Jump to content
edot_jamil

Berminat Meniaga Dobi?ada Apa Apa Soalan Mengenai Dobi?

Recommended Posts

En Jamil..

memang kebetulan baru malam semalam saya berbincang dengan suami saya tentang kedai dobi...dan hari ni say asurf internet untuk mendapatkan maklumat mengenai kedai dobi. Dan saya dapati topik ini mmg berguna untuk org seperti saya.. RM50 K macm banyak jugak kan.. dan sememamgnya saya tidak ada modal sebanyak itu. Tapi saya memang merancang untuk membuka kedai dobi di utara. Saya amat berharap akan ader lagi kursus dobi ini sebelum tahun depan.. dan saya ingat nak ajak la suami pergi ke kedai en Jamil... tapi berapa persen kah kemungkinan untuk gagal dalm perniagaan ini?

tentang peratus utk gagal adalah kurang...sememangnya ia bergantung kepada lokasi dan usaha kita utk memajukan perniagaan kita...rm50k tu adalah modal utk mesin jikalau mahu membuka dobi yg full scale ataupun yg mempunyai mesin utk membuat dry clean...

jikalau kita mahu membuka dobi biasa rm15k pun dah cukup..semuanya boleh di selaraskan mengikut budget masing masing...jikalau ada modal sebanyak rm20k kita buat set up dobi yg harganya rm 20 k..semuanya berpandukan budget..

ada pelbagai jenis mesin ada di pasaran dan juga harga yg berbeza beza..

kursus akan diadakan nanti lepas raya..jikalau berminat boleh hubungi saya selepas raya nanti...kalau nak datang ke kedai saya tak payah tunggu kursus pun..asalkan kedai saya bukak anda dialu alukan utk datang ke kedai saya...

semoga berjaya dalam usaha anda utk membuku dobi

:lol: Asalammualaikum... en jamil saya ada email kat en. tapi en tak reply pun.... saya nak buka business dobi.... saya dah ada area di shah alam dan damansara. jadi selagi peluang terbuka luas, saya nak masuk... tolong lah saya.... harap dapat membantu. kalau ada kursus tu bulan 12 ni baru saya free..... peace~

salah seorang rakan saya telah membuka dobi di shah alam sekyen 13..dia membuka dobi full scale ( ada mesin dry clean ) oleh itu anda boleh membuka dobi yg biasa sahaja..tidak perlu utk melabur sehingga rm85k utk membuka dobi..ini adalah kerana jikalau berurusan dengan dobi dibawah naungan saya anda boleh diberikan diskaun sehingga 40% utk dry clean yg di hantar di sana..( harga dobi ke dobi )

disini anda sudah boleh membuka dobi dengan hanya berbekalkan modal serendah rm15k sahaja..semua ini boleh diuruskan mengikut budget anda...seperti yg saya reply di forum sebelum ini semuanya boleh diuruskan berpandukan budget masing2..jika ada modal rm20k kita buka lah dobi yg rm 20 k..so kita poleh "pick and match"mesin mesin yg anda akan pakai nanti..semuanya berpandukan kepada jenis mesin..

saya akan adakan satu lagi kursus lepas raya nanti..kalau berminat bolehlah menghubungi saya selepas raya nanti... :D

bagus btol ada org mcm jamil ni. boleh la tolong anak bangsa sendiri

terima kasih atas pandangan saudara..sememangnya itulah niat dihati utk membantu org kita maju..saya pernah rasa bagaimana susahnya membuka perniagaan tanpa seorang mentor..rasa bagaimana ditipu dalam membuka perniagaan dan juga bagaimana rasanya apabila sesetengah pihak mengambil kesempatan di atas kekurangnya ilmu kita...

pada saya otak saya ni takkkan kecut jikalau saya berkongsi ilmu dengan org lain...lagi pun kita org islam tak baik kedekut ilmu...betul tak?

tapi apa yg paling melemahkan saya dalam meneruskan niat saya ini adalah....ada juga org kita anak bangsa kita sendiri yg tipu saya...agak sedih juga rasa tapi apa boleh buat..saya berserah saja kepada tuhan...

apa apa pun terima kasih banyak ada komen abg beca..at least ada org yg menghargai..

Assalammualaikum boss...Min laundry disini.

Kalau boleh... listkanlah nama2 kedai dobi dalam network edot ni. Kang tak pasal2 berperang harga sesama sendiri pulak :lol:

If u don't mind, nak tanya sikit masalah2 washing ni.

1) Untuk pakaian putih, boleh tak guna clorox di machine, selain daripada individual treatment dengan powder hikmat tu. Kadang2 rasa tak puas hati lah dengan general washing utk pakaian putih. Itu yg kekadang sampai 2 kali wash...2nd time secara hotwash.

2) Comforter dry clean...perlukah di iron?

Sekali sekala...jom lah buat jamuan minum teh utk semua ahli2 network ni. :D

Boleh discuss problem.

:rolleyes: as'kum en jamila. bolehkan en jamil tolong diman ingin beli machine yg murah dan berkualiti dan ajar cara2 nak cuci jenis2 pakaian..hhehe.......

Assalammualaikum boss...Min laundry disini.

Kalau boleh... listkanlah nama2 kedai dobi dalam network edot ni. Kang tak pasal2 berperang harga sesama sendiri pulak :lol:

If u don't mind, nak tanya sikit masalah2 washing ni.

1) Untuk pakaian putih, boleh tak guna clorox di machine, selain daripada individual treatment dengan powder hikmat tu. Kadang2 rasa tak puas hati lah dengan general washing utk pakaian putih. Itu yg kekadang sampai 2 kali wash...2nd time secara hotwash.

2) Comforter dry clean...perlukah di iron?

Sekali sekala...jom lah buat jamuan minum teh utk semua ahli2 network ni. :D

Boleh discuss problem.

Boleh apa salahnya - nanti I compilekan.

Kalau ada masa nanti I cuba arrangekan sessi berbuka puasa, tapi GO DUTCH tau.

Tentang persoalan u. beginilah. untuk soalan pertama - elakkan pakai Clorox sebab ia akan mereputkan fabric. Kalau semua putih gunakan "magic powder" atau pun ubat ciptaan saya. ada lagi stok ke kalau nak order let me know RM35-00. it is good for white as well as coloured garment.

Soalan #2 -Tak perlu

see u macam mana business u dengar menjadi2 bagus rezeki bulan puasa.,

Apa kata anda sertai kursus yang saya adakan selepas hari raya nanti, kalu berminat sila daftar di [email protected] once tarikhnya di tetapkan saya kan beritahu.

Edited by edot_jamil

:rolleyes: as'kum en jamila. bolehkan en jamil tolong diman ingin beli machine yg murah dan berkualiti dan ajar cara2 nak cuci jenis2 pakaian..hhehe.......

hmm susah nak bagitau ikut forum ni..apakata u contact saya takpun datang ke kedai saya..buat appoitment dulu kalau nak datang ek?takut saya takder..bukan kedekut ilmu tapi panjang nak taip kat sini...macam2 jenis brand ada dipasaran.. B)

nanti kita akan bincang pulak apakah langkah lang=kah yg perlu di ambil oleh pengusaha2 dobi pada musim perayaan nanti..sememangnya ada lah berbeza jika mengusahakan dobi di bandar ( kl ) dan juga di kampung..

ok. thanks en jamil. boleh kasi no hp en tak? nani apa2 hal saya contact..

rasanya ada dalam post post saya sebelum ni..takpelah saya bagi semula 012-2292907 atau no kedai 03-41053611

kedai saya kat taman melawati hulu kelang kuala lumpur..kalau nak datang lawat kedai pun boleh... B)

memandangkan tak lama lagi kita akan beraya..saya ingin mengucapkan selamat hari raya kepada semua dan maaf zahir batin..

seperti yg saya sebut sebelum ini saya akan memberitahu kali ini kita akan membincangkan berapa lamakah kita patut cuti utk hari raya yg bakal tiba nanti...

sebelum kita buat keputusan kita tgk dulu dimanakan lokasi dobi kita

jikalau lokasi kita di kuala lumpur ( atau waktu waktu yg sewaktu dengan nya ) kita boleh cuti sampai dua minggu..akan tetapi kita digalakkan utk start cuti pada mlm raya ( utk mengaut keuntungan maximum di mlm raya ..duit raya maaa ) alasan saya adalah kerana pada hari raya kebanyakkan org yg duduk di kl akan balik beraya di kampung...

akan tetapi berlainnan pula di kawasan selain dari kuala lumpur...

adalah digalakkan utk cuti raya sehari sahaja ( alamak kejab nya cuti ) hehe ini adalah kerana org kl yg balik baraya akan berada di kampung kampung utk beraya..dan pada masa inilah dobi2 kawasan luar kl akan mengaut keuntungan..inilah yg berlaku di kampung saya teluk intan perak..dobi dobi kat teluk intan ni sampai terpaksa me"reject" baju customer kerana tak cukup tangan..hehe bayangkan sampai terpaksa tolak punyalah ramai org...

selamat berjaya

utk salah seorang ahli kita di forum ini yg telah berjaya membuka dobinya di prima saujana tahniah saya ucapkan...semoga perniagaannya akan maju....insyaAllah... :D

ramai yg bertanyakan kepada saya bilakah kursus seterusnya akan diadakan..

untuk makluman semua sememangnya padan bulan ramadhan dan syawal saya akan berhenti kejab ( berehat )

kursus dobi utk sessi seterusnya akan diadakan selepas bulan syawal,,pendaftaran telah dibuka..dan kepada sesiapa yg berminat boleh mendaftarkan nama dan no talipon seperti yang saya postkan sebelum ini...

jumpa di sana nanti...

:D

dah tulih banyak, internet down plak..

"coin operated machine"

aha.. inilah yang aku nak...

ada sesapa tau bajet dia? ROI dia cemana?

pengalaman? apa-apa yang perlu aku tahu?

sebab aku bercadang nak bukak kat sekolah lama aku dulu.. pastu tengoklah.. bleh pegi jauh ke idak...

Assalamualaikum,untuk pengetahuan saudara, saya ada member yang manage business Coint Operator machine ni. saya pun ada buat jugak kat Hospital KL. Tapi cost dia agak mahal jugak dalam RM25-28K.tapi daily running tak pening kepala sebab tak ada overhead cost cuma bagi kat owner premises tu commission dlm 10% based on collection. kalau nak tau lanjut call En Zamri (019-2238079) atau saya sendiri Fadzli(019-3233395)

Thank

ok kat sini dah ada satu lagi org yg boleh membantu sesiapa yg berminat nak bukak dobi yg self operated machine..terima kasih sebab sudi tinggalkan no talifon utk di hubungi.harap sesiapa lagi diluar sana yg mempunya connection seperti supply sabun ke plastik ke boleh lah tinggalkan nama dan nombor talifon.mana tau kot kot lepas ni kita boleh berkerjasama...

kursus " pengenalan dobi" siri yg ke-6 akan diadakan pada awal bulan disember.sesiapa yg berminat bolehlah mendaftarkan diri...

harap mendapat respond yg baik...

terima kasih..

:)

ok kat sini dah ada satu lagi org yg boleh membantu sesiapa yg berminat nak bukak dobi yg self operated machine..terima kasih sebab sudi tinggalkan no talifon utk di hubungi.harap sesiapa lagi diluar sana yg mempunya connection seperti supply sabun ke plastik ke boleh lah tinggalkan nama dan nombor talifon.mana tau kot kot lepas ni kita boleh berkerjasama...

kursus " pengenalan dobi" siri yg ke-6 akan diadakan pada awal bulan disember.sesiapa yg berminat bolehlah mendaftarkan diri...

harap mendapat respond yg baik...

terima kasih..

En. Jamil...dah anto e-mail semalam dengan saya punya detail sekali...harap maklum.

-salam-

saye berminat sebenarnye pasal dobi ni..tapi tak tau nak start dr mane?yg pasal modal tu en jamil pinjam dgn bank atau modal sendiri..

en jamil tau tak kat mane saye leh amik kursus dobi n ade tak pinjaman dr mane2 yg saye bole apply..

-salam-

saye berminat sebenarnye pasal dobi ni..tapi tak tau nak start dr mane?yg pasal modal tu en jamil pinjam dgn bank atau modal sendiri..

en jamil tau tak kat mane saye leh amik kursus dobi n ade tak pinjaman dr mane2 yg saye bole apply..

Untuk makluman anda, saya sendiri ada menyediakan kursus dobi pada 9 & 10 Disember ini kalau berminat bolehlah daftarkan di alamat e mail saya [email protected].

Untuk makluman saya akan mengadakan satu lagi kursus dobi (siri ke 6) pada 9 & 10hb disember 2006. Kalau berminat sila daftar di alamat e mail berikut [email protected]

Untuk makluman anda, saya sendiri ada menyediakan kursus dobi pada 9 & 10 Disember ini kalau berminat bolehlah daftarkan di alamat e mail saya [email protected].

Untuk makluman saya akan mengadakan satu lagi kursus dobi (siri ke 6) pada 9 & 10hb disember 2006. Kalau berminat sila daftar di alamat e mail berikut [email protected]

salam cik jamil...oredi hantar pada alamat e-mail u but still no reply.Kompem ke tak kompem ker nak tahu.

satu lagi pasal pembayaran.Terima kasih.

-salam-

saya akan adakan kursus lagi pada 9&10 november.modal dulu saya tak pinjam memane..susah nak explain mcm nih..talifon lah lebih senang nak cerita

En. Jamil...dah anto e-mail semalam dengan saya punya detail sekali...harap maklum.

hmm sorry awak email yg mana ek?sebab dalam list takder pun "ichiban"mmg agak lambat saya reply email baru baru ni sebab sibuk..saya ada dalam 7 dobi utk dibukak dalam bulan ni..so saya mintak maaflah kalau lambat reply..

tadi saya dah reply semua org yg email saya..saya harap awak pun dah di reply...

as'kum semua

tentang kursus dobi seterusnya akan di adakan pada 9 & 10 disember ini bertempat di taman melawati..bederetan dengan kedai saya..

kalau berminat bolehlah mendaftarkan diri dengan menghantarkan butiran seperti nama dan no talifon kepada email saya..

di harap dapatlah kita ramai ramai menyertai kursus dobi siri ke 6 ini..

kalau nak tau serba sedikit tentang dobi dan melihat keadaan dobi ni jemputlah singgah dahulu ke kedai saya di taman melawati alamat :-

5433 jalan j9,taman melawati,53100 kuala lumpur

no talifon saya 012-2292907/03-41053611

tapi diharap dapat menalifon dahulu sebelum datang ke dobi..takut saya takder kat kedai..

terima kasih...

kebanyakan email yg saya terima dari org ramai adalah mengenai modal..

seperti yg saya sebut sebelum ini rm50k itu adalah jumlah harga MESIN sahaja yg lengkap utk membuka dobi.mesin itu TERMASUKLAH mesin dry cleaning..jadi utk hal hal lain seperti renovation dan sewa kedai TIDAK TERMASUK di dalam rm50k itu..

anggaran saya utk membuka sebuah kedai dobi dry cleaning center yg complete ( full scale ) adalah rm85k*

*berdasarkan kepada renovation dan jumlah sewa bulanan rm2500 sebulan.

utk sesiapa yg berminat utk membuka dobi biasa ( tiada dry clean punya machine ) rm 50 k sudah cukup utk membuka SEBUAH KEDAI DOBI yg complete TERMASUKLAH renovation dan juga SEWA kedai..

dan sememangnya terpulang kepada jenis mesin yg dipakai..

utk membuka dobi biasa ni byk pilihan yg kita boleh buat ( di ajar semasa kursus ) Kalau nak diikutkan rm20k pun dah boleh start meniaga dobi..bagaimana?jawapannya ada dalam kursus yg saya anjurkan..bukannya saya nak paksa masuk kursus ini tetapi kalau nak taip kat dalam forum ni panjang dan susah utk saya explain..

diharapkan anda semua dpt lihat dan budjet berapakah nilai modal yg diperlukan utk membuka dobi..

soalan2 yg perlu anda pikirkan utk membuat budjet adalah :-

1) jenis dobi apakah yg anda nak buka?dry cleaning center atau pun dobi biasa?

2) di manakah anda nak buka dobi anda ? di kawasan desa ke perkampungan?kawasan penduduk campur ke ?ataupun melayu ?

3) berapakah sewa sebulan di area tempat anda bercadang nak buka itu?

4) jenis mesin yg hendak di pakai?

*sememangnya mesin yg WAJIB ada didalam sebuah kedai dobi

adalah pencuci,dryer dan seterika..3 mesin tu adalah wajib utk

semua jenis dobi, oleh itu jenis dan kuantiti pula memainkan peranan

dalam menentukan harga harga tersebut..

5) renovation?yg WAJIB di pikirkan adalah WIRING dan juga PLUMBING yg lain lain tu boleh diselit selitkan..

diharapkan anda semua mendapat pandangan yg jelas..

jikalau ada persoalan lagi boleh lah di tanya saya akan try jawab yg terbaik..

terima kasih

jamil

Assalamualikum en jamil..

Actually saya berminat ingin menceburkan diri dalam bidang perniagaan ini.Dan saya baru sahaja mendaftar dengan Alam Didik Sdn Bhd anjuran MARA berkaitan dengan perniagaan Dobi ini.Tapi..sebelum saya attend kursus ini persoalan saya ialah...saya tidak mempunyai modal untuk memulakan perniagaan ini.Adakah satu tindakan yang betul sekiranya 100% saya pinjam dari bank.Adakah itu satru tindakan yang betul.Kerana untuk menunggu saya menyimpan maka lambat lagilah saya ingin memulakan perniagaan ini...

Apa pandangan en jamil?

Assalamualikum en jamil..

Actually saya berminat ingin menceburkan diri dalam bidang perniagaan ini.Dan saya baru sahaja mendaftar dengan Alam Didik Sdn Bhd anjuran MARA berkaitan dengan perniagaan Dobi ini.Tapi..sebelum saya attend kursus ini persoalan saya ialah...saya tidak mempunyai modal untuk memulakan perniagaan ini.Adakah satu tindakan yang betul sekiranya 100% saya pinjam dari bank.Adakah itu satru tindakan yang betul.Kerana untuk menunggu saya menyimpan maka lambat lagilah saya ingin memulakan perniagaan ini...

Apa pandangan en jamil?

walaikummussalam...

memula sekali saya ingin memohon maaf kerana soal kewangan saya tidak dapat membantu..akan tetapi saya boleh lah memberikan sedikit nasihat dan pandangan..selalunya memang inilah masalah yg biasa dihadapi oleh bakal bakal usahawan kita...ada beberapa cara yg mungkin boleh menyelesaikan masalah anda ini

pertama sekali, adakah anda bekerja??maksud saya mkn gaji..

jika ya jawapannya anda boleh lah membuat pinjaman peribadi di bank bank utk mendapatkan modal anda..maximum bank boleh bagi adalah dalam rm50 000 ..bebekalkan modal itu anda bolehlah bukak dobi idaman anda...

