Jump to content
Uwais Al-Qarani

Selamat Datang Ke Universiti /kolej U/ Ipta/ipts

Recommended Posts

elo,abg2 atau senior yg berpengalaman berada di IPTA Atau IPTS diminta beri nasihat kat adik2 yg baru nak masuk sana(cam aku nie)

cam maner nak survive kat sana,?nak bawak bekal magie byk2 ker?cam nak kena bawak per,aper yg x perlu bawak,nak bergaul ngan saper,nak kena baik ngan pensyarah ker..aper2 jer la tips dan nasihat yg berguna

semua tips dan nasihat yg abg2 kasi aku ucapkan trimas laugh.gif

elo,abg2 atau senior yg berpengalaman berada di IPTA Atau IPTS diminta beri nasihat kat adik2 yg baru nak masuk sana(cam aku nie)

cam maner nak survive kat sana,?nak bawak bekal magie byk2 ker?cam nak kena bawak per,aper yg x perlu bawak,nak bergaul ngan saper,nak kena baik ngan pensyarah ker..aper2 jer la tips dan nasihat yg berguna

semua tips dan nasihat yg abg2 kasi aku ucapkan trimas laugh.gif

apa2 pon diucapkan tahniah utk sacred sbb berjaya masuk ipt(klu dah masukla)

ttg survive

-jgn bimbang klu dpt USM,UUM(yakni luar dari KL) sbb makanan murah..jadi tak perlulah nak bermeggi2..kat USM rm1 leh makan mee goreng dan telur dah

bila dah ada kat U

-penting bawak baldi sbb nanti ko akan mula belajar berdikari(klu ko kaya takyah pk/masuk dobi jer). bawak jugak brg diri cam sabun etc..klu bleh baju takyah gempak2..kat U ni ramai gka perampok(jaga2 klu adahenset dan brg berharga)

-klu ko dpt U lebih2 lagu UM lebih2 lagi kolej kediaman 10(promot nampak)..ttg keselamatan jgn ragu sbb kolej ni ada cctv segenap ceruk+lagi intenet 24jam hanya rm50 sesemster(kolej 10 merupakan kolej pertama dimalaysia ada access internet dlm bilik)-sori promot kolej ni sbb aku membesar di kolej nis

ttg pergaulan

-penting ko jgn sombong...ko kawan jer cina, india,kadazan,murut,,batak,boyan.. pandai2 bawak diri..byk2 masuk kegiatan kolej(utk menjamin ko leh tinggal kat kolej sampai bila2)..klu ko mmg nak duk rumah sewa..abaikan nasihat sebelah

kena kah baik nyer lecturer

-MESTIII...ko jgn layan org kata ko kaki bodek lar...mcm2...sbb klu ko leh baik ngan seseorang lecturer(ramai lagi bagus)..in merupakan advantage utk survive dlm subjek...amat penting krn andainya ko fail sesuatu subjek..tapi ko tak baik sgt ngan lecturer subjek tu...lecturer yg ko baik tu akan tlg ko nanti..(ni pengalaman aku/tak gei kelas dpt A hahaha YA-HAAA)

hmm..

klu selama ni ko tinggal bwh ketiak mak ko...nilah masanya nak rasa idup berdikari....taklah susah..aku selama 3 tahun setengah(praktikal)...tak penah call parent mintak duit(sbb masa tu mmg aku dah bisnes aper)

-jgn bimbang ttg buli,ragging,kena basuh baju senior(semua tu tlh diharam dlm akta AUKU)

ni pengalaman aku(kat UM lar)

-klu dpt UM ko tak perlu tunjuk kad metrik masa nak kluar dari U(utk kuar jln2)

-ko leh bawak masuk motosikal bila2 masa.tak perlu tunggu sesemester atau satu penggal

-kena tahan godaan sbb UM tengah2 bandar..kiri PJ..kanan Bangsar atas KL bawah sunway/midvalley..peh hiburan 24jam..UM the best YA-HAAA

-kena ingat sesetengah pelajar akan SHOCK(culture Shock bila di U) lebih2 lagi pompuan..masa nilah mrk nak melaram..tudung terbang kemana..dah pandai disko..main bijik dsb...klu ko ada member2 pompuan ingat2 kan..(byk kes aku alami/member pompuan jadi sugarbaby pon ada ADUSSSS)

camner nak pass assignment

-ahhh ni ko blajar sdirik..aku pon ada tak pass paper...HHAHhhAHHHhAHHHhHA

stakat ni dulus...nanti aku add lagi klu berminat

ooo trimas sebab bagi nasihat..bagus mmg bagus dan berguna

aku x masuk U,cuma masuk Kolej poly-tech mara kat alor star jer,malas nak tunggu UPU untuk second intake,lambat sgt,lagipun klu tunggu dpt course yg aku x minat..account la,banking la..sebab tu masuk poly-tech nie hokhohok..dpt course dip.computer system and networking(feveret)...

UM best ker?klu best nanti ingat nak buat degree kat sana hehehe,leh rasa dok kat KL muahahahaha

lagipun dapat pinjaman mara sepenuh nya..org kata,org kata bukan aku tongue.gif antara byk pinjaman nie,pinjaman mara ler yg paling best,sebab support semua..yer ker? laugh.gif kalau yer alhamdulllillah ler

Edited by Sacred_Hunter

Waaa, tahniah ler, bagus tu. Aku takde pape nak tambah, rasa semua ok kot. Cuma kekadang bila dah masuk IPT ni kekadang bebudak baru tetiba ghairah berpersatuan/beraktiviti. Yelah, sebab kat sana aktiviti memang berlambak, persatuan pun banyak, tu belum kira yang aktif AJK kolej atau majlis perwakilan. Kalau terlibat tu bagus, tapi jangan terlalu ghairah sampai lupa study. Tu jer ler. Bukan apa sebab sebelum ni pun byk kes tendang sebab macam ni ler.

Study kat U/kolej

no satu..Awal-awal nie, dapatkan pointer tinggi-tinggi pasal subjek tak payah sangat lagih, semangat study pun berkobar-kobar lagi

Manfaat masa awal-awal nie sebab rata-rata aku tengok (pengalman laa) student yang dah agak kritikal pointer awal-awal nie, lepas tu susah dah nak kejar...

kalo ader masalah ngan paper untuk sem-sem berikut, memang effect gile.. so skali lagi, dapatkan pointer tinggi-tinggi masa sem awal-awal agar nkorg ble rasa selesa skit lepas tu...

lagi pun kalo dapat bawah 2.0 kompem duit loan kene sekat..

No dua, jangan dok enjoy lebih masa study... ramai aku tengok student biler masuk study, shock culture.... dah pandai enjoy

maklumlah dah jauh dari kongkongan family...

tak yah lah nko nak enjoy, duit korang pakai tu duit mak bapak ngan duit pinjaman...

kalo duit gaji nko sendiri, lantak nko lah nak buat aper...

ingat, mak bapak bagi harapan tinggi untuk korang...

jangan jadi bangang... sori, kasar skit pasal aku cukup geram tengok student enjoy duit ptptn, pastu time masuk lambat, tepom, ngadu kak mak/bapak duit lambat masuk... nak beli barang untuk support study... barang keperluan kepala otak nko... handphone harge ribu-ribu ngalahkan orang kerje...

masuk pub ngalahkan orang non muslim... lepak skali cam laki bini... bodoh... bangang... ni ker generasi nak continue pemimpinan malaysia lepas nie...

sorry emo skit...

n0 3 ..byk joined xvtv ko skit... kumpul byk-byk sijil masa study sebab point besar gak sijil2 masa study nie untuk pohon keje nanti...

dari korang kuar ke bandar, elok korang joined persatuan, bersukan...

byk pekdah... tapi macam bro atas cakap tu ah... jgn dok leka sampai tak ingat study

no 4... pandai mengapu lecture...

sebab yg bagi mark kat nko, yg peksa ujian nko bukan kementerian pendidikan tinggi tapi lecturer nko...

so pandai-pandai ambik ati nie... baik-baik ngan dia..

no 5... kalo ader short cos cam sijil auto CAD ker masa cuti sem, joined ah... tu pun point nak mintak keje... walaupun benda tu tak brapa berkait nko field study nko..

kumpu sijil bebanyak...

okey... cukup lah tu... nanti kalo ader lagi aku tambah lagih

Edited by Zulkifli

Ni apa yang aku slalu nampak situasi kat U..

1. Elakkan study last minit. Study/Ulangkaji secara konsistan. Ni antara masalah utama pelajar Malaysia.Setiap minggu pastikan sempat review ape yang lecturer memekak kat depan.

2. Imbangkan study dan sosial.JANGAN study sahaja tapi tak bersukan atau tak berkomunikasi dengan orang sekeliling.Kat U jugak mengajar ko macam mana nak seimbangkan antara MAIN, STUDY (or KERJA), TDO, KAWAN, LAWAN.

3. Jangan tdo lelewat sangat.Berikan badan ko rehat secukupnya untuk menempuhi hari esok.Jangan paksa diri untuk study gak walaupon badan dah letih / ngantuk.Tiada hasil yang nyata melainkan khayalan sahaja.

4. Jangan terputus dengan dunia luar.Dok dalam U, rerajin lah baca surat khabar.Kalo ko pegi kat mane² U, ko try tanye student² tu pasal hal ehwal semasa.Berapa ramai je yang amik tahu..

5. Kembali ke pangkuan.Ehm..Ingat ingat lah sapa² yang membawa ko ke U nie.Doakan mak bapak ko.Jangan jadi lupa diri.Kalo ade mase, balik la sekejap ke rumah.Jengok jengok.Ada orang lebih mementingkan aweknye daripada familinya... (aku bagi point nie khas kepada sesiapa yang terasa termasuk la aku)

by the way, may best of luck be with you Sacred_Hunter!

Waaa, tahniah ler, bagus tu. Aku takde pape nak tambah, rasa semua ok kot. Cuma kekadang bila dah masuk IPT ni kekadang bebudak baru tetiba ghairah berpersatuan/beraktiviti. Yelah, sebab kat sana aktiviti memang berlambak, persatuan pun banyak, tu belum kira yang aktif AJK kolej atau majlis perwakilan. Kalau terlibat tu bagus, tapi jangan terlalu ghairah sampai lupa study. Tu jer ler. Bukan apa sebab sebelum ni pun byk kes tendang sebab macam ni ler.

thx

ooo camtu plak yer,ghairah ngan persatuan sampai lupa study blink.gif minta2 jgn la hokhohohk

setkan minda anda untuk study...

bukan untuk ngorat awek (yg ni dah pasti ko akan buat....)..

insyallah aku x buat,heheheh sebab lepas SPM tu aku dah setkan minda aku selagi aku x berjaya,x der keta sendiri aku x nak ngorat awek..skarang nie pun ada yg berkenan tapi simpan dulu,lepas succes nanti baru nak tackle laugh.gif

geng laa ngan senior ko nanti...bnyak yg ko boleh blaja

hmm,mmg,kat mana2 pun kena geng ngan senior cuz diorang ader pengalaman

no satu..Awal-awal nie, dapatkan pointer tinggi-tinggi pasal subjek tak payah sangat lagih, semangat study pun berkobar-kobar lagi

Manfaat masa awal-awal nie sebab rata-rata aku tengok (pengalman laa) student yang dah agak kritikal pointer awal-awal nie, lepas tu susah dah nak kejar...

kalo ader masalah ngan paper untuk sem-sem berikut, memang effect gile.. so skali lagi, dapatkan pointer tinggi-tinggi masa sem awal-awal agar nkorg ble rasa selesa skit lepas tu...

