Jump to content
TJ-Ariff

Senarai Ajaran Sesat Yang Telah Diwartakan

Recommended Posts

assalamualaikum,

tp knape yg trlibat ngan ajrn sesat ni glgn yg berprlajrn tinggi serta trf pendidikn yg baik?

macam mana pula dgn sister in islam...saya tau ada thread kat putera ni pasal tu...ada yg kata ianya juga ajaran sesat so xnak tmbh ke dlm list tu? atau sis tu kesesatannya xbegitu jelas?

Maaf, bukan kita yang meletakkan sesuatu ajaran itu sesat atau tidak, apa yang saya dapat dari sumber yang sah yang boleh dipercayai, itu lah yang akan saya tulis.

Kalau dapat sumber sumber yang mengatakan ajaran / kumpulan tersebut sesat, sila kemukakan.

Bukan senang untuk kita melebelkan sesuatu ajaran / amalan / kumpulan itu sesat, ia mesti dilihat, dikaji dari pelbagai sudut dan ilmu, juga bukan semua orang yang boleh menjalankan kajian tersebut, mereka mestilah dari orang orang yang mempunyai Ilmu yang luas dari berbagai bidang seperti dari segi syariat nya , tassawuf nya , hakikat nya , tariqad nya , akidah nya dan berbagai sudut lagi.

wassalam..

assalamualaikum,

tp knape yg trlibat ngan ajrn sesat ni glgn yg berprlajrn tinggi serta trf pendidikn yg baik?

mengaji agama sampai timur tengah pun boleh ikut ayah pin. apa nak dikata.

yang sebenarnya umat Islam kita ni kekurangan sumber ilmu pengetahuan.

ataupun nak ambil sumber ilmu yang mana cocok dengan perut mereka saja. jadila macam ahli Kitab.

oh..ic..kiranya list tu adalah yg telah diwartakan sebagai ajaran sesat...yg sis tu x diwartakan...cuma pendapat kebykkan org je, kan? oh..ok2..paham..thankiu2..

Kawan gua mau tanya sikit,itu apa sesat jalan ka,mau pi lain tempat sampai lain tempat.Atau serupa cina,india,kristian juga ada tok pek kong.Ini islam apa macam mau tanya sikit,apa mau sembah serupa itu sembahyang ka.Ada betui gua tarak tau boleh cerita sikit la,mau tahu pasai waa tarak tahu.Sorry gua mahu tahu betoi

Kawan gua mau tanya sikit,itu apa sesat jalan ka,mau pi lain tempat sampai lain tempat.Atau serupa cina,india,kristian juga ada tok pek kong.Ini islam apa macam mau tanya sikit,apa mau sembah serupa itu sembahyang ka.Ada betui gua tarak tau boleh cerita sikit la,mau tahu pasai waa tarak tahu.Sorry gua mahu tahu betoi

Sendiri tanya, sendiri jawab.....

Jalan yang betoi tarak mau pi kiri tarak mau pi kanan,jalan betoi-betoi juga baik punya tarak boleh sesat punya ada selamat

ahchai_ni,man, i still cant understand//aku still xpaham......topic nie agak bahayala, better slalu dipantau, nnti ader yg cuba meracun plak...

Menyamar bukan melayu la pulakkk. Tak penah pulak aku jumpa Cina taip broken melayu sama style melayu cakap broken melayu. :rolleyes:

Boleh tahan gak lawak ahchai ni, pecah perut aku. :lol:

mengaji agama sampai timur tengah pun boleh ikut ayah pin. apa nak dikata.

yang sebenarnya umat Islam kita ni kekurangan sumber ilmu pengetahuan.

ataupun nak ambil sumber ilmu yang mana cocok dengan perut mereka saja. jadila macam ahli Kitab.

u hina orang golongan ahli kitab..but Al-Quran sendiri mensyorkan umatnya(Islam) merujuk kepada ahli kitab?amacam 2..

u hina orang golongan ahli kitab..but Al-Quran sendiri mensyorkan umatnya(Islam) merujuk kepada ahli kitab?amacam 2..

