Jump to content
Sign in to follow this  
tasek16

Virtualdub Tutorial

Recommended Posts

Assalamualaikum..

Aku rasa dalam forum ni banyak yang tanya macam mana nak cut certain part of video. So kali ni aku try kasi tutorial macam nak buat simple editing cut, trim sesuatu video.

Dalam tutorial ni aku cadang just guna Virtual Dub why?????? sebab free , small file size, ringan and dalam satu-satu perkara it very powerful. Ok sapa yang nak download virtual dub boleh download kat sini:

http://prdownloads.sourceforge.net/virtual...17.zip?download

Lepas download just extract zip file ke satu folder let say VirtualDUB. So fro there boleh terus guna tanpa perlu buat installation. Done.

How to cut, trim a video

Let say kita ada video tak kira laa avi, divx, mpeg, xvid...ada certain part kita nak buang atau kita nak ambil just certain part of video. Dalam keadaan biasa kita boleh guna mana-mana video editing untuk buat benda yang sama. But the problem is tak semua video editing boleh cut. edit or trim video tanpa menjejaskan quality asal. Atau pun kalau ada yang boleh maintain quality kita kena tahu macam mana nak set, apa format/codec video asal, berapa resolution. Most of us for sure memang tak ada masa nak selidik benda tu. So bila kita guna cara edit dalam video editing biasa software ni akan save/export ke format lain. So file tadi samada akan menjadi lebih besar atau quality akan jadi worst...sebabnya..silap format / codec.

So bila kita guna virtual dub dengan betul masalah reencoding. boleh dielakkan jika diset dengan betul so video still maintain dia punya quality. Ok sebelim kita guna virtual dub pastikan semua codec video yang popular sekarang macam avi, mov, wmv, etc dah diinstall dalam pc. Kalau tak jika kita try load video ke virtualdub video tak boleh open. So macam mana nak install video codec??? pergi ke google taip perktaan ni ----> video codec pack ......so google akan kasi banyak site untuk kita download video codec pack..once downloaded...install....done!!!!

Note: Virtualdub is not full video editing software . So kalau kita nak buat transition ke apa-apa ke ..forget it. Apa yang ada dalam virtual dub just basic cut, trim pada satu video. But dalam virtual dub jugak ada video filter untuk kita enhancekan video...so buat masa ni aku tak sentuh pasal filter dalam virtual dub..may be later...Ok now sekarang aku try kasi macam mana nak trim, cut or edit video dalam virtual dub.

Ok first open video file. So kat sini kita boleh nampak video kat previre windows..try play video tadi. Incase kalau tak boleh open most probably dalam pc tak ada codec untuk video tersebut...that's why sebelum guna virtual dub digalakan install video codec pack dulu.. done

Kedua setkan video macam image kat bawah.

why kena setkan ke Direct Stream Copy????????? ok macam ni..kalau kita tak setkan kan ke Direct stream copy virtual dub akan save kan let avi pada default avi codec yang ada pada pc...cth uncompressed avi. satu lagi tujuan setting untuk bagi tahu virtual just guna exactly video stream masa save. So bila save video quality still maintain dan masa save boleh dibuat dengan cepat..why??? sebab virtualdub just copy apa yang ada pada original video file...tanpa perlu reencode..begitu juga dengan audio setkan macam di bawah:

once dah set kita boleh buat simple edit macam cut, trim video..

ok katakan kita nak edit atau nak buang certain part dalam video so apa yang kita perlu buat macam step dalam image kat bawah:

Untuk setkan bahagian yang mula-mula sekali kita nak buang drag slider pada bahagian tersebut cth pada step 1. So lepas tu kita tekan butang keframe pada Step 2 untuk setkan permulaan pada video. Then kita dragkan slider pada part akhir dalam certain certain scene yang kita nak buat cthnya dalam Step 3. Lepas tu tekan butang keyframe macam dalam Step 4. Then kalau nak buang bahagian yang kita dah set tadi just tekan butang Detele pada keyboard..done Kalau kita nak buang part lain repeat step-step tadi pada bahagian yang lain pulak. Then save kan balik video file tadi. In this case kalau file tadi dalam format divx avi..virtual dub akan exactly dalam format, bitrate, resolution, audio format yang sama macam original...So quaiilty video yangdah di edit tadi still maintain...DONE

So kalau aku ada masa insyaAllah aku cuba buat lagi tutorial basic dalam virtual dub. Kalau ada member lain nak tambah tutorial pasal virtual aku amat alu-alu kan...so that's for now

Good luck

Edited by tasek16

aku selalunya guna VirtualDubMod untuk edit/re encode video..sama jugak macam VirtualDub cuma beza dia yang Mod ni dia ada support untuk Matroska, MPEG-2, Ogg, AC3 (audio) dsb..cara nak guna pun lebih kurang sama macam VirtualDub walaupun antaramuka, menu-menu dia ada lain sikit..Menu Direct Stream Copy untuk Audio tu duduk dalam menu Streams>Stream List..

kalau tak mahu guna Mark In dan Mark Out untuk select range video kita nak proses, boleh jugak guna Select Range dalam menu Video..Select Range bagi 2 pilihan camne kita nak pilih range; 1- posisi time video, 2- posisi frame..Start tu permulaan frama/time video tu..Length tu nilai Start tolak (-) nilai End (frame/masa terakhir video tu)..hehe..susah nak faham..takpe tak yah guna Select Range..guna Mark In dan Mark Out dah cukup..

Lagi satu, VirtualDub ni tak berapa bagus kalau nak proses video yang ada VBR (variable BitRate) audio sebab bila kita proses audio tu guna Direct Stream Copy, nanti video tu jadi tak sync dengan audio..Kalau guna VirtualDubMod, masa kita load video yang ada audio VBR, dia akan tanya dulu samada nak rewrite header audio ke CBR atau tak..Kalau rewrite, video akan jadi tak sync dengan audio, kalau tak rewrite, dia tak usik apa2 kat header audio tu..jadi lepas proses, audio masih sync dengan video..

Tapi aku tak guna VirtualDub/VirtualDubMod kalau nak proses video yang ada audio VBR..aku guna AVIDemux sebab AviDemux ni dia akan build VBR time map dulu bila dia detek video kita load tu ada audio VBR untuk kekalkan sync antara video dan audio..

AViDemux ni lebih kurang sama hebat macam VirtualDub/VirtualDubMod..tapi aku hanya guna AVIDemux ni bila nak proses video yang ada audio VBR..benda lain-lain, aku selalu guna VirtualDub je..lagi satu, AVIDub ni projek sumber terbuka dan cross platform (Linux, Windows, Mac OS)

=)

Edited by aMer

aku dah guna .. mmg beshh ... ermm aper lagi yg buleh kiter buat dgn Virtualdub nh selain editing cut ... :lol:

Time kasih tasek kasi tutorial ni...

aku terfikir smlm nak bukak satu topik berkenaan vdub ni, tpt masuk

arini tgk ko dah mulakan tutorial dia... elok sesangatlah tu...

tapi soklan aku bukan ttg cut & edit... tapi aku pernah terbaca, cuma

aku tak ingat sumber dia, mungkin dlm putera ni atau kat tpt lain,

betul ke contoh cam movie yg katakan kita toren format .avi dan lepas

tu ada subtitle dia yg berformat .srt / .sub, then subtitle tu kita boleh

ejaskan guna vdub supaya terus 'melekat' dlm movie, maknanya tak perlu

lagi ada fail .srt bersama dgn fail movie tadi! Betul ke mcm tu?

Kalau betul, soalan aku adalah bgaimana nak buat supaya jadi begitu?

Time kasih tasek kasi tutorial ni...

aku terfikir smlm nak bukak satu topik berkenaan vdub ni, tpt masuk

arini tgk ko dah mulakan tutorial dia... elok sesangatlah tu...

tapi soklan aku bukan ttg cut & edit... tapi aku pernah terbaca, cuma

aku tak ingat sumber dia, mungkin dlm putera ni atau kat tpt lain,

betul ke contoh cam movie yg katakan kita toren format .avi dan lepas

tu ada subtitle dia yg berformat .srt / .sub, then subtitle tu kita boleh

ejaskan guna vdub supaya terus 'melekat' dlm movie, maknanya tak perlu

lagi ada fail .srt bersama dgn fail movie tadi! Betul ke mcm tu?

Kalau betul, soalan aku adalah bgaimana nak buat supaya jadi begitu?

TQ Annamir..yap aku dah ubah sikit tajuk dia. Berkenaan dengan subtitle memang boleh dibuat dengan virtualdub. Actually aku ada link (in english) macam mana nak masukkan subtitle dalam virtual dub . Boleh check kat sini (from videohelp.com)

http://www.videohelp.com/srtsubsvirtual.htm

sapa-sapa yang rajin boleh translate ke BM atau buat tutorial baru yang lain dalam BM. Satu lagi tak semesti virtualdub saja boleh jugak pasal variasi virtualdub yang lain

Edited by tasek16

Okies, info yg boleh dipraktikkan... thanks again!

Baru test... menjadi, cuma ada sedikit masalah pada sound [xde sound slps render!]

dan setting gambar jadi memanjang... xpe, aku teliti semula tutorial dia...

kalo kita nak sambung video guna virtualdub ... boleh ke :huh:

kalo kita nak sambung video guna virtualdub ... boleh ke :huh:

boleh...cuma pastikan video-video tersebut same format same resolution same bitrate kalau tak video tadi akan di reencode (bergantung pada compression mana yang kita pilih)..dan kita tak boleh guna Direct stream copy, kena guna full processing mode..so tak sama lagi dari segi kuality dengan orginal.

Edited by tasek16

jd x berkualiti cam yg asal laa walopon same format ... huhu ... tp camne nak sambung ... ajar aku ... aku da try smlm x jumpa ... satu lagi link yg ko bg utk buat subtitle tuh .... aku tersekat di tgh jalan ... nnt kalo aku x dapat gaks ... aku mintak tolong ko ekk .... :D

EDIT :

aku tersekat kat nak encode the frameserved video to MPG .. guna TMPGEnc ... bile aku masukkan file .vdr ... dier cakap imege not invalid .... camna yekk .. aku ade tersilap kat maner2 ke ... :D

Edited by katak_dancing

topik ni boleh dipin untuk memudahkan rujukan

ok aku pinned kan topic ni.

BTW...sapa-sapa ada tutorial nak tambah...di alu-alukan

aku kureng jelas ngan tutorial ni lah :(

actually aku nak cut movie guna ni dan save as DAT file...boleh ke? sapa leh ajarkan...

tasek,adakah lepas convert tu kualiti dia kekal/sama mcm asal? takut dah convert gambo jd xlawa...

tasek,adakah lepas convert tu kualiti dia kekal/sama mcm asal? takut dah convert gambo jd xlawa...

Dalam apa-apa video editing sekalipun satu benda yang kita kena tahu

apa dia?

Format asal video

resolusi video

bitrate...etc

why?..ini memastikan bila kita nak cut atau nak save balik kita tahu setting apa nak guna. But the best thing dalam womble (especially untuk mpeg1 vcd (.dat), mpeg2 dvd (.vob) ) kita tak perlu kisah sangat pasal benda ni...just guna fungsi auto ...dia akan save kan ke what ever original source...so video tak akan di re encode.. save video jadi cepat...kalau reencode pun jika ada perubahan pada bahagian2 tertentu cth..jika ada masukk effect macam transition...etc...

So kalau nak edit mpeg 1 atau mpeg2 aku strongly suggest womble

Kalau nak edit avi (divx/xvid) aku straongly suggest virtual dub

kalau nak edit avi DV (dari miniDV video cam) yang ni tak kisah...guna la mana-mana video editing software cth macam premiere, ulead, vegas, edius, etc....

sambut video..sambung video? aku ingat nak sambung tutorial ni tapi takde idea apa nak buat..

ok ni aku bagi idea..apa kata ko wat tutorial pasal sambung video... :D

VirtualDUB hanya boleh cut n save as AVI sahaja...itu kelemahan benda ni :(

no kalau pakai vitualdub mpeg...format mpeg pun boleh cut.....:)

owh yaka??? tapi aku tgk function dia utk save ke AVI sahaja kan?

yap it's correct..even virtualdub mpeg boleh terima mpeg file tapi dia tak boleh save as native mpeg file just save ke variasi avi..

so that's why untuk mpeg editing or save back to mpeg (original stream) aku strongly suggest Womble...easy to use and very straight forward...

Virtual just sesuai untuk cut & edit dalam variasi avi...some more..some of us feel unconfortable guna Virtualdub....since kalau tersilap pada setting untuk output..file avi jadi besar gilaaaa...

BTW benda ni freeware......so tak bolehla dicompare dengan commercial product yang aku rasa jauh lebih baik...:)

Edited by tasek16