Jump to content
edot_jamil

Berminat Meniaga Dobi?ada Apa Apa Soalan Mengenai Dobi?

Recommended Posts

hi semua..saya jamil ahmad dan kini sedang meniaga dobi.saya telah meniaga dobi selama 2 tahun ( takder lah lama sangat )..memandang kan tiada lagi forum yg ada berbincang mengenai dobi apa kata kita mulakan di sini...

saya ingin membantu sesiapa dia luar sana yg teringin membuka perniagaan ini....walaupun berbekalkan pengalaman hanya selamat 2 tahun..saya percaya sedikit sebanyak saya dapat membantu...

saya memulakan perniagaan dobi ini dengan hanya berbekalkan modal rm50k..banyak?? :o itu kalau membuka dobi biasa yang tiada perkhidmatan dry clean..tetapi kalau hendak bukak dobi yg ada dry clean kebiasaannya mencecah ratusan ribu ringgit :blink: ..tapi dgn hanya berbekalkan rm50K B) ..saya telah membuka dobi yg complete dgn mesin dry clean....ingin tau bagaimana dan di mana saya boleh mendapat ini semua???sila post kan pertanyaan anda disini atau pun email saya( [email protected])...

keuntungan dari meniagaan dobi ini amatlah byk...sehingga 500%..secare puratanya saya akan mendapat kutipan bulanan melebihi rm8k sebulan...modal setiap hari??secara asasnya hanyalah sabun,air,electric dan gas...menarik kan???

so sesiapa di sana yg ingin mengetahui atau pun ada sebarang persoalan mari kita bincang kan disini...sama sama kita kongi pengalam...

dobi ni secare am nya terbahagi kepada dua..satu yg ada dry cleaning dan satu lagi dobi yg takde dry cleaning..kebanyakan dobi sekarang ni tiada dry cleaning kerana byk org tak tau yg sekarang nih sudah ada mesin dry cleaning yg teramat murah berada di pasaran..

sebelum ni utk membuka dry cleaning center mesin dry cleaning tu jer dah mencecah hampir rm80k tu tak masuk dryer , iron dan segale gale accessories lain lagi..sebab itu ia boleh mencecah ratusan ribu ringgit..lagi lagi kalau join francais mau mencecah rm200k

pada mula nya saya sudah ingin nak beli mesin ni tapi dia ada keburukan nya iaitu mesin yg mahal nih dia tidak boleh mencuci baju yg penuh dengan manik dan juga baju kulit,kerana mesin ini adalah panas ia akan mencairkan manik serta merosakkan kulit...lagi satu mesin in hanya boleh mencuci dry clean..ia tidak boleh membuat cucian biasa..so kalau nak bukak dobi sure kene beli :

1) mesin dry clean ( rm 80 k )

2) mesin basuh biasa yg jenis komersial ( rm15 )

3) dryer ( rm 15 k)

4) steam iron + ironing board ( rm 5 k )

so total saya kene melabur adalah rm 115 K..terlampau mahal dan juga saya tak mampu...dgn modal yg begitu tinggi bermakna saya jugak perlu menanggung risiko yg tinggi betul tak?

kemudian setelah puas mencari akhirnya saya telah menjumpai satu mesin teknologi baru yg di import dari sebuah negara barat. ia mampus membuat dry cleaning dan basuhan biasa ( 2 dalam 1 ) dan juga mampu utk mencuci kulit dan baju bermanik..ia mampu mencuci muatan sehingga 10 k ( boleh mencuci 2 comforter saiz queen serentak )...nak tau harga dia???? jangan terkejut

1) mesin basuh ( dalam rm 30 K )

- dry cleaning + basuhan biasa

- mampu mencuci baju bermanik dan kulit.....

- harga murah ( jimat sehingga rm 50K )<-- bley beli kancil cash nihh siap dapat baki boleh simpan kat

dalam asb hehe :D

- tak perlu membeli mesin basuhan biasa ( jimat lagi rm 15 k)<-- dah boleh beli sport rim 3 set

berlainan :rolleyes:

- total penjimatan ( rm 65 k )

2) dryer ( rm 13 k)

3) steam iron + ironing board ( rm 4 K)

oleh itu total pelaburan saya utk membeli mesin mesin ini hanya lah rm 47 k dan harga ini masih boleh dirunding lagi nih ...saper pandai runding dpt discount lagi...tang ini sendiri punya skill diperlukan hehe

saper yg ingin mengetahui rahsia ini yg lebih mendalam sila laa call 03-41053611 / 012-2292907 atau pun email [email protected]

mintak maaf sbb tak dapat nak citer detail sgt... :P so call saya dan saya akan cite lebih mendalam..kalau apa apa yg general boleh laa saya post kan kat sini... :) detail sgt susah sket..bukan saya kedekut tapi ada sebab sebab nya..talipon dan ia tidak lagi menjadi rahsia....

aik apehal mahal sangat mesin basuh ko tu... 14kg punyaker atau 7kg punya....brand aper?? aku plak technician dah handle banyak tempat bwh aku mostly kat Uni... cuma plek la mahal skit...

aik apehal mahal sangat mesin basuh ko tu... 14kg punyaker atau 7kg punya....brand aper?? aku plak technician dah handle banyak tempat bwh aku mostly kat Uni... cuma plek la mahal skit...

:o mahal?.ko banding kan mesin basuh dobi dengan mesin basuh biasa ke?ke ko banding mesin basuh biasa dengan mesin basuh dry clean? ko punya mesin yg ko handle tu top load ke front load?komersial ke domestic??boleh tolong lebih specific tak?sepanjang pemantauan aku kat university ni pakai coin operated machine jerk itu pun top load dah capacity rendah 7 kg ( dalam rm 4500 satu mesin )dan hanya membuat cucian biasa..tidak boleh membuat cucian kering...dan hasil cucian mesin top load ni kurang memuaskan jika di banding kan dengan mesin front load...ni adalah dari pengalaman aku sendiri sebab dobi aku pun ada mesin tu jugak dan jarang pakai sebab slow ( satu cucian dekat 45 minit )

kat university mmglah tak memerlukan mesin basuh yg boleh cuci dry clean..budak budak u pun hanya nak cuci biasa jer...nak buat pakai hari hari..kalau bubuh mesin basuh yg semi auto pun dah memadai dah utk budak budak university..paling mahal rm700

mesin basuh yg mahal tuh front load...capasity 10 kg ..mampu mencuci biasa dan dry cleaning..mempunya 99 program boleh di masuk kan ke dalam mesin itu untuk pelbagai jenis cucian ( contoh : utk cuci dry clean, cuci kulit , comforter dll)ini semua memerlukan nisbah air dah bahan pencuci yg berbeza..

kalau ko bley dapat kan mesin basuh komersial yg boleh membuat cucian kering ( dry clean ) dgn harga yg sgt muraht bagitau laa kat aku..kita kongsi laa sesame kat dalam forum nih...bley aku survey...mesti lagi best kalau dapat mesin dry clean yg sgt murah...setakat ni apa yg aku survey mmg itulah harga yg aku dapat...sorrylah kalau apa yg aku dapat mahal....

aku nak tanya pasal service dgn sparepart mesin yg nko pakai tu. senang ke nak servis? anggaran brp lama mesin tu boleh tahan sebelum rosak? brp byk letrik dia pakai sebulan? nak maintenance sapa buat? srvis tu semua camne? spare part senang ke? pendek kata, boleh tak bagi maintence dan running cost utk mesin tu. 8 ribu sebulan yg nko cakap tu untung bersih ke atau untung atas kertas? dah tolak sewa, letrik, maintenance ke?

service & sparepart semua di buat oleh pembekal mesin tu..setakat nih tiada masalah lagi tentang sparepart atau pun service..saya dah pakai mesin ni dalam 2 tahun dan tiada lagi kerosakan major..hanya rosak yg minor saje..tidak effect pada perniagaan..

electricity dobi saya sebulan dalam rm 200-300 agak tinggi sebab dobi saya ada 3 aircond ( 1 hp, 1.5 hp ngan 2 hp) yg selalu pakai 1.5 hp sebab aircond tu kat kaunter...

secare anggaran nya setiap hari saya akan dapat collection sebanyak rm 500 ke rm 600 sehari ..tolak duit sewa dalam rm 2000 sebulan , pekerja 2 org rm 1200, api + air dalam rm600 , sabun + chemical ( normal washing ) rm 200 sebulan

chemical utk dry clean dalam rm 1600 (3 bulan sekali)

kalau dryer dalam rm0.50 utk setengah jam ( gas operated )

mesin cucian biasa dalam rm 2.00 sekali cuci ( termasuk sabun + softener + air )

dry clean dlm rm 5.20 sekali cuci...

hurm.. menarik jugak ni. camana dgn target market? sapa customer yg paling ramai? bisnes ni self service ke atau ada org tolong cucikan?

kalau boleh nak jugak pegi survey tempat tgk mesin. kat mana kedai dobi ni?

sori aa, terbyk tanya pulak hehe..

takpe byk soalan...kalau dah minat sure byk soalan.betul tak?

target market utk dobi terus terang saya cakap ia adalah market org melayu..sebab org melayu yg paling byk antar dry clean ( baju kurung )..so kalau nak carik tempat saya strategic saya cadangkan awak carik lah tempat yg ramai org melayu..

bisnes ni bukan self service..kita cucikan...

dobi saya terletak di taman melawati,kuala lumpur

kalau bebtul minat boleh talifon saya dan saya akan explain satu lagi rahsia besar org meniaga dobi mcm mana daripada cucian dry clean ( yg kos utk satu pusingan rm5.20 ) tu anda akan dapat pulangan sehingga rm beratus ratus ringgit..hanya dari satu cucian :blink: ..sebab tu berniaga dobi "profit margin" dia adalah besar B) terlampau besar jika utk dobi yg ada buat dry clean ...saya tak boleh nak terangkan kat sini kalau boleh terang kat sini dah tak jadi rahsia dah hehe :D..datang melawat dobi saya ataupun call saya saya akan terang kan..

