Jump to content
Pok_Den

Penternakan Sarang Burung Walit

Recommended Posts

Pok Den, Dah lama tak masuk bagi komen sibuk ke? Suyilah forum ni ahyoh! semua ahli active sikit bagi kiriman.... Boleh bagi sedikit infomation tentang AROMA yang berkesan atau....

Dan sesiapa yang boleh bagi Tip-2 plan atau design sebagai permulaan untuk membina RBW, terutama designs dalam nya jenis Open Roof dari lubang keluar-masuk ke lubang antara lantai sehingga ke nesting area. Satu maklumat yg berguna untuk semua.

Sila-silakan>>>>>>>

Edited by ez tm

sori ler.. ingat nak masuk jam 21.. telajak pulak, dah jam 23.. ler pulak. K.. (tarik nafas dalam²)

wah ez tm.. ko nyer permintaan.. kalo diterangkan secara detail.. abis ler kengkawan Pok Den kat luar tuh tak dapek cari makan.., adat belajar kena diterangkan secara pelan-pelan. Sebagai contoh sistem pembelajaran kat Malaysia tercinta nie pon kena amik 17 tahun, tuh baru dapat SPM tau.. takat SRP (PMR) hmm jawab ler sendiri.

sedikit information (cam dipinta)

AROMA dibahagikan kepada 2 iaitu Aroma bagus untuk walet dan Aroma tak bagus untuk walet.

A. Aroma bagus untuk walet perlu ada di tempat

i. AROMA ruangan RBW / BH

ii. AROMA nesting planks / sirip sarang

iii. AROMA persekitaran RBW / BH

B. Aroma tak bagus untuk walet

i. Haa.. nie takleh tulis (ko carik ler sendiri.. senjata makan tuan kang..!)

Berkenaan dengan plan bangunan.. Pok Den tunggu sesiapa nak kongsi RBW / BH dia kat dalam nie. Pastu Pok Den akan ulas cam biasa. ez tm ko nyer rumah burung cam ner pulak??

Salam Pok-den.

Saya dah terima cd yang pok-den poskan semalam 25/09/08.

Terima kasih banyak-banyak.

Kata telah dikota,janji telah ditunaikan

Saya akan buat test lokasi seperti diajar, di kampong pada raya ni.

Sempena raya ni saya mengucapkan Selamat Hari Raya & Maaf Zahir Batin kepada

ahli forum & Pok-den khasnya,semoga panjang umur & murah rezeki.

Dalam senario dunia sekarang sangat susah nak dapat orang beri sesuatu secara percuma.

TERIMA KASIH SEKALI LAGI POK-DEN.

Lepas nie tolong share pengalaman guna CD tuh kat tempat anda.

Salam Pok-den.

Saya dah terima cd yang pok-den poskan.

Terima kasih banyak-banyak.

Saya akan buat test lokasi di ladang ayah saya. Tapi apa masa yang sesuai untuk buat test lokasi ini?

Sempena raya ni saya mengucapkan Selamat Hari Raya kepada Pok-den khasnya,semoga panjang umur.

TERIMA KASIH SEKALI LAGI POK-DEN

Lepas nie tolong share pengalaman guna CD tuh kat tempat anda.

salam Pok Den saya dah teirma dah cd yg pokden anta tu aini 27/9/2008.bunyi pon elok.takde masalah ape2. terima kasih banyak2 pokden dan selamat hari raya maaf zahir dan batin.

Lepas nie tolong share pengalaman guna CD tuh kat tempat anda. Kat Jepun ada walit jugak ker??

Nie yang muskil.. banyak info Pok Den kat asia tengara jer.. bagus juga kalo ade info dari Jepun nih. Kengkawan Pok Den mesti minat nak dengar.

Edited by pok_den2000

Pok Den,

Minta tanya, Adakah sesuai cd yang Pok Den bagi percuma boleh dipasangkan atas bumbung RBW sebagai suara pemanggil tamabah?

terus terang memang tak sesuai. Kenapa? ingat cerita masa kecik² Si Pengembala kambing dengan Sarigala. Leebih kurang cam tuh ler jadinya. Tapi tak salah kalo nak mencuba.

Buat masa ini suara luar atau external sound jenis manakah yang terbaik utk memikat burung walit dan dimana boleh dapatkan nya?

