Jump to content
Pok_Den

Penternakan Sarang Burung Walit

Recommended Posts

Apabila seseorang berminat ingin menceburkan diri dalam sesuatu perusahaan, soalan pertama yang selalu di kemukakan berupa seperti ‘berapa banyak perlu modal ?’

Sekiranya jawapan yang diperolehi didapati diluar kemampuan kewangan kebiasaan nya minat untuk memulakan perusahaan akhirnya terpaksa di buang.

Saya telah melawat dan menyaksikan banyak bentuk bangunan dan rumuh burung walet yang dibangunkan dari yang semahal RM800 + ribu (belum dikira satu di jajahan Kelantan bangunan burung 15 tingkat bernilai RM11.5 Juta) dan saya juga melawat rumah burung yang semurah RM3,000 – RM15,000 tentu tidak percaya kalau tidak melihat sendiri, modal kecil atau besar bukan syarat utama dalam bidang penternakan ini, akan saya cuba terangkan nanti …..

[email protected]

aku ade kawan buat bisnes ni.. dia gak yang buatkan design utk sarang burung tu... dia kate setakat RM20k dlm tangan setiap bulan... aku pun tgh duk pk nak join sekali.... tgh duk pk utk paperwork utk loan

aku ade kawan buat bisnes ni.. dia gak yang buatkan design utk sarang burung tu... dia kate setakat RM20k dlm tangan setiap bulan... aku pun tgh duk pk nak join sekali.... tgh duk pk utk paperwork utk loan

20,000 dengan jumlah kutipan sarang diantara 400-500 biji sebulan cukup lumayan zakhwan, kawan awak boleh digolongkan dalam klompok penternak berjaya, boleh zakhwan citer sikit seperti sejak bila bangunan/rumah burung kawan awak mula beroperasi, berapa lama bangunan/rumah burung tersebut mengambil masa untuk menghasilkan sejumlah sarang tersebut dan kalau zakhwan tidak keberatan boleh terangkan akan struktur bangunan nya samada bangunan batu atau kayu dan berapa tingkat.

[email protected]

Edited by rokoksbatang

nak tanya sket,

-btul ker dlm rumah sarang burung tu perlukan satu sistem audio khas utk memanggil burung2 tu masuk?

-ada ke sejenis kayu khas yang dgunakan untuk burung2 tu berpaut dlm rumah tu? Bleh tau x kayu jenis apa tu

saya pun dgr bende ni kat org je,xtau la btul ke x..Tq

nixx shah,

Ya benar rumah burung memerlukan suara pemancing tiruan bagi menarik burung masuk meneroka kedalam rumah burung sekiranya rumah burung tersebut memenuhi sebagaimana mengikut kondisi keperluannya burung akan menginap seterusnya bersarang.

Kebiasaannya pengusaha2 penternakan ini memilih kayu dari spesis Meranti kerana jenis ini lembut dan kurang berbau serta tidak direndam sebarang obat oleh pengilang/sawmill, kayu yang terbaik adalah kayu jenis Seraya (dark red meranti) namun memandangkan kayu ini terlalu mahal berikutan export permintaan yang tinggi ada sebahagian pengusaha beralih kepada (red & light red meranti) seperti Meranti Bukit dan yang agak popular dan digunakan oleh pengusaha2 di pantai barat (yellow Meranti) lebih ringan dan lebih murah iaitu Meranti Kepong.

[email protected]

hai,

sesape kt sini bleh jadi konsultan untuk ternak sarang burung walit?

aku nak sampuk plak..sekilo sarang memerlukan 100-120 sarang bergantung pd saiz..sarang diklasifikasikan pd mutu kekenyalan dan saiz ukuran..lebih kenyal dan besar lebih mahal..

sarang walit ada jenis:1)merah

2) jingga

3)putih

biasanyer sarang yg merah leh dapat dlm rm25k-30k sekg..dan putih sekitar rm6k - 11k bergantung pd kualiti(digredkan melalui saiz)..harga selalunyer ditentukan oleh pemborong(bole menjual pd pemborong yg boleh membeli pd harga mahal).

untuk bentuk bangunan plak, anda bole membina melalui kaedah fiber atau batu bata(merah)..faktor2 selain haiwan pemangsa, anda perlulah utk berjaya mengekalkan suhu dan kelembapan dlm bangunan(amat penting). bg mereka yg kekurangan modal dan ada kemahiran membina bangunan atau umah, hanya perlu belajar dapatkan plan shj.. dr situ anda tau camna nk save kan kos pembinaan..apapun ilmu dalam memahami walit amat PENTING!!! aku hanya berikan pengetahuan dan idea jer pd mereka yg baru nak mengenali walit..

aku nak sampuk plak..sekilo sarang memerlukan 100-120 sarang bergantung pd saiz..sarang diklasifikasikan pd mutu kekenyalan dan saiz ukuran..lebih kenyal dan besar lebih mahal..

sarang walit ada jenis:1)merah

2) jingga

3)putih

biasanyer sarang yg merah leh dapat dlm rm25k-30k sekg..dan putih sekitar rm6k - 11k bergantung pd kualiti(digredkan melalui saiz)..harga selalunyer ditentukan oleh pemborong(bole menjual pd pemborong yg boleh membeli pd harga mahal).

untuk bentuk bangunan plak, anda bole membina melalui kaedah fiber atau batu bata(merah)..faktor2 selain haiwan pemangsa, anda perlulah utk berjaya mengekalkan suhu dan kelembapan dlm bangunan(amat penting). bg mereka yg kekurangan modal dan ada kemahiran membina bangunan atau umah, hanya perlu belajar dapatkan plan shj.. dr situ anda tau camna nk save kan kos pembinaan..apapun ilmu dalam memahami walit amat PENTING!!! aku hanya berikan pengetahuan dan idea jer pd mereka yg baru nak mengenali walit..

minta tolong sikit, siapa antara sini yang tahu mana tempat nak dapatkan cd suara burung walit di malaysia

Assalamualaikum dan Selamat Datang.

Perbincangan dalam Forum nih hanya berkisar tentang Investasi, Tatacara dan Permasalahan dalam Penternakan Sarang Burung Walit (Aerodramus Fuchipfagus).

Sila-sila kan lah.

Pok Den, saya dari Malaysia dan hendak mula bisnes sarang burung walet di Malaysia. Sebelum saya mulakan ternakan sarang burung walet ini, saya hendak belajar cara untuk membina rumah sarang burung walet, tatacara dan segala maklumat tentangnya. Bolehkah Pok Den mencadangkan kepada saya bagaimana hendak mencari sekolah atau institusi atau tempat sesuai untuk membelajarinya?

Kerjasama Pok Den amat dialu-alukan.

Selamat Hari Raya Aidilfitri.

Sekian. Terima kasih.

Vincent

Kuala Lumpur

Malaysia

Email: [email protected]

Telefon bimbit : 006-012-2366706

Assalamualaikum dan Selamat Datang.

Perbincangan dalam Forum nih hanya berkisar tentang Investasi, Tatacara dan Permasalahan dalam Penternakan Sarang Burung Walit (Aerodramus Fuchipfagus).

Sila-sila kan lah.

salam Pok Den

saya alex dari sabah mempunyai masaalah untuk mendapatkan bunyi atau pita rakaman untuk memanggil burung ini boleh tak Pok Den sumbangkan kepada saya bunyi itu?

sebab saya betul betul memerlukannya.

e mail saya [email protected]

terima kasih ya

salam sejahtera semua,

sy pernah reply topik ni dulu. jadi skg ni sy nak cari partner pemodal untuk membuat projek rumah sarang burung. lokasi tapak di kawasan bandar bharu, kedah. berhampiran dngn bukit dan sungai. kawasan sekitar ini telah pun banyak dibangunkan rumah sarang burung. perancangan sy untuk mendirikan bangunan 2 tingkat berkeluasan 30k x 60k. material bangunan mungkin dr batu -bata atau polyfoam. tentang alatan bunyi telahpun sy ada iaitu tweeter (300unit), speaker corong (mcm loud hailer) (2 unit), cd bunyi pelbagai, pemain vcd, amp dan wayar (-+1000 meter)

modal yg diperlukan sekitar rm40.k. sesiapa yg berminat sila pm sy.

Perunding Industri ternakan burung layang-layang(WALET), Pakar Rekabentuk Rumah Burung WALET, syarikat kami merupakan perunding dalam industri ternakan burung layang - layang (walet/walit) . Industri Ternakan Burung Walet ini memerlukan kemahiran/pengetahuan yang tinggi dan memerlukan KETEPATAN DALAM PENGGUNAAN TEKNOLOGI (sisip, bunyi, dan sebagainya)dan REKABENTUK DALAM RUMAH burung walet (kawalan suhu, kegelapan, ruang legar terowong DLL). syarikat kami telah pun memberi taklimat kepada egensi2 dan koperasi di malaysia untuk mendedahkan potensi industri ini.untuk keterangan lanjut secara ringkas sila layari WebLog sementara kami di www.gem.tl.my

Edited by G.E.M

salam sejahtera semua,

sy pernah reply topik ni dulu. jadi skg ni sy nak cari partner pemodal untuk membuat projek rumah sarang burung. lokasi tapak di kawasan bandar bharu, kedah. berhampiran dngn bukit dan sungai. kawasan sekitar ini telah pun banyak dibangunkan rumah sarang burung. perancangan sy untuk mendirikan bangunan 2 tingkat berkeluasan 30k x 60k. material bangunan mungkin dr batu -bata atau polyfoam. tentang alatan bunyi telahpun sy ada iaitu tweeter (300unit), speaker corong (mcm loud hailer) (2 unit), cd bunyi pelbagai, pemain vcd, amp dan wayar (-+1000 meter)

salam,

berminat memang minat tapi sy baru sgt dalam hal nie so tengah nak study sket pasal benda ni. tapi projek yang nak buat tu ada pakai konsultan ke? how to make sure it's gonna work?tq.

Assamu'alaikum. Saya ni ahli baru. Saya kira tak keterlaluan kalau saya anggap topik ni sebagai “Lombong Emas Di Udaraâ€. Saya ingin berkongsi pengalaman kpd sesiapa yg sudi mendengar. Saya telah memulakan perusahaan ini pd bulan Jun tahun lepas. Mulanya saya berkenalan (secara tak sengaja) dgn seorang pengusaha Cina (Mr. J) yg telah berjaya sebagai pengusaha burung walit. Selain mengusahakan rumah2 walit kepunyaan sendiri dia juga adalah seorang konsultan. Setelah berpuas-hati dgn keterangannya termasuk melihat sendiri rumah walit kepunyaannya saya telah bersetuju membina sebuah bangunan yg sesuai (23X60 ft). Saya telah diberi jaminan bahawa dia akan membuat pemantauan sehingga burung walit buat sarang. Pada peringkat awal saya agak kecewa juga kerana setelah hampir 4 bln, belum lagi nampak sarangnya, cuma yg ada hanyalah najisnya. Tak lama selepas itu barulah nampak sarangnya, walau pun cuma ada 2 tetapi saya ada alasan untuk tersenyum. Jumlah sarangnya masih sedikit utk tempuh yang agak lama selepas itu. Mr. J telah membuat sedikit ubah-suai di dlm rumah walit & akhirnya barulah sarangnya bertambah banyak. Baru2 ini buat pertama kalinya saya telah menjual hasil tuaian. Setelah genap 17 bln pd hari ini, sarang burung masih belum lagi dikategorikan “banyak†kerana masih lagi di peringkat awal. Samalah seperti kita menanam kelapa sawit. Kalau kelapa sawit memerlukan masa 3 tahun untuk dituai sepenuhnya, sarang burung pun begitu. Utk pengetahuan anda sarang burung saya adalah gred B (yg terbaik gred super di ikuti gred A). Fenomina ini adalah biasa, mula2 B, lama kelamaan ia akan berubah menjadi A & seterusnya super. Pun begitu, harga jualan utk gred B yg saya buat ialah RM3,700 se kg (saya tak tahu di tempat lain harganya sama atau lebih). Nasihat saya kpd anda yg mempunyai minat utk memulakan perusahaan ini, jgn khuatir, mulakan langkah pertama sekarang. Syarat pertama, jikalau anda tidak mempunyai pengalaman, kena ada konsultan, selebihnya ialah modal & SABAR. Banyak pengusaha2 burung walit dari kaum Cina yg kaya-raya di negara kita ini, jangan kita iri hati, sebab mereka adalah orang yang rajin berusaha, berani keluar modal dan SABAR. Ikutilah jejak mereka kalau kita nak mulakan perusahaan sarang burung walit ini. Maaf cakap, ada rakan2 saya yg banyak duit & masih bekerja & mempunyai jawatan yg baik, tetapi apabila saya cadangkan mereka utk meneroka bidang ini mereka “LANSUNG†tidak menunjukkan minat. Apakah org-org kita yg berkemampuan berasa hina menjadi saudagar sarang burung? (kalau saudagar tahi burung, saya setuju, maaf kalau keterlaluan). Masa yg saya luangkan utk perusahaan ini samalah macam saya menjaga pokok bunga kertas di hadapan rumah (kadang2 disiram air, kadang2 tidak, kalau hujan tak payah siram), begitulah. Saya pernah menghadiri kursus yang di anjurkan oleh persatuan pengusaha sarang burung Selangor pada awal tahun ini, & penceramah jemputannya terdiri drp mereka yang berkenaan dari Jabatan Kerajaan. Kami di khabarkan antara lain bahawa perusahaan ini mempunyai potensi yang tinggi dan antara org kenamaan yg menyokong kuat perusahaan ini ialah YAB Dato’ Najib. Tahukah anda bahawa Queen Elizabeth pernah menikmati sup sarang burung?

salam sejahtera semua,

SAYA BERMINAT JUGA AKAN TETAPI BAIK DIBUKA DALAM KAEDAH SAHAM TENGO KUMPULAN WANG DARI MEMBER MEMBER SEBAB BUKAN SEMUA ORG MAMPU KELUARKAN WANG SEBEGITU BANYAK,KAMU TENGO BERAPA BANYAK YANG KAMU NAK LEPAS ITU KMU GUNA PERATUS UNTUK BAHAGIKAN UNTUNG RUGI,KMU JUGA KENA SEDIAKAN PAPER UNTUK SEMUA ITU UNTUK MEMUDAHKAN KITA MENJUAL SAHAM KITA PADA MEMBER KITA DAN JUNTUK MEMINTA PERATUS KEUNTUNGAN NANTI

KUrsus industri ternakan burung walet di SARAWAK pada 12-13 hb. www.goldenswiftlet.blogspot.com

Assamu'alaikum. Saya ni ahli baru. Saya kira tak keterlaluan kalau saya anggap topik ni sebagai “Lombong Emas Di Udaraâ€. Saya ingin berkongsi pengalaman kpd sesiapa yg sudi mendengar. Saya telah memulakan perusahaan ini pd bulan Jun tahun lepas. Mulanya saya berkenalan (secara tak sengaja) dgn seorang pengusaha Cina (Mr. J) yg telah berjaya sebagai pengusaha burung walit. Selain mengusahakan rumah2 walit kepunyaan sendiri dia juga adalah seorang konsultan. Setelah berpuas-hati dgn keterangannya termasuk melihat sendiri rumah walit kepunyaannya saya telah bersetuju membina sebuah bangunan yg sesuai (23X60 ft). Saya telah diberi jaminan bahawa dia akan membuat pemantauan sehingga burung walit buat sarang. Pada peringkat awal saya agak kecewa juga kerana setelah hampir 4 bln, belum lagi nampak sarangnya, cuma yg ada hanyalah najisnya. Tak lama selepas itu barulah nampak sarangnya, walau pun cuma ada 2 tetapi saya ada alasan untuk tersenyum. Jumlah sarangnya masih sedikit utk tempuh yang agak lama selepas itu. Mr. J telah membuat sedikit ubah-suai di dlm rumah walit & akhirnya barulah sarangnya bertambah banyak. Baru2 ini buat pertama kalinya saya telah menjual hasil tuaian. Setelah genap 17 bln pd hari ini, sarang burung masih belum lagi dikategorikan “banyak†kerana masih lagi di peringkat awal. Samalah seperti kita menanam kelapa sawit. Kalau kelapa sawit memerlukan masa 3 tahun untuk dituai sepenuhnya, sarang burung pun begitu. Utk pengetahuan anda sarang burung saya adalah gred B (yg terbaik gred super di ikuti gred A). Fenomina ini adalah biasa, mula2 B, lama kelamaan ia akan berubah menjadi A & seterusnya super. Pun begitu, harga jualan utk gred B yg saya buat ialah RM3,700 se kg (saya tak tahu di tempat lain harganya sama atau lebih). Nasihat saya kpd anda yg mempunyai minat utk memulakan perusahaan ini, jgn khuatir, mulakan langkah pertama sekarang. Syarat pertama, jikalau anda tidak mempunyai pengalaman, kena ada konsultan, selebihnya ialah modal & SABAR. Banyak pengusaha2 burung walit dari kaum Cina yg kaya-raya di negara kita ini, jangan kita iri hati, sebab mereka adalah orang yang rajin berusaha, berani keluar modal dan SABAR. Ikutilah jejak mereka kalau kita nak mulakan perusahaan sarang burung walit ini. Maaf cakap, ada rakan2 saya yg banyak duit & masih bekerja & mempunyai jawatan yg baik, tetapi apabila saya cadangkan mereka utk meneroka bidang ini mereka “LANSUNG†tidak menunjukkan minat. Apakah org-org kita yg berkemampuan berasa hina menjadi saudagar sarang burung? (kalau saudagar tahi burung, saya setuju, maaf kalau keterlaluan). Masa yg saya luangkan utk perusahaan ini samalah macam saya menjaga pokok bunga kertas di hadapan rumah (kadang2 disiram air, kadang2 tidak, kalau hujan tak payah siram), begitulah. Saya pernah menghadiri kursus yang di anjurkan oleh persatuan pengusaha sarang burung Selangor pada awal tahun ini, & penceramah jemputannya terdiri drp mereka yang berkenaan dari Jabatan Kerajaan. Kami di khabarkan antara lain bahawa perusahaan ini mempunyai potensi yang tinggi dan antara org kenamaan yg menyokong kuat perusahaan ini ialah YAB Dato’ Najib. Tahukah anda bahawa Queen Elizabeth pernah menikmati sup sarang burung?

selain dari Queen Elizabeth , pemimpin yang disegani di malaysia juga ada menikmatinya...... dan ada juga pemimpin yang menjadi pengusaha sarang burung walet. memang benar sekiranya nya nak menceburi industri ini memerlukan konsultan. dan ingat konsultan juga ADA GRED UNTUK KITA PILIH, sekiranya tersalah pilih, hasil yang sepatutnya kita perolehi dalam masa tertentu GAGAL. untuk maklumat sila layari weblog sementara ini http://www.goldenswiftlet.blogspot.com dalam weblog tersebut mengandungi 10% maklumat, yang selebihnya hanya la untuk PELABUR syarikat GEM.

salam,

berminat memang minat tapi sy baru sgt dalam hal nie so tengah nak study sket pasal benda ni. tapi projek yang nak buat tu ada pakai konsultan ke? how to make sure it's gonna work?tq.

memang benar sekiranya nya nak menceburi industri ini memerlukan konsultan dan ingat konsultan juga ADA GRED UNTUK KITA PILIH, sekiranya tersalah pilih, hasil yang sepatutnya kita perolehi dalam masa tertentu GAGAL. untuk maklumat sila layari weblog sementara ini http://www.goldenswiftlet.blogspot.com dalam weblog tersebut mengandungi 10% maklumat, yang selebihnya hanya la untuk PELABUR syarikat GEM.

salam jumpa....saya ARDAN dari indonesia, mau cuba bantu bapak/datuk untuk masalah makanan burung walet. Dengan cara jual bibit/kepompong dan makanan serangga drosophila ordo diptera...yang bisa menghasilkan berkilo-kilo gram...dijamin walet kenyang dan bisa menarik walet tetangga menginap dirumah burung kita....kalau ada yang tertarik bisa e-mail saya di [email protected] di indonesia ternak serangga ini yang lagi heboh/no.1

ardan

Edited by ardhan

MENGENAL SERANGGA MAKANAN BURUNG WALET

A. Persyaratan Biologis

Serangga yang disebut juga mrutu termasuk bangsa diptera. Kelompok ini hidup di daratan yang cenderung menyukai tempat terang dan gelap untuk bersembunyi dan tidak bersifat kanibal. Untuk proses pengembangbiakan melalui larva atau ulat pada usia 2-5 hari kemudian menjadi kepompong pada usia 6-12 hari dan menetas menjadi serangga pada usia 13-20 hari setelah 4-7 jam kemudian baru bisa terbang.

Beberapa faktor lingkungan yang mempengaruhi kelagsungan hidup dan pertumbuhan serangga ini adalah:

1. SUHU

Serangga ini membutuhkan kisaran suhu 25 C- 32 C agar dapat hidup dan tumbuh secara normal.

2. HAMA

Laba-laba adalah hama utama.

B. Prasyaratan Nutrisi

Di dalam mrutu biasa memakan berbagai jenis benda-benda nabati dan hewani atau boleh juga disebut sebagai pemakan segala. Sumber nutrisi umumnya diklasifikasikan menjadi lima kategori, yaitu:

- protein

- lemak

- energi

- mineral

- vitamin (serat kasar)

Zat-zat tersebut harus berada dalam amakanan yang berfungsi sebagai sumber zat pengatur kelangsungan hidup.

1. Protein dan asam amino esensial

Protein merupakan senyawa organik kompleks. Sumber-sumber protein untuk mrutu bisa didapat dari hewani maupun nabati. Berhubung protein nabati rata-rata miskin akan asam amino esensial methionin dan lysine maka ransum yang hanya terdiridari bahan-bahan nabati perlu ditambahkan kedua asam amino tersebut yang bisa diperoleh sintesis-nya dipasaran. Pertumbuhan yang normal pada mrutu memerlukan protein kasar pada kisaran 15% - 25%.

2. Lemak

Lemak dibutuhkan sebagai energi, keberadaan lemak mempunyai peranan penting pula untuk pertumbuhan dan kelangsungan hidup. Dalam hal ini kadar lemak yang dibutuhkan oleh mrutu yaitu pada kisaran 7% - 15%.

3. Energi

Mrutu memerlukan energi dalam jumlah yamg banyak, hal ini karena selain diperlukan untuk aktivitas juga sebagai cadangan energi dalam proses kepompong. Kadar energi yang diperlukan mrutu untuk kelangsungan hidup adalah pada kisaran 3200/kcl.

4. Mineral

Mineral selain untuk pertumbuhan juga diperlukan untuk proses ganti kulit kepompong. Kadar mineral yang dibutuhkan dalam hal ini ada pada kisaran 0.2% - 0.5% untuk calcium dan 0.3% - 0.7% untuk fosfor.

5. Vitamin

Vitamin dapat ditambahkan dari preperat-preperat vitamin unggas, seperti: ayam, itik dan unggas yang lainnya.

Tah apa silap password boleh lupa. Terpaksa buat id baru, geram betul.. Sori pada semua sebab baru dpt masuk semula. Pas nie Pok_Den akan sambung semula pembelajaran tentang walet nih.

Kepada konsultan yang ada tuh tolong duduk diam, tengok jer. Kalo nak tambah boleh, komen boleh, hentam berabis pon boleh. Nak promosi company sendiri baik tak yah tak minat. Thread nie saya buka untuk bincang tentang peri pentingnya penternakan sarang walet yang sangat menguntungkan jika dilaksanakan dengan betul. Sambil-sambil tuh sama-sama belajar.

Thanks kepada nost_rounder, rokok sebatang, sebab tolong jawab. Pada sukawalit, pengalaman anda amat berharga. harap dapat kongsi lagi dengan rakan² kat dalam forum nie sebab saya tau tak ramai orang melayu tau tentang Penternakan Burung Walit nih, mungkin kat Terengganu dan Kelantan tapi tidak di negeri lain.

sorry nak tanyan sama encik POK DEN apa tu maksud "panen" :huh: dan.... teluk tu buang kat rumah boleh memperbanyak populasi????? :wacko: adakah ini logic?? pening lah saya <_< ... nak tanya encik Pok Den pena belah burung walet tak? di sarawak ? terima kasih :lol:

benny, kenapa tanya sarawak?? awak dari sarawak ker?? kat Sarawak dan Sabah kira advantage sebab ada Gua sarang burung walit dari jenis Aerodramus Fuchipfagus (Sarang Putih) dan Aerodaramus Maximus (Sarang Hitam).

Soalan Panen, rokoksebatang dah tolong jawab.

Untuk pengetahuan satu workshop seminar yang hampir sama pernah diadakan di Negeri Kelantan beberapa bulan lepas dibawah anjuran MCA dan peserta hanya di khaskan kepada Ahli2 MCA sahaja dengan Yuran masuk sebanyak RM2,500/- untuk setiap orang dan ternyata mendapat sambutan luarbiasa dengan kesemua kerusi penuh (fully book).

Persoalan nya KENAPA ????

[email protected]

Kerana Orang cina nampak peluang nih. Selain memang budaya mereka makan Sarang Burung Walit.

Usaha penternakan burung walit/walet tidak semestinya melibatkan perbelanjaan yang besar, ada yang beranggapan sehingga memerlukan bangunan besar atau shoplot, sebenarnya itu pandangan yang salah, ada yang menaikkan loteng diatas rumah diluarnya berdindingkan zink ada yang meninggikan garaj kereta menjadi 2 tingkat, parking kereta dibawah parking rumah burung walit diatas, ada tu bila populasi burung dan pengeluaran sarang meningkat sehingga menyerahkan kesemua garaj kereta menjadi rumah burung, dan yang paling menarik lagi ada kisah seorang pengusaha yang menyerahkan keseluruhan rumahnya menjadi rumah burung pada asalnya hanya loteng rumah, dengan hasil keuntungan jualan sarang telah membeli rumah banglo yang lebih besar untuk dirinya.

Ternyata industri ini bukan bersyaratkan kepada modal besar sebaliknya pengetahuan dan penggunaan peralatan yang tepat akan menjamin kejayaan yang amat menguntungkan.

[email protected]

Saya sangat setuju dengan pandangan sdr rokoksebatang. Bangunan besar tidak menjanjikan keberhasilan dalam penternakan sarang burung walit nih.

Berpotensi besar ?

Kenapa simoza01, tidak percaya?? kalu dah betul² jadik takat sebulan RM10 ribu takde hal. Tapi kalu tak jadik sendiri mau ingat ler. Sebab tuh jangan terima bulat² kalu ada konsultant yang menjanjikan apa². Lagi satu jangan buat loan semata² kerna nak jerumuskan diri dalam penternakan sarang burung walit nih.

beza perusahaan ni... ialah kita tidak boleh menternak atau membela burung walit ini... dia datang dan keluar ikut suka dia... bila dah siap rumah burung tu..baik korang berdoa banyak banyak...

Berdasarkan kepada senario sekarang, walit nih memang boleh diternak dalam kurungan. Dan perkara ini telah dapat dilakukan di Indonesia Oleh Pak Agung Santoso. Cuma ada kerisauan jika kaedah penternakan ini dilakukan disebabkan adanya faktor penyakit yang boleh menjadi wabak yang akan memberi kesan terhadap penternakan sarang burung walit secara keseluruhan rantau asia tenggara iaitu Bird Flu / H5N1.

Tidak seperti di awal pengenalan Penternakan Sarang Burung Walit, pengusaha / penternak banyak meletakkan harapan agar rumah burung ditempati Burung Walit, Tetapi tidak sekarang banyak media boleh digunakan untuk memanggil Burung Walit selain penggunaan suara burung dalam kaset, CD, MP3 atau IC

Edited by pok_den2000