lagi pun kalo dapat bawah 2.0 kompem duit loan kene sekat..

o_O oo camtu ker,x tau plak yg pointer diorang kumpul dari awal2 sem lagi,mmg nasihat yg amat berguna..mmg mmg sgt berguna sebab sebelum nie x tau plak,ingatkan mcm skolah,diorang tgk last exam jer...tenkiu tenkiu

no 4... pandai mengapu lecture...

sebab yg bagi mark kat nko, yg peksa ujian nko bukan kementerian pendidikan tinggi tapi lecturer nko...

so pandai-pandai ambik ati nie... baik-baik ngan dia..

oo ingatkan kementerian pelajaran yg peksa ketas ujian..klu camnie kena bodek lecturer tahap cipan la hokhokhokhok

Tambahan... manfaat masa study nie nak cari bakal bini korang

heeeeee... biggrin.gif... aku nyesal pasal tak layan awek dulu

laugh.gif nie kena simpan dulu a..final year baru cari hahahahha

Elakkan study last minit. Study/Ulangkaji secara konsistan. Ni antara masalah utama pelajar Malaysia.Setiap minggu pastikan sempat review ape yang lecturer memekak kat depan.

x nak study last minit dah...dah serik sad.gif

Kembali ke pangkuan.Ehm..Ingat ingat lah sapa² yang membawa ko ke U nie.Doakan mak bapak ko.Jangan jadi lupa diri.Kalo ade mase, balik la sekejap ke rumah.Jengok jengok.Ada orang lebih mementingkan aweknye daripada familinya... (aku bagi point nie khas kepada sesiapa yang terasa termasuk la aku)

hmm..mmg aku dedicate study aku lepas nie sepenuhnya kat mak bapak aku..so aku mesti berjaya,x leh main2 tenkiu

thx abg2 yg bagi tips dan nasihat,trimas sebab ucap tahniah kat aku...geng2 yg nak masuk IPT pun amik sama tips dan nasihat nie sebab aku bukak thread nie bukan untuk aku sorang tapi untuk kita semua kongsi bersama..bagus nie nasihat dari abg2 senior..ader yg kita x tau leh kita belajar dari diorang..mmg banyak membantu..trimas laugh.gif

Edited by Sacred_Hunter

kena kah baik nyer lecturer

-MESTIII...ko jgn layan org kata ko kaki bodek lar...mcm2...sbb klu ko leh baik ngan seseorang lecturer(ramai lagi bagus)..in merupakan advantage utk survive dlm subjek...amat penting krn andainya ko fail sesuatu subjek..tapi ko tak baik sgt ngan lecturer subjek tu...lecturer yg ko baik tu akan tlg ko nanti..(ni pengalaman aku/tak gei kelas dpt A hahaha YA-HAAA)

Yang ni mmg teramat PENTING! aku mmg sokong 1000%.... lantak apa orang nak kata... masa depan ko... peduli apa org lain cakap.... jangan la tak buat....

tapi jangan lak lepas nie buat assigment/test tanyer dalam forum lah plak tongue.gif

try research sdirik dulu

betul-betul tak paham baru tanyer

jangan exploitasi kami untuk kepentingan anda

kalo tak, ble nak pandai..

aku harap kepada sesaper yg dapat menyambungkan pelajaran ke universiti...jgn lupa akan tanggungjawab ko sebagai pelajar dan juga kepada family..aku pernah tgk depan mata,bila dah dpt ptptn,beli komputer.tak salah beli,tapi guna ke jalan yg salah..beli motor..bawak awek..pegi jln lorong haji taib..cari pelacur..pernah terjadi kat kolej aku kat utm jln semarak..pastue bawak ke dlm bilik botol arak..kantoi dgn fellow....terus lupa buku..kuliah tak dtg..asyik main game sampai pagi..pastue ngantuk nak pegi kelas..cuba ikut budaya belajar ah chong...pas belajar buat study group..at least tak lupa tentang pelajaran yg dah diajar..pastue yg paling aku sedih bila anak org kampung dtg dari kampung bila dah dtg ke u di area bandar cam kl atau selangor,terus lupa asal usul..lupa abis..tak kira pompuan lelaki..aku tgk depan mata..maklumla jakun..kat umah,banyak benda tue takde...benda nie takde...pastue terus jadi berlagak nak mampus...ingat bumu dipijak..

Edited by kotatinggi

semua maklumat bole dipakai utk semua U ker?? ker utk U tertentu..aku UiTM ARAU sapa ada tips pasal U tuh kasi tau la...

lagi 1 problem aku serious gile aku nih x reti bodek org...apatah lagi nak bodek lecturer mcm mana la nak bodek tuh ada tips ker?? huhuhuhuhu~~

serious gile nih aku mmg tgh cuak gile nak masuk U nih..ntah la hari² aku rasa makin takut mcm nak exam besar lak...

nak dpt point tinggi² nak dpt 4 Flat huhhuhuhu..payah tuh~~ blink.gif

sapa ada tips lagi kasi lagi aku mau lagi tips..kasi tenangkan hati aku.~~

aku harap kepada sesaper yg dapat menyambungkan pelajaran ke universiti...jgn lupa akan tanggungjawab ko sebagai pelajar dan juga kepada family..aku pernah tgk depan mata,bila dah dpt ptptn,beli komputer.tak salah beli,tapi guna ke jalan yg salah..beli motor..bawak awek..pegi jln lorong haji taib..cari pelacur..pernah terjadi kat kolej aku kat utm jln semarak..pastue bawak ke dlm bilik botol arak..kantoi dgn fellow....terus lupa buku..kuliah tak dtg..asyik main game sampai pagi..pastue ngantuk nak pegi kelas..cuba ikut budaya belajar ah chong...pas belajar buat study group..at least tak lupa tentang pelajaran yg dah diajar..pastue yg paling aku sedih bila anak org kampung dtg dari kampung bila dah dtg ke u di area bandar cam kl atau selangor,terus lupa asal usul..lupa abis..tak kira pompuan lelaki..aku tgk depan mata..maklumla jakun..kat umah,banyak benda tue takde...benda nie takde...pastue terus jadi berlagak nak mampus...ingat bumu dipijak..

memang betul...

tapi bagi aku.... tak kire U selangor ker, KL ker... Arau ker... Sintok ker semua samer...

ingat budak yang dok U ulu-ulu tak terdedah ngan benda alah nie ker...

semer samer jer

ble jauh dari parent, ble dah kenal benda yg tak pernah rasa, nak rasa laaaa..

tu yang aku tak puas ati ngan student skarang..

malu sangat-sangat...

semua maklumat bole dipakai utk semua U ker?? ker utk U tertentu..aku UiTM ARAU sapa ada tips pasal U tuh kasi tau la...

lagi 1 problem aku serious gile aku nih x reti bodek org...apatah lagi nak bodek lecturer mcm mana la nak bodek tuh ada tips ker?? huhuhuhuhu~~

serious gile nih aku mmg tgh cuak gile nak masuk U nih..ntah la hari² aku rasa makin takut mcm nak exam besar lak...

nak dpt point tinggi² nak dpt 4 Flat huhhuhuhu..payah tuh~~ blink.gif

sapa ada tips lagi kasi lagi aku mau lagi tips..kasi tenangkan hati aku.~~

Jangan dok risau laaa...

patut nko kene ader rasa bangga dalam diri (eh, ble ker bangga nie)..

betul aku cakap...

kalo aku, masa lecture adalah masa terbaik nak sedut ilmu

sebab aku bukan suker sangat paksa-paksa baca...

dan masa lecture jugak aku akan tanyer lecture macam-macam

dan nasihat aku, jangan dok paling belakang dalam dewan kuliah

sebab lecturer akan tumpukan perhatian untuk student-student depan..

susah lecturer nak kenal sebab nko terbelakang...

biler susah lecturer nak kenal nko maka kalo nko ader masalah ker aper, dia tak akan care sangat...

camner lecturer nak kenal ngan student beribu-ribu...

so... nko kene pandai-pandai ambik pluang, kene tonjolkan diri skit...

dok barisan depan kelas...

kalo kene buat presentation, jangan buat acuh tak acuh...

kalo ader prob pasal subjek, pegi jumpa kat bilik dia...

so biler lecturer kenal nko, InsyaAllah, study pun berkat, blaja pun senang...

result pun gempak...

Tambahan:

Kalo ader masalah pasal study, selain member nko ble juga jumpa lecturer mintak nasihat

Dulu aku kat UTM dia panggil Penasihat akademik (PA)

p/s: Masa last abis study, antar report aku pegi tanya PA aku perlu sambung study ker aku terima tawaran Petronas..

Dia cakap, peluang keje bukan senang...

Study maybe masa U dok keje pun ble ambik...

So akukeje lah...

Edited by Zulkifli

oh..mcm tuh ok thanks for the info..

so kire conclusion dia dduk la dlm barisan yg senang lecturer nampak kite...n rajin bertanya masa lecturer tgh dok lecture..ada masalah lagi gi jumpa secara personal ngan lecturer kat bilik dia..oh okok..nanti aku akan ikut tips ko tuh~ biggrin.gif

Erk? Tips ek?

Bagi aku la...kita kena rapat dgn lecturer ataupun at least biar lecturer tu kenal kita.....paling sengit persaingan kalo kuliah kau ada dalam 300-400 orang student...macam mana lecturer nak kenal tu? HUhuuu...

Pada pendapat aku la..ada 2 kategori budak² yg lecturer senang ingat nama @ muka...

i. jenis scorer gila²... ; nak jadi jenis macam ni kena usaha lebih la!

ii. jenis lembab, failed dalam 1st test..ahahhaha!! ; jenis ni yg paling aku suka..aku tak kata la aku jenis ni...bebudak dalam kuliah pun senang kenal ko...jenis yg macam ni senang nak jadik hero..sebab? Ha...kalo ko failed dalam 1st test, pastu jadik scorer dalam 2nd test tak ke hero tuh? Mesti lecturer tu ingat ko sampai bila²..(motivasi tuh!!)

tapi kalo boleh elakkan la jadik jenis yg nombor 2 tuh..jadik yg no 1 ok?

Selamat belajo n mencari cinta kampus! wahahhaa!!

Jangan tak caya... benda ni mmg terjadi... bukan depan mata ko aje... depan lubang idung aku jugak penah jadi...

Tambahan... manfaat masa study nie nak cari bakal bini korang

heeeeee... biggrin.gif... aku nyesal pasal tak layan awek dulu

yang ni mmg wajib... nanti dah keje tak ada banyak masa... ngadap keje je lah...

baik dgn lecturare..

selalu soalan dia ambil yg sem2 lepas..

jgn malu bertanya..aku ingat lagi masa kat utm jln semarak..zul,ko kenal tak prof jamingan?dia banyak memberi tips....aku sampai sekarang ingat nama dia..sekali final sama keluar dgn yg dia bagi..kalo ko baik dgn lecturare,memang best..

baik dgn lecturare..

selalu soalan dia ambil yg sem2 lepas..

jgn malu bertanya..aku ingat lagi masa kat utm jln semarak..zul,ko kenal tak prof jamingan?dia banyak memberi tips....aku sampai sekarang ingat nama dia..sekali final sama keluar dgn yg dia bagi..kalo ko baik dgn lecturare,memang best..

tak... tak sempat ngan aku kot

lecturer aku:

+ Pn Halimah Hassan

+ Pn Maslin Masrom

+ Pn Halimaton

Entah tak ingat dah... byk sangat lagipun lama dah aku tinggal

cume puan halimah ngan pn maslin masrom memang aku igt sangat...

sebab ader benda yg berlaku mengingatkan aku kat dia 2 org biggrin.gif