External sound selalunya terdiri daripada Mating, Panic, Queen, dll. Kat mana dapat? Ramai kengkawan Pok Den yang jual.

Seperti yang Pok Den terangkan yang lepas, Apakah perkara-2 yang perlu diambil kira untuk membuat design dalam sesebuah RBW?

Tengok ler.. nak buat cam ner RBW / BH ko tuh. Tengok kat sekitar cam ner, Bangunan jenis apa? Kayu, Batu, 1 tingkat, Multi Tingkat, Hall system, Room System, hmm banyak perkara nak kena ambik kira nih ez tm. Baca balik ler posting Pok Den sebelum nih.

Sekian, Terima Kasih. Dan SELAMAT HARI RAYA untuk semua terutamanya Pok Den....

K, Selamat Hari Raya Maaf zahir dan batin.

ez tm Pok den jawab dalam box kat atas guna warna merah ye.. sori lambat jawab.

Assalamualaikum dan Selamat pada semua.

saya saiful(saifzra) dari kelantan. telah membina sebuah BH berukuran 20x40'. baru beroperasi 1minggu.. pokden saya sangat2 berharap agar saya berjaya dalam peternakan walet. untuk pengetahuan pakden.. BH saya hanya 1tingkat. ketinggian lantai ke bumbung 15' ada 2 kolam.

suhu sekitar 25-28. masalah saya, sekarang belum ada lagi walet menetap. kadang2 walet masuk tapi hanya sekejap dan terus beredar. Bh saya ader roving room berukuran 10x13' dan tinggi 13'. pada lubang lantainya saya tebuk lubang berukuran 2x3'saja. walet masuk tapi belum mahu turun atau terjun ke bawah. pada pandangan pokden perlu ke saya memperbesarkan lg lubang tersebut? 2x4' ke atau 4x4' ke... banyak lagi yang saya perlu belajar dari pakden...ataupun entah2 cd suara walet saya yang tak berkualiti. sebab saya dapatnya dari kawan saya seorang cina. kalau pakden datang kelantan contact2 la saya. terima kasih... saiful 0179046560

alamat 2233 cbg tiga Hj Kassim Bukit Marak 16150 kota Bharu Kelantan.

Ini spesifikasi RBW saifzra. Pok Den edit skit bagi mudah org paham. Boleh kan??

Rumah walit saya terletak di Kelantan.. baru beropeasi 1 minggu

Jenis RBW: 1 tingkat open roof

Keluasan : 20’X40’X15'.

Roving room: 10’X13’X13'.

Lubang masuk: 2’X3’.

Suhu: 25-28

Nesting Planks: tak dinyatakan,

Sistem Audio: tak dinyatakan,

Humidifier: ada 2 kolam air,

Aroma: tak dinyatakan,

Lobang masuk dah sesuai ler tuh tak yah ubah. Seperkara Pok Den tak paham.. RBW 1 lantai tapi lantai kena tebuk buat LMB ukuran 2X3'. RBW cam ner nih?? pening Pok Den.

anaksama20..ko daari mana?ko orang sabah kah?ko pun mau bikin ni rumah burung?..email aku di [email protected]

romzi..di membakut banyak kah burung di sana?aku ada servay di tuaran n papar..so far macam ok lah..email aku di [email protected]

joeyasek.. share ler kat sini pengalaman ko servay walit di tuaran n papar tuh.

Nie info Pok Den..

i. Setakat Beaufort sampai Menggatal memang tak der masalah.. buat jer RBW (yg mematuhi syarat) walit pasti buat sarang.

ii. Walit tuh kebanyakannya jenis Aerodramus Fuchiphagus. Burung Layang² pon ada.

iii. Kat menara Masjid Negeri (sembulan) ada sarang walit tapi sekarang tengah diubahsuai jadi tak nampak ler.

iv. Dalam Jam 6pm - 7pm akan kedengaran suara kicauan walit balik ke sarang.

Rumah walit saya terletak di Kelantan.. Jenis RBW: 1 tingkat open roof

Lubang masuk: . LBM=2'x2' kaki jer..

Lubang lantai ke dalam gedung bangunan je 5'x6'(yang tapak lantainya 10'x13' tu antara roovingroom ke dlm bangunan.

Suhu: 25-28(bt blacknetting di luar..

Nesting Planks: tak dinyatakan,= bahagian dinding dan slab siling

Sistem Audio: tak dinyatakan,=dalam suara anak dan pengasuh jer.luar.suara anak dara dan teruna kot..tapi bunyinyi macam best jer...

i)sisi tembok ader 20tweeter blibing.. merata rata..

ii) bahagiandalam dibahagian tengah2.. ader 2 sistem para bola. 5tweeter setiap satu

iii) bahagian luar pun aderrr 1 para bola 5tweeter. (letak atas pokok) guna paip untuk lagi tinggi)

Humidifier: ada 3kolam air.(ader waterfall lagi..

untuk pengetahuan pokden..dulu2 sy teruja sangat2...ari2 testing suara..1st time..banyak walet datang..hari demi hari...tapi BH separuh je siap masa tu..mgkin walet dah boring kot.. bila BH dah siap reaksi walit xmacm dulu2 lagi..mengeluhhh#$@%%&** la sy.....

Bab tweeter....

olang kata. tweeter x boleh betentangan? sebab suara akan berterbrata(indon) kabur.= najis walit.. sprot pada dinding.. nestingplank..telur putih itik dan air cucian srag walet..nak jg guna pati rumput laut..tapi susah nak dapat..lain2 minyak ikan..tapi semua ni mengundang predator pakk.. lu tanggung la sendiri.. tapi pakden ader resipi dia sendiri..

selamat dan maju walet untuk kita""... -saifzra-

Edited by saifzra

joeyasek.. share ler kat sini pengalaman ko servay walit di tuaran n papar tuh.

Nie info Pok Den..

i. Setakat Beaufort sampai Menggatal memang tak der masalah.. buat jer RBW (yg mematuhi syarat) walit pasti buat sarang.

ii. Walit tuh kebanyakannya jenis Aerodramus Fuchiphagus. Burung Layang² pon ada.

iii. Kat menara Masjid Negeri (sembulan) ada sarang walit tapi sekarang tengah diubahsuai jadi tak nampak ler.

iv. Dalam Jam 6pm - 7pm akan kedengaran suara kicauan walit balik ke sarang.

Salam pko den...

memang betul kata pok den tu,di mesjid negeri memang banyak tapi sekarang dah tak ade sebab mesjid tu dah di renovet dan kena cat baru,dulu saya tak tau tentang walit ni jadi tak ambil kisah sebab masa walit banyak kat mesjid tu saya masih di bangku sekolah lagi.Saya nak bagi tau pok den yang di kampung saya ada dua buah rumah yang ternak walit ni dan kedua-duanya bukan di sengajakan.Rumah yang pertama memang burung tu buat sarang kat umah tu dan tempatnya dekat dengan kawasan sawah dan sungai kecil betul2 di belakang umah tersebut.rumah yang kedua pulak di tengah2 kampung.Itu pun walit tu buat sarang kat sana dengan sendiri,mungkin di sebabkab tempat yang pertama tadi sempit sebab saya tengok tempat yang pertama tadi tidak dibesarkan oleh pemiliknya.Tapi tempat yang pertama tuwalit tu tak lari,mungkin anak2nya yang buat sarang di tempat baru.Kampung saya tu kat membakut.Macam yang pok den cakap burung tu ada diternak di kawasan beuofort dab memang RBW yang berjaya tetapi pemiliknya adalah CHE.(bukan melayu @ bumi putera ).Saya nak buat RBW kat tanah sawah yang terbiar lama milik keluarga kami,bagi pendapat pok den perlukah saya gunakan cd suara untuk panggil BW tu? atau ada kemungkinankah dia akan datang sendiri?

Saya nak tanya jugak sapa2 yang tahu tentang perkara ni,mengikut daripada artikel ABPH yang dikeluarkan oleh jabatan perkhidmatan haiwan, RBW yang di bina mestilah 100meter persegi jauh dari penduduk sekitar.Jadi macam mana kat semananjung bleh buat RBW kat rumah kedai dan dan bangunan kedai?luluskah jugak diorang punya permit tu?ada sesiapa yang bleh bagi jawapan?

