Jump to content
roszaidah

Nak Bukak Cyber Cafe

Recommended Posts

aku...saya nak tanya...kalo nak bukak cyber cafe agak2 modal paling minimum baper erk..?pastu kan bleh dak kalo kite register streamix pastu guna hub utk provide internet dalam cybercafe tuh...laju dak access?pastu nak tanya lagi camner nak buat network game erk??tima kasih pada sesiapa yg sudi membantu....

aku...saya nak tanya...kalo nak bukak cyber cafe agak2 modal paling minimum baper erk..?pastu kan bleh dak kalo kite register streamix pastu guna hub utk provide internet dalam cybercafe tuh...laju dak access?pastu nak tanya lagi camner nak buat network game erk??tima kasih pada sesiapa yg sudi membantu....

modal yang aku tahu depends kepada baper banyak pc ko nak letak and kat mana ko nak bukak cc nih....pasal register nih...mmg kebanyakan cc pun buat camtu....access tgk keadaan... ada macam2 cara supaya access kita leh optimum.....cuba check kat forum networking.....network game lagi aku susah nak citer sebab aku dulu dok setup network game kat blok asrama sendiri jer (masa tuh cable pun tarik sendiri)....so, bergantung kepada game apa nak main....masing2 ada cara tersendiri...tapi kebanyakannya lebih kurang sama.....ramai pakar gamerz kat sini....paperhal pm aku

p/s: nak bukak kat ner? kalau area selangor, nak join bleh? kalau luar pun ok gak... :)

modal paling ciput kena ada 20k.. ni kawasan kampung la ni...

pc biasa, win ngan game [lanun] dll...

mmg kalau nak connect internet kena wat mcm tu la, satu line streamyx kita masuk switcyh pastu bagi bagi la... connection ok.... bergantung pada kelajuan streamyx la.. nak buat newtork game apa? kalau semua pc dah disambung ngan network, main je lah game tu... mmg network automaitik dah masuk dah...

try reffer post saya pasal cyber cafe setup...

:huh: ngko macam tak ready je nak bukak cyber cafe nie.. macam nak main2 je.. tak series..

bukak bisnes kalo nak pikir dapat untung je susah nak maju..

banyak perkara kene pikir and buat persediaan sebelum bukak cc nie.. :ph34r:

:huh: ngko macam tak ready je nak bukak cyber cafe nie.. macam nak main2 je.. tak series..

bukak bisnes kalo nak pikir dapat untung je susah nak maju..

banyak perkara kene pikir and buat persediaan sebelum bukak cc nie.. :ph34r:

bukan nya nak bukak sekarang itu lah sebabnya bertanya macam mana caranya, bila dah bersedia barulah bukak tp skrg kena survey n tanya pada yg berpengalaman kalo rasa bleh bantu silalah jawab tp kalau x bleh nak bantu jgn plak kondem org..mcm mana melayu nak maju bila soalan ditanya tidak dijawab dengan betul

bukan nya nak bukak sekarang itu lah sebabnya bertanya macam mana caranya, bila dah bersedia barulah bukak tp skrg kena survey n tanya pada yg berpengalaman kalo rasa bleh bantu silalah jawab tp kalau x bleh nak bantu jgn plak kondem org..mcm mana melayu nak maju bila soalan ditanya tidak dijawab dengan betul

:ph34r: mane ade nak kondem.. anggap je la ni sebagai cabaran ntk ngko. Aku takde nak rendahkan niat ko. Tapi kebanyakan realiti sekarang.. ramai yang buka cc sebab nak dapat untung cepat je.. tak fikir lain2.. and at last diorang ni lingkup..

persediaan bukan stakat duit jer.. mental and fizikal skalik.. tak cukup duit, boleh mule kecik2.. kalo betul cara.. tak sampai stahun dah maju cc tu.. insyaAllah.

aku doakan agar niat ko tu tercapai. kat sini ramai yang boleh tolong.. and dalam ni dah banyak gak bincang cara2 nak setup cc.. apa peralatan yang diperlukan dan sebagainya.. tak faham boleh tanya.. ;)

cuba setup cc open source hehe..