langkah kedua setelah berjaya mendapatkan modal dan telah membuka dobi selama 6 bulan..kita apply pula pinjaman pinjaman yg disediakan oleh agensi kerajaan antaranya MARA, Bank Industri dan lain lain...

oleh itu dalam masa 6 bulan tu kita dah start mendapat customer base..perniagaan kita dah maju..dan dah boleh menjadi salah satu dari sumber kewangan kita..

setelah berjaya mendapatkan pinjaman dari MARA kita bayar balik semua hutang kita dengan bank menggunakan duit mara itu..

maknanya selepas ini kita hanya berhutang dengan mara sahaja..maka secara automatic hutang kita dengan bank pun habis dan bayaran bulanan kita utk pinjaman kita dapat dikurangkan..pada masa yg sama juga perniagaan kita dah maju..

jikalau anda berdua tidak bekerja..boleh pergi ke pejabat MARA dan tanyakan kepada mereka macam mana nak minta pinjaman loan..kerana sekarang ni mara dah ada sediakan program utk mendapatkan loan tanpa perlu membuka perniagaan selama 6 bulan..itu kene tanya pihak mara lah..kerana ada beberapa fasa perlu anda lalui sebelum dapat meminjam dari mereka..dan proses mereka boleh dikatakan agak lambat..

secara kesimpulannya saya bersetuju dengan pandangan puan utk memulakan dengan membuat pinjaman daripada bank..tetapi keputusab terletak di tangan puan..saya hanya memberikan pandangan..

lagi satu apa yg syor kan adalah supaya puan boleh datang dan hadir ke kursus yg saya anjurkan sendiri..kursus ini akan menerangkan kepada anda apakah itu perniagaan dobi..saya akan cite dengan sedetail detailnya mengenai perniagaan ini dan selepas itu baru lah puan boleh

:-

menilai diri puan tu sesuai atau pun tidak utk ceburkan diri dalam bidang dobi ini?

adakah puan sudah bersedia?

apakah mesin yg hendak dibeli?

adakah mesin itu sesuai?

mesin mana yg jimat?

apakah alatan alatan yg perlu ada dalam kedai dobi?

berapakah modal yg perlu ?

apakah harga harga utk setiap barang yg dipakai didalam dobi?

bagaimana nak pilih lokasi?

bagaimana nak melayan karenah pelanggan?

bagaimana buat cucian?

dan byk lagi soalan soalan lazim akan terjawab

semua ini akan diajar dalam kursus itu nanti..

jikalau kursus oleh Alam Didik Sdn Bhd ada mengajar semua ini..Alhamdullilahh..dan jika tidak datanglah kedobi saya..saya akan kupas kesemua persoalan yg terbuku di dalam hati anda tentang nak membuka perniagaan dobi...isyaAllah

diharap maklumat yg saya beri dapatlah membantu sedikit sebanyak...

terima kasih dan selamat berjaya...

Assalammualaikum semua...

Di sini ada satu pengumuman..

Pendaftaran utk kursus pada tarikh 9 & 10 haribulan 12 sudah penuh dan telah ditutup..

kepada mereka yg masih ingin menyertai kursus dobi ini..ada satu lagi akan di adakan pada 16 & 17 hb 12 ini..

yg berminat bolehlah membayar deposit dan daftarkan diri dengan menghantarkan nama beserta no talifon kepada email saya.. di [email protected]...

ingin saya ingatkan disini utk kursus yg seterusnya sudah lebih dari 50 org sudah mendaftarkan diri..oleh itu saya memberikan keutamaan kepada mereka yg telah membayar deposit dahulu utk menyertai kursus 16 & 17 haribulan 12 ini..

oleh itu diharap kepada siapa yg berminat bolehlah membayar deposit mereka secepat mungkin..bagi memastikan tempat anda dalam kursus tersebut..

terima kasih..

jamil ahmad

e-dots laundry