Korang ni agama..agama.agama..tak habis2..apa korang ni dah alim sangat ke? tak habis2 nak condem agama lain negara kita ni bermasyarakat majmuk la hormatlah agama lain..U orang ingat agama dapat selamatkan umatnya ke?

Jangan salah anggap dengan apa yang dipaparkan.

Cuba baca dengan lapang hati, agar tiada terselit sifat benci, apabila ada terselit perasaan benci, jadi timbul lah berbagai andaian yang bukan saja menyeleweng tetapi akan menimbulkan konflik apabila di bicarakan.

Dalam Islam dan Islam sendiri tidak pernah mengajar agar untuk memburuk burukkan agama lain.

Cuba saudara Historian baca semula senarai ajaran sesat itu... adakah senarai nama nama agama lain seperti Kristian, Hindu dan lain2 ?

Dalam Islam jika seorang itu telah mengaku ISLAM, maka apa saja amalan yang cabang yang berlainan dari yang Rasullullah bawa maka ia di ketogarikan sebagai Sesat. Kenapa ia dikatakan sesat ? Kerana ia masih menngaku itu adalah ajaran Islam, sedangkan dalam Islam tiada amalan seperti itu...

Tetapi jika seorang itu memang seorang India yang mengikut ajaran buddha, Islam tidakkan mengatakan yang si India itu tadi sesat.... kerana memang dia menganut ajaran tersebut....

Korang ni agama..agama.agama..tak habis2..apa korang ni dah alim sangat ke? tak habis2 nak condem agama lain negara kita ni bermasyarakat majmuk la hormatlah agama lain..U orang ingat agama dapat selamatkan umatnya ke?

Sebab untuk menghormati agama lain lah Jabatan Agama Islam menyenaraikan ajaran ajaran sesat, agar tidak timbul kekeliruan kepada penganut agama lain. Kerana setiap ajaran sesat ada ciri ciri Ajaran Islam dimana jika tidak betul betul mendalami Islam, orang akan mengatakan ajaran itu adalah ajaran dalam agama Islam.

Dan perlulah diingat, bahawa senarai tersebut adalah untuk Orang yang mengaku ber Ugama Islam agar mereka itu tidak sesat... untuk yang bukan Islam adalah sebagai sumber rujukan untuk mengentahui amalan yang mereka amalankan itu bukan dari Ajaran agama Islam yang sebenar..

Bagi saya tak perlu lah kita berdebat agama mana yang baik..

Setiap orang berhak mempunyai pegangan dan kepercayaan nya sendiri,

Tepuk dada , tanya diri.... Apakah yang kita cari dan yang akan kita dapat di dalam hidup dan selepas hidup ini....

Wasalam...

Katakanlah (wahai Muhammad): "Wahai sekalian manusia! Sesungguhnya aku adalah Pesuruh Allah kepada kamu semuanya, (di utus oleh Allah) yang menguasai langit dan bumi, tiada Tuhan (yang berhak disembah) melainkan Dia; Yang menghidupkan dan mematikan. Oleh itu, berimanlah kamu kepada Allah dan RasulNya, Nabi yang Ummi yang beriman kepada Allah dan Kalimah-kalimahNya (Kitab-kitabNya); dan ikutilah dia, supaya kamu beroleh hidayah petunjuk"

Dan apabila dikatakan kepada mereka (yang ingkar): "Turutlah akan apa yang telah diturunkan oleh Allah" mereka menjawab:" (Tidak), bahkan Kami hanya menurut apa yang Kami dapati datuk nenek kami melakukannya". Patutkah mereka (menurut datuk neneknya) sekalipun Syaitan mengajak mereka itu (melakukan perbuatan yang menjerumuskan mereka) ke dalam azab api neraka yang marak menjulang?

