Jump to content
cikgureza

Graduan Melayu Bila Di Interview..

Recommended Posts

Ni macam thread nak gaduh je ni.. relax le, apa2 hal pun kau tak rugi apa, sebab walaupun kau amik budak yang camtu kerja kat company kau, bukan kau yang bayar gaji,dan gaji kau jalan jugak tiap2 bulan, kan?

KS bagi kami adalah pc otaku, bukan expert, cuma otaku, kalau bangsa lain baca mmg akan gelakan kita aja, at least kita ada cert untuk membuktikan kita ni KS n ekpert ;),

Dan bukankah lebih bagus kalau ada ramai bebudak kita yang jadi KS, dan tak elokkah bila KS ni mcm hobby? Instead of job oriented, lebih baik dia interest-oriented untuk buat kerja tu.

Dan bab "kalau dia tak tau, kita ajar dia, dan bagi dia masuk sekolah" pulak, macam aneh je bunyinya, sebab, bukanke dia baru abis sekolah (IPT)?

itu adalah tanggungjawan company kepada staff, kalau nak dapatkan performance yg bagus dr staff bukan setakat kelayakan, skills, knowledge, comunication, company should hantar staff untuk training, dari sini baru bentuk satu team, bukan harap pada staff untuk jadi KS macam cikgu kata :)

i just talked dengan my partner, kalau dalam budaya kerja jepun, cert ni kalau ada menunjukan BUKTI, kita layak menggunakan istilah EXPERT, so pendapat saya cikgu terlalu high demand utk fresh grad ni, cuma cuba kasi peluang, bukan semua kita tgk dr 1st impression kita, kita boleh tolak, apa yang i tahu in 5 years experience n 10 years exp with japs

me start knowing japanese when i was 18 years old, now i can speak and write in jap, deutch, cuba kasi peluang, cam bro tenuk kata, but we as fresh tak boleh nak tunjukan diri terror, rajin2 la bertanya..

KS bagi kami adalah pc otaku, bukan expert, cuma otaku, kalau bangsa lain baca mmg akan gelakan kita aja, at least kita ada cert untuk membuktikan kita ni KS n ekpert ;),

itu adalah tanggungjawan company kepada staff, kalau nak dapatkan performance yg bagus dr staff bukan setakat kelayakan, skills, knowledge, comunication, company should hantar staff untuk training, dari sini baru bentuk satu team, bukan harap pada staff untuk jadi KS macam cikgu kata :)

i just talked dengan my partner, kalau dalam budaya kerja jepun, cert ni kalau ada menunjukan BUKTI, kita layak menggunakan istilah EXPERT, so pendapat saya cikgu terlalu high demand utk fresh grad ni, cuma cuba kasi peluang, bukan semua kita tgk dr 1st impression kita, kita boleh tolak, apa yang i tahu in 5 years experience n 10 years exp with japs

me start knowing japanese when i was 18 years old, now i can speak and write in jap, deutch, cuba kasi peluang, cam bro tenuk kata, but we as fresh tak boleh nak tunjukan diri terror, rajin2 la bertanya..

Yang risau sgt bangsa lain gelak tu apsal? Dia ke yang nak kendong bangsa kita?

Kalau setakat bukti atas kertas kita boleh labelkan expert, menurut statistik jabatan tenaga rakyat tahun lepas, tak silap aku ada lebih dari 100ribu 'expert' kita yang masih tak kerja. Maybe sebab expert sgt kot?

(Nani'o benkyo shite imasu ka?)

Kalau bagi geng2 korang KS adalah otaku ke, gaban ke, space cop rangers ke, sailormoon ke..biar le..

Tapi kau kena ingat, bila mission critical punya company, masa 7 bulan untuk belajar satu form/code/script, memang membazir duit. Maybe company kau can afford untuk bayar gaji untuk hasil yang tak tentu, dan maybe kau takde mission critical punya benda kot?

Tinggi ke demand aku atau salah ke aku kalau taknak amik budak yan nak belajar satu form dalam VB/Real Basic amik masa 7 ke 8 bulan? Dah tu, kejam ke aku kalau taknak bayar gaji dia RM1400 m(minimum) dlm tempoh dia tgh belajar tu? Sedangkan apa yang aku cari KS yang berpotensi...

