Jump to content
izwan

Spm 2006

Recommended Posts

kesimpulanyer korang nih macam mak cik la..

skema giler.. mende remeh temeh pon jadi hal..

heher..

Hm…pendapat yang dilontarkan oleh HexPhoenix tu ada rasionalnya. Bidang yang ingin diceburi sebenarnya bergantung pada minat, pasaran kerja yang relevan dengan keperluan semasa dan yang paling utama kelulusan dalam genggaman kita. Sekiranya minat dijadikan sebagai sandaran, maka pilihlah bidang tersebut supaya kerjaya yang bakal kita pegang kelak dapat dilakukan dengan penuh kesungguhan dan mampu menjadi modal insan yang berkualiti tinggi. Pasaran kerja semasa yang sememangya ketandusan pekerja profesional seperti doktor dan jurutera juga turut memberi pengaruh besar bagi pelajar untuk memilih bidang perubatan mahupun kejuruteraan. Sungguhpun begitu rakan-rakan, harus diingat kesemua cita-cita yang ingin digapai tidak cukup dengan minat dan faktor permintaan pekerjaan semasa.

Kelulusan adalah kelayakan vital yang memandu kita ke arah laluan yang kita pilih. Usah ditangisi kelulusan SPM yang kurang cemerlang. Usah patah semangat andai dipukul dengan tohmahan dan mehnah trebulasi. Kuatkan semangat, padukan usaha dalam menempuh laluan yang bakal kita tempuhi. Matrikulasi, politeknik, diploma, stpm, asasi, tahmidi, a-level, ausmat, sam, icpu mahupun berbagai-bagai lagi program lain sebenarnya jika diteliti, standardnya sama iaitu laluan sebelum seseorang layak meneruskan pengajian ke program ijazah pertama di universiti. Yang berbezanya ialah tempoh masa pengajian, kelayakan minimum untuk mengikuti program dan sejauh mana program tersebut ‘laku’ di pasaran negara mahupun antarabangsa. Usah gusar mana yang lebih baik kerana yang paling utama bagaimana anda mempamerkan kecemerlangan anda menerusi program yang anda pilih. Bukankah pelajar yang gagal menempatkan diri ke upu walaubagaimanapun lulus cemerlang dalam STPM lebih baik berbanding pelajar yang layak ke upu atas tiket keputusan SPM yang cemerlang tetapi hanya sekadar lulus cukup makan dalam program asasi di upu? Senario ini jelas menunjukkan adalah lebih penting kita semua meneruskan perjalanan hidup ini dengan bersungguh-sungguh dan mencipta kejayaan yang lebih cemerlang dari semalam.

Menyentuh keinginan rakan-rakan yang ingin mengambil jurusan perubatan tetapi keputusan lalu tidak berapa menggalakkan, saya sarankan anda memilih program yang dikira memberi ‘peluang kedua’ kepada anda. Sepanjang tempoh itu, jangan lagi leka tetapi buktikanlah keupayaan sebenar anda! Bagi yang berkemampuan, masuklah ke ipts jika gagal ke matrikulasi mahupun upu. Program LENGKAP pre-u seperti SAM dan ICPU adalah bernilai RM 12K-13K, manakala GCE A-level adalah RM 13K-14K. Andai ada beberapa 1A sekalipun anda masih boleh memohon biasiswa. Tetapi tajaan adalah beberapa peratus dari ‘tuition fees’ bergantung pada bilangan 1A. Berkenaan biasiswa, sekarang begitu banyak badan-badan swasta, NGO mahupun ipts itu sendiri yang menawarkan kemudahan ini.

Andai disebabkan keputusan yang kurang cemerlang kita patah semangat untuk mengejar cita-cita, kita tidak lain hanya layak digelar seorang manusia yang gagal dan tidak bersyukur! Tuhan memberikan kita pelbagai pilihan dan tugas kita memilih sekaligus melakukan yang terbaik untuk diri kita! Andai kesukaran yang digambarkan HexPhoenix dalam bidang-bidang kritikal mematahkan semangat kita, kita tidak layak untuk berjaya kerana takut menghadapi kepayahan sebelum menikmati kesenangan! Ini hanyalah dugaan duniawi yang kecil yang bersifat fana rakan-rakan! Ayuh!

Koreksi dirimu,

padamkan kekecewaan lalu,

majukan langkah baru,

demi kegemilangan hari esokmu!

~sekadar pendapat

hijaulaut_08,

pHantera..tlg gtau aku pilihan ko kt upu dr 1-8?? leh??

stlh bbrapa kli dikmskini...

1st medic uia

2nd frmac uia

3rd framsi uitm

4th sc hyt um

5th dental uia

6th nursing uia

7th engineering uia

8th medical lab uitm

ak tau la rslt ak x power tp korg xyah la kutuk ak amik medic...

kn baik klo korg doakn utk ak..huhu

Aku doakan supaya kau dapat apa yg kau impikan, sama ada secara langsung ataupun tak langsung. Amin.

yg tak tahan Nursing pun ada tu.. :D apa2pun, good luck mate.. :)

haritu member aku di pegi dgr ceramah Profesor kat UiTM ada cakap kat dalam ceramah tu, sape yg letak UiTM sebagai pilihan pertama baru diorang akan layan.. kiranya bagi keutamaan kpd UiTM la. aku tak letak pun UiTM first, sebab aku tak pikir pun nak study Arts atau ringankan beban mak ayah aku.. aku percaya nak belajar kena la berkorban ye dak? nak suruh orang bagi biasiswa/tawaran itu ini kena la cukupkan syarat yg diorang nak, sebab kau "meminta"..kohkohkohkohkohkohkoh .. bak kata pelajar pintar batch 1989 kat dalam forum ni cakap, zaman skarang ni bukan zaman yg boleh main2 macam zaman agogo dulu.. fuyoooooooo terer siott!

tapi yg pasti bukan Medic atau kerja2 dalam hospital ni la... sebab aku ni kalo siang ikan @ ayam pun trus muntah2 pasal darah! :rolleyes:

dan satu lagi, kalau tanak keluar duit mak ayah satu sen pun gi masuk kat sini la kan? :ph34r:

yg lagi power tu kan.. posting aku kene edit siot.. tapi tak bagitau notis lak apsal.. suka2 hati je nak edit lepastu tak bagitau sebab. yg sorang lagi tak kene lak walaupun dah nampak sangat posting dia berbaur emo-C dan dendam kesumat dalam post dia dalam tu. pekejadahnya itu tuan-tuan dan puan-puan sekalian? :D

Edited by izwan

Aku doakan supaya kau dapat apa yg kau impikan, sama ada secara langsung ataupun tak langsung. Amin.

yg tak tahan Nursing pun ada tu.. :D apa2pun, good luck mate.. :)

thnx lor...

asl plak xleh ke ak jdik nurse...

ak x minat pn tp dh x tau nk plih ape

ak pn xleh imagine cmne la klo ak jd nurse...

haritu member aku di pegi dgr ceramah Profesor kat UiTM ada cakap kat dalam ceramah tu, sape yg letak UiTM sebagai pilihan pertama baru diorang akan layan.. kiranya bagi keutamaan kpd UiTM la. aku tak letak pun UiTM first, sebab aku tak pikir pun nak study Arts atau ringankan beban mak ayah aku.. aku percaya nak belajar kena la berkorban ye dak? nak suruh orang bagi biasiswa/tawaran itu ini kena la cukupkan syarat yg diorang nak, sebab kau "meminta"..kohkohkohkohkohkohkoh .. bak kata pelajar pintar batch 1989 kat dalam forum ni cakap, zaman skarang ni bukan zaman yg boleh main2 macam zaman agogo dulu.. fuyoooooooo terer siott!

tapi yg pasti bukan Medic atau kerja2 dalam hospital ni la... sebab aku ni kalo siang ikan @ ayam pun trus muntah2 pasal darah! :rolleyes:

dan satu lagi, kalau tanak keluar duit mak ayah satu sen pun gi masuk kat sini la kan? :ph34r:

yg lagi power tu kan.. posting aku kene edit siot.. tapi tak bagitau notis lak apsal.. suka2 hati je nak edit lepastu tak bagitau sebab. yg sorang lagi tak kene lak walaupun dah nampak sangat posting dia berbaur emo-C dan dendam kesumat dalam post dia dalam tu. pekejadahnya itu tuan-tuan dan puan-puan sekalian? :D

ko ni x abis2 la

ak tau la ko sindir someone kn...

cm bdk2 je gaduh cmni..

x usah la ko hiraukn ape dia tulis lame2 diam la dia tuh...

byk2 la b'sbr..

Edited by pHantera

aik ? sindirkah itu ish awak ni encik pHantera suka sangat fikir bukan2 kalo i yg post. kejam la yu ol.

cuba la berfikiran secara "rasional" sikit.. sikit je pun jadi la.. tul X? :lol:

Edited by izwan

yang penting dapat kerjaya yang tetap esok hari...

taklah dok tadah tangan ngan mak pa hehehehe!!

Saya dok pilih keje dulu, last2 menganggur 5tahun....

bile dah semakin tua baru terfikir, kenapa dok memilih jer...

sekarang kira beruntung siki ler... dpt keje dgn gomen....

Andai disebabkan keputusan yang kurang cemerlang kita patah semangat untuk mengejar cita-cita, kita tidak lain hanya layak digelar seorang manusia yang gagal dan tidak bersyukur! Tuhan memberikan kita pelbagai pilihan dan tugas kita memilih sekaligus melakukan yang terbaik untuk diri kita! Andai kesukaran yang digambarkan HexPhoenix dalam bidang-bidang kritikal mematahkan semangat kita, kita tidak layak untuk berjaya kerana takut menghadapi kepayahan sebelum menikmati kesenangan! Ini hanyalah dugaan duniawi yang kecil yang bersifat fana rakan-rakan! Ayuh!

hoho...ak x patah semangat pn biler bace ap yg dcoret kan ole Hexx tu...makin nek lak smangat ak nak stadi kuat2.... thx abng Hexx. B)

wat pe nak patah semangat..hidup masih panjan n mcti dteruskan, org yg x amek spm pon bleh berjaya. ini kan kite yg amek spm.. so ... :rolleyes:

Edited by oldfish

kejadahnya kau panggil dia abang.. mesti dia bangga gile kau panggil die abang dgn ayat-ayatnya yg penuh "rasional" ituE kan.. berapa kali nak kenalkan kau dgn dia ni.. dia tu kan pelajar cemerlang tahun lompat... die lompat dulu.. tu skarang dah study uni tu.. kat UiTM lagi siootttt!! panggil die SENIOR cepat!! :D kohkohkohkohkohkohkoh

wat pe nak patah semangat..hidup masih panjan n mcti dteruskan, org yg x amek spm pon bleh berjaya. ini kan kite yg amek spm.. so ...

ini.. sangat sangat betul. tedak dapat dinafikan lagi. amik contoh apek Cina la. ada yg diorang tak gi amik spm pun. dgn duit yg diorang ada diorang bikin bisnes. dah sakses.. diorang gi cari graduan uni tu la yg keluar freshie puluh2 ribu takde skills tu.. amik jadi PA, eksekutif die.. padahal banyak diorang ni tak reti pun converse English dgn betul, banyak yg reti cakap bahasa pasar die je.. tapi apa? aku percaya rahsia diorang ialah berani ambik risiko dan tak takut rugi.

tak ada orang yg boleh cakap esok aku akan hidup lagi. atau esok dah nak kiamat. jadi cam mana kau nak cakap hidup ni panjang lagi.. aku percaya kalo nak wat apa2.. buat sesuatu harini.. macam esok dah tak ada dah.. baru betul IMHO.

ada hadis nabi cakap 90% dari keuntungan tu datang dari perniagaan.. sudah tentu..dari perniaagan yg halal insya' Allah.

tapi korang kan lagi pandai dari aku? :wub:

kejadahnya kau panggil dia abang.. mesti dia bangga gile kau panggil die abang dgn ayat-ayatnya yg penuh "rasional" ituE kan.. berapa kali nak kenalkan kau dgn dia ni.. dia tu kan pelajar cemerlang tahun lompat... die lompat dulu.. tu skarang dah study uni tu.. kat UiTM lagi siootttt!! panggil die SENIOR cepat!! :D kohkohkohkohkohkohkoh

eh.ak taula die lompat..tpi tgok ujah die tu mnunjukkan die layak diigelar abang..respek r. B) bkn senang org nak bagi ujah pnjang lebar camtu...tuh mnnunjukkan die seorg yg caring sama adek2 die,.,

em..ko ni mmg kuat mnyindir org ek..?? susa la cam 2, mcm mn la nk maju??hehe... jangan marah lak :P terjujur lak...

ini.. sangat sangat betul. tedak dapat dinafikan lagi. amik contoh apek Cina la. ada yg diorang tak gi amik spm pun. dgn duit yg diorang ada diorang bikin bisnes. dah sakses.. diorang gi cari graduan uni tu la yg keluar freshie puluh2 ribu takde skills tu.. amik jadi PA, eksekutif die.. padahal banyak diorang ni tak reti pun converse English dgn betul, banyak yg reti cakap bahasa pasar die je.. tapi apa? aku percaya rahsia diorang ialah berani ambik risiko dan tak takut rugi.

tak ada orang yg boleh cakap esok aku akan hidup lagi. atau esok dah nak kiamat. jadi cam mana kau nak cakap hidup ni panjang lagi.. aku percaya kalo nak wat apa2.. buat sesuatu harini.. macam esok dah tak ada dah.. baru betul IMHO.

ada hadis nabi cakap 90% dari keuntungan tu datang dari perniagaan.. sudah tentu..dari perniaagan yg halal insya' Allah.

tapi korang kan lagi pandai dari aku? :wub:

botol2...kadang2 yg kuar xder spm pon leh jadik tokey besar...org yg kuar u tu lak yg dok lepak bwh ketiak org yg x der spm(tokey)...so.. sume org leh bjaye dgn adeny keberanian tuk amek risiko, bsungguh2, x kesah ap org nak cakap psl kite,n one mou thing yg pling penting usaha+ doa+ tawakal+ redha+ syukur... berjaya lah anda sumer... :)

eh.ak taula die lompat..tpi tgok ujah die tu mnunjukkan die layak diigelar abang..respek r. B) bkn senang org nak bagi ujah pnjang lebar camtu...tuh mnnunjukkan die seorg yg caring sama adek2 die,.,

em..ko ni mmg kuat mnyindir org ek..?? susa la cam 2, mcm mn la nk maju??hehe... jangan marah lak :P terjujur lak...

botol2...kadang2 yg kuar xder spm pon leh jadik tokey besar...org yg kuar u tu lak yg dok lepak bwh ketiak org yg x der spm(tokey)...so.. sume org leh bjaye dgn adeny keberanian tuk amek risiko, bsungguh2, x kesah ap org nak cakap psl kite,n one mou thing yg pling penting usaha+ doa+ tawakal+ redha+ syukur... berjaya lah anda sumer... :)

haha..oldfish..pHantera..aku setuju ngan korang berdua...bkn mcm sesetgh dlm forum nie..perangai cm bebudak..(siapa mkn cili,terasala dierrrr!!!!) Peace!!! :rolleyes:

1st medic uia

2nd frmac uia

3rd framsi uitm

4th sc hyt um

5th dental uia

6th nursing uia

7th engineering uia

8th medical lab uitm

hmm...bagus2 pHantera..teruskan dgn apa yg ko pilih tue..ko boleh buat punya...thanks sbb gtau ko amik apa...ko nk amik nursing,ok per...jd nursing pn leh berjaya gak perr...ko takyah ambil pusing apa yg seseorang tue ckp..teruskan..takder hinanya nk jd nurse..GOOD LUCK :D

bagus2 pHantera..teruskan dgn apa yg ko pilih tue..ko boleh buat punya...thanks sbb gtau ko amik apa...ko nk amik nursing,ok per...jd nursing pn leh berjaya gak perr...ko takyah ambil pusing apa yg seseorang tue ckp..teruskan..takder hinanya nk jd nurse..GOOD LUCK :D

thnx la halimunan...

apsl ni sume org plik ak nk amik nursing nih...

turn ko halimunan ko xnk post yg ko punyer ke

ak nk tau gk pilihan 1-8 ko..

ko amik nursing gk ke?

thnx la halimunan...

apsl ni sume org plik ak nk amik nursing nih...

turn ko halimunan ko xnk post yg ko punyer ke

ak nk tau gk pilihan 1-8 ko..

ko amik nursing gk ke?

actually aku amik medik gak..kebanyakan sns..tamhidi la..asasi la..dan bnyk lg...hehe... :rolleyes:

fuyoooo..... best2 thread nih.... :) aku sangat suke thread ni... sebab x lame lagi aku pon jd legend 'kene hentam' cam azwan, civ3, c-fu, hackezkkk, navigator, snipersnake dll..... bes2...

nampak sangat ko carik point kat aku kan, izwan? klo orang yg berfikiran 'rasional' ko bace thread ni, nampak sgt ko point kat aku walaupon ko xde point....

prob koding? mai duk uitm mlake baru ko tau prob koding ni.

aku nak taip banyak lagi..... tapi aku x byk maser... tunggu cuti sem baru aku taip panjang2.... :lol:

camni la izwan. aku tunggu ko masuk IPTA @ maner cabang ko. biler ko kenal orang, jumpe ramai orang, ko communicate ngan diorang, baru ko tau dunia ni luas. OK? aku nak tembak ko balik pon x gune. ko counter balik.

aku masuk arts sebab nak ringankan beban makbapak aku? you wrong. arts antara course paling banyak makan duit di uitm. fesyen for degree, just for 1 work, makan RM4000. tu UiTM. blum limkokwing apebende lain....

lagi satu aku just nak nasihat siket je lagi.....

-ukur baju di badan sendiri. ni paling penting.

- jangan nyusahkan makbapak. ingat, diorang nak sare atuk nenek, adik2, other expenses, kiter sindiri yg blanje byk biler masuk IPT....

Edited by HexPhoenix

fuyoooo..... best2 thread nih.... :) aku sangat suke thread ni... sebab x lame lagi aku pon jd legend 'kene hentam' cam azwan, civ3, c-fu, hackezkkk, navigator, snipersnake dll..... bes2...

nampak sangat ko carik point kat aku kan, izwan? klo orang yg berfikiran 'rasional' ko bace thread ni, nampak sgt ko point kat aku walaupon ko xde point....

prob koding? mai duk uitm mlake baru ko tau prob koding ni.

aku nak taip banyak lagi..... tapi aku x byk maser... tunggu cuti sem baru aku taip panjang2.... :lol:

camni la izwan. aku tunggu ko masuk IPTA @ maner cabang ko. biler ko kenal orang, jumpe ramai orang, ko communicate ngan diorang, baru ko tau dunia ni luas. OK? aku nak tembak ko balik pon x gune. ko counter balik.

aku masuk arts sebab nak ringankan beban makbapak aku? you wrong. arts antara course paling banyak makan duit di uitm. fesyen for degree, just for 1 work, makan RM4000. tu UiTM. blum limkokwing apebende lain....[/size]lagi satu aku just nak nasihat siket je lagi.....

-ukur baju di badan sendiri. ni paling penting.

- jangan nyusahkan makbapak. ingat, diorang nak sare atuk nenek, adik2, other expenses, kiter sindiri yg blanje byk biler masuk IPT....

ehehehe...btol2...buat kali pertamanya aku sokong ngan ko...PEACE!!!! :rolleyes:

Edited by halimunan89

1st medic uia

2nd frmac uia

3rd framsi uitm

4th sc hyt um

5th dental uia

6th nursing uia

7th engineering uia

8th medical lab uitm

medic uia agak susah nak dapat..

sebab tempat dia terhad sangat.. same goes to pharmacy...

kenapa pelik sangat pilihan ni..? hehe

kenapa tetiba ada engineering?

kalau ikut requirement, patut engineering dok number 4..

medic uia agak susah nak dapat..

sebab tempat dia terhad sangat.. same goes to pharmacy...

kenapa pelik sangat pilihan ni..? hehe

kenapa tetiba ada engineering?

kalau ikut requirement, patut engineering dok number 4..

tu ak tau...ak pn x mnghrp sgt dpt medic uia

ak x minat engineering tp ak xtau nk plih pe so ak ltk je engineering...

kah3 gempak seh..... kalau nak diikutkan kate2 hexpblabla tu ade kebenaran nye jgn sampai dah blaja stengah tahun sesal nak balik nangis2 ... betol ni realiti mcm mak aku , nangis2 x tahan nak balik , bunyi sedap dokter nurse HA bile dah masuk tau la sedap ke x, bende2 mcm ni pon kene pikir takut suatu hari nanti akan menjadi punce kegagalan korang di menare gading bukan nak lemah kan smangat korang tp sbagai pedoman.... kah3

tp course sume aku, aku pilih electrik engineering & mekatronik aku jugak apply jpa harap dpt gi jepon @ korea (diploma) walopon susah aku x peduli aku punye suke dengan izin allah aku akn memenangkan diri aku ini .......likes L said we have the same propose to win so let's win guys :lol:

kah3 gempak seh..... kalau nak diikutkan kate2 hexpblabla tu ade kebenaran nye jgn sampai dah blaja stengah tahun sesal nak balik nangis2 ... betol ni realiti mcm mak aku , nangis2 x tahan nak balik , bunyi sedap dokter nurse HA bile dah masuk tau la sedap ke x, bende2 mcm ni pon kene pikir takut suatu hari nanti akan menjadi punce kegagalan korang di menare gading bukan nak lemah kan smangat korang tp sbagai pedoman.... kah3

tp course sume aku, aku pilih electrik engineering & mekatronik aku jugak apply jpa harap dpt gi jepon @ korea (diploma) walopon susah aku x peduli aku punye suke dengan izin allah aku akn memenangkan diri aku ini .......likes L said we have the same propose to win so let's win guys laugh.gif

kohkohkohkohkohkohkohohkoh

sebab tu aku percaya nak buat apa2 ko kene ada "minat", "usaha" dan "berkat". kalo ada minat, takkan punya la harini ko minat esok ko dah tak minat. nampak sangat tu bukan minat. insya' Allah.

but still, L cannot defend himself from dying against Kira's power (with the assists of the Death Note) and dies.

Because in this world they are winners and they are also losers. Sometimes you win and sometimes you lost. Likewise.

sesape kt cni yg dpt temuduga UTP???aku dpt utk jurusan sarjana muda IT daa...

Aku dpt gak laa.Tp aku punya sarjana muda kejuruteraan marin.Tapi yg aku heran la kan rasanya aku x sempat nak mintak utp ni.Aku cuma isi online je.Yang kena beli kat bank tu pon aku beli last day tp x sempat isi coz x boleh nak online,line jem.Lepas aku aku pon x hantar ler salinan sijil dll.Kiranya aku x mengharap le utp ni tp x sangka dpt gak.Syukur