Salam pko den...

memang betul kata pok den tu,di mesjid negeri memang banyak tapi sekarang dah tak ade sebab mesjid tu dah di renovet dan kena cat baru,dulu saya tak tau tentang walit ni jadi tak ambil kisah sebab masa walit banyak kat mesjid tu saya masih di bangku sekolah lagi.Saya nak bagi tau pok den yang di kampung saya ada dua buah rumah yang ternak walit ni dan kedua-duanya bukan di sengajakan.Rumah yang pertama memang burung tu buat sarang kat umah tu dan tempatnya dekat dengan kawasan sawah dan sungai kecil betul2 di belakang umah tersebut.rumah yang kedua pulak di tengah2 kampung.Itu pun walit tu buat sarang kat sana dengan sendiri,mungkin di sebabkab tempat yang pertama tadi sempit sebab saya tengok tempat yang pertama tadi tidak dibesarkan oleh pemiliknya.Tapi tempat yang pertama tuwalit tu tak lari,mungkin anak2nya yang buat sarang di tempat baru.Kampung saya tu kat membakut.Macam yang pok den cakap burung tu ada diternak di kawasan beuofort dab memang RBW yang berjaya tetapi pemiliknya adalah CHE.(bukan melayu @ bumi putera ).Saya nak buat RBW kat tanah sawah yang terbiar lama milik keluarga kami,bagi pendapat pok den perlukah saya gunakan cd suara untuk panggil BW tu? atau ada kemungkinankah dia akan datang sendiri?

Saya nak tanya jugak sapa2 yang tahu tentang perkara ni,mengikut daripada artikel ABPH yang dikeluarkan oleh jabatan perkhidmatan haiwan, RBW yang di bina mestilah 100meter persegi jauh dari penduduk sekitar.Jadi macam mana kat semananjung bleh buat RBW kat rumah kedai dan dan bangunan kedai?luluskah jugak diorang punya permit tu?ada sesiapa yang bleh bagi jawapan?

kepada sesiapa yang nak minta artikel ABPH dari JABATAN PERKHIDMATAN HAIWAN KEMENTERIAN PERTANIAN MALAYSIA

DEPARTMENT OF VETERINARY SERVIICE

MINISTRY OF AGRICULTURE.hantar massage anda ke e-mail [email protected]. taipkan di ruangan tujuan seperti dibawah...

Tujuan : ARTIKEL ABPH PLEASE!

Salam, tuan-tuan/ bapak2.

Saya ahli baru... teruja dan amat-amat berminat dalam industri Walet ni. Saya ada perancangan nak buat satu ( saya tak faham sangat dengan term-term yang digunakan " seperti BH dan apa-apa tu2. mungkin BH tu maknaya sarang burung kot.

saya berharap akan dapat tunjuk ajar daripada semua. Saya dalam proses menunggu kelulusan pinjaman daripada pihak bank. Dalam masa yang sama saya berharap akan dapat berkongsi sedikit sebanyak ilmu daripada mereka yang pakar @ sifu. Mungkin pok_den2000 ahli yang paling senior dalam forum ni. saya amat berharap akan dapat tunjuk ajar daripda semua.

- mohon tunjuk ajar-

damak09

[']

saudara damak.. sedikit perkataan singakata untuk umum.

BH= Bird House

RBW= Rumah Burung Walet

RWB= Rumah Walet Baru

PL= Potion Love

KW=Kotoran Walet

Kalu Bsn tu Bank simpanan nasi0nal..

dan banyak lagi...kalu xpaham lu buat2 je paham k.

Salam,, Terima kasih.. atas singkatan tu...

ada pantun yang saya nak berikan

buah cempedak diluar pagar

buat umpan serangga walet

saya budak baru belajar dan belajar

nak cari kawan dan berbaek-baek

he he. macam na .. boleh tak pantun tu?

saya ada satu soalan untuk pak den, boleh tak bagi tips bagaimana struktur BH yang sesuai untuk walet- soalan macam klise.. tapi biasanya. anak baru belajar kena kenal alif , ba, ta' dulu..

kalau ada file- atau link2 yang boleh dikongsi.. sesiapa sahajalah... boleh e-mail kat saya di [email protected]

Salam Pok Den semua,

Buat masa terdekat ini saya banyak membaca dan meninjau blog-2 yg menjual berbagai Aroma dan ada sebuah blog menperkenalkan cara DIY membuat Aroma adakah berkesan atau.... Ada siapa yang pernah cuba sila bagi cadangan :rolleyes:

Adakah Air cucian sarang walet dan rumput laut berkesan sebagai aroma dan bagaimana utk prosesnya?

Apakah jenis rumput laut yg diguna dan mana boleh dapat nya?

