Jump to content
tatbin

Streamyx

Recommended Posts

streamyx mmg takde teknologi lagi untuk support CDMA...maybe akan disupport, tak tau la aku...

so, memang kena pasang line tepon...(secara umumnya PSTN atau fixed line)...

kontek la customer network operation kat telekom tu...hehe...

kalo pakej xde modem mmg la kena beli modem sindri...

jgn beli ngan tm...mahal (hehe...bukan aku nak boikot)...

pakej w/ modem tu tm akan kasik pinjam modem diorang...(pastu pulang balik bila dah potong)

384 atau 512...mana lebih baik?

sama je aku rasa...speed/price pun sama...

tapi, amik la dulu 384 kalo sesaje nak mengetest...

apa2 hal pun, kena ada line tepon dulu...huhu...tapi tak semestinya bleh pakai stimik...

pi la website dia utk maklumat lanjut...hihihi... ph34r.gif

CDMA wireless, lam bahasa melayu, takde wayar.

Streamyx ni broadband yang berasaskan DSL, DSL guna wayar, antara bahan yang mereka guna untuk buat wayar tepon ialah kuprum. So tak mungkin CDMA akan support streamyx.

Belakang rumah aku dah pasang tiang, tapi belum ada line.

jangan cakap tak mungkin...maybe akan datang mungkin pulak...

maybe term dia dah lain kot...memang bukan xDSL...silap plak aku...

sbb stimik tu dsl...maybe broadband utk fixed wireless nanti ada nama lain plak (streamless???...gurau jek)

aku tak tau sangat teknologi wireless ni...

...apo2 la...

make sure line tu copper lanun...kalo boleh la...

walaupun wayar ada banyak loss...itu aje option yg ada...nak buat camne...

hehehe ph34r.gif

ko tensen ngan traffic cdma skang ke topeiRa...dulu aku test ok ajek...

tak tau lak kalo skang ni hampeh...atau depend on area jugak...ontah lo ph34r.gif

aku copy-paste drpd yg lps:

pakej paling murah unlimited yg ada modem rm77.

sebenarnya ko boleh dpt free modem klu daftar rm66, bila ada promotion mcm masa karnival tv3 - tmnet ada join sekali, atau melalui agen streamyx yg tawarkan free modem.

tu cara yg paling murah la, bg pakej unlimited, cuma ko kena tunggu atau cari masa yg sesuai, kiranya murah tp lambat sbb ada masa2 tertentu.

yg kedua termurah (pakej unlimited) ko beli modem sendiri, then register yg rm66.

tp dgn syarat ko boleh jaga modem tu drpd rosak (kena lighning ke) dlm tempoh kira 1 thn, klu boleh, kira lbh jimat drpd pakej rm77. ko kira ler dlm rm11 (77-66) x 12 (bulan) = rm132. modem adsl yg termurah dlm rm120. jd kenapa bayar lebih (selepas setahun) utk modem sedangkan ko pakai satu je modem kan?

bgmanapun itu klu ko boleh jimat ler dgn modem tu, klu ko rasa ko tak boleh jaga modem tu, baik ambik pakej rm77.

mcm tu ler serba-sedikit mengenai pakej unlimited tu.

bg yg memerlukan lbh speed lg baik pakai pakej 88/99 tu.

nak ikut speed/price ko kira ler baraper:

384/66 = 5.81kbps/ringgit

384/77 = 4.98kbps/ringgit

512/88 = 5.81kbps/ringgit

512/99 = 5.17/ringgit

klu ikut pengiraan ni (abaikan ttg modem free/beli sendri) pakej 384 tanpa modem dan 512 tanpa modem yg lbh baik. of course ler pakej 512 tu lbh mahal.

beza speed 384 ngan 512 jelas klu ko download fail yg besar, klu surf x terasa, just pandangan aku ler.

erms, pasal cdma tu bleh ker reramai kat kwsn ko register online? just cadangan jer..

potong: berapa beza kalau dl fail besar utk 384 ngn 512... adekah besar beza dia...

ko leh bagitau tak berapa kbps sepatutnye utk dl bg 512... assume aku tak buka langsung pun browser, any background program, tak dl pape pun.... just satu file je... kire2 saiz 200mb

pastu lak line streamyx ni full effort.... agak2 ko la kalau 512 baper kbps dia n baper lak 384 nye kbps dia?

betultu..klau surf ni mmg tak terase sangatla...sebab kadang2 ko rase dialup punye lagi laju lak...

hehhh

512 ngan 384...mesti la 512 la lagi laju...

