Jump to content
sharuzzaman

Penting: Jangan Gunakan Red Hat 9 Lagi

Recommended Posts

Posting ni saya buat sebab dalam forum ni, masih lagi ramai yang menggunakan Red Hat 9, tapi pasang distro tu pada hardware baru.

Menurut Wikipedia [ http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Hat_Linux#Version_history ], Red Hat 9 dikeluarkan pada 31 Mac 2003, iaitu lebih kurang 3 tahun, 10 bulan yang lalu.

Dalam tempoh 3 tahun tu, dah ada 6 versi baru distro Linux yang dikeluarkan oleh Red Hat melalui projek Fedora nya, iaitu Fedora Core 1 hingga Fedora Core 6.

Terlalu banyak peningkatan telah dibuat. Terlalu banyak hardware baru telah disokong, dan secara tak langsung, Red Hat 9 tak sesuai lagi digunakan, sama ada untuk suka-suka, atau untuk dijadikan server.

Banyak soalan-soalan yang ditanya dalam forum ni, sebenarnya tak perlu ditanya kalau menggunakan distro terbaru Fedora Core 6, seperti soalan thumbdrive tak support, kernel panic, display tak keluar, support untuk wireless dan sebagainya.

Saya tak nak jadi terlalu strict, tapi kalau isu ini berterusan, mungkin saya akan tutup topik yang bertanyakan soalan berkaitan hardware yang menggunakan Red Hat 9, dan hanya memberikan jawapan "Sila upgrade ke Fedora Core 6".

Harapnya saya tak perlu buat macam tu.

Tolonglah orang-orang yang nak membantu anda dengan anda membantu diri anda sendiri.

Posting ni saya buat sebab dalam forum ni, masih lagi ramai yang menggunakan Red Hat 9, tapi pasang distro tu pada hardware baru.

Menurut Wikipedia [ http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Hat_Linux#Version_history ], Red Hat 9 dikeluarkan pada 31 Mac 2003, iaitu lebih kurang 3 tahun, 10 bulan yang lalu.

Dalam tempoh 3 tahun tu, dah ada 6 versi baru distro Linux yang dikeluarkan oleh Red Hat melalui projek Fedora nya, iaitu Fedora Core 1 hingga Fedora Core 6.

Terlalu banyak peningkatan telah dibuat. Terlalu banyak hardware baru telah disokong, dan secara tak langsung, Red Hat 9 tak sesuai lagi digunakan, sama ada untuk suka-suka, atau untuk dijadikan server.

Banyak soalan-soalan yang ditanya dalam forum ni, sebenarnya tak perlu ditanya kalau menggunakan distro terbaru Fedora Core 6, seperti soalan thumbdrive tak support, kernel panic, display tak keluar, support untuk wireless dan sebagainya.

Saya tak nak jadi terlalu strict, tapi kalau isu ini berterusan, mungkin saya akan tutup topik yang bertanyakan soalan berkaitan hardware yang menggunakan Red Hat 9, dan hanya memberikan jawapan "Sila upgrade ke Fedora Core 6".

Harapnya saya tak perlu buat macam tu.

Tolonglah orang-orang yang nak membantu anda dengan anda membantu diri anda sendiri.

ermm.. yups..

maybe itu satu permulaan pada pengenalan linux pada mereka..

anyway RH9 banyak diinstall pada skolah2 selain suSE 9 untuk projek schoolnet under DRB-HICOM/MIMOS.. so ramai yg just guna tp tak berani usik apa2..

ermm hope kita semua boleh guide mereka2 ini untuk cuba versi2 terbaru..

TQ

anyway RH9 banyak diinstall pada skolah2 selain suSE 9 untuk projek schoolnet under DRB-HICOM/MIMOS.. so ramai yg just guna tp tak berani usik apa2..

kalau gitu, jangan ler tutup thread. takan kat skolah pon bebudak suka2 ati nak tukar distro. mau xmau, dorang kena pakai RH9 jugak.kesian la kat dorang.tadak la tempat utk bertanya kalau berkaitan RH9

saya tak kata saya akan tutup thread sesuka hati... tapi kalau soalan tu bukan terpakai kat sekolah, bukan pemasangan pada hardware baru (AMD64, SATA, dsb..), tak der masalah. Kita sama-sama selesaikan.

tapi kalau penanya soalan tu boleh install sendiri Red Hat 9 tu, sepatutnya dia juga boleh install Fedora Core yang terbaru. kan PC sekolah tak boleh senang-senang nak install sendiri-sendiri kan? kalau dia boleh install, kemungkinan besar PC tu bukan PC sekolah.

hmmm.... susah gak kalo camni... kalo obselete nye linux dah x bley pakai cam fedora legacy, slalunye jalan paling baik skali kite terpakse jawab soalan2 utk RH9 tu n pada masa same try la sroh diorg upgrade ke FC6. ape kate? n limitkan diorgnye soalan... cam ni,

penanya: camner nak install wireless ni kat RH9?

penjawab: ko kene pakai NDISwrapper.

penanya: ooo... software tu camner function dier yek?

penjawab: kirenye ko gune driver dr platform windows utk function kat linux la

penanya: bley ke camtu? x conflict ke?

penjawab: kalo ko tukar FC6 gerenti 100% working sbb RH9 dah obselete.

penanya: oo.. camni aku tukar skrang la.

:lol:

hah, ok x? best kan? camni bley la slow2 diorg migrate ke FC6. ala, cam windows la, diorg kat luar tu still gak ader yg pkai 98 ngn ME tau... cume kite ni je yg ikot kematangan platform tu...

heh, bertukar le kepada Fedora 6

heh, bertukar le kepada Fedora 6

atau lain2 platform dgn release terbaru..

1- CentOS 4.4

2- Slackware 11

3- mandriva 2006/2007 punye release

4- Ubuntu debian dan kaum

5- FC 6

6- PCBSD 1.3 latest

lebih2 lg tu.. kene usaha carik2 la... :)

pakai live cd untuk tst linux

ada ubuntu dan knoppix

try google "ubuntu download" atau "knoppic download" untuk dapatkan link nak download live cd

live cd ni ko xpayah nak install kat harddisk

ko download, pastu burn

kat bios, ko set 1st boot kat CD ROM

biar dia boot dari cd, maka keluarla ubuntu @ knoppix :D..

ko dah boleh main2 ngn linux tanpa kaco harddisk ko

kalau nak kaco bole jugak, kena ada caranya :D

pada pendapat aku, tak salah orang nak guna RedHat 9 ker , version apa ker.

tak perlulah tutup thread yang diorang buka.

kalau perlu padam, padam terus aje.

the very basic of security is if you don't need it, get rid of it. If you need it, patch it. Linux yg (lagilah) digunakan utk jadi pelayan memang wajib sangat patuh pada asas ni. Hmmm..takkan project manager schoolnet tu tak aware yg RH9 tu dah tahap lapuk melampau. Or takde ke sapa-sapa yg boleh alert pihak yg bertanggungjawab dgn projek schoolnet tu. redhat.com pun dah tak letak link download utk rh9. lama sgt rh9 tu...

p/s: pendapat peribadiku, kalau pilih nak install antara fedora atau centos, personally aku pilih centos :rolleyes:

Edited by electroboy

harap jangan emosional...

memang tak salah nak guna Red Hat 9, tapi apabila pengguna tu menghadapi masalah, dan kemudian tanya kat sini.... itu yang menjadi masalah utama...

isu kat sini bukan untuk tutup thread atau padam thread, tapi isu kesedaran tentang menggunakan versi Linux terbaru dengan hardware terbaru...

kalau guna Windows 95 pada hardware terbaru pun orang akan geleng kepala... sama la juga kalau menggunakan Red Hat 9 pada hardware terbaru...

Even Ubuntu 6.06 pun tak boleh detect hard disk saya dalam PC yang baru saya beli 3 bulan lepas. ingatkan nak ganti dengan distro lain sebab tak berjaya juga memasangnya walaupun menggunakan pelbagai boot parameters. tapi akhirnya saya berjaya memasangnya juga dengan bantuan Windows+VMWare ke dalam disk sebenar saya (bukannya virtual disk) dan boleh digunakan dalam PC sebenar saya :). walaupun prosedurnya agak menakutkan. kalau ada orang nak dengar nanti saya ceritakan pengalamannya.

kalau suruh mereka upgrade kernel terbaru ok tak?

Red Hat 9 menggunakan kernel versi 2.4.x

Upgrade kepada kernel 2.6.x akan memerlukan perubahan pada banyak pakej lain, dimana lebih mudah untuk mengunakan distro terbaru daripada install distro lama, kemudian upgrade kepada kernel terbaru

aku ada gak guna red hat 9 kat opis. install kat server. ada hari tu sekali, nak test install rh9 kat pc dell yang baru beli. hampeh tul, sampai skrg x dpt2 lg.

pc dell skrg ni sume dah x de ps/2 port, parallel port. dah lak tu hdd pun guna sata2. alih2 install fc5 je.

lagi satu, kalu nak install gak rh9 ni kat pc baru, tidak digalakkan guna mobo yg guna chipset via (selalunya utk pentium proc.) akan ada error kat northbrige (x tau sbb apa)

oooo... so skrg ni redhat dah x de ummmp lahh... kat desktop aku skrg gune FC5... tapi aku stil bru gune mende ni 1 sem jer.... instal fc5 tu pun sebad network programming... tp skarg aku kne wat practical... budak ofis ni tanye aku... ofis ni pakai redhat... masalah nyer pendrives n floppy x leh detect... aku pun x tau... so, saper yang tau psl ni leh bagi bagi petunjuk... n sory ar adukan mende ni skali lagi... hehehheee...

Edited by inStar

oooo... so skrg ni redhat dah x de ummmp lahh... kat desktop aku skrg gune FC5... tapi aku stil bru gune mende ni 1 sem jer.... instal fc5 tu pun sebad network programming... tp skarg aku kne wat practical... budak ofis ni tanye aku... ofis ni pakai redhat... masalah nyer pendrives n floppy x leh detect... aku pun x tau... so, saper yang tau psl ni leh bagi bagi petunjuk... n sory ar adukan mende ni skali lagi... hehehheee...

kene mount kot.. try ar cari keyword untuk mount tu kat search engine...

nak mount pen drive:-

1)pastikan redhat detect pen drive,pg kat hardware browser.

2)cek dia punya letter samada sda,sda1,sdb,sdc etc...

3)buat dir baru dalam folder mnt guna command ni $mkdir /mnt/usb

4)pastu mount guna command ni $mount /dev/sda /mnt/usb

OK semoga berjaya!

kenapa pihak uni saya masih menggunakan red hat ni utk kegunaan lab??

aku pon tak faham,

:wacko: