Jump to content
zeeron1ty

Usahawan Kafe Siber

Recommended Posts

korang guna microsoft office @ open office @ lain2 ? yg nie alternative yg bagus gak harga murah lagi rasanya......

sesuai utk kegunaan CC drpd mics. office mahal giler....Celframe br org post td....

http://www.celframeoffice.com/ <-- official site dia

http://forum.putera.com/tanya/index.php?show...mp;#entry472571 <-- thread pasal celframe

guna format @ extension yg familiar @ sama dgn office n adobe.... rasanya malaysia punya product..

korang guna microsoft office @ open office @ lain2 ? yg nie alternative yg bagus gak harga murah lagi rasanya......

sesuai utk kegunaan CC drpd mics. office mahal giler....Celframe br org post td....

http://www.celframeoffice.com/ <-- official site dia

http://forum.putera.com/tanya/index.php?show...mp;#entry472571 <-- thread pasal celframe

guna format @ extension yg familiar @ sama dgn office n adobe.... rasanya malaysia punya product..

thanks sebab kasi link tu.. nak guna microsoft office original memang tak larat.. kekeke.. alternatif lain memang diperlukan...

aku client ngn server aku seme ori... office 2 pc je ori... cadang nk pakai open office.. tapi awek2 kt sini buat keja advance... byk pakai function.. sakit ah...

org skang kenal office je.. nk tunjuk software lain klo ada yg compatible ngn office (meaning boleh di open dgn office) mungkin cara yg terbaik..

celframe office harga lebih kurang mcm Microsoft Office Basic. Lebih baik ambil Microsoft Office Basic, beli 5 percuma 1... kan ada promote la nih... ^_^

aku ada jumpa macam2 software semenjak aku godek2 cc-cc non malay sekitar tempat aku.

Antaranya :

1. Lan Updater ; update games online guna 1 pc server.

2. Desktop Icon (guna active desktop, hang boleh set2 susunan icon; mcm TBun)

3. GameNet/RestoreNet.. nih paling best antara yg best!. Hang cuma perlukan 1 pc utk update games; then dia akan send update game kepada semua pc dlm network hang. Software ni terbaik. JIMATKAN BANDWIDTH!!! Nanti aku bagi link dia TEKAN SINIiii

lain2 Deepfreeze, MP3 server, Movie server (cerita naruto, etc leh tengok), lain2 masih dlm kajian; aku belum test..hehe

kat CC tempat aku iaitu kat taman cempaka (berhampiran poly ungku omar ipoh)

pun sediakan satu file server.

kat situ tokey tu simpan anime.

so tetiap minggu aku pi CC tu untuk copy ke dalam pendriver then save dalam pc aku.

hehee.. best la. jimat duit sebab sebelum ni terpaksa lepak berjam-jam kat cc tu samata-mata

nak download anime.

skg x yah tunggu lama dah.

just copy and paste pastu tgk kat umah

tapi yang paling aku respect tokey tu simpan juga beberapa movie dan tv series (english).

rasanya tak salah kot coz dia tak sewa atau jual.

just bg pengguna tgk free..

so, dengan adanya portable HDD sebanyak 40GB boleh la aku copy movie dan tv series tu

yang ambil masa x lebih 10minit.

jimat duit dari beli cd lanun kat pasar malam :lol:

Edited by pidos

mana besar, ada 16PC jer... kt shah alam

hehhehe...

shah alam kt seksyen berapa?mana tau berjiran ke.. :lol:

to frostmourne..

semoga menjadi tokey cc yg berjaya... :)

Edited by roronoazoro

bleh tak korang citer sket prosedur2@cara kerja badan2/jabatan yang bertugas serbu cc yang pakai os,software&games [lanun]..?

aku nak tau le pasal mende2 ni..

memandangkan cc aku di peringkat awal, tak sume pc pakai yang ori.. tak mampu lagi.. memang nak pakai yg ori bila cc dah betul2 stabil..

rasa risau tu memang ada laa.. mana la tau ada cc2@orang2 tertentu buat report pasal cc aku ke..

Antaranya :

1. Lan Updater ; update games online guna 1 pc server.

2. Desktop Icon (guna active desktop, hang boleh set2 susunan icon; mcm TBun)

3. GameNet/RestoreNet.. nih paling best antara yg best!. Hang cuma perlukan 1 pc utk update games; then dia akan send update game kepada semua pc dlm network hang. Software ni terbaik. JIMATKAN BANDWIDTH!!! Nanti aku bagi link dia TEKAN SINIiii

lain2 Deepfreeze, MP3 server, Movie server (cerita naruto, etc leh tengok), lain2 masih dlm kajian; aku belum test..hehe

bagus gak ada sesaper dah guna ker system mcm nie..

kalau update game kita kena unfreeze kan la deepfreeze kan? kalau x n\bila restart sama jer la nnt...

aku tgk cc kt wansga maju canggih system diorang... pilih game mcm masuk website pastu click kuar game...

yg klik tu pakai active desktop. nanti aku lampirkan software tu. aku dah download dari site cina dengan bantuan partner cina aku (bahasa manderin). Nama softwarenya Game Menu Bar v2.1

Aku tak tau mcm mana nak lampirkan... download kat sini

kalau pakai deepfreeze, segala update mak nenek kita kena buat sendiri.

oh ya, resertech (gamenet) tu ada bagi skali software ala deepfreeze. so, tak perlulah nk beli deepfreeze lagi.

nanti aku akan kembali dengan configuration mudah utk tukar WAN secara script. Ni mudah bagi memana cc yg ada lebih 1 streamyx tanpa menggunakan Balancer 2 WAN port / 4 WAN port.

Selamat Maju Jaya!

tahniah kpd pembuka tread...bagus gak tread ni..

aku tgh survey nak bukak cc...forum ni salah satu panduan aku.....kalau berjaya bukak akupun nak kongsi mcm korang..tapi topic korang nampak mcm advanced la...aku baru nak study skit-skit....kpd moderator.....harap forum ni berterusan agar masalah dan perkembagan usahawan cc akan dikongsi bersama....

yg klik tu pakai active desktop. nanti aku lampirkan software tu. aku dah download dari site cina dengan bantuan partner cina aku (bahasa manderin). Nama softwarenya Game Menu Bar v2.1

Aku tak tau mcm mana nak lampirkan... download kat sini

pakai active desktop tue guna yg window default punya ke @ kena dload software lain..? nak gak try...

btw aku dh dload link yg ko bg tu... aku x ada partner cina laa...yg link nie aku rasa game updater bkn game menu bar rasanya....

tahniah kpd pembuka tread...bagus gak tread ni..

aku tgh survey nak bukak cc...forum ni salah satu panduan aku.....kalau berjaya bukak akupun nak kongsi mcm korang..tapi topic korang nampak mcm advanced la...aku baru nak study skit-skit....kpd moderator.....harap forum ni berterusan agar masalah dan perkembagan usahawan cc akan dikongsi bersama....

yer la harap dpt diadvancekan lagi.... thread pasal cc lagi satu tue bnyk bincangkan pasal cara2 bukak cc, thread nie bnyk bincangkan pasal operation cc mcm software, network...dll

ni setting pc kat sini. standard ni semua technician kena ikut. tak kira bertukar technician pun, setting pc tetap sama.

New PC Setting Standard

1. Install OS (Windows ME / Windows XP Home.)

2. Activate windows license

3. Download service pack

4. Update service pack.

5. Install AVG Free

6. Update AVG Free

7. Install Java RE

8. Update JRE

9. Install Open Office

10. Install Mozilla Firefox

11. Install flash player for firefox

12. Install flash player for IE

13. Install WinZip

14. Install WinAmp

15. Install Divx Player

16. Install Acrobat Reader

17. Open Acrobat Reader for the first time.

18. Install Yahoo Messenger

19. Disable screen saver

20. Set all power setting to Never

21. Change PC Name to PCXX

22. Setting IP to 192.168.1.XX

23. Setting Network Name

24. Setting network printer

25. Create short cut for Open Writer

26. Create short cut for Open Calc

27. Create short cut for Word Pad

28. Install MOL Software

29. Setting MOL Software

30. Setting default password to standard password

31. Setting MOL server IP address

32. Setting PC No

33. Delete all temp file

ehh. iya ker? aku tak tau pulak? kenapa pulak? aku tengok makin banyak cc dibuka? mungkin depa stop buat sementara waktu ajer kot?

sye pun hairan coz kat tempat sye area PJ ade CC ngah Reno.....mcmane diorng leh dpt lesen??

entah laa..

mungkin kenal orang dalam kot.

tak pun belanja orang dalam 'minum kopi'

tang ni saya tak sure. :blush:

saya dah tanya PBT kat are temerloh.

dia kata lesen dibekukan.

kat area kuantan tak tau la..

cuba tanya froustmourne yang baru bukak CC

macamana nak dapat melalui saluran sah.

mungkin diorang x daftar under nama "kafe siber" mungkin dftr under nama "Pusat Komputer Berinternet (tnpa kafe siver)" tp kena tny dulu definition istilah2 nie.... lain PBT mungkin lain definition diorang.... mengikut DBKL kafe siber nie maksud dia ada internet + jual makanan sekali mcm cafe...

Edited by amin

ya, tepat sekali apa yg amin definisikan. ^_^

@amin

Oh.. ok ok .... EDITED...

ada malware dlm software tu. Nanti aku carik yg clean punya. ^_^

aku ada "cilok" configuration utk tukar WAN. hehehe

Hehehe....

Edited by xdsl

Awak punya cycber kafe kat maner?saya sebenarnya dalam perancangan juga nak buka cycber cafe nie.

masih tgh cari tempat yg strategik dan nganh kumpul modal skit2. nie

dr pengalaman awak mcmana ngan bisness nie kal kl.Berapa agak2nya modal diperlukan kalau nak buka ngan 10 pc..

cc aku kt area kepong..dkt ngan twintech..kwsan flat..tapi byk student yg menyewa kt flat nih..bab modal tuh, bgantung pd spec pc2 ko..mcm aku, estimed kn 1 pc = 2k..so 20 pc = 40k..tp spec medium..kira stkat nk men game2 baru nih, bleh lh..yg pnting ram kena power..kalu bleh, sumer pc ko, pakai ram 1 GB..senang di kemudian hari nnt..bab renovate plak, bgantung pada cara ko design cc ko tu..mcm aku, abis gak lah dlm 25k..tmasuk furniture, renovation, cat, plaster ceiling, wiring..n sumer skali lah..so, budget aku lebih kurang 70k gak lah..tmasuk ngan office equipment..

aku baru gak bukak..

pengalaman pahit tu stended ahh

1) nk carik tmpt sewa susah (ada orang tanak bagi kena sabotaj org kg)

2) da dapat kedai ( problem stiimik sux lum dpt sampai la-ni)

3) masalah mak bapak berfikiran primitif.

4) masalah krt (kesatuan rukun tetangga - ala macam ajk2 taman la)

5) masalah tnb / wiring

6) masalah pbt (stended la mana2 tmpt)

nex time aku bagi details sket setiap point... ko cuba kaji dulu setiap point aku.. so yg penting kena tabah.. byk lagi problem klo dah kita orng melayu meniaga ni..

"byk lagi problem klo dah kita orng melayu meniaga ni.."

betul2..sokong 100 peratus..aku dah kena..tapi, yg penting, kita kena tabah..rezeki x kan datang bergolek kalu ati x tabah..anggap tu sumer ujian dari Allah..

alhamdulillah hari ni hari pertama cc aku beroperasi.. pagi tadi takde orang langsung.. kekekke.. biasa ar org tak baper tau lagi.. start pukul 1ptg tadi sampai skarang alhamdulillah cc penoh.. kene 'up'kan sket lagi promosi cc aku ni.. kekeke..

cc ni masa nak bkak mula2 tu ar yg perit.. nak carik kedai, nak beli barang, nak apply lesen dan macam2 lagi laa.. memang tak cukup tido.. dah bkak baru rasa lega sket..

thanks to zeronehza dan luriahk coz byk beri tunjuk ajarr..

hehe..nk tgelak plak..kes ko same mcm aku..ari ptama mmg kureng sket..rasa nk down jer..masuk ari ke-2 n ke-3, dh ok sket..promotion cane ko buat? mcm aku, promotion, gantung banner, tertulis; 2 minggu pertama, RM1/jam. by da way tahniah kat ko..aku ske anak-anak bangsa aku mencebur bisnes dlm bidang it nih..kita buktikn bangsa kita pun boleh..insyallah..

thanks kengkawan..byk gak aku dpt respon dlm topik nih..kalu bleh, tolong beri tunjuk ajar lagi..supaya kite semua sama2 maju..by da way, nk tnye korang sket..yg dh bukak cc tuh, korang monitor network korang pakai per..? mcm aku handy cafe jer..ade x software monitoring network yg lagi best function die?

Edited by zeeron1ty

huhu, aku lagi la cian..

cc aku baru 3bulan jalan, baru ni ade ORG MELAYU KITE tu, nak bukak (tgh renovate), aku xkisah la..

tp yg jd bengang tu, die siap ckp yg cc aku akan tutup xlama lg..(kira cc die bagus la nanti)

dengarnye die pemain hoki malaysia..

p/s tp xpe, sementara die ni tgh renovate, aku dah buat strategi aku dah.. tgk la sape yg tutup dulu.. huhu ^_^

Edited by orochimaru

huhu, aku lagi la cian..

cc aku baru 3bulan jalan, baru ni ade ORG MELAYU KITE tu, nak bukak (tgh renovate), aku xkisah la..

tp yg jd bengang tu, die siap ckp yg cc aku akan tutup xlama lg..(kira cc die bagus la nanti)

dengarnye die pemain hoki malaysia..

p/s tp xpe, sementara die ni tgh renovate, aku dah buat strategi aku dah.. tgk la sape yg tutup dulu.. huhu ^_^

tak baik..mcm tu...persaingan tak salah..tapi jangan sampai jatuh menjatuh...

Marketing (pemasaran)

Ini adalah salah satu yang sering kita lupa. Tapi bila buat rancangan perniagaan, topik ni paling penting.

Konsep kita berniaga ni macam perang. Kekadang ada yang kita boleh buat backup, kekadang ada yang kita kena serang, kekadang kita kena bertahan. Jadi apa strategi kita untuk perang?

Salah satu cabang pemasaran ialah promosi dan pengiklanan.

Siapa tahu anda baru buka kedai? Ahli putera.com? jiran-jiran? Ketua kampung? Ketua balai? Kalau tiada sebarang pengiklanan dilakukan, tiada sapa pun yang tahu. Yang tertahu pun sebab secara tak sengaja terjumpa kedai anda. Berapa orang sangat nak terjumpa secara tak sengaja ni?

Jadi jangan tunggu saja. Sebagai usahawan Melayu Baru Yang Ingin Berubah belajar kaedah pemasaran yang betul. Iklankan perniagaan anda sampai orang kenal perniagaan anda. Menurut satu kajian, manusia akan mula mengetahui mengenai perniagaan anda selepas 8 kali membaca atau mendengar mengenai perniagaan anda.

Jadi apa lagi yang anda tunggu, buat risalah banyak-banyak, taburkan kepada sasaran anda. Ceritakan kelebihan CC anda berbanding CC yang lain. Pergi copy risalah dalam 1000 keping dengan kos rm50 dan upah anak sedara atau adik awek korang rm20.