ok gak idea tu.. dapat jimat kos.. ermm.. kalo sekadar nak surf internet and main game :rolleyes: .. open source ape yang sesuai a ?

papepun, b4 nk bukak cc, kene cari lubuk, tpt yg strategik n ramai org... nk bukak cc nie, modal die besar... tgk jgak lokasi. sebagai contoh, aku dok kat b.b.bangi.. kalo nk bukak cc, spec pc mmg tol2 nk kene power, pakai lcd, monitor crt tak main.. br ramai org.. mengikut pemantauan aku la kat area sini... ada sebuah cc yg baru awal tahun bukak, nama cc tu cyber master, pc mmg spec power, pakai lcd, mmg ramai gile org. semenjak die bukak cc tu, cc yg ada sekitar tu mmg down.. ada yg gulung tikar.. pengguna skarang nie bijak memilih, nk yg terbaik n selesa.. kalo ikotkan la, if tol2 nk siyes dlm mende nie, modal kene ada dlm 100K... abg aku ada cc, aku tolong jaga jek.. kat dlm ukm, alhamdulillah, tpt mmg tol2 strategik.. ritu br je upgrade, tu pon upgrade meja n lcd, habeh dlm 40K.. cpu pakai spec lama, sebab x da wat men game.. tapi x kesah la, 1 hari leh dpt RM1000++... sendiri mau ingt la, sebulan leh dpt brape puloh ribu.. tu pon sbb lokasi tol2 strategik... haaa, lagi 1, xleh nk harapkan cc jek sbagai smber pendapatan, kalo nk lagi bes, selitkan servis lain, macam printing ke, pastu wat servis pc.. insyaAllah leh maju..

papepun, b4 nk bukak cc, kene cari lubuk, tpt yg strategik n ramai org... nk bukak cc nie, modal die besar... tgk jgak lokasi. sebagai contoh, aku dok kat b.b.bangi.. kalo nk bukak cc, spec pc mmg tol2 nk kene power, pakai lcd, monitor crt tak main.. br ramai org.. mengikut pemantauan aku la kat area sini... ada sebuah cc yg baru awal tahun bukak, nama cc tu cyber master, pc mmg spec power, pakai lcd, mmg ramai gile org. semenjak die bukak cc tu, cc yg ada sekitar tu mmg down.. ada yg gulung tikar.. pengguna skarang nie bijak memilih, nk yg terbaik n selesa.. kalo ikotkan la, if tol2 nk siyes dlm mende nie, modal kene ada dlm 100K... abg aku ada cc, aku tolong jaga jek.. kat dlm ukm, alhamdulillah, tpt mmg tol2 strategik.. ritu br je upgrade, tu pon upgrade meja n lcd, habeh dlm 40K.. cpu pakai spec lama, sebab x da wat men game.. tapi x kesah la, 1 hari leh dpt RM1000++... sendiri mau ingt la, sebulan leh dpt brape puloh ribu.. tu pon sbb lokasi tol2 strategik... haaa, lagi 1, xleh nk harapkan cc jek sbagai smber pendapatan, kalo nk lagi bes, selitkan servis lain, macam printing ke, pastu wat servis pc.. insyaAllah leh maju..

ko dok seksyen baper.....abg ko bukak cc kat kolej mana?? aku dak ukm dulu...tapi dah abih belajar.....

aku pun dak ukm gak cc kat kamsis D ka?

Aku tau selok belok CC pon sebab masa thn 1 aku jadi ahli kelab Cyber C ..iaitu cyber cafe kolej UO..tapii tu dulu sebelum diswwastakan..semua student handle termasuk la aku...uishh tahun 1999/2000 tuee. ish ish dah lama tol dah aku tinggalkan UKM..

p/s: nama Kamsis dah tukar kepada kolej tahun 2000

aku pun dak ukm gak cc kat kamsis D ka?

