing2 baik institut kemahiran,poly or u...tentang kelemahan student adalah subjektif...
aku sendiri pernah tgk budak2 dr institusi kemahiran yg praktikal dalam civil dan lukisan plan yang handal..tapi bila melibatkan lukisan yg. perlukan aplikasi trigonometri/math dll, dah pening..tapi mcm aku ckp lar...subjektif..
anyway, mahap bebanyak kalo menyinggung perasaan sesaper, aku pon byk blajor dr pemerhatian dan pergaulan aku semasa blajor kat poly dan utm dan semasa kerja ngan agensi teknikal kerajaan.
bab budak praktikal poly x reti run mesin CNC, sebenornye derang praktikal sem 3(sijil) dan sem 5 (diploma), jadi mungkin subjek berkaitan tu belum derang blajor lagi..harus diingat, institusi kemahiran yg mementingkan latihan dan skill adalah berdasarkan 'monoteknik', jadi ia berbeza samasekali dengan politeknik...sepertimana perbezaan antara politeknik dan Universiti walopun kedua2nya dalam kem. peng. tinggi..
sekali lagi, aku mohon mahap kalo terkasar bahasa skit...

tak apa.... kan mesia nie bebas bersuara kan...pendapat masing2 kan.... smile.gif

p/s:aku pun mohon maaf kalau salah silap... selamat ari raya! maaf zahir batin

secara kesimpulan nya.. kedua2 pegajian kehendakkan student2nya mahir dalam amali dan teori..tapi aku ex-ilp gk.. baru je grad.. bagi aku.. ilp mmg bnyk ke pada amali..teori cuma 30 percen je.. tapi majikan mementingkan kerja yg berkualiti bkn hanya dgn teori sahaja..di sbbkan terori kita x tahu amali..bigtu lh sebliknya... anyway.. study go on if have changes!!!!!

QUOTE(z_tecon @ Dec 9 2008, 04:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>

satu kes kat industri:

1 bro dri politeknik
1bro dari kolej komuniti

kesimpulannya?

itu sebab student poly tu pemalas. tiada kena mengena dengan poly.

dan setahu aku peralatan untuk amali di polytectnic buleh dikatakan lengkap.

* sorry, aku mmg emo skit jika ada orng kutuk2 dak poly nie. Edited by vampire

aku just bagi pandangan aku...and pengalaman aku...so aku x kutuk mana2... tepuk dada tanya lah selera....membe aku polimas,puo pun ckp amali sume by group..x dak sowang2...dia ckp sebab mesin tak cukup... mungkin juga sebab tuh.... ini pandangan aku.... kita duk kat mesia,bebas besuara....pandangan masing2..jgnlah emo2... kbykn dlm forum ni kan org islam... smile.gif dah terlari topik ni...

TS tgklah yg mana ras2 sesuai dgn kamu ok....