Jump to content
Isobot

Minat Robotik?

Recommended Posts

PLC adalah singkatan Programmable Logic Control..

sape bdak poly yang amek mechatronic atau pembuatan,msti amek subjek Automasi Perindustrian Dan Robotik..

sbnarnye robotik bkannyer mcm R2d2,Robocop etc..

kalo perasan dkat kilang2 (mcm lengan) juga dpanggil robotik..

kalo dari segi pergerakan robot,cth spt pergerakan polar(360 darjah),silinder (atas bwh) dan etc..

komponen asas robotik

pwer supply>memori>cpu>storan>input n output>modal masukan dan keluaran.

ade byak lg pesal robotic nie...nak blaja...msuk la u atopun poly yg tawarkan kursus nie..

sape bdak poly yang amek mechatronic atau pembuatan,msti amek subjek Automasi Perindustrian Dan Robotik..

kalo dari segi pergerakan robot,cth spt pergerakan polar(360 darjah),silinder (atas bwh) dan etc..

komponen asas robotik

ade byak lg pesal robotic nie...nak blaja...msuk la u atopun poly yg tawarkan kursus nie..

Memang betul kalau nak belajar kat U ke Poly ke memang ad akursus ni. Tapi kawan ni dah tak layak kot masuk u ke poly tu sebab belajar sendiri je. Kalau nak belajar yang penting kemahuan dan $$$$$$.

Kalu ada kemahuan tapi x da $$$$ susah. Kalu ada $$$ tapi x da kemahuan pun x leh gak.

Tima Kasih pada yg sudi bagi pendapat dan perhatian.

komponen asas robotik

Teman jugak dulu program mesin guna PLC. tapi pergi kursus kat Kilang yang menjual OMRON PLC tu...

boleh la tahan...

:rolleyes:

Edited by TJ-Ariff

simple sgt idea2 kt forum nie la...aku dh wat lbh dr 35 jnis robot..

robot msti ada beberapa ciri untuk dipanggil robot..

robot xsemestinya ada kepala,kaki,bdn & tgn...

ada gak robot tgn saje...

korg penah dengr x robot mggunakan kuasa air..?..

sure korg xpenah dgr kan...tp aku dh penah try..12 kali failure untuk function robot tu..

tp last skali jd gak...

aku bljr xtggi sgt..just dip electronic je..

sure korg xpenah dgr kan...tp aku dh penah try..12 kali failure untuk function robot tu..

tp last skali jd gak...

Ia menggunakan kuasa air untuk mengerakkan nyer kan...?

tentu ada guna valve , selinder dan macam macam lagi ler...

Teman dulu gunakan hydrolic ... tangan yang bergerak kiri , kanan , atas, bawah , kepit ... :lol:

ada juga guna angin... :D

yup..prinsipnya sama cm hidrolik cuma xguna minyak @ cecair lain...tp guna air je...sng kan...

air tu mstilah air suling untuk mgelakkan tjd nya kekaratan dlm robot...

oo g2.. nak tanya.. macam maner dengan sistem kawalan nya... guna program ape

PLC ke , atau NC , CNC , fuzzy logic atau ape ape lagi lah.... bnyak sngat .... :lol:

oo g2.. nak tanya.. macam maner dengan sistem kawalan nya... guna program ape

PLC ke , atau NC , CNC , fuzzy logic atau ape ape lagi lah.... bnyak sngat .... :lol:

klu nk sng guna PLC je...xyah guna exclusive2 get pn....just guna ad,or,invert je...simple dan mudah...

meh kita bincang ckit tentang kawalan PLC nie..

contoh kawalan yang amat mudah...

0001          0002

L────┬──0 0───┬────0/0─────O 0102

└──┤ ├───┘

0102

ini namer nya On/Off switch ..... :rolleyes:

wow... bincang pasal kos robot ka..hehehe.... aku student dari ADTEC, mesti korg tak pernah dgr kan... :P aku amik kos diploma kejuruteraan mechatronic gak. aku ada study robot gak, nak kawal robot pakai robot simulator dari PC n kita wat program dia then load ke robot pastu kita dpt lihat dia bergerak sama mcm dlm program.

mmg best lah kan... ada ke student dari ADTEC kat sini??? :)

Assalamualaikum wbk..

Aduhh apokalypse.. aku nak tergelak tengok avatar ko.. Tak tahan usus aku..

Aku amik aliran mekanikal kat uthm, tapi aku pun tak tau apasal aku minat robot. Silap bidang ke??

Nak jadi cerita, masa projek thn akhir aku buat robot cnc 3 paksi x,y,z. pernah dengar??

Siap dengan cpu sendiri untuk sambung ke laptop.

Walaupun kena 'band' dengan banyak lecturer.. tapi alhamdulillah, robot nih dah siap fasa ketujuh.

Masih kaku lagi (rigid) pasal tak cukup masa nak trouble shoot.

Apapun aku memang minat robot.. wahaha..

robot 3 paksi x,y,z eh... aku pernah dgr n ada study, kalo x silap robot ni leh gerak ikut 3 paksi tu kan... n ada cpu dia utk sambung ke pc/laptop utk kita wat program dia kan..

wah, apsal diorg band ko?

Assalamualaikum.

Wah nampaknya topik ni dah makin rancak di bualkan.

Pakerk dah buat 35 robot. banyak tuuu.

Taruk lah gambar2 robot tu kat sini. boleh gak kitorang yg minat bidang robotik ni buat reference.

Kawan ni baru nak belajar. Tang PLC tu memang kawan tak tau lansung. tapi kalau sudi nak ajarkan ape salahnya.

Buat masa sekarang ni kawan tengah usahakan sebiji robor ala ala Mars Rover tu.

Pakai Basic Stamp Microcontroller. Sensor pakai sonar ngan infrared.

Bagilah tip sikit.

Harap harap x lama lagi kita boleh tubuhkan Kelab Robotik Malaysia.

Pak Lah tentu suka.

Chow dulu.

wow... bincang pasal kos robot ka..hehehe.... aku student dari ADTEC, mesti korg tak pernah dgr kan... :P aku amik kos diploma kejuruteraan mechatronic gak. aku ada study robot gak, nak kawal robot pakai robot simulator dari PC n kita wat program dia then load ke robot pastu kita dpt lihat dia bergerak sama mcm dlm program.

mmg best lah kan... ada ke student dari ADTEC kat sini??? :)

budak adtec power jgk psl robot2...

kdg2 kat robocon, bdk2 u pun kalah dgn bdk adtec, ciast dll .......

adtec mana?? shah alam?????

robocon tahun ni aper cerita????

Edited by Prince of Andalus

robot 3 paksi x,y,z eh... aku pernah dgr n ada study, kalo x silap robot ni leh gerak ikut 3 paksi tu kan... n ada cpu dia utk sambung ke pc/laptop utk kita wat program dia kan..

wah, apsal diorg band ko?

Yup, robot cnc sama function macam mesin cnc cuma diskala kecilkan lebih kurang 1.5x2 kaki saiz mesin.

Pakai bahan terbuang, printer canon dan lexmark (yang nih aku paw junior, kaw team dapat free, hehehhe).

Programming guna gcode dan mcode macam biasa termasuk designnya.

Hmm, lect band aku pasai aku pasai projek ni dah masuk bidang mekatronik..

Apapun aku anggap tu asam garam le. Kalau puji sokmo takut kembang hehe.

Insya-ALLAH, kalo sesapa berminat aku boleh letak link, sebab projek nih aku dah meng'open source'kan.

Tak larat aku nak sambung, research sekali je lebih kurang 1 setengah tahun, nak masuk fasa seterusnye aku tak sure bila nak start..

Buat masa sekarang ni kawan tengah usahakan sebiji robor ala ala Mars Rover tu.

Azmax ko cuba nengok buku PDA Robotic, aku rasa reference nih baguih. Cuma pening nanti kalo nak buat programming le.

Pakerk dah buat 35 robot. banyak tuuu.

Mantapp.. paste ler..

"Azmax ko cuba nengok buku PDA Robotic, aku rasa reference nih baguih. "

MuzzamMil mana nak dapat buku nih. Leh tak ko bagi detail sikit. kawan rasa ramai yang berminat nih.

Tang Robot CNC tu leh buat ape? Bagilah link minat gak nak nengok.

Apa kata ko teruskan project nih. Machine CNC nih mahal woi. Mana lah tau boleh buat made in Malaysia. Tak yah nak import2.

lbh 35 dh aku wat...byk sgt la...aku pun dh xingt mana aku cmpk kan gmbr2 tu...bkn sume aku pnya...

ada yg org tmph...ada kwn2 aku mnta tlg watkn... tp aku listkan nama robot2 yg aku ingt...

-automatic fish feeder... (idea ni dr abg aku)..

-hands on...

-hydraulic arms....

-the chronicles (robot ni 15 org tlg wat...20 kali fail..ni projek sem akhir mmbr aku...)

ada lg...nnt aku cr gmbrnya...

korg pun share la ngn aku gak...

baru la kt leh wat Robotix Clubz...

"Azmax ko cuba nengok buku PDA Robotic, aku rasa reference nih baguih. "

0071417419.01._BO2,204,203,200_PIsitb-dp

Cuba ko check link nih..

PDA Bot

Aku rasa cam best je projek nih, pasai dulu ada sorang kawan kos letrik design robot guna gprs refer buku ni le.

Tapi biasa le pasai programming prob, robot ni boleh terima command untuk jalan lurus dan belok je dari hanset (sms).. Tapi ada small prob yang tak setel.

Edited by MuzzamMiL

PDA Robotic

Akui ader buku nie. Smua skali 232 m/s tak termasuk kulit. Ok gak bukunyer. Dia citer satu macam maner nak buat. Bermula dari pengenalan alat2 keja, komponen2, pengukuran sampai kpd nk pemasangan dan kawalan dengan PDA.

as'kum.

Nak tanya skt. ad tak sesapa yg minat dlm bidang Robotik & elektronik.

Klu ada boleh le kita tukar2 pendapat dan idea.

Buat masa ni tengah belajo microcontroller. belajo sendiri je.

klu ada kekawan yg sama minat boleh gak tukar2 Idea.

aku minat robotic gak, aku dalam proses nak buat biped guna servo futaba ngan hitec.... tapi masalah nya nak buat board controller. aku dapat tau hang ada buatkan, boleh buat tuk aku utk 16 servo nya board? infrared detector aku ada, voice regconition aku ada cuma benda alah tu je tak sempat nak buat. Skrg tgh sibuk buat frame.

tp last skali jd gak...

ko duduk kat ipoh kat mana nak dapat barangan atau sparepart? aku duduk kat area b.gjh. tapi memang susah nak cari. ada apa2 cadangan aku nak buat biped robot tapi barangan susah dapat la. ada cadangan?

assamualaikum..

aku tgh cari idea buat robotik untuk final project sem dpn..

tp tada idea.. sesapa leh tlg??

lagi pon aku masih zero lagi bab robotik ni..

aku budak poli ambik dip. mektronik

shape,ko dah try cari kat area jln kampar?dekat dgn the store tu.aku klo nak cari part elektronik bnyk cari kat sana.

klo ader kedai2 lain,bg tau la...

spare paling murah kat ipoh jaln pasir puteh dekat orang jual kereta terpakai tu State Electronic sana barang murah harga dealer dia kasi. Kalau ko dari Jlan Yang kalsom terus aje nak gi b. gajah/ lahat. ada tokong cina lepas trafik light (nak gi medan kidd) tu sebelah kanan.

Kat jln kampar tu jual apa? ada robotic kit ke? servo? Setakat ni aku dapat servo dari kelantan Futaba ngan hitec rm 65. Microservo dalam rm35. kalau ada yang murah aku nak gak.

Robotik memang menarik, dulu masa jadi Technical Leader ramai juga buat consultation untuk student project final semester. Tapi kebanyakan tertumpu kepada hard ware. Dah buat buku tapi hilang dalam hard disk masa kawan buat imaging komputer. Bedasarkan pemerhatian ada 12 step untuk seseorang membuat reka cipta elektronik. Dari blok diagram hingga Complete box atau casing