512kbps > 384kbps

1 Byte = 8 bits

so, 512kbps = 64kBps, 384kbps = 48kBps

sbb benda ni dinamik (per sec)...rate dia tak linear, kengkadang drop, kengkadang up...

biasanya loss lebih kurang 20%

so, biasanya la...512-.2*512 (atau 64-64*.2)

kalo line tu ok + traffic pun ok maka makin ok la rate dia...

dan sebab stimik ni unlimited, takyah la kesah sangat...hehehe

masa donlod tu, buat la keja lain atau tengok movie ke... smile.gif

ooo kire 64kbps la maks utk 512...

aku musykil sebab aku tak penah dapat lebih dari 48kbps utk satu file...

tu yg pelik tu...

mmg la tak kisah sebab unlimited...

tapi kite bayar kan so kite berhak la dapat menda yg diorang claim tu....

lagipun aku dah la kena bayar gak 99 per month instead of 88,

ha kan beza 10 ringgit tu 48kbps tu.... dry.gif

ape la yg aku ngarut ni

klu fail besar ader la bezanyer antara 512 dan 384, cth satu fail 700mb .

satu jam = 384 ~ 48kB/s,

so satu jam = 48 * 60 * 60 = 172800kB ~ 168.75mb

so, klu 700mb ambik maser kira2 4 jam download

satu jam = 512 ~ 64kB/s,

so satu jam = 64 * 60 * 60 = 230400kB ~ 225mb

so, klu 700mb ambik maser kira2 3 jam download

lagik besar fail, lagik besar lah beza masernyer.

pasal laju tu mmg x leh full speed sbb internet is based on best effort service.

leh sesaper terangkan pasal best effort nih hehe? wink.gif

distance n cable quality je 2 je kalau dekat dgn banguna telekom ( ibusawat ) yes laju gile babeng tapi kalau 4-5km cant get full speed

even aku kat sebelah je dpt 800kbps 2 pun kire paling dekat lah

yg dpt full 100% kat ibusawat dia je ...yg lain tak dapek tongue.gif

best effort tu maknanya tengok keadaan fizikal yang ko guna la. modem tu impedance berapa, kabel tu impedance berapa. jangan la ingat kabel telefon tu guna emas 100%. sedangkan emas pun ada resistant dia sendiri. benda tu kuprum je. setiap satu 1cm akan ada loss dia. so sapa yang subscribe pakej 384k tu jangan la dok pikir dia mesti cecah kelajuan maksimum tu. dapat 300kbps pun dah cukup bagus dah. lagi satu ko kena tau jarak laluan kabel dari rumah ke ibusawat. diorang ada 2 jenis jarak, jarak radian, jarak kabel. biasa kalau pi tanya kedai telekom, diorang kasik jarak radian. yang kita nak tau sekarang jarak kabel, bukan jarak radian. macam la kabel telefon tu dari termination point sampai ke ibusawat pegi lurus tak belok belok. hokhokohkhokho. jarak rumah aku ke ibusawat terdekat cuma 300+meter je untuk laluan kabel. radian dalam 190meter. so bayangkan lagi 100meter tu dia belok belok ntah kemana. tupun tak dapat max speed. kena kalau hujan, DP box kat tiang tu kena air, lagi la drop. tu nama dia best effort, terbaik dikala keadaan tengah baik.

bagus lah kau azuan tepat sekali so far dlm sys telekom tuk jarak

jarak jejari : jarak laluan sio far kite org ikut jarak laluan bukan jarak jerari yes ape yg kau xplain 2 betul tapi aku gune kat telekom pun dapty 800+k je

32 pun tak jauh sangat atas ngan bawah je ... tongue.gif

aku salute kau azuan ... smile.gif

thanx azuan....

kire best effort ni hanya time yg terbaik jer.....

ok lagi satu nak tanya...andai kata aku online gak time ujan lebat...

ade tak kemungkinan modem ni leh kena panahan petir?

betul ckp kusanagi tuh dlm 80%-90% akan kena panah petir modem tuh example mcm aku punya modem la...2 bulan lepas modem aku kena shot ngan petir abis dia shot sekali network card but selamt tak kena lain..hurmm..

but kelebihan pakai modem yg telekom kasi nih..kalo modem ko kena sambar petir dia akan tukar yg lain secara percuma...hehehehe biggrin.gif mcm aku la...sebab modem yg dia kasi tuh kite sewa je...

ye lah 21 untung kau tapi rugi gak hehehehe tongue.gif

apsal ko ckp rugi kusanagi?? explaination plzzzzzzz

dah tau kalau nak online 24jam redah hujan petir, beli la lightning protector. apola. beli surge ke, beli AVR ke, atau beli UPS terus. UPS ada buildin surge, voltage regulator sekali. kalau blackout masa elcb kena tendang, tak jadik masalah, pc tak shutdown.

tambahan: speed streamyx yang ko dapat tu local to local. maksud dia dalam malaysia punya speed. once keluar ke international site, keluar international gateway, semestinya speed lagi drop. yang korang dok test speed kat dslreports la apo la, tu semua website luar dari malaysia. takkan ko dapat keputusan yang tepat pun. jap lagi dia kasik tau ko dapat cuma 30kBps je, mula la dok bising bising dengan tmnet apsal line ko slow la apa la, padahal ko kena pikir, bukannya speed yang kau dapat 384kbps tu maknanya maintain sampai destinasi terakhir. bertuah la kalau dapat macamtu. lain la ko bukak website local macam tmnet punya website ke, bluehyppo ke, baru la berdesup, dapat speed yang maksimum. satu lagi, walaupun ko pakai speed 1024kbps sekalipun, tapi site yang ko connect tu cuma pakai dedicated line 256kbps je, ko ingat ko boleh download dari site tu lebih dari speed dia sendiri? mustahil la ko boleh download dari dia lebih dari 200++ sekalipun. pikir ikut logik la senang. jangan bila line ko slow, mula la nak blame tmnet la apa la. banyak faktor lain.

hello azuan kau tau tak s3remyx tak leh gune lightning protector lah sbb

dia mesti direct dr phone like ke modem sbb contractor aku dah try tak lehhhhhhhhhhhhhhh smile.gif

lain kali carik la modem yang siap skali dgn surge protector (built-in)...

tapi still tak OK sebab aku punya modem pun dah meletop kena petir...PSU pun hancus...

nasib baik PCB cepat tendang, kalo tak merana aku nak carik PC baru...

nyesal tak amik telekom punya...hehe

moral: dah tau hari nak hujan tu pepandai la tutup PC, cabut plug skali, dan jangan lupa cabut line tepon tu skali... ph34r.gif

hello azuan kau tau tak s3remyx tak leh gune lightning protector lah sbb

dia mesti direct dr phone like ke modem sbb contractor aku dah try tak lehhhhhhhhhhhhhhh smile.gif

perlu ke aku amik gambar camana aku sambung line telefon aku masuk AVR/lightning protector ni?

nanti aku pinjam digicam kat kawan aku dulu. by the way, sebelum tunggu gambar, pelik gak aku dengan statement kusanagi, apa masalahnya sampai line telefon yang ada dsl service takboleh keluar masuk surge protector/avr. sebab aku kata macamni, sebab aku buat macamni dari tahun lepas, tak ada apa pun masalah? bukannya dari modem baru masuk situ, tapi sebelum modem dulu masuk situ. takkan ada masalah? ko dah cuba sendiri ka? apsal perlu ikut bulat bulat apa yang installer tu cerita?