Jump to content
fatisha

Projek Tanaman Cendawan

Recommended Posts

tumpang lalu pacik2 & macik2 semua..

ada org sebut2 TB2, sy dah tgk sendiri, mmg mengancam! 30hari dah leh tuai. ada 1 lagi TB1, btg cendawan sebesar peha ayam.. payung dia bayangkan ler

ayne pun dah masuk sini... :D pasal benih tu kalau 30 hari dah boleh tuai mmg bagus lah.. yang uncle cina tu eh... nantilah pegi jumpa ayne leh dapat info lagi...

projek belum buat.. tgh plan sekarang.. 5000 tu tak la banyak sgt... 10k ke atas byk gak.. kalau 5000 beg, hasil boleh dapat dalam 50kg sehari.. bergantung pada berapa gram gak kuar gak... 5000 beg ni tak bukak semua dalam satu hari... kecuali ada permintaan banyak leh la bukak... bese kita bukak penutup beg cendawan tu dalam 500 beg.. so kalau setiap beg boleh hasilkan 0.1gram, so dapat lah 50kg... kita rotate la utk 0 hari yang berikutnya.. tutup 500 tu bukak lah 500 yang lain... 10 hari bis la.. pastu hari yang ke 11 bukak balik yang hari 1st bukak tu... mungkin kena tambah lebih dari 500... sebab hasil dah mula berkurang.. tu kalau nak maintain 50kg lah.. kalau 5000 beg, kena bajet la dalam 200 beg sehari kena buat... nak buat 200 sorang tak larat rasanya.. nak jual lagi.. buat marketing lagi... sorg pekerja dah cukup kalau kita terlibat sama...

saya pun belum buat biz plan sebab pakai duit sendiri je nak buat projek ni... tapi sekarang tgh nak buat sebab nak apply tanah... tapi bagus gak buat biz plan senang nak refer... saya pun ada gak sket2 maklumat.. tapi semua tu bersepah2 saya tulis ats kertas je... belum compile..

projek belum buat.. tgh plan sekarang.. 5000 tu tak la banyak sgt... 10k ke atas byk gak.. kalau 5000 beg, hasil boleh dapat dalam 50kg sehari.. bergantung pada berapa gram gak kuar gak... 5000 beg ni tak bukak semua dalam satu hari... kecuali ada permintaan banyak leh la bukak... bese kita bukak penutup beg cendawan tu dalam 500 beg.. so kalau setiap beg boleh hasilkan 0.1gram, so dapat lah 50kg... kita rotate la utk 0 hari yang berikutnya.. tutup 500 tu bukak lah 500 yang lain... 10 hari bis la.. pastu hari yang ke 11 bukak balik yang hari 1st bukak tu... mungkin kena tambah lebih dari 500... sebab hasil dah mula berkurang.. tu kalau nak maintain 50kg lah.. kalau 5000 beg, kena bajet la dalam 200 beg sehari kena buat... nak buat 200 sorang tak larat rasanya.. nak jual lagi.. buat marketing lagi... sorg pekerja dah cukup kalau kita terlibat sama...

saya pun belum buat biz plan sebab pakai duit sendiri je nak buat projek ni... tapi sekarang tgh nak buat sebab nak apply tanah... tapi bagus gak buat biz plan senang nak refer... saya pun ada gak sket2 maklumat.. tapi semua tu bersepah2 saya tulis ats kertas je... belum compile..

thankz rply, sori lmbt sket coz busy...tiap 1beg leh tuai bape kali ?? x bape nk paham ler..bape kos 1beg cendawan tu? mcm x caye jer guna sorang pekerja.. bykkan nk jaga 500beg sehari tu...btl ke ape y sy phm ni?? dlm masa 10 hr buka tutup cendawan tu mknanya sepjg 10 hr tu lah kita tuai cendawan tu gitu ke ?? biz plan x semestinya nk wt pinjaman kene wt..lg elok kalo ada coz kita leh rujuk apa2 maklumat y kita nk..lg pun senang maklumat dah susun...wt nya ada nk pinjam dah ada rujukkan...biz plan nk wt sm susahnya dgn biz y btl tau semua maklumat kene cukup, kene btl baru orang leh caye biz y kite nk wt..

Askum fatisha dan teman2....

aku juga akan memulakan projek penanam cendawan di tempat aku, malangnya tempat aku jauh dari kuala lumpur, Gemas di Negeri Sembilan. Tempat dah ready ukuran bangsal 30 x 70 kaki, berbumbung dan bersimen, tapi aku kurang dari segi pemasaran. if dpt contract farming memang best, so any idea x? tq

assalamualaikum,

30 x 70 kaki tu leh tmptkan bape banyk beg cendawan..gemas kat mne? sy duk lui muda,bndr seri jempol dekat lah..sy mmg nk sngt cr tmpt nk buat bisnes plan...nnt leh trn sn tgk proses tanaman cendawan tu kan? dah mula lah sekarang ni tanaman tu erk ?? buleh bagi alamat x ada masa leh tgk proses2 tanaman...cuti senang nk g tgk..buleh kan kalo sy dtg sn tgk n amik gmbr sekali ?? kalo sy nk dtg nnt sy bagitau kat awk..bape bnyk modal y awk ada sekarang?

tumpang lalu pacik2 & macik2 semua..

ada org sebut2 TB2, sy dah tgk sendiri, mmg mengancam! 30hari dah leh tuai. ada 1 lagi TB1, btg cendawan sebesar peha ayam.. payung dia bayangkan ler

assalamualaikum,

lalu tumpang lah nenek2 n atuk2

hehehe

fuhyoo..bapak bosa eh..x prnh lagi jumpe cendawaan bosa paha ayam...dah dapat bayangkan payung nye besar mane..rasenye sama gak ke dgn cendawan y biasa ni?? mst sedap hinggo menjilat jari punyo kan??..TB2 tu da kuar dlm berita harian kalo xslhlah...artikel tu myb ada lgi dalam laman web gov johor...

akum dijah..

ado waghih ghupo eh.. tepon den aa lagi bess cheta.. 0193669549

ado mano leh xdo plak an... idup n.9 hehehe nk tipon tu buleh tp tau2 jo lah den ni student mano do krdt nk tipon msj jo buleh x?? hehehehe

ni hah no den 0196005625 mgu ni den busy sket sobab nk kono anta asgmnt melambak....alang2 dah online ni cito lah sket...buleh gak den upgrade kojo den ni hah....

best gak nih...cendawan goreng pong sedap!!

dah boring sngt ke?? mst suke mkn cilikan letak name cili plak?? x pun mst petani tanam cili ni...hehehe

akum dijah..

ado waghih ghupo eh.. tepon den aa lagi bess cheta.. 0193669549

kul 5 library den nk tutup kalo free kito masok sni sok laie yo....da maso nnt den tipon ko ok??? gaso den lah ko laie tuo an?? bape umur erk?? den tahun ni baru nk masuk 21tahun...nk panggl apo bagi sodap sket..??wokeh ar nk bla dulu coz abg2 sni dah menghalau kuar nk tutup library ni...den mmg boto2 nk g tmpt ko 2...

assalamualaikum

papaiz,

adios.

assalamualaikum,

30 x 70 kaki tu leh tmptkan bape banyk beg cendawan..gemas kat mne? sy duk lui muda,bndr seri jempol dekat lah..sy mmg nk sngt cr tmpt nk buat bisnes plan...nnt leh trn sn tgk proses tanaman cendawan tu kan? dah mula lah sekarang ni tanaman tu erk ?? buleh bagi alamat x ada masa leh tgk proses2 tanaman...cuti senang nk g tgk..buleh kan kalo sy dtg sn tgk n amik gmbr sekali ?? kalo sy nk dtg nnt sy bagitau kat awk..bape bnyk modal y awk ada sekarang?

wsalam

30x70 bole muat 30-50k beg

assalamualaikum,

lalu tumpang lah nenek2 n atuk2

hehehe

fuhyoo..bapak bosa eh..x prnh lagi jumpe cendawaan bosa paha ayam...dah dapat bayangkan payung nye besar mane..rasenye sama gak ke dgn cendawan y biasa ni?? mst sedap hinggo menjilat jari punyo kan??..TB2 tu da kuar dlm berita harian kalo xslhlah...artikel tu myb ada lgi dalam laman web gov johor...

tarikh sebenar 7-2-2007 lupe nak set kat kamera lepas tuko betri

tarikh sebenar 7-2-2007 lupe nak set kat kamera lepas tuko betri

mak datuk..nie cendawan ke payung kecik...

mcm best je korg buat biss ni kan...

kepada otai2 cendawan smua..klau nak start biss nie...brape kos awal yg perlu ek...

maybe boleh bg anggaran utk sorg usahawan baru yg minat nak usahakan secara sambilan sebelum menceburi secara sepenuh masa...

kepada otai2 cendawan smua..klau nak start biss nie...brape kos awal yg perlu ek...

maybe boleh bg anggaran utk sorg usahawan baru yg minat nak usahakan secara sambilan sebelum menceburi secara sepenuh masa...

bapak besar nye cendawan tu kalo x da hp tu mst x percaya.....thnks tnjkkan cendawan tu..........kenyang ler mkn kalo bsr tu..

kalau berminat, cuba biasakan dgn penjagaan dulu. beli benih yg dah siap (beg cendawan yg dah siap benih) & sediakan rak secukupnya dlm tempat yg lembab bersuhu 28-30 celcius. 1 beg cdwn siap benih berharga antara 70sen - RM1.80 (lain tempat lain harga, sbb kos pembuatan berbeza2). kaedah penjagaan bole rujuk website agrolink

perghhh.... besarnya kaki dia

berapa modal awal?... bina rumah dah benih

berapa RM dapat setiap kali harverst?

utk 30x70 kaki....

Ok bro..tq...info yg bagus jugak..

Mcm mane pulak utk pemasaran..

Sape target market utk tanaman nie..

Benih2 cendawan..selain dari buat sendiri...kat mane boleh diperolehi...

Utk satu2 beg cendawan nie...brape lama boleh menghasilkan cendawan...

Semalam dah buat survey tempat...tapak dah ade...skrg nie aku tgh nak buat trial version dulu..

Ada sape2 yg boleh membantu..@ bg cadangan..

tumpang lalu ....

nak tyer la maner nak dapat benih cendawan nie?

ader jual skit2 tak? , (nak cuber tanam belakang umah jerk pon)

pastu aper maksud 100:10:1 tue?

leh citer ckit tak?

tq

A'kum...saya baru memulakan projek tanaman cendawan di area Kapar Klang sejak Disember 06 dengan kapasiti maksimum 40,000 beg. Hasil pertama dijangka pada 16 Febuari 07. Kepada sesiapa yang berminat untuk membuat lawatan tapak, membeli bahan mentah spt habuk kayu, bottle neck, polibag, cap, dedak, kapur atau media yang telah siap diproses (siap kukus dan benih) boleh la hubungi - En. Khalid 013-2308225 / En. Zulkarnain 019-2021260, atau datang ke alamat Lot 2902, Jln Kempas Kiri, Bt 8 1/2 Kg. Perepat, 42200 Kapar, Klang

Edited by CitraMushroom

saripah...

satu beg boleh tuai sampai 5-7 kali.. mungkin lebih.. bergantung gak kepada saiz beg tu..

untuk rumah cendawan, kalau 30x70 saya agak2 dalam 10k gak... sebab saya nak buat 20x40 pun dah dekat 5k.. tu pun nak upah mamat indon.. dah kawtim punyer tu... tapi kalau boleh buat sendiri, 5k dah boleh rasanya... kalau 30x70 tu besar tu... leh sampai puluh2 ribu beg.. nak buat bape tu?

nisbah 100:10:1 tu nisbah habuk kayu getah, dedak halus dan kepur.. contoh lah.. kalau guna 50kg habuk kayu, 5kg dedak, n 500 gram kapur..

untuk benih lak, saudara dok area mana? kalau nak saya boleh tolong dapatkan..

dari tarikh suntik benih, kita kena tgu lebih kurang 40 ke 60 hari untuk maisilium tumbuh hingga penuh.. lepas penuh, kita bukak penutup, 5 hari insyaAllah keluar hasil... hasil yang kelua lak dalam 40-100 gram per beg... n ia akan mengeluarkan hasil selama lebih kurang 6kali dalam masa 2 bulan...

nak jaga cendawan tak susah, cuma kena pastikan kebersihan sajelah.. yang penting jaga kelembapan dan jangan biarkan org2 yng sebarang2 masak ke bangsal.. sebab cendawan ni sensitif...

nanti saya cuba cari link untuk manual buat cendawan ni.. ada satu link dari jbtn pertanian.. hope membantu yer... l

lama saya tak masuk, banyak betul soklan.. hehehe

Selamat Pagi Fatisha...

Saya Jerry dari Sarikei,Sarawak...Saya berminatla nak buat perusahaan cendawan nih lepas i baca artikel fatisha dalam ruangan Putera hie...

Saya seorang graduan,tapi dah ada keja ...tapi kontrak dengan kerajaan..saya nak bukak satu bisnes yang yang dapat memberi keuntungan dan tak perlu saya mencari kerja..hanya menguruskan bisnes..

Saya ada tanah yang terbiar berdekatan dengan rumah panjang saya...persekitaran pun ok kalau nak usahakan cendawan kerana kawasan nya redup dan lembab...

masalahnya sekarang saya zero pasal perusahaan cendawan nih..dan kalau boleh saya minta tolong fatisha berkongsi maklumat dengan fatisha tentang perusahaan cendawan tiram nih.

Saya nak tanya berkenaan..

1.peralatan yang digunakan

- plastik(dapat tak kalau pakai botol air mineral)

-material ataupun medium untuk cendawan

-suhu

- ancaman utama

-penjagaan ataupun kawalan

dan kalau boleh fatisha bagitau kat mana saya beolh dapatkan rujukan berkenaan dengan perusahaan ini/.

Saya harap fatisha dapat berkongsi maklumat dan pengetahuan fatisha dengan saya

saya amat berminat nih....

Terima kasih...