aku kolej F....heheheheh...CC yang ada kat kolej tu sehingga tahun awal tahun 2005...aku yang pegang sampai penyutua mintak balik nak buat bilik jaksa....so banyak gak ler software untuk cc ak dah try....tapi dah lama tinggal untuk buat testing...software tu ada lagi aku simpan.....CC tu maju gak....tapi bos masa tu org luar...and dia nyer idea lain daripada apa yang kitorang cadangkan sebagai student masa tu....so ada kala bisnes plan yang dirancangkan tak kena dengan "taste" pelanggan yang kebanyakannya student....so kekadang target tu xjadi.....so, skit sebanyak aku dah leh dapat exp buat networking, cabling(termasuk buat sendiri kat bilik aku lak pas cc tu tutup), handle org nak kerja part time kat cc, melayan customer yang macam2 kerenah, bisnes apa yang bleh jalan.....tinggal modal dgn port(kedai) jer takder skang...kalau tak dah lama aku bukak cc sendiri....huuuhuhuhh.....

terasa cam masuk bakul bocor lak aku nih.... :P

jom2 bebudak ukm yang berminat bukak cc nih kita join lak sesama buka cc sendiri.... aku on jer...comitment bergantung kepada jarak dgn office aku skang.....heheheh :P

rugi gak exp dah banyak...tapi xleh nak digunakan sebaik mungkin...

lagi 1 kalo nk bkak cc nie, kalo bleh, cc tu kita punye, n kite sebagai pekerja.. xleh nk harapkan pkerja 100%.. sbb mentaliti pekerja dengan pengusaha nie jauh berbeza.. bagi seorang pengusaha, kita nakkan keuntung semaksima yg bleh.. bg seorang pekerja lak, die mengharapkan cukup bulan dapat gaji.. servis macam mana pon, untung/rugi die x kesah... bukan utk cc jek, semua bisnes kalo bleh, bia kita yg jadi pkerja... sebaik2nya, kita tau selok belok dalam penyelenggaraan komputer dan network.. sbb cenang nnti kalo ada prob, kita leh setelkan sendri. xda la kelam kabut..haaa, cane roszaidah? dah ada idea?

Memang seronok dengar cerita pasal org buat duit dengan CC ni. Yg kat bangi tu PC ajer ada 50 bijik siap dengan LCD semua dan AMD Athlon. CC now ni buat duit kalau ada games..especially newtork games. Kalau nak harap duit surfing sakit ler rsanya. Hari tu aku tanya CC Master tu collect RM3000 sehari. Modalnya lebih kurang RM120 ribu. Itu pun tokey dia memang ada gelaran dan kaya raya. Maybe petang petang dia kutip duit ajer.. Dapat sebulan RM30 ribu untuk duit poket dia cukupler..

Bagi aku modal CC ni macam ni struktur nya

1) PC-AMD Atglon,17" LCD, 80GB HDD,1GB HDD,ATX,Graphics Card - RM2400/unit x 20 = RM48,00.00

2)Switch - 24port 10/100 x 2 = RM1200 x 2 = RM2400

3) Cabling( siap piping PVC) - 22 point x RM150 =RM3300

Ni cost hardware ajer..RM53,700 belum masuk OS, renovation, furniture, bill air/api, sewa kedai 3+1( now kdai CC kena buat Ground Floor yer..so siap ler RMat least RM2000 sebulan sewa kedai).

Boleh kata aku dah involve in CC business ni since tahun 1998..masu tu sejam kita charge RM12 ke RM15 sejam..Aku hanya tlg setup cc kawan kawan aku. Tapi dah tahun 2006 ni semua cc kawan aku dah tutup semua. Kebanyakannya alasan susah nak maintain PC, nak jaga cash flow dan masalah kecurian.

So kalau still nak bukak boleh tapi buka kecil kecilan sahaja. Saya ada bukak satu CC utk cawangan di terengganu dengan 4 bijik P4 dan 4 bjik PIII. Bolehlah collect RM50 ke RM90 sehari. Bukak 30 hari dapatlah RM2400 sehari.. bayar sewa kedai kat sana RM450 sebulan, api + air = RM200, Gaji staff = RM1000. So total operation cost = RM1650..Untung RM750s sebulan..Gedebuk gedebak RM500 bersih..tu belum campur lagi repair pc, printing, faxing, typing, binding dll..so kena pelbagaikan..sebab collection pc saya tak banyak.

Kalau nak try beli CC yg sedia ada..di Kajang Utama ada satu brother singapore nak jual..dia kata nak jual RM25k sahaja..siap dengan 12 bijik PC, dan dah ada regular customer. Collection sehari RM120 ke RM140..berminat call 019-334 3305

Memang seronok dengar cerita pasal org buat duit dengan CC ni. Yg kat bangi tu PC ajer ada 50 bijik siap dengan LCD semua dan AMD Athlon. CC now ni buat duit kalau ada games..especially newtork games. Kalau nak harap duit surfing sakit ler rsanya. Hari tu aku tanya CC Master tu collect RM3000 sehari. Modalnya lebih kurang RM120 ribu. Itu pun tokey dia memang ada gelaran dan kaya raya. Maybe petang petang dia kutip duit ajer.. Dapat sebulan RM30 ribu untuk duit poket dia cukupler..

Bagi aku modal CC ni macam ni struktur nya

1) PC-AMD Atglon,17" LCD, 80GB HDD,1GB HDD,ATX,Graphics Card - RM2400/unit x 20 = RM48,00.00

2)Switch - 24port 10/100 x 2 = RM1200 x 2 = RM2400

3) Cabling( siap piping PVC) - 22 point x RM150 =RM3300

Ni cost hardware ajer..RM53,700 belum masuk OS, renovation, furniture, bill air/api, sewa kedai 3+1( now kdai CC kena buat Ground Floor yer..so siap ler RMat least RM2000 sebulan sewa kedai).

Boleh kata aku dah involve in CC business ni since tahun 1998..masu tu sejam kita charge RM12 ke RM15 sejam..Aku hanya tlg setup cc kawan kawan aku. Tapi dah tahun 2006 ni semua cc kawan aku dah tutup semua. Kebanyakannya alasan susah nak maintain PC, nak jaga cash flow dan masalah kecurian.

So kalau still nak bukak boleh tapi buka kecil kecilan sahaja. Saya ada bukak satu CC utk cawangan di terengganu dengan 4 bijik P4 dan 4 bjik PIII. Bolehlah collect RM50 ke RM90 sehari. Bukak 30 hari dapatlah RM2400 sehari.. bayar sewa kedai kat sana RM450 sebulan, api + air = RM200, Gaji staff = RM1000. So total operation cost = RM1650..Untung RM750s sebulan..Gedebuk gedebak RM500 bersih..tu belum campur lagi repair pc, printing, faxing, typing, binding dll..so kena pelbagaikan..sebab collection pc saya tak banyak.

Kalau nak try beli CC yg sedia ada..di Kajang Utama ada satu brother singapore nak jual..dia kata nak jual RM25k sahaja..siap dengan 12 bijik PC, dan dah ada regular customer. Collection sehari RM120 ke RM140..berminat call 019-334 3305

aku nak tanya skit...cc tu dia nak jual naper??nak balik singapore ker? :P bagi alamat bro cenekang....aku nak gi usha okay tak tempat tuh...kalu ok, aku bawak kuar personal loan ler beli....saper2 nak kongsi leh join...bleh buat tapak untuk bukak cc lak tempat lain...hehehehe....kajang utama nih belah mana yerk? cam pernah pergi jerk...CC master tuh kat ner? kaya betul dia.....

Info pada sumer, aku mmg serius nak bukak cc....tgh cari partner yang sanggup and port nak bukak.....hari tu cari area keramat...susah gak, sebab xkenal org area situ...budget kasar dah buat.....member aku budak tengah amik MBA leh bagi nasihat untuk buat marketing....perabot n bertukang nak buat sendiri termasuk cabling....tinggal wiring letrik jer xkenal saper leh buat......huhuhhuh..panjang lak aku citer nih......tapi mmg serius nak buat...paler otak tgh banyak idea nih.....tinggal nak kuarkan jer....sib baik ada forum nih...kalu tak pecah paler otak aku asyik dok terpikir jer....kureng2 kat sini ada gak org sama minat......

aku nak tanya skit...cc tu dia nak jual naper??nak balik singapore ker? :P bagi alamat bro cenekang....aku nak gi usha okay tak tempat tuh...kalu ok, aku bawak kuar personal loan ler beli....saper2 nak kongsi leh join...bleh buat tapak untuk bukak cc lak tempat lain...hehehehe....kajang utama nih belah mana yerk? cam pernah pergi jerk...CC master tuh kat ner? kaya betul dia.....

Info pada sumer, aku mmg serius nak bukak cc....tgh cari partner yang sanggup and port nak bukak.....hari tu cari area keramat...susah gak, sebab xkenal org area situ...budget kasar dah buat.....member aku budak tengah amik MBA leh bagi nasihat untuk buat marketing....perabot n bertukang nak buat sendiri termasuk cabling....tinggal wiring letrik jer xkenal saper leh buat......huhuhhuh..panjang lak aku citer nih......tapi mmg serius nak buat...paler otak tgh banyak idea nih.....tinggal nak kuarkan jer....sib baik ada forum nih...kalu tak pecah paler otak aku asyik dok terpikir jer....kureng2 kat sini ada gak org sama minat......

Mamat singapore tu nak jual sebab dia tak larat nak berulang ke kajang. Dia pun dah beli satu CC di Johor. So mamat ni bisnes kain pun dia jual sebab dia from pakistan sebenarnya.

Ler kajang utama tu sebelum saujana kajang..dekat dekat dengan area sg choh jugak

Tapi aku advise nak bukak cc ni bukaklah kat area student atau area taman perumahan kalau boleh.

CC CYBER MASTER tu kat seksyen 15, bdr br bangi.. tpt die kat belah blakang ckit, .. time memalam mmg ramai gile dak.. semua tu gile game.. yg surf, ada la 2 3 org jek.. tuan punye kedai tu bekas student ukm.. dak india.. die inject modal dari bapak die.. bapak die mmg dah sedia kaya.. try la tgk beb.. mmg teruja.. sesapa nk bkak cc, aku cadangkan p tgk cc cyber master utk dijadikkan model.. die punye wiring n cabling cukup kemas.. meja yg derang pakai tu, leh dapatkan kat ikea.. rege leh tahan jgak la mahal.. uhuhu..

CC CYBER MASTER tu kat seksyen 15, bdr br bangi.. tpt die kat belah blakang ckit, .. time memalam mmg ramai gile dak.. semua tu gile game.. yg surf, ada la 2 3 org jek.. tuan punye kedai tu bekas student ukm.. dak india.. die inject modal dari bapak die.. bapak die mmg dah sedia kaya.. try la tgk beb.. mmg teruja.. sesapa nk bkak cc, aku cadangkan p tgk cc cyber master utk dijadikkan model.. die punye wiring n cabling cukup kemas.. meja yg derang pakai tu, leh dapatkan kat ikea.. rege leh tahan jgak la mahal.. uhuhu..

cc dekat sebelah faris maju tuh ker??aku xpernah pergi lagi lah cc tuh....tapi adik aku ada sebut ada cc best kat area situ....aku tak tahu lah macam mana cc tuh...tapi aku lebih prefer buat sendiri layout plan, susun furniture sendiri (xpun buat sendiri, lagi murah), sambil tuh amik consultation member2 aku budak bisnes (feng shui pun ok gak :) )...heheheh

amacam roszaidah....still berminat ker...elok kumpul modal dulu.....buat survey market dulu....kalau dah ok go on jer.....

p/s:kalau nak ajak aku join sekaki pun ok gak....syok tgk benda2 bisnes ni berkembang

Mamat singapore tu nak jual sebab dia tak larat nak berulang ke kajang. Dia pun dah beli satu CC di Johor. So mamat ni bisnes kain pun dia jual sebab dia from pakistan sebenarnya.

Ler kajang utama tu sebelum saujana kajang..dekat dekat dengan area sg choh jugak

Tapi aku advise nak bukak cc ni bukaklah kat area student atau area taman perumahan kalau boleh.

nama kedai...kalau area sg chua tu aku tahu...ooooo...jalan nak ke seksyen tujuh tuh kan...dekat dgn area giant kat situ....situ mmg banyak area perumahan...kalau letak sign board dekat2 situ, confirm lagi ramai yang datang.... :P

first post kat forum putera.. hehe

Erm... x perasan pulak dlm tmn saya ni ade cc. Ingat jap lagi nk gi usha.. :P

sandrock25 saya pun berminat nk bukak cc (internet + games). Skang ni dok survey2 jer. kalau ko nak bukak cc (ada games) jgk bleh la kita jumpe dan berbincang. Tapi satu la masalahnye, nk buat partnership ni bkn senang. banyak gak masalahnye. Lain kepala lain hendaknye.. tu blum masuk bab kepercayaan lagi.. harap2 kita berdua leh masuk.. baru bleh jalan biz. Aminn..

PS: sandrock25 pm aku. kita set masa n tempat kalu nk jumpe

==================================

nk tanye skit.. pasal lesen, mungkin ade org yg tahu.

Lesen Windows

Kalau untuk windows ori, macam mana dia kira? satu pc berapa? bayaran sekali shj atau bulanan. Dari ape yg saya baca, windows bayar sekali shj. Harga dlm lingkungan 200-300 satu pc. Betulkan kalau saya silap.

Lesen Games

saya nk jugak tahu pasal lesen utk EA Games, Blizzard (Warcraft) dan Online game. Berapa bayaran utk permulaan? lesen bayar bulanan atau sekali shj? Atau mungkin ade sapa2 yg tau kat mana nk tanye bab2 lesen ni tlg kasi kan alamat / no phone.

Lesen Meniaga

Dengar cite ade sesetengah kawasan dh dibekukan lesen tuk cc yg ade game. Kalau ade sapa2 tahu kat area mana still boleh bukak cc cam ni tlg info. Nanti kalu nk survey tempat senang skit sbb kalau boleh nk run biz secara sah la. Bersih sikit duitnye :D

Lesen Windows

Kalau untuk windows ori, macam mana dia kira? satu pc berapa? bayaran sekali shj atau bulanan. Dari ape yg saya baca, windows bayar sekali shj. Harga dlm lingkungan 200-300 satu pc. Betulkan kalau saya silap.

xsilap aku dalam bulan 9 ker bulan 10 hari tuh, windows ada launch license untuk cc....aku tak baper ingat biler...tapi leh tanya kat windows nyer kedai kat lowyat... :P

yang lain2 aku tak tahu lagi

Lesen Games

saya nk jugak tahu pasal lesen utk EA Games, Blizzard (Warcraft) dan Online game. Berapa bayaran utk permulaan? lesen bayar bulanan atau sekali shj? Atau mungkin ade sapa2 yg tau kat mana nk tanye bab2 lesen ni tlg kasi kan alamat / no phone.

lesen warcraft mahal giler....

utk lesen game yg lain kena byr 3 bulan sekali @ sebulan sekali.... ada companny nk annual fee rm 500/year..

errrmmmm... tul tu macam2 pandangan utk buka cc ni..

bagi saya yang serba sedikit mempunyai pengalaman buka cc dari hanya 4 biji PC.... insyallah leh la bg pandangan serta nasihat dlm bab ni..

masing2 punyai idea serta komen dlm bab ni..

cuma satu bg saya , kalau dulu cc ni mcm pusat hiburan yg dipandang serong.. sampai lesen nya di bekukan.. tapi sekarang dah jadik keperluan dgn internet yang di pelbagaikan kepentingannya.

saya sedia memberi nasihat pandangan serta prosedur A-Z utk buka CC ni..... lain tempat memang lain peraturan pihak berkuasanya.

bab modal boleh di sesuaikan dengan kemampuan sahaja dulu.... jgn terkejut kalau kurang RM10,000 pun boleh mulakan perniagaan ni...

apa2 pun lain org lain pandangan... untuk kengkawan dan bangsa melayu kite khususnya, saya sedia membantu.... perniagaan cc ni kesimpulan nya bagus dan sesuai di era masakini. biase la setiap perniagaan ader dugaan dan cabaran nya....

apa yang kite dpt dari pelbagai pendapat di putera ni jgn kite terus buang mahupun endahkan... tapi jgn pula mematahkan semangat utk teruskan cita2 utk buka cc yea....

wassalam..

p/s:Suka tgk kengkawan buka CC, mcm2 bentuk ada.Apa2 saya sedia membantu.