Jump to content
edot_jamil

Berminat Meniaga Dobi?ada Apa Apa Soalan Mengenai Dobi?

Recommended Posts

QUOTE(mann115 @ Jan 15 2009, 12:25 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Salam buat semua (yg muslim)... saya ahli baru
utk e-dots... sempat lagi ker kalu saya nak daftar & join utk kursus 17 & 18 Jan 09 ni?

rasanya edot dah ada website, forum ni dia dah tak layan dah. cuba usha website dia

QUOTE(mann115 @ Jan 15 2009, 12:25 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Salam buat semua (yg muslim)... saya ahli baru
utk e-dots... sempat lagi ker kalu saya nak daftar & join utk kursus 17 & 18 Jan 09 ni?

rasanya edot dah ada website, forum ni dia dah tak layan dah. cuba usha website dia

[color="#008080"][/color] Alhamdullilah... selepas hantar borang application utk smidec bulan oktober tuh dah ada fedback semalam... surat je lah. tapi at least dah adalah no rujukan fail... dan dateline 14 hari utk dia proses.. takder lah ternanti2.. laugh.gif

hmmm....bisnes dobi nie bagus...tapi.....ramai sgt plak yang masuk ....tak tepu ke market?........kat tempat aku jee 1 kawasan tue ader 4 dobi....kalau kawasan besar takpe jugak nie kecik jee......

QUOTE(nexusco6 @ Jan 17 2009, 04:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
hmmm....bisnes dobi nie bagus...tapi.....ramai sgt plak yang masuk ....tak tepu ke market?........kat tempat aku jee 1 kawasan tue ader 4 dobi....kalau kawasan besar takpe jugak nie kecik jee......

kawasan mana tu ?

dalam area kajang....kawasan taman-taman perumahan...cthnya kat prima saujana....mcm aku cakap bisnes nie bagus...tapi.....bila ramai sgt yang buat.....merket tue bertambah kecil.....yang sakit nye pengusaha dobi tue jugak.....aku bukan nak memutuskan semangt korang untuk buat bisnes dobi....sekadar pandangan...apabila buka bisnes nie...biar lokasi tersebut berpotensi tinggi walaupun ader pesaing untukk dapat kan pelanggan........kadang2 aku tengok org melayu nie.....bila org lain bukak kedai makan dier pun nak bukak kedai makan jugak.....akhir 1 kawasan ader 10 kedai barang yang sama.....pastu bungkuss....

sekadar pandangan dan luahan...

biaq la banyak2....sapa paling berkualiti, dia menang....ini baru persaingan sihat. bukannya guna sihir ka, baling taik ka !
untuk pengguna memang la bagus....byk pilihan.......persoalannya bila market menjadil kecil.....pastu kaputttt terus....modal pun bukan ckit...paling cikai pun aku rasa dlm 10 ribu tentu ader...

QUOTE(haz@ris @ Jan 17 2009, 01:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
[color="#008080"][/color] Alhamdullilah... selepas hantar borang application utk smidec bulan oktober tuh dah ada fedback semalam... surat je lah. tapi at least dah adalah no rujukan fail... dan dateline 14 hari utk dia proses.. takder lah ternanti2.. laugh.gif

Alhamdulillah, hari ni saya nak pi kursus edot. byk ilmu yang en jamil berikan sebagai panduan pasal bisnes dobi ni. esok lawat kedai pulak.

haz@ris, kalu tak keberatan boleh tak berikan contact no tuan pasal saya nak tahu camno selok belok nak apply smidec atau awak boleh sms no awak kat hp saya 0122571107 (tarmizi) nanti saya call tuan semula.

lagi satu, ada sesapa yang dah buka dobi area BBBangi atau Kajang yang blh saya contact and berjumpa nak belajar camno nak buka dobi (kalu tak keberatan nak share pengalaman).

QUOTE(mann115 @ Jan 17 2009, 08:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Alhamdulillah, hari ni saya nak pi kursus edot. byk ilmu yang en jamil berikan sebagai panduan pasal bisnes dobi ni. esok lawat kedai pulak.

haz@ris, kalu tak keberatan boleh tak berikan contact no tuan pasal saya nak tahu camno selok belok nak apply smidec atau awak boleh sms no awak kat hp saya 0122571107 (tarmizi) nanti saya call tuan semula.

lagi satu, ada sesapa yang dah buka dobi area BBBangi atau Kajang yang blh saya contact and berjumpa nak belajar camno nak buka dobi (kalu tak keberatan nak share pengalaman).

memang la keberatan sikit.. bukan kedekut ilmu.. tapi pasalsendiripun tak lepas lagi..masih baru bak proses.. lainlah dah tgh jalan ke...
macam sebelum nih pernah saya cerita... saya pun download borang ikut online... and then saya call pegawai smidec utk sahkan borang n cara nak apply... ataupun borang boleh dapat di pejabat smidec sendiri... seterusnya saya tgk cth kertas kerja yang disediakan... carilah kat internet pun ada... saya guna pakai semula yang pusat kecantikan punya.. pastu olah sendiri.. tunjukkan kira2 akaun skit... pelan lantai, pelan lokasi, objektif syarikat sasaran syarikat,,,and gambar buat cantik skit. sayapun buat ikut mana yang sempat almaklumlah waktu apply tuh baru buka kedai.. still kelamkabut.. tu pasal lah nak cerita byk pun malu skit...

QUOTE(nexusco6 @ Jan 17 2009, 06:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
untuk pengguna memang la bagus....byk pilihan.......persoalannya bila market menjadil kecil.....pastu kaputttt terus....modal pun bukan ckit...paling cikai pun aku rasa dlm 10 ribu tentu ader...

modal tuh memang lebih... utk yang nak buka dobi baru pun saya nasihatkan survey lokasi perniagaan betul2... kalau permintaan tinggi.. tak salah buka ditempat yang sama dgn dobi lain.. tapi kalau dah dobi sedia ada pun suram... patut diselidik lagi dgn lebih mendalam.. kalau penawaran melebihi permintaan.. dah jadi camna tuh.. basic ekonomi tuh..
bukan untuk siapapun untuk perniagaan kita sendiri almaklumlah kita nih org baru... nak compete dgn org lama... memang tegar skit... kalau sesama melayu pun lagi susah,, memang persaingan tuh sihat... rezeki masing2.. tak salah..best service win tapi kita punya income tuh nanti akan ada limit nya sendiri... paling tinggipun banyak tuh jer lah....

modal tuh memang lebih... utk yang nak buka dobi baru pun saya nasihatkan survey lokasi perniagaan betul2... kalau permintaan tinggi.. tak salah buka ditempat yang sama dgn dobi lain.. tapi kalau dah dobi sedia ada pun suram... patut diselidik lagi dgn lebih mendalam.. kalau penawaran melebihi permintaan.. dah jadi camna tuh.. basic ekonomi tuh..bukan untuk siapapun untuk perniagaan kita sendiri almaklumlah kita nih org baru... nak compete dgn org lama... memang tegar skit... kalau sesama melayu pun lagi susah,, memang persaingan tuh sihat... rezeki masing2.. tak salah..best service win tapi kita punya income tuh nanti akan ada limit nya sendiri... paling tinggipun banyak tuh jer lah....

mmg aku stuju ape yg ko cakap......lokasi kena betul....

QUOTE(nexusco6 @ Jan 20 2009, 01:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
mmg aku stuju ape yg ko cakap......lokasi kena betul....

bukan itu saja.....marketing dan lain2 pun kena utamakan jugak. parking lot pun penting. kalau shoplot yang banyak office, tpt parking sentiasa penuh, takkan orang nak bawak toto nak jalan kaki melebihi 10 tapak parking utk ke kedai kita. tapi yang paling penting ialah kualiti. kualiti bukan hangat2 taik ayam sewaktu mula2 bukak saja, tetapi berterusan selagi kedai beroperasi. dan yang paling UTAMA ialah, tauke sendiri mesti tau buat semua termasuk buka/tutup kedai, MENGGOSOK, membasuh, melipat dan semua operasi lain termasuk maintainence, dan basic electrical. tauke yang pikiaq management tapi operasi taktau apa pun tak guna jugak. just my 2cents. nuff said. peranan tauke ni bukan saja diaplikasi pada bisnes dobi tetapi jugak bisnes2 lain. mcm nak bukak klinik, tauke dia mesti doktor, nak bukak syarikat guaman, tauke dia mesti peguam dan seterusnya. kalau tak, senang2 kena KENCING. antara rahsia kejayaan bisnes adalah FULL TIME business. kalau sambil makan gaji, ada chan nak jahanam. kalau baju rosak, pelanggan tak cari pekerja, dia mau cari tauke, tapi tauke sibuk bekerja dan bercakap besar dengan orang lain `Aku ada bisnes la, apa la` padahal apa yang berlaku di kedai haram satu pun taktau. ! pelanggan yang tak jumpa tauke masa dia nak complain, memang sah dia tak mai dah kedai tu.

my 2 cents again - nuff said.

bukan itu saja.....marketing dan lain2 pun kena utamakan jugak. parking lot pun penting. kalau shoplot yang banyak office, tpt parking sentiasa penuh, takkan orang nak bawak toto nak jalan kaki melebihi 10 tapak parking utk ke kedai kita. tapi yang paling penting ialah kualiti. kualiti bukan hangat2 taik ayam sewaktu mula2 bukak saja, tetapi berterusan selagi kedai beroperasi. dan yang paling UTAMA ialah, tauke sendiri mesti tau buat semua termasuk buka/tutup kedai, MENGGOSOK, membasuh, melipat dan semua operasi lain termasuk maintainence, dan basic electrical. tauke yang pikiaq management tapi operasi taktau apa pun tak guna jugak. just my 2cents. nuff said. peranan tauke ni bukan saja diaplikasi pada bisnes dobi tetapi jugak bisnes2 lain. mcm nak bukak klinik, tauke dia mesti doktor, nak bukak syarikat guaman, tauke dia mesti peguam dan seterusnya. kalau tak, senang2 kena KENCING. antara rahsia kejayaan bisnes adalah FULL TIME business. kalau sambil makan gaji, ada chan nak jahanam. kalau baju rosak, pelanggan tak cari pekerja, dia mau cari tauke, tapi tauke sibuk bekerja dan bercakap besar dengan orang lain `Aku ada bisnes la, apa la` padahal apa yang berlaku di kedai haram satu pun taktau. ! pelanggan yang tak jumpa tauke masa dia nak complain, memang sah dia tak mai dah kedai tu.

skali lagi mmg aku stuju.....setiap perniagaan yang nak di buat mesti ade solid plan...jgn main bom je....kalau tak modal yang di keluarkan pun kena bom jugak.....hangus......peringatan utk org termasuk org yang nak buat bisnes....tarmasuklah aku jugak .....hee ...peace'

Salam...
lama tak dgr cerita dari saudara hafez kita nih.. dah buka kedai ke belum...? saudaradobi bayupun senyap jer

QUOTE(am_enieyâ„¢ @ Jan 21 2009, 09:43 AM) <{POST_SNAPBACK}>

ha.. yang parking lot tu paling setuju.... customer memang lah merungut kalau takder parking... nak usung toto 2,3 helai.. baju berkilo2... letih penat satu hal,.. malu pun ada juga tuh.

ada sesiapa tak terperasan .. ada dobi yang nak dijual disekitar batu caves... Firzie Laundry kalau tak salah... 42k.. kebetulan tgk iklan kat internet nih... ramai2 yang buka dobi... tapi ramai gak yang jual balik kedai dobi...

Kepada sesiapa yang memerlukan contoh kertas kerja, profile syarikat dobi, quotation barang2/mesin2 dobi, layout plan kedai, dan macam mana nak apply loan tekun Rm50 ribu boleh email kepada saya [email protected] saya akan bagi tau macam mana nak proses loan tekun dari A sampai Z Edited by mybiosite

ada sesiapa tak terperasan .. ada dobi yang nak dijual disekitar batu caves... Firzie Laundry kalau tak salah... 42k.. kebetulan tgk iklan kat internet nih... ramai2 yang buka dobi... tapi ramai gak yang jual balik kedai dobi...

fuhh 42k .......fikir fikirkan...kenapa

QUOTE(haz@ris @ Jan 22 2009, 08:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>

ada nampak gak iklan dia..
baru2 ni call owner die,die ckp blom ada buyer lagi..
ingat nak pergi tgk,tapi jauh sgt pula..

dah tgk banyak kedai2 dobi untuk dijual..kebanyakannya sewa kedai tinggi huh.gif ..n maybe kurang marketing(sekadar pandangan peribadi...sy pon xde pengalaman lagi)

pada pendpt korg,kalu sewa lebih rm3000 ok kah?

atau genting dah tu.. unsure.gif unsure.gif unsure.gif

QUOTE(rama2emas @ Jan 23 2009, 10:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ada nampak gak iklan dia..
baru2 ni call owner die,die ckp blom ada buyer lagi..
ingat nak pergi tgk,tapi jauh sgt pula..

dah tgk banyak kedai2 dobi untuk dijual..kebanyakannya sewa kedai tinggi huh.gif ..n maybe kurang marketing(sekadar pandangan peribadi...sy pon xde pengalaman lagi)

pada pendpt korg,kalu sewa lebih rm3000 ok kah?

atau genting dah tu.. unsure.gif unsure.gif unsure.gif

pergh sewa 3 ribu??
nk untung aper??

QUOTE(haz@ris @ Jan 21 2009, 10:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salam...
lama tak dgr cerita dari saudara hafez kita nih.. dah buka kedai ke belum...? saudaradobi bayupun senyap jer

ha.. yang parking lot tu paling setuju.... customer memang lah merungut kalau takder parking... nak usung toto 2,3 helai.. baju berkilo2... letih penat satu hal,.. malu pun ada juga tuh.

hai kengkawan ...
dobibayu masih disini cuma bz skettt... maklumlah awal tahun
wa punya perniagaan agak merundum awal tahun.. 40-50% sales down..
kalau hari sabtu n ahad dulu cecah RM400-500 now dah jadik RM250 ajer.. keadaan ini berlaku hampir setiap hujung minggu dalam bulan januari.. kalau hari2 biasa sales hanya RM150-RM200 sajer.. pening gak kepala.. tapi sib baik pekerja dibayar gaji ikut jam.. jadik saya limitkan masa bekerja mereka dalam sehari. bila sale slow maka penggunaan bahan cuci juga akan berkurangan. kos membeli bahan itu boleh dijimatkan. sedang dalam usaha membuat review strategi perniagaan. tapi saya dapati masalah yg sama juga dihadapi oleh pengusaha dobi di kawasan berhampiran.. so kena kerja kuat dan tawakal aje lah..

QUOTE(mat_tz @ Jan 23 2009, 11:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pergh sewa 3 ribu??
nk untung aper??

tu la pasal..
susah nak carik tempat yg ada market dan croud sewa bawah RM2000
tempat aku kat JB dapat sewa RM2500 kat UDA dah kira beruntung ..ekekke