Dan satu lagi bagaimana dgn minyak ikan dari jenis manakah adakah berkesan caranya?

terima kasih.

Edited by ez tm

Saya ahli baru... teruja dan amat-amat berminat dalam industri Walet ni. Saya ada perancangan nak buat satu ( saya tak faham sangat dengan term-term yang digunakan " seperti BH dan apa-apa tu2. mungkin BH tu maknaya sarang burung kot.

saya berharap akan dapat tunjuk ajar daripada semua. Saya dalam proses menunggu kelulusan pinjaman daripada pihak bank. Dalam masa yang sama saya berharap akan dapat berkongsi sedikit sebanyak ilmu daripada mereka yang pakar @ sifu. Mungkin pok_den2000 ahli yang paling senior dalam forum ni. saya amat berharap akan dapat tunjuk ajar daripda semua.

- mohon tunjuk ajar-

damak09

GLOBAL EXCELLENT MARKETING SDN BHD.

Syarikat kami merupakan Perunding dalam Industri Sarang Burung Layang -layang (walet /walit ), dan mempunyai kepakaran dalam merekabentuk rumah burung layang - layang (walet /walit ) mengikut habitat asalnya. untuk keterangan lanjut sila layari laman pengenalan GEM di www.gem.tl.my

1. Mohd Nizar bin Mhd Razali

2. A-202,Takashi Hongo-cho,

Aza Higashi Ue 75-5,

Toyohashi,Aichi,

441-8153 Japan

3. [email protected]

4. saye nak cd ni sbb berminat bak ceburi bisnes ni..skang ni saye nak kumpul modak dlu..kendian bile nak ckup tu baru nak stat.saye mintak cd ni skang takut pas ni payoh doh nak cri cd free cam ni...tu rase baik mintak slalu...alang2 Pok Den nak bg free tu. :rolleyes:

1. Ok bearfoot penghantaran akan dibuat dalam masa 14 hari, semak peti surat anda selepas

tempoh ini. Tolong maklum balik dalam forum nih tarikh terima.

1 ) Amir Aswad B. Mohd Ayob

2 ) No.5,Lorong Sri Damak 59,Tmn. Andalas Jaya,41200 Klang,Selangor.

3 ) [email protected] ( Skype: aerodramed )

4 ) Harga diluar terlalu mahal dan sukar utk memprolehi bunyi yang baik utk memanggil burung.

Harap dengan adanya sumbangan CD dari Pok Den dapat membantu saya mengenal pasti lokasi

dengan lebih baik. Jasa baik Pok Den hanya Tuhan shj dapat membalasnya.Terima Kasih..

1. Ok amer green penghantaran akan dibuat dalam masa 14 hari, semak peti surat anda selepas

salam Pak Den..

1. Wan Sabri Wan Mahmood

2. batu 1 1/2, 18/1574, padang bongor, jalan Pengkalan chepa 15400 kota bharu kelantan

3. [email protected]

4. Saya nak acu try test kat kampung saya, banyak tak burung kat sana...

terima kasih

1. Ok To'Wan penghantaran akan dibuat dalam masa 14 hari, semak peti surat anda selepas

Salam. Pok Den, saya pun mahu.

1)Mohd Fahmi Bin Jailani

2)No.4, Jalan Manis 7, Taman Manis, 86400, Parit Raja, Batu Pahat, Johor.

3)fahmijai ([email protected])

4)Setelah membuat pembacaan&pemerhatian mngenai burung ni, saya dapati ada bebrapa lokasi yg berpotensi di kawasan saya. Jd saya nk kasi test skit utk mengesahkan pmerhatian saya tuh..Ceh,mcm saintis lak plak ckp.hehe

Ape2 pun,terima kasih diucapkan kpd POKDEN yg telah banyk mmbantu.Kami semua menghargainya.

1. Ok fahmijailani penghantaran akan dibuat dalam masa 14 hari, semak peti surat anda selepas

Salam Pok Den, Saya turut berminat.

1. Ariffin Bin Mohamed Sodli

2. Lot 2223, Lorong Haji Mokhtar, Kampung Jenjarom 42600 Banting Kuala Langat Selangor.

3. [email protected]

4. Saya memang merancang untuk membina rumah sarang burung walit nie Pak Den kat belakang kebun saya di Banting dan untuk test line jika tempat tersebut memang stategik untuk mendirikan umah burung tu. Saya tunggu bungkusan dari Pok Den ni....Terima Kasih

1. Ok Mr Joe penghantaran akan dibuat dalam masa 14 hari, semak peti surat anda selepas

Salam Pok Den,

Moga Allah melimpahi rezeki lebih banyak lagi pada Pok Den yang sangat bermurah hati.

maklumat diri:

1) Mohd Nor Hisham b. Ahmad

2) No 136 Jalan Permai 3 Taman Desa Permai Lunas 09600 Kulim Kedah

3) [email protected]

4) Saya ingin memcuba di lokasi kebun saya di Kedah. Dengan kemudahan ini berharap dapat mencuba di kebun adik beradik di Selangor/N9/Perak. Minta minta satu keluarga boleh sembang pasal burung walit ni.

1. Ok ajiicam penghantaran akan dibuat dalam masa 14 hari, semak peti surat anda selepas

as,kum pok den,saya pun berminatlah dgn penternakan sarang burung walit ni pok den,saya kat sabah ni,nak testla mana tau ada burung walit kat kawasan saya ni,haraf2 pok den blehla derma kan satu cd suara burung walit tu kat saya.

1.arel aiman bin zainizam

2.no 31 lorong ujana kingfisher,88450 kota kinabalu.

[email protected]

4.mana lah tau kat kawasan saya ni ada burung walit tu,blehla saya bergelar usahawan sarang burung walit mcm pok den.

1. Ok anaksama20 penghantaran akan dibuat dalam masa 14 hari, semak peti surat anda selepas

tempoh ini. Tolong maklum balik dalam forum nih tarikh terima. sama pen kom tu aa. Kami te' sama pen, meeh ta' Johor Bahru.

Salam Pok den.

Saya masih belum terima lah cd yang pok den janjikan tu....

Salam semua.Maaf sbb dh lama xonline.Bru dpt keje..tu yg hmpir xde pluang nk online ni.Just nk bgtau pokden yg saya msih belum dpat lg cd yg pokden kirimkan tu. Kpd ssiapa yg ade email@pm sy,insyaallah klau saya dh dpt cd tu saya akn poskan kat korg.

as,kum pok den,,,,,,

sia pun belum terima cd suara burung walit tu lah pok den,harap2 jan lah posman tu salah add rumah lah plak,,,,,,,,

SELAMAT HARI RAYA POK DEN,,,,,,,,mangan nia mangan pok den asal kurung-kurung,,,

salam sifu..Pok Den nak edit banyak lagi pon dialu2kan.. bagi mudah org paham. dan untuk sy paham.leh kan??

Rumah walit saya terletak di Kelantan.. baru beropeasi 1 minggu(skrg dah 2week ++)

Jenis RBW: 1 tingkat open roof

Lubang masuk: . LBM=1.5'x1.5' kaki jer..

Lubang lantai ke dalam gedung bangunan je 2'x3'(yang tapak lantainya 10'x13' tu antara roovingroom ke dlm bangunan.

Suhu: 25-28(smalm checkk dan jd 30c pulok... kena bt blacknetting kot di luar.. Nie suhu jam berapa? kalau siang dalam 12tgh rasanya masih boleh diterima. Tapi kalau malam.. kena buat sesuatu; dropkan suhu tuh.

Nesting Planks: tak dinyatakan,= bahagian dinding sahaja..Ok x pokden? Yah tidak salah buat nesting planks didinding. Abis tuh siling buat apa?? Tak de siling kot?

Sistem Audio: tak dinyatakan,=dalam suara anak dan pengasuh jer. okey ler tuh ada suara anak ngan pengasuh, harap si pengasuh tu tak garang sampai anak mati kering. heheh... in out suara ni masalah... xtahu suara ketegori aper bunyi macam best jer... pokden boleh rekomen x?...suara sekarang indon kata x "krasan" lg.. entah ler.. ada masanya kita perlu guna sura paling jelik pada telinga tapi nyaman pada walet. pok den bukan walit mau paham apa dia cakap.

i)sisi tembok ader 40tweeter blibing.. merata rata..

ii) bahagiandalam dibahagian tengah2.. ader 2 sistem para bola. 5tweeter setiap satu Hehe.. kreatif gak ko yer

iii) bahagian luar pun aderrr 1 para bola 5tweeter. (letak atas pokok) guna paip untuk lagi tinggi)

Humidifier: ada 2 kolam air, tp dah tambah 5-6 biji tempayang lagi... Hati-hati skit yang nie.. ada kesan langsung dengan suhu dalam rbw dan pastinya walit tidak suka. apabila 'too wet' beri kesan kepada 'nesting planks' dan sarang

untuk pengetahuan pokden..dulu2 sy teruja sangat2...ari2 testing suara..1st time..banyak walet datang..hari demi hari...tapi BH separuh je siap masa tu..mgkin walet dah boring kot.. bila BH dah siap reaksi walit xmacm dulu2 lagi..mengeluhhh#$@%%&** la sy....betul jgk kata pokden testing ni....kalau xpandai xhati2..."lu tanggung la sendiri''''''...macm mana sy nak atasi masalah ni sifuu? mau di stop dulu ker...seminggu dua atau 3-4hari..bagi sikit petua pak..

petuanya: stop dulu apa² bunyi berkaitan testing atau panggil walit nie. Siapkan dulu RBW dan tutup LMB, apabila RBW dah betul² bersedia baru buat majlis pembukaan. Tang suara tuh stop dulu sampai walit lupa tempat tuh. (bukan dilupakan oleh walit yer..)

Bab tweeter....

olang kata. tweeter x boleh betentangan? sebab suara akan berterbrata(indon) kabur kot. betul ke pokden? suara yang ader jd x jernih..walet x suka.. 100% betul

Aroma: tak dinyatakan,= najis walit.. sprot pada dinding.. nestingplank..telur putih itik dan air cucian srag walet..nak jg guna pati rumput laut..tapi susah nak dapat.. cukup takat nie jer

1lagi... suara perlu kuat ke dipasang pakdenn.. dalam dan luar..bagi input sikit pakden..

sy masuk dalam BH sy pun rasa nak tuli dibuatnya..kot2 walet pun sama..xaman.. jadi macam mana nak bg dia suka.? Mudahnya volume suara cukup takat 30% kekuatan sebenar amp korang tuh. Deria pendengaran walit lagik baik banding manusia. Tak yah kuat²

Terima kasih segala nasihat yang pokden bagi..sebenarnya banyak lagi nak tanya..lain kali la.. kot2 pokden plak xlayan...ya la budak2 nak belajar..tp ore kata xtanya mana nak tahu..

*** sy kecewa sebab xsempat dengan promotion cd [pokden dulu.. kekawan yang sempat dapat tu sungguh bertuah..sy ader mintak untuk dicopy pada sya..ya lah bila xkenal saper nak kasi :-(.. ya la sayer pun nak dengar jugak suara tu...harapan agar ader insan ya sudi2..berkongsi..

ok dah lebar pjg... selamat dan maju walet untuk kita""... -saifzra- Ada masa pok den nak jenguk RBW saifzra nih.

pok den dah jawab sebahagian pertanyaan kat atas tuh ngan tulisan Merah

Salam pko den...

Saya nak tanya jugak sapa2 yang tahu tentang perkara ni,mengikut daripada artikel ABPH yang dikeluarkan oleh jabatan perkhidmatan haiwan, RBW yang di bina mestilah 100meter persegi jauh dari penduduk sekitar.Jadi macam mana kat semananjung bleh buat RBW kat rumah kedai dan dan bangunan kedai?luluskah jugak diorang punya permit tu?ada sesiapa yang bleh bagi jawapan? Hehe.. soklan ko nie buat pok den termengu jap.. lama pon ada.. Isu permit, Isu Lesen, Isu Cukai.. Isu Kesihatan, Isu Keselamatan, Isu Ketenteraman Awam.. huh, pinjam kata² raja lawak nabil "tak fikir, tak nak fikir, tak suka fikir, tak yah fikir.. ko fikir ler sindirik"

kepada sesiapa yang nak minta artikel ABPH dari JABATAN PERKHIDMATAN HAIWAN KEMENTERIAN PERTANIAN MALAYSIA

DEPARTMENT OF VETERINARY SERVIICE

MINISTRY OF AGRICULTURE.hantar massage anda ke e-mail [email protected]. taipkan di ruangan tujuan seperti dibawah...

Tujuan : ARTIKEL ABPH PLEASE!

Direct Download Amalan Baik Penternakan Sarang Burung Walit klik kat sini

- mohon tunjuk ajar-

damak09

Damak09, ko nak buat apa ngan duit loan tuh?? Nak buat RBW ker?? (BH = Bird House) Nie nasihat orang tua yg telebih makan garam.. bawa-bawa ler bertaubat.. banyakkan muhasabah diri.. bukan larang sebaiknya nak buat RBW nie guna duit ko sendiri bukan duit hutang, lain ler ko nak beli RBW dah siap dengan produksi setiap bulan 1 kg tuh lain cerita.. tapi kalo ko memang dah ready le serve monthly payment loan 15 tahun.. jalan jer ler, untung jual sarang 3 tahun dah ler settled smua loan ko tuh.

salam ...

1. pok den blh bagi tahu lokasi BH pokden punya x ? hish.. cam soklan terrorist jer.. :ph34r:

2. Blh saya beli cd suara burung pokden punya ???... PM pok den yer..

Salam,, Terima kasih.. atas singkatan tu...

ada pantun yang saya nak berikan

buah cempedak diluar pagar

buat umpan serangga walet

saya budak baru belajar dan belajar

nak cari kawan dan berbaek-baek

he he. macam na .. boleh tak pantun tu?

saya ada satu soalan untuk pak den, boleh tak bagi tips bagaimana struktur BH yang sesuai untuk walet- soalan macam klise.. tapi biasanya. anak baru belajar kena kenal alif , ba, ta' dulu..

kalau ada file- atau link2 yang boleh dikongsi.. sesiapa sahajalah... boleh e-mail kat saya di [email protected]

Pok Den nak beli pantun damak09 leh kan.

cempedak, nangka buat umpan

tapi kena pastikan ianya busuk

makanan tambahan buat si walet

takat cari kawan

pok den no hal ok jak

asal ati baik smua urusan selamat

Struktur RBW secara basic, ada

1. rooving area (nie boleh kat dalam RBW atau luar RBW)

2. nesting area (nie kalau kat luar.. hari² pok den tolong bersihkan..)

3. pintu masuk (dari atas atau dari tepi bergantung kepada keadaan n ada juga sarankan buat kedua² sekali)

4. ventilation hole

Dalam ekonomi nie barang keperluan asas. Lelain tuh jatuh tahap barang keperluan jer.

Salam semua,

Bagaimanakah untuk membahagikan atau perbezaan Suara Luar(external), Suara Dalam(internal) dan Suara test lokasi (strees sound)?

Dan Bagaimana untuk menentukan suara yang bagus atau disukai burung....

Apakah yang dikatakan Super sound dalam beberapa blog buat masa kini dan Adakah super sound sesuai utk semua lokasi?

salam Dan maju walet untuk semua..''

sekarang musim ujan kat kat kb..AlhamduliLLah masalah suhu xjadi masalah lg. lgpun sy dah pakai blacknetting kat luar Bh. suhu 25-26pg-26-28ptg..mlm 29kot..kira ok lagi kot. betul jugk pokden ckap bab suara External ni.. suara luar memang mempengaruhi...orang kata boleh banyak membatu.. maju walet untu semua''''

-aku memang pencinta walet'-saifzra-

Edited by saifzra

Pok Den nak beli pantun damak09 leh kan.

cempedak, nangka buat umpan

tapi kena pastikan ianya busuk

makanan tambahan buat si walet

takat cari kawan

pok den no hal ok jak

asal ati baik smua urusan selamat

Struktur RBW secara basic, ada

1. rooving area (nie boleh kat dalam RBW atau luar RBW)

2. nesting area (nie kalau kat luar.. hari² pok den tolong bersihkan..)

3. pintu masuk (dari atas atau dari tepi bergantung kepada keadaan n ada juga sarankan buat kedua² sekali)

4. ventilation hole

Dalam ekonomi nie barang keperluan asas. Lelain tuh jatuh tahap barang keperluan jer.

Terima kasih Pak Den.. atas nasihat itu ( pasal loan bank). Namun setakat ni.. itulah pilihan terbaik yang saya ada untuk menceburkan diri dalam industri Walet ni. Sebab saya dah melangkah.. saya berharap akan terus dapat sokong moral dan nasihat daripada semua.. terutama Pak Den.. Saya dah pergi melawat sarang burung saifzra... mungkin lain kali saya boleh wat "lasalbela" lawatan sambil belajar BH pak den lak...

wasalam