Dan sesiapa yang berserah diri bulat-bulat kepada Allah (dengan ikhlas) sedang ia berusaha mengerjakan kebaikan, maka sesungguhnya ia telah berpegang kepada simpulan (tali ugama) yang teguh dan (ingatlah) kepada Allah jualah kesudahan segala urusan

Dan sesungguhnya jika engkau (wahai Muhammad) bertanya kepada mereka (yang musyrik) itu: "Siapakah yang menciptakan langit dan bumi?" Sudah tentu mereka akan menjawab: "Allah". Ucapkanlah (wahai Muhammad): "Alhamdulillah" (sebagai bersyukur disebabkan pengakuan mereka yang demikian - tidak mengingkari Allah), bahkan kebanyakan mereka tidak mengetahui (hakikat tauhid dan pengertian syirik).

Bersifatnya Allah dengan penuh kekuasaan dan luas ilmu pengetahuan itu kerana bahawasanya Allah Dia lah sahaja Tuhan Yang Sebenar-benarnya, dan bahawa segala yang mereka sembah selain dari Allah adalah palsu belaka. Dan (ingatlah) sesungguhnya Allah Dia lah Yang Maha Tinggi keadaanNya, lagi Maha Besar (kekuasaanNya

Dan (orang-orang yang tidak bersifat demikian) apabila mereka dirempuh serta diliputi oleh ombak yang besar seperti kelompok-kelompok awan menyerkup, pada saat itu mereka semua berdoa kepada Allah dengan mengikhlaskan kepercayaan mereka kepadaNya semata-mata. Kemudian bila sahaja Allah menyelamatkan mereka ke darat maka sebahagian sahaja di antara mereka yang bersikap adil (lalu bersyukur kepada Allah serta mengesakanNya). Dan sememangnya tiada yang mengingkari bukti-bukti kemurahan Kami melainkan tiap-tiap orang yang bersifat pemungkir janji, lagi amat tidak mengenang budi

Wahai sekalian manusia, bertaqwalah kepada Tuhan kamu, dan takutilah akan hari (akhirat) yang padanya seseorang ibu atau bapa tidak dapat melepaskan anaknya dari azab dosanya, dan seorang anak pula tidak dapat melepaskan ibu atau bapanya dari azab dosa masing-masing sedikit pun. Sesungguhnya janji Allah itu adalah benar, maka janganlah kamu diperdayakan oleh kehidupan dunia, dan jangan pula kamu diperdayakan oleh bisikan dan ajakan Syaitan yang menyebabkan kamu berani melanggar perintah Allah

Maka Petunjuk itu dari Tuhan. Dia memberikannya kepada sesiapa sahaja yang dia suka. So kita tak payah lah nak sibuk2 list2 pegangan mereka. Ia hanya merugikan diri sendiri. ie: don't feel sorry for them. Biar kan jer la. Boleh jadi Tuhan memberi petunjuk pada mereka? Siapa tahu?

We need to reflect on ourselves as well. Adakah kita 100% betul untuk menohmah orang lain sebagai sesat?

Allah leh bg petunjuk kat sapa2 yg Die nak, tp bkn Wahyu. Rasul je yg terima wahyu. rujukan kita ada 4, AlQuran, AsSunnah (hadith), ijma' ulama' dan qias. mana ada Allah bg wahyu pada manusia selain Rasul

ni smpai ada yg mengaku boleh berhubung dengan Nabi la, terima wahyu dalam mimpi la. tanda2 kiamat tu...

historian betul Allah suruh kita rujuk ahli kitab. nk tanya sket, U ada belajar pasal ahli kitab x??

untuk pengetahuan U, ahli kitab ialah umat yg berpegang kepada Taurat, Zabur, Injil dan AlQuran. klu salah tlg betulkan.

kitab yg tidak dimodifikasi hanya tinggalAlQuran. thats mean, ahli kitab Taurat Zabur Injil dah tiada. Injil sendiri semua org taw telah diubahsuai untuk sesuaikan dengan peredaran zaman dan kehendak manusia.

Edited by lengchai86

Allah leh bg petunjuk kat sapa2 yg Die nak, tp bkn Wahyu. Rasul je yg terima wahyu. rujukan kita ada 4, AlQuran, AsSunnah (hadith), ijma' ulama' dan qias. mana ada Allah bg wahyu pada manusia selain Rasul

1. ni smpai ada yg mengaku boleh berhubung dengan Nabi la, terima wahyu dalam mimpi la. tanda2 kiamat tu...

historian betul Allah suruh kita rujuk ahli kitab. nk tanya sket, U ada belajar pasal ahli kitab x??

untuk pengetahuan U, ahli kitab ialah umat yg berpegang kepada Taurat, Zabur, Injil dan AlQuran. klu salah tlg betulkan.

2. kitab yg tidak dimodifikasi hanya tinggalAlQuran. thats mean, ahli kitab Taurat Zabur Injil dah tiada. Injil sendiri semua org taw telah diubahsuai untuk sesuaikan dengan peredaran zaman dan kehendak manusia.

1. Dah ramai orang buat macam ni. Dari lepas Nabi Isa naik ke langit lagi, bukan khas untuk agama Islam je.

2. Buktikan.

1. Dah ramai orang buat macam ni. Dari lepas Nabi Isa naik ke langit lagi, bukan khas untuk agama Islam je.

2. Buktikan.

dalam intenet aku x ingt katne. aku da lupa web mana yg ada discussion tentang penggubalan injil yg terbaru.

tp aku berckp berdasarkan apa yg aku belajar. aku prnah bljr syariah Islamiyah, ulum hadith, AlQuran dan AsSunnah dan Tafsir AlQuran. alQuran tidak pernah d ubahsuai (resam uthmani) tp ada ayat alquran palsu yg telah diwujudkan. sory xjmpa jgk. aku sdg cr balik ktne aku smpn.

penganut injil sekarang BUKAN ahli kitab sbb injil sekarang tidak sama dgn injil yg mula2 d turunkan. aku selalu sgt tgk vdeo perdebatan pasal perubahan injil ni. dr bahasa asing smpai la bahasa melayu. yg mula2 d turunkan sama je tuntutan aqidah dengan islam sekarang = menyuruh bertaqwa kepada ALLAH. yg sekarang percaya kepada 3 Tuhan. klu salah tlg betulkn..kot2 da jd 4 or 5 Tuhan?

kita ni sbnrnya banyak yg da terpengaruh dengan fahaman islam liberal. ramai yg da x fhm islam sebenar. banyak fhm dr apa yg mereka nmpak dlm tv, radio semata2. kena amik kelas tafsir Quran n hadith, belajar cara2 qias ayat AlQuran br fhm islam betul2.

eh tumpang tanya..ko ni islam ke bukan..klu bukan, mmg patut ko xtaw

jgn mara

Edited by lengchai86

1. dalam intenet aku x ingt katne. aku da lupa web mana yg ada discussion tentang penggubalan injil yg terbaru.

tp aku berckp berdasarkan apa yg aku belajar. aku prnah bljr syariah Islamiyah, ulum hadith, AlQuran dan AsSunnah dan Tafsir AlQuran. alQuran tidak pernah d ubahsuai (resam uthmani) tp ada ayat alquran palsu yg telah diwujudkan. sory xjmpa jgk. aku sdg cr balik ktne aku smpn.

2. penganut injil sekarang BUKAN ahli kitab sbb injil sekarang tidak sama dgn injil yg mula2 d turunkan. aku selalu sgt tgk vdeo perdebatan pasal perubahan injil ni. dr bahasa asing smpai la bahasa melayu. yg mula2 d turunkan sama je tuntutan aqidah dengan islam sekarang = menyuruh bertaqwa kepada ALLAH. yg sekarang percaya kepada 3 Tuhan. klu salah tlg betulkn..kot2 da jd 4 or 5 Tuhan?

3. kita ni sbnrnya banyak yg da terpengaruh dengan fahaman islam liberal. ramai yg da x fhm islam sebenar. banyak fhm dr apa yg mereka nmpak dlm tv, radio semata2. kena amik kelas tafsir Quran n hadith, belajar cara2 qias ayat AlQuran br fhm islam betul2.

4. eh tumpang tanya..ko ni islam ke bukan..klu bukan, mmg patut ko xtaw

jgn mara

1. Ok. Dah jumpa tu, sharing ye.

2. Sepanjang aku baca pasal nabi Isa, aku tak pernah baca pun pasal kitab Injil diturunkan kepada Nabi Isa. Macam cerita turunnya Al-Qur'an kepada nabi Muhammad, macam mana Injil sampai kepada Isa? Setahu aku, New Testament (Injil) ditulis oleh murid2 Isa (Peter, Mark etc) berdasarkan apa yang diajar oleh Isa. So, cemana apa yang diajar oleh ustaz2 di Malaysia ni lain dengan apa yang ditulis oleh ulama2 luar? (Aku tahu jawapan, saje tanya bagi pihak yang tak tahu apa nak tanya. Ko macam tahu jawapan, so aku tanya ko. Kiranya, ko ahli panel kehormat la ni. Sila - sila.)

3. Jom tengok secara objektif, kat mana letaknya kita, semua Muslim di Malaysia ni. Mengkakak tua kan apa yang dikatakan oleh mereka2 diakhbar tu pun, kalau tak tahu maksud "liberal", dan apa lawan kepada "liberal" pun tak guna juga.

definisi liberal:

1. favorable to progress or reform, as in political or religious affairs.

2. (often initial capital letter) noting or pertaining to a political party advocating measures of progressive political reform.

3. of, pertaining to, based on, or advocating liberalism.

4. favorable to or in accord with concepts of maximum individual freedom possible, esp. as guaranteed by law and secured by governmental protection of civil liberties.

5. favoring or permitting freedom of action, esp. with respect to matters of personal belief or expression: a liberal policy toward dissident artists and writers.

6. of or pertaining to representational forms of government rather than aristocracies and monarchies.

7. free from prejudice or bigotry; tolerant: a liberal attitude toward foreigners.

8. open-minded or tolerant, esp. free of or not bound by traditional or conventional ideas, values, etc.

9. characterized by generosity and willingness to give in large amounts: a liberal donor.

10. given freely or abundantly; generous: a liberal donation.

11. not strict or rigorous; free; not literal: a liberal interpretation of a rule.

12. of, pertaining to, or based on the liberal arts.

13. of, pertaining to, or befitting a freeman.

Alternatif kepada liberal ialah konservatif. Definisi kenservatif:

–adjective

1. disposed to preserve existing conditions, institutions, etc., or to restore traditional ones, and to limit change.

2. cautiously moderate or purposefully low: a conservative estimate.

3. traditional in style or manner; avoiding novelty or showiness: conservative suit.

4. (often initial capital letter) of or pertaining to the Conservative party.

5. (initial capital letter) of, pertaining to, or characteristic of Conservative Jews or Conservative Judaism.

6. having the power or tendency to conserve; preservative.

7. Mathematics. (of a vector or vector function) having curl equal to zero; irrotational; lamellar.

–noun

8. a person who is conservative in principles, actions, habits, etc.

9. a supporter of conservative political policies.

10. (initial capital letter) a member of a conservative political party, esp. the Conservative party in Great Britain.

11. a preservative.

So, liberal dan konservatif memang berlawanan, tapi tak mutually exclusive. Seseorang tu atau sesebuah organisasi, boleh terdiri dari kedua - dua ni, tapi salah satu akan lebih dominan dari yang lain.

Adakah "liberal" sesuatu yang buruk? Adakah "konservatif" sesuatu yang baik? Apa masalahnya dengan Islam liberal? Sebagai seorang yang menyokong demkrasi, aku rasa menolak konsep "liberal" adalah tidak masuk akal. Aku tak cadangkan kita lupakan terus konservatif Islam. Tapi kita perlukan moderation, kesederhanaan. Kalau ada yang kata Islam di Malaysia ni tidak liberal, aku tak setuju. Kita tak implemen syariah sepenuhnya, jadi kita bukan lagi konservatif.

Kenapa perlu kepada istilah "Islam sebenar"? Kalau semakin kenservatif sesebuah masyarakat Islam tu, adakah semakin tulen Islam mereka? Jadi, tak perlulah kita di Malaysia menolak fahaman Wahabbi dan Taliban ya? Sebab mereka sangat konservatif, dengan logik ini, Islam merekalah yang paling tulen kerana mereka sikit pun tidak menerima perubahan. Kita akan lahirkan lebih ramai Osama bin Laden, orang yang matlamatnya menghalalkan cara. Betul kah cara ni?

So, sebelum kita main ulang apa yang orang cakap, fahamkan dulu konsep liberal. Tak ada bezanya Islam Konservatif, Liberal, Hadhari, etc. Islam adalah Islam. Yang liberal, yang konservatif, yang perlu hadhari, adalah "Muslim", penganut Islam tu sendiri. So, fikir balik. Sebelum kita tempelak "IslamMuslim Liberal", kat mana letak duduknya kita?

4. Aku Islam. Tapi jangan tak tahu, ada yang bukan Islam (terutamanya athiest) tahu lebih pasal Islam dari orang Islam sendiri. Kat sini, aku kena berlapik, tapi kalau kat tempat lain, soalan mereka lebih "berani", lebih "offensive", dan di kombo bonus kan dengan cacian. Bila mereka bertanya, bukan mereka tak tahu, bukan nak menguji, tapi nak membuktikan kita salah. So, apa yang ko claim tu (injil & taurat dah diubah, qur'an masih pure etc), adalah ayat2 feymes yang cukup suka diungkit oleh mereka ni.

Edited by P Untuk Pendeta

2. Sepanjang aku baca pasal nabi Isa, aku tak pernah baca pun pasal kitab Injil diturunkan kepada Nabi Isa. Macam cerita turunnya Al-Qur'an kepada nabi Muhammad, macam mana Injil sampai kepada Isa? Setahu aku, New Testament (Injil) ditulis oleh murid2 Isa (Peter, Mark etc) berdasarkan apa yang diajar oleh Isa. So, cemana apa yang diajar oleh ustaz2 di Malaysia ni lain dengan apa yang ditulis oleh ulama2 luar? (Aku tahu jawapan, saje tanya bagi pihak yang tak tahu apa nak tanya. Ko macam tahu jawapan, so aku tanya ko. Kiranya, ko ahli panel kehormat la ni. Sila - sila.)

Kenapa perlu kepada istilah "Islam sebenar"? Kalau semakin kenservatif sesebuah masyarakat Islam tu, adakah semakin tulen Islam mereka? Jadi, tak perlulah kita di Malaysia menolak fahaman Wahabbi dan Taliban ya? Sebab mereka sangat konservatif, dengan logik ini, Islam merekalah yang paling tulen kerana mereka sikit pun tidak menerima perubahan. Kita akan lahirkan lebih ramai Osama bin Laden, orang yang matlamatnya menghalalkan cara. Betul kah cara ni?

4. Aku Islam. Tapi jangan tak tahu, ada yang bukan Islam (terutamanya athiest) tahu lebih pasal Islam dari orang Islam sendiri. Kat sini, aku kena berlapik, tapi kalau kat tempat lain, soalan mereka lebih "berani", lebih "offensive", dan di kombo bonus kan dengan cacian. Bila mereka bertanya, bukan mereka tak tahu, bukan nak menguji, tapi nak membuktikan kita salah. So, apa yang ko claim tu (injil & taurat dah diubah, qur'an masih pure etc), adalah ayat2 feymes yang cukup suka diungkit oleh mereka ni[/b].

2. ko da tahu, so x perlu aku terang. sng keje aku.

sapa kata Islam tidak menerima perubahan? ko belajar mana?

n Osama orang yg matlamatnya menghalalkan cara? Alhamdulillah, banyak benda ko xtau pasal Osama. ko penah dengar Ikhwanul muslimin? aku tau, ko akan petik dari intenet jgk untuk jelaskan apa yg aku tanya nih.

mber aku sendiri yg masuk Islam pon, mmg sbb diorang lebih tau Islam dari kite yg lahir dalam keluarga Islam ni. sbb tu masuk Islam.

da la. byk dosa aku dapat bertaki ngan ko nih.

aku mengalah je lah dengan bro yg lebih pandai ni. aku salute ko bro

p/s: aku suggest ko baca majalah HALUAN.

Edited by lengchai86