Perlukan aku pergi mampus bila aku taknak amik diorang? :unsure:

P/s: KALAU AKU SALAH SEBAB BUKAK THREAD CAM NI, AKU MINTAK MAAF..DAN MAYBE AKU PATUT BIARKAN JE BUDAK2 KITA UNTUK BUAT APA YANG DIA SUKA...

Edited by cikgureza

aku bukan budak IT

...tapi yg aku tau..

nak berjaya kene usaha (basic)

mcm mana usaha tu terpulanglah pada kita..

yg dtg interview tu pun usaha utk ubah hidup dia dan mengharapkan yg terbaik..

yg menginterview tu pun berusaha jugak untuk mendpat yg terbaik dr yg diinterview..

cuma..

kadang2 maksud 'yg terbaik' tidak selari dr kedua2 pihak..

jadi...terpulang kepada mana2 pihak utk mengalah..utk mengikuti maksud 'yg terbaik'

sama ada yg dtg interview ikut selera penginterview

atau yg menginterview ikut selera yg dtg interview..

pokokmya...jgn terlalu mengharap

cukuplah ada situasi menang-menang..

itu pendapat aku..

nak tambah silakan..

nak kurangkan pun silakan..

ehehe

Kalau setakat bukti atas kertas kita boleh labelkan expert, menurut statistik jabatan tenaga rakyat tahun lepas, tak silap aku ada lebih dari 100ribu 'expert' kita yang masih tak kerja. Maybe sebab expert sgt kot?

(Nani'o benkyo shite imasu ka?)

Kalau bagi geng2 korang KS adalah otaku ke, gaban ke, space cop rangers ke, sailormoon ke..biar le..

Tapi kau kena ingat, bila mission critical punya company, masa 7 bulan untuk belajar satu form/code/script, memang membazir duit. Maybe company kau can afford untuk bayar gaji untuk hasil yang tak tentu, dan maybe kau takde mission critical punya benda kot?

ambik la contoh lain cikgu, kalau ada 100k budak ekpert kita yang masih x bekerja, cuba tanya diri cikgu tuh, cuba kasi peluang kan orang lain, tak payah la tanya soalan soalan yang yang rasa macam kita megah bila orang lain tak tahu, sepatutnya di sampaikan ilmu tuh

kalau cikgu kasi peluang kurang sikit 100k tuh, kalau business cikgu sangat maju, create la lagik team KS, x salah bukan?, ambik budak budak dalam 100k tuh;),

Tinggi ke demand aku atau salah ke aku kalau taknak amik budak yan nak belajar satu form dalam VB/Real Basic amik masa 7 ke 8 bulan? Dah tu, kejam ke aku kalau taknak bayar gaji dia RM1400 m(minimum) dlm tempoh dia tgh belajar tu? Sedangkan apa yang aku cari KS yang berpotensi...

Perlukan aku pergi mampus bila aku taknak amik diorang?

P/s: KALAU AKU SALAH SEBAB BUKAK THREAD CAM NI, AKU MINTAK MAAF..DAN MAYBE AKU PATUT BIARKAN JE BUDAK2 KITA UNTUK BUAT APA YANG DIA SUKA...

professional ke cikgu?, kalau u bukak firm macam besar bunyinya tapi bila u post balik u beremosi, 1st i can see how u comunicate wif people, itu pun adalah skills, jangan mengalah cikgu, kita malay buat business ni berdarah panas n cepat berang ;)), x dinafikan ...

aku setuju 100% pada merenung, macam aku, keje more than 5 years n banyak pengalaman, tp attitude manusia ni, dea cepat rasa dea terror, so bila dea berhadapan ngan si penginterview yang mana dea rasa dia boleh bit, secara langsung comunication tuh berubah

so sifat respect tuh takda, dalam hal ni bukan setakat yang freshie ja, yang seniour ni pun, bg aku cikgu kata dalam skop yang umum, is SKILLS in technical n theory knwledge..dea lupa SKILL comunication tuh..

ambik la contoh lain cikgu, kalau ada 100k budak ekpert kita yang masih x bekerja, cuba tanya diri cikgu tuh, cuba kasi peluang kan orang lain, tak payah la tanya soalan soalan yang yang rasa macam kita megah bila orang lain tak tahu, sepatutnya di sampaikan ilmu tuh

kalau cikgu kasi peluang kurang sikit 100k tuh, kalau business cikgu sangat maju, create la lagik team KS, x salah bukan?, ambik budak budak dalam 100k tuh;),

professional ke cikgu?, kalau u bukak firm macam besar bunyinya tapi bila u post balik u beremosi, 1st i can see how u comunicate wif people, itu pun adalah skills, jangan mengalah cikgu, kita malay buat business ni berdarah panas n cepat berang ;)), x dinafikan ...

hmm..since when aku kata aku ada firm besar? bisnes aku ni masih di level micro, belum sampai small lagi pun..

lagipun aku tak kenal jepun selama 10 tahun, so , bisnes aku tak besar mana pun.. B)

Aku memang pun kasi peluang kat diorang, dan aku dah amik 5 orang dari statistik tahun lepas tu, pasni aku nak amik 2 lagi (lepas 2nd quarter).Yang selebihnya, yang tak KS tu buleh tak aku antar kat company kau?

Kau ingat bila aku tanya tu dan diorang tak dapat jawab tu aku megah ke? Itu ke yang kau rasa bila aku raise kan topik ni? kalau ye..i feel sorry for you..

Takpelah, kalau kau betul2 rasa bebudak ni buleh amik kerja cam yang kau cakap, aku bagi kau database bebudak yang failed interview aritu kt kau,lagipun kau memang nak amik org kerja kan?? nanti PM aku untuk email ke, alamat company ke..,

Nampaknya niat aku dah di salah tafsir ni. So sebelum thread ni jadi kelam kabut, aku rasa baik tutup je lah. Aku mengaku silap kepada semua yang "memperjuang kan nasib anak bangsa kita" sebab raise kan topik camni. Dan sepatutnya aku buat tak tahu je..

Kepada encik Mod..tolong tutup thread ni buleh?? dan delete sekali ye..

Bye..Bye

Edited by cikgureza

nak mencelah ckit, saya ni bukan bidang IT, tapi rasanya kalau komen tu boleh le tapi nak mengutuk habis-

habisan bangsa melayu buat ape? Bukan ke diri sendiri tu bangsa melayu juga.(Erti kata sebenar anda mengutuk diri anda sendiri ............ :) )

1. setakat org tanya tentang hal gaji, tak payah kata melayu, cina ke india ke mesti tanya berapa budget utk pos yg ditawarkan, sbb mcm bangsa lain gaji kurang x teringin pun nak p interview tu, baginya habis kan beras je. Contah tengok kat negara kita, berapa ramai yang kerja ngan kerajaan (mungkin kita kata org kita malas tu sbb nak kerja ngan kerajaan) kebanyakan semuanya melayu, sbb kita aje sanggup makan gaji dengan gaji yang kecil je. Bangsa lain mana nak nanti tak leh hidup lak.

2. Ngapa diorg tanya co. cina ke melayu ke, diorg ingat melayu boleh tolong melayu, tapi bos melayu zaman skrang pandang rendah dgn bangsa sendiri. Dia ambil sbb gaji skit itu je, kalau dia ambil bangsa lain(kerja yang sama) dia akan bayar gaji lebih dari setengah dari tu.

Ada juga bangsa lain yg tak reti buat kerja, tapi boleh kerja hampir nak setahun kat co melayu tu (sebabnya managernya sebangsa ngan budak tu, tentu le nak cover bangsa sendiri) Ini memang berlaku kat co. saya dulu. Jadi jangan pandang rendah pada melayu je, sbb melayu tu suka rendah diri dan setahu saya bangsa lain tu EGO yang banyak.Setakat pandai cakap bahasa inggeris, tapi pronoun salah dan bila tulis tonggang langgang ejaannya tak guna aje. (seperti kata kwn kita tu ejaan cancer & cancell pun x reti)

Kes terbaru kat co. kawan ni, gaji banyak RM3000 tapi hanya pandai jaga server (guna linux je walaupun masa interview tu kata pandai segala-galanya) window nt ke window server ke window 2003 ke entah apa lagi berkaitan window berapa pandai, yang pandai ampu bahagian HR & acc. je, maklum le kedua2 bah. ni cina & india je makna sama bangsa ngan dia. Org bawah (melayu) dia lak yang kena settle bila semua bah. pc yang kena virus sbb bila budak tu buat kerja separuh jalan (erti kata sebenar dia tak reti) tapi kesian ngan si melayu kena tolong budak tu (tapi gaji 1/2 dari dia sbb tak de cert. ) Dan paling hairan nya bah atas yang si melayu jaga x lak kena virus.

Co tu 1/2 share dr. oversea dan 1/2 tempatan (share tempatan melayu yg byk) tapi tak lak ambil tindakan pada budak tu, hal mcm ni pun boleh pejam mata ke?? Dan yg pasti melayu selalu menghina bangsa sendiri, pandang rendah bangsa sendiri dan memperlekehkan bangsa sendiri , tu je yang tau. Seperti kata Dr. M , MELAYU MUDAH LUPA (sbb dia rase dia dah kaya)

Dan sebagai cikgu bukan ke cikgu yang mengajar anak murid nya, tak pandai ajar le sbb budak2 tu fresh lagi (masih blur lagi) Kalau dah cikgu kencing berdiri, anak murid pastilah kencing berlari. Itu lah pepatah melayu....... Dan pepatah buah cempedak diluar pagar,..... (dah tak di ikut oleh bangsa kita)

KESIAN MELAYU, SEDIH DIBUAT NYA

nak mencelah ckit, saya ni bukan bidang IT, tapi rasanya kalau komen tu boleh le tapi nak mengutuk habis-

habisan bangsa melayu buat ape? Bukan ke diri sendiri tu bangsa melayu juga.(Erti kata sebenar anda mengutuk diri anda sendiri ............ smile.gif )

Memang betul...buat apa saya pergi kutuk melayu ye tak? Tak bagus saya buat camni, nak buat apa raise topic camni? Saya memohon maaf, sebab tindakan saya ni seolah-olah nak melingkup kan bangsa sendiri. Mintak maaf ye..

Saya tak ulang dah topik camni..

Aku rasa topik ni menarik je pun. Dan tujuan topik ni di raise pun, well as being said by cikgureze because he concern. Dalam dok bashing each other pun, kita share the same point; SIKAP. Aku rasa, ni lebih kepada interpretasi masing-masing terutamanya bila menafsirkan mengenai "bersikap kurang ajar". Memang tak perlu kurang ajar, tapi kita perlu keluarkan suara yang kita kurang senang. Tade la macam Ahli Fikir cakap "angguk-angguk, geleng-geleng, tunduk-tunduk" ..

Aku pun kerja kat multinational company. Bos cina India segala. Officemate dg budak India, Filipina, Finland, Jerman dan lain-lain la. Ada jugak mereka yg tak mahir (selalunya yg aku hadap situasi ni, budak India sbb asek dok tanya aku je kalau tak reti) tapi mereka backup kekurangan mereka dengan networking yang mereka ada.

Aku pun bukan selama-lamanya nak kerja dg orang. Aku nak kutip kemahiran dan pengalaman, lepas tu kalau ada rezeki lebih buat bisnes sendiri. Kala ada rezeki la, insya Allah :lol:

terpulang kepada si pemula topik kalau rasa nak tamatkan perbincangan, ko boleh kunci sendiri. ada butang untuk "close topic" kat bawah tu. jadi terpulang kepada ko nak kunci ke taknak. aku takkan buat apa apa.

Nampaknya niat aku dah di salah tafsir ni. So sebelum thread ni jadi kelam kabut, aku rasa baik tutup je lah. Aku mengaku silap kepada semua yang "memperjuang kan nasib anak bangsa kita" sebab raise kan topik camni. Dan sepatutnya aku buat tak tahu je..

Kepada encik Mod..tolong tutup thread ni buleh?? dan delete sekali ye..

terpulang kepada si pemula topik kalau rasa nak tamatkan perbincangan, ko boleh kunci sendiri. ada butang untuk "close topic" kat bawah tu. jadi terpulang kepada ko nak kunci ke taknak. aku takkan buat apa apa.

Ni antara thread yg aku suka.. dan aku rujuk setiap post reply... apa yg aku nampak niat baik cikgureza just nak sedarkan orang melayu tentang penyakit bangsa kita ni.. so aku harap thread ni tak perlulah ditutup hanya kerana ada segelintir yg tak considerate nak jadikan tempat ni untuk membenci bangsa sendiri (aku perasan awal lagi..tp aku cuba buat dont know je sebab nak elak discussion jadik tak elok.. but it happens..)

Aku rasa elok teruskan perbincangan ini.. aku sebagai orang melayu undergrads perlu pendapat dari para interviewer yg ada di sini.. janganlah kerana nila setitik niat yang baik terus rosak.

And trust me... dalam ramai2 melayu yg ada penyakit cam cikgureza tekankan dari awal2 tadi.. masih ramai budak melayu yang tak berpenyakit seperti itu, and I'm one of the malay yg cuba untuk tidak kena penyakit itu... macam di Phillips Young Inventors baru2 ni... kalau tgk ramai betul melayu dengan ciptaan masing2 ..dengan effort/ilmu/kudrat masing2 tanpa bantuan orang luar (including Univ tempat aku belajar yg dapat runner up... salah seorang participants ialah bro sharuzzaman kita sendiri.. )...

..and melayu kita ..aku percaya dengan pendedahan yang betul (seperti discussion seperti ini) hopefully dapat membantu kita.

And satu lagi.. kalau dah tak dapat diselamatkan dan nak tutup... aku harap topik ni ditapis semula (beberapa posting yg kurang sesuai) dan archive dengan cantik .. sebab aku pun niat asal nak forward thread ni kat rakan2 yg tak involved dalam putera (bagi sama2 sedar dan kongsi maklumat)..but on the second though bila discussion dah jadik sebegini.. aku rasa tak jadik pula.. :P

tak perlu la ditutup topik nie..tapi yang berdiskusi ngan bagi pendapat tu tolong lah bagi pendapat dengan lebih ilmiah..tak perlu la cakap pi mampus,bodo etc...tak elok dan tak sedap didengar..menda ni bagus untuk dibincangkan..as long as the people here dont get carried away,please discuss this topic in a civilized manner...

banyak menda menarik bole diketengahkan kat sini...

problem ni jadi sebab employer and fresh grad does not agree on each other terms..employer nak someone yang capable to perform or at least show some potential to be better,at least fresh grad mesti la ada basic knowledge ntuk buat kerja.kalau nak jadi programmer,mesti la tau basic syntax and command,kalau nak jadi network engineer mesti la tau basic tcp/ip and networking stuff..jangan la malu kan diri mintak kerja programmer tapi satu ape pun tak tau pasai programming..employer bukannyer expect so highly of you too deliver something extraordinary tapi at least tunjukkan la minat..bakat bole diasah...tapi kalau ditanye basic question pun tak dapat jawab..camne nak tolong?mestilah terdetik kat hati employer.."apa menda budak ni belajar sepanjang 3-4 tahun belajar kat univ?"

pastu kalau tak reti,terimalah gaji rendah dulu,jgn demand..sakit hati emplyer kalau bebudak mintaka gaji tinggi2 tapi tak reti buat kerja

and to employer,janganlah expect bebukan dari fresh grad,takyah la tanye soklan complex2 pasai unix,cluster computing..konpem la bebudak taktau..tanye yang normal2 sudah la..janganla berlagak ngan ilmu yang tuhan beri tu...and janganlah terlalu menekan fresh grad pasai gaji,bagi la sumting yang logik akal untuk diterima bukannye gaji tahap takleh survive kat k.l....

that way everyone would be happy

:D

Sebab aku tak reti nak tutup topic ni sendiri ( takde pun butang close topic kat bawah tu..), maka topic ni takkan di tutup kot..cuma perbincangan dia kita ubah sikitlah, maksudnya, kita akan mula sokong bebudak melayu untuk buat perkara2 yang aku tersilap list out kat atas sekali aritu..aku sedar salah aku..Sorry yek kengkawan

...(something to think about....)

di Phillips Young Inventors baru2 ni... kalau tgk ramai betul melayu dengan ciptaan masing2 ..dengan effort/ilmu/kudrat masing2 tanpa bantuan orang luar (including Univ tempat aku belajar yg dapat runner up... salah seorang participants ialah bro sharuzzaman kita sendiri.. )...

hmm.. yang korang bincang2 tu.. mengenai org cam aku la.. hehehe... walaupun hentam menghentam sesama sendiri.. setiap yang reply sumenye ada point sendiri.. dan aku percaya point2 tersebut adalah terhasil daripada pengalaman korang... jadik aku sebagai grads yang menganggur hampir 1 tahun ni membuat kesimpulan cenggini:

1- fresh grads nak tak nak mesti le mempersiapkan diri mereka.

2- bos-bos melayu, harapnya bagi peluang, jangan salah paham maksud aku.. maksud aku.. maybe kita akan terlepas satu permata dek kerana kita tengok ada sedikit 'najis' ditepinye.. hehehe.. paham ke perumpamaan aku?

melayu patut tolong melayu, tapi melayu yang nak ditolong tu pon, mestilah tolong diri sendiri dulu, kan?

aku pun sokong gak utk meneruskan thread nie. kita buang yg keruh amik yg jernih. bagi menjernihkan lagi suasana serta keadaan melayu di zaman millennium nie.

buruk baiknya pun kita kena tetap terima dengan keazaman serta kesungguhan utk berubah.

ko ajak jerk kawan2 yglain utk ikut baca thread nie. sekurang2nya ada juga sedikit sebanyak ilmu pengetahuan utk menjalani sesi temuduga. kan ada yg berpengalaman menemuduga. jadi dia dah pun pd awal thread sesuatu yg bleh buat.. dan juga utk di elakkan serta perkara wajib sebelum dan semasa temuduga.

selain dari tu, mungkin di sana ada sesuatu matlamat dan juga tujuan kenapa thread nie di adakan, cikgu pun dah bg tau tujuan dia berkenaan dengan topik nie.

harap sahabat2 yg lain dapat membantu serta memberikan sokongan. jika sahabat2 yg lain pun ada pengalaman berkenaan situasi sebenar melayu masa kini, harap dpt kita amik ikhtibar....

doakan kearah kebaikan adalah lebih baik...

salam perjuangan utk melayu millennium...hehe.. adeh..

to cikgu reza..

apa-apa silap dan salah aku dalam post tuh harap dimaafkan ;), kita buat sama sama yang terbaik utk bebudak melayu :)

to cikgu reza..

apa-apa silap dan salah aku dalam post tuh harap dimaafkan ;), kita buat sama sama yang terbaik utk bebudak melayu :)

Kau takde buat apa2 salah, jadi tak payah le mintak maaf. Sebab aku yang salah sebenarnya, patut nya aku tak payah buat lansung thread ni. Patutnya aku tak payah bagitau pun pasal hal2 kehendak industri, ni, dan patutnya aku bagitau kat budak2 ni, bawak je gulungan ijazzah tu ke tempat kerja dan apply lah kerja ikut cara yang korang tahu, pastu tunggu le, esok lusa dapat le kerja tu..

Skang ni, aku tgh buat thread baru, dan di harap aku tak buat salah silap sekali lagi. Mana tau le kan, kot nak bagitau pasal skill /knowledge yang patut diorang tahu untuk kerja tu pun salah kan? Jadi aku pohonkan kemaafan awal2 kalau thread yang aku buat ni pun salah. Thread tu tajuk dia kalau tak silap "Tips Kemahiran yang perlu sebelum kerja (IT) ". Tapi tips tu setakat ni dtg dari aku yang emotional dan tak profesional ni lah. Aku harap tak lah salah dan takkan melingkupkan anak bangsa ku sendiri ye...

Edited by cikgureza

cikgureza, ko listkan dari IPT mana diorang datang ni, aku kalau bulih nak ada reference laa baru senang sket shortlist diorang ni ...

pasal apa aku cakap camtu pasal based on experience aku ada certain grads keluaran IPTA yang sama agak susah sket when it comes to real life problems, semua buku juga ada ikut deeyyy, sampai ada member aku (non malay) yang jadik bosss cakap jangan ambik IT grads dari IPTA tersebut ... hahahah

Edited by ed_thix

Kau takde buat apa2 salah, jadi tak payah le mintak maaf. Sebab aku yang salah sebenarnya, patut nya aku tak payah buat lansung thread ni. Patutnya aku tak payah bagitau pun pasal hal2 kehendak industri, ni, dan patutnya aku bagitau kat budak2 ni, bawak je gulungan ijazzah tu ke tempat kerja dan apply lah kerja ikut cara yang korang tahu, pastu tunggu le, esok lusa dapat le kerja tu..

Cikgu.. i don't think you should blame yourself.. sebab memang patut pun cikgu mulakan thread ni... sebab inilah hakikat budak melayu kita sekarang. Apa yang cikgu ceritakan di mula2 thread ni sememangnya benar sebenar-benarnya... dan banyak kali dah aku diceritakan dengan apa yg cikgureza alami tu.. no hard feelings ok.. benda tu memang patutpun melayu kita sedar...

so apa yang cikgu sampaikan memangnya tepat.. dan cikgu sebenarnya memang membantu/berjasa pun untuk orang melayu dengan mendedahkan kelemahan melayu.. sometimes we have to be cruel to be kind right? Takkan benda yang dah tak elok nak kena cakap elok semata2 atas alasan "tak hormati bangsa"? Cikgu IMHO dah dedahkan hakikat sebenar graduan melayu dan kehendak industri

cuma ada yg join tu yg kecohkan keadaan.. meaning biarlah perkataan tu sopan sikit (i hate to use the word, but sigh... flaming sentences) kalaupun nak tegur sesuatu.. banyak lagi cara nak tegur. No hard feelings ok :D

and to employer,janganlah expect bebukan dari fresh grad,takyah la tanye soklan complex2 pasai unix,cluster computing..konpem la bebudak taktau..tanye yang normal2 sudah la..janganla berlagak ngan ilmu yang tuhan beri tu...and janganlah terlalu menekan fresh grad pasai gaji,bagi la sumting yang logik akal untuk diterima bukannye gaji tahap takleh survive kat k.l....

Yes.. too much expetations pun IMHO kurang sesuailah.. tp fresh grads pun kena la ada insiatif sendiri untuk buat benda2 simple kan? kalau tak sapa nak amik keja...

Edited by electroboy

cikgureza, ko listkan dari IPT mana diorang datang ni, aku kalau bulih nak ada reference laa baru senang sket shortlist diorang ni ...

Demi menjaga kestabilan forum ni aku cadangkan tak perlu la dilistkan. Dikhuatiri boleh menimbulkan implikasi lain. Harap cikgureza ambil perhatian.

Yang paling penting bagi aku di sini: semuanya (termasuk aku sendiri) kita sama-sama jadikan topik ni satu guideline cara macam mana untuk kita kawal emosi semasa berforum. Tak perlu timbulkan apa-apa isu dan sentimen yang boleh menimbulkan kemarahan orang lain. Kalau terlepas cakap kita cepat-cepat mintak maaf.

Syabas kepada semua.

Edited by puteranetwork

Bab reference IPT tu, aku memang tak setuju. Sebab nak buat apa? Unless kau nak bagi can kerja, Aku buleh le bagi database tu (resume diorang)...

Anyway thanks electroboy ,aku doakan kau jadi "King of the KS" lah mintak2nya.

Dan kepada semua forumers..please support thread yang bertajuk "Tips Kemahiran yang perlu sebelum kerja (IT) ", dan berilah sumbangan tips korang..,aku rasa benda ni penting jugak..kalau tak salah di mata korang la..

Edited by cikgureza

pada aku kan aku tengok tak semua grads malay cam korang cakap, memang betul kalau takat ni la kan aku bleh bagi kategori yang aku pernah jumpa ni datang dari certain IPTA (definitely msia punya tertiary system) ...

banyak grad malays oversea yang better (bukan la terrer sangat, but when it comes to real life problems, diorang better dalam carik solution berbanding keluaran dalam negeri) ... so aku conclude ada sesuatu yang beza ketara antara grads melayu dalam dan luar negara

p/s: sorry aku tak niat nak menghina IPTA kat msia ni, ni semua based on my experience dan jugak member2 aku especially dalam HR dept merata2 yang macam cikgureza cakap ada simpan database resume budak2 melayu ni ....

and to employer,janganlah expect bebukan dari fresh grad,takyah la tanye soklan complex2 pasai unix,cluster computing..konpem la bebudak taktau..

yups memang tak tanya camni, tapi jangan lerrr lagak dalam resume letak

*Experience in handling UNIX based systems

ni aku tengok ramai grads nak lagik fresh grads suka menghebatkan diri dalam resume, padahal bila d-day kena tanya itu ini baru nak ngaku tak tau, kan ke bakal majikan dah pandang negative.

bab nak bagik chance pada graduan melayu yang nak ambik masa 7/8 bulan nak improve diri tapi nak gaji aku rasa sorry, aku faham apa perasaan cikgureza tu but dia betul, real life banyak benda nak fikir, sebagai majikan patut terfikir "kenapa nak kena ambik diorang ni padahal ada ramai lagi yang bleh fill the position" ... life is about choices and options, lain la diorang spesel sangat

itu adalah tanggungjawan company kepada staff, kalau nak dapatkan performance yg bagus dr staff bukan setakat kelayakan, skills, knowledge, comunication, company should hantar staff untuk training, dari sini baru bentuk satu team, bukan harap pada staff untuk jadi KS macam cikgu kata smile.gif

setuju, but b4 that tough competition will bring out the best of the best, nak bagi peluang memang patut bagi tapi yang dibagi peluang pun kena gak ambik peluang tu betul

dalam budaya msia ni, cert utk tangga gaji ngan untuk gantung kat dinding office (klu duduk kat cubicle, letak kat atas meja) muahahahah

2 cents dari aku yang bukan boss

Edited by ed_thix

dalam budaya msia ni, cert utk tangga gaji ngan untuk gantung kat dinding office (klu duduk kat cubicle, letak kat atas meja)

sebab tu dasar pandang ke timur gagal samaskali..

kalau kerja ni part time je bleh ke?

sabtu & ahad je???

Ni yang paling latest application aku terima. Jawatan, Server Admin,Database Admin,web prorgrammer, aku tak tahu yang mana satu dia mintak. Maybe sebab dia ingat server tu jalan sabtu ahad, opis hour je kot..

entah lah, kang aku komen kang ramai yang marah...so ,takpe, aku cuma boleh bagi galak kan untuk grads, "nak tanya soalan camni masa mintak kerja, buatlah..yang penting ada gulungan sijil..." :ph34r:

Edited by cikgureza

Ini semua pasal attitude, kebanyakan dari budak-budak kita tak tahu apa yanng diorang buat sebenarnya, sebab tu masa di universiti

diorang hanya belajar apa yang diajar bukannya belajar untuk pandai

diorang hanya belajar untuk lulus exam bukannya untuk tahu

diorang belajar untuk mendapatkan kerja bukannya untuk menndapatkan ilmu

matlamat belajar itu sendiri tak diketahui oleh bebuudak ni.....

so bila dah tak belajar, time untuk mmenggunakan ilmu asas yang di ajar di uni mereka asih NGANGA tunggu disuap, that why bila time interview mereka mempamerkan sikap tunggu untuk diiajar bila dah dapat kerja...

tak kira melayu ker cina india ker mat saleh ker.....kalo dah tak buka mata...buta juga.....tapi melayu lah ramai....

kurang pededdahan kot....tapi perangai budak melayu termasuk aku jugak...kalu diberi pendedehan sket...mereka akan lupa diri...hilang tujuan asal

Edited by matyiex

problem ni jadi sebab employer and fresh grad does not agree on each other terms..employer nak someone yang capable to perform or at least show some potential to be better,at least fresh grad mesti la ada basic knowledge ntuk buat kerja.........

dan inilah yang kebanyakan majikan ceritakan kepada kementerian sumber manusia apabila terlampau banyak lambakan graduan yang menganggur. kes yang sama jugak berlaku ketika MOSTI buat temuduga besar besaran yang diadakan di PICC tidak lama dahulu. kes yang sama berulang. graduan cuba berlagak terlampau satu tiga tiga tujuh dan akhirnya jerat diri sendiri. yang tergagap pun ramai. nasib cuma takda yang kencing dalam seluar je.

Ini semua pasal attitude, kebanyakan dari budak-budak kita tak tahu apa yanng diorang buat sebenarnya, sebab tu masa di universiti

diorang hanya belajar apa yang diajar bukannya belajar untuk pandai

diorang hanya belajar untuk lulus exam bukannya untuk tahu

diorang belajar untuk mendapatkan kerja bukannya untuk menndapatkan ilmu

matlamat belajar itu sendiri tak diketahui oleh bebuudak ni.....

silapnya sebab masa memula diorang masuk universiti apa yang terbayang dalam kepalanya ialah keselesaan apabila bekerja kelak. jadi apabila itu tidak berlaku, diorang kecewa dan akhirnya menganggur. malu nak keje taraf juruteknik ataupun kerani kononnya.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...