012-2292907 / 03-41053611 ( jamil )

sorry lah encik...kami dah lama tak pakai brand tu...tinggal satu je mesin brand tuh kat kedai saya ( dah tak pakai pun ) anyway nice try :lol::lol:

saya rasa saya dah post sebelum ni ciri ciri mesin yg saya pakai sekarang...takkan encik yg selalu handle dobi tak tau nak membezakan mesin yg selalu encik kendalikan dgn mesin yg saya pakai...:D penat saya terangkan dengan panjang lebar...

En Azlan, kedai saya di Jalan J 9, Phasa 6, Tmn

Melawati (belakang sek.Ren. Tmn Melawati 2)- nama

kedai saya e-dot's laundry station.ROI paling cepat 1

hingga 2 tahun bergantung kepda usaha kita & lokasi.

Untuk maju saya nasihatkan ianya perlu dijalankan oleh

tuanpunya itu sendiri...

kerana jikalau kedai itu diserahkan kepada pekerja semata-mata pelbagai masalah akan timbul..

paling kurang kita ada dikedai menjaga kounter... B)

ni nak tanya skit incikkkk,kos RM 50 k ni untuk mesin brapa kg?

mesin 2 made in mana?

Saya sebenarnya memang tengah kumpul maklumat untuk buka sebuah kedai dobi.

So,harap2 sangat dapat tolong guide saya....

harap2 orang melayu macam kita ni akan lebih majuuuuu

aku dah survey kat area aku ni, ada laa byk gak kedai dobi. tapi ada yg dah bungkus. aku duk lepak 2 jam depan kedai dobi, tgk kastemer yg keluar masuk. biasanya pkl brp peak hour utk bisnes dobi ni? ramai kastemer tu kerja mende? student ke?

nak bukak bisnes dobi nie kene ambik risiko lah...berapa banyak yg sanggup anta baju ke kedai dobi kalo kat GIANT/carrefour sana tu ade jual mesin basuh yg murah..tu bagi yg keje lah..tapi dobi nie kene bukak kat area student of course

ni nak tanya skit incikkkk,kos RM 50 k ni untuk mesin brapa kg?

mesin 2 made in mana?

Saya sebenarnya memang tengah kumpul maklumat untuk buka sebuah kedai dobi.

So,harap2 sangat dapat tolong guide saya....

harap2 orang melayu macam kita ni akan lebih majuuuuu

ya cikgu..betul tu mmg niat saya utk menolong org melayu..lagi lagi utk bisnes dobi kerana ia adalah market utk org melayu..kenapa saya cakap macam ni??saya ada dua dobi satu dekat selayang dan satu lagi ada kat melawati..di selayang majority costumer adalah bangsa cina..mereka tidak byk menghantar dry cleaning..mereka hantar banyak utk basuh biasa dan gosok sahaja...

tetapi lain ceritanya di taman melawati kerana taman melawati ni majority nya org melayu dah dobi saya sekarang nih 95% adalah untung dari cucian kering ( dry cleaning )..ini adalah kerana org melayu yg paling banyak menghantar dry clean..terutamanya utk kaum wanita ( baju kurung ).kebanyakan baju kurung di buat dari sutera yg hanya boleh dry clean dan hanya boleh di cuci di dobi..

rm 50 k ada jumlah kos semua mesin mesin yg diperlukan bagi cikgu membuka dobi siap dgn mesin dry clean..ini bermakna dengan rm 50 k,cikgu akan dapat :-

1) mesin basuh

- boleh mencuci cucian biasa dan cucian kering ( so kita tak perlu membeli dua jenis mesin hanya satu

dah memadai )

- kapasiti mesin ni adalah 10 kg

- front loading

- kadar masa mencuci yg sangat2 cepat ( utk cucian biasa hanya memerlukan 16 minit dan utk cucian

kering hanya 10 minit )

- mampu mencuci comforter ( dua queen saiz serentak )

- mesin adalah 1st hand dan fully imported dari negara eropah

*harga mesin ini adalah rm 28 k sahaja

2) drying machine

- kuasa gas

*harga mesin ini adalah rm 13 k

3) iron

* rm 2 k

4) ironing board

* rm 1900

setakat ni mesin adalah yg paling murah di pasaran....

kalau betul betul nak untung bukak lah dobi yg menyediakan khidmat dry clean kerana untungnya sehingga 500%

boleh talifon saya ataupun datang ke dobi saya,akan saya bantu sesiapa saja yg ingin membuka dobi...

aku dah survey kat area aku ni, ada laa byk gak kedai dobi. tapi ada yg dah bungkus. aku duk lepak 2 jam depan kedai dobi, tgk kastemer yg keluar masuk. biasanya pkl brp peak hour utk bisnes dobi ni? ramai kastemer tu kerja mende? student ke?

bisnes tutup ni semua jenis bisnes ada yg tutup...hehe ni semua kene usaha sendiri..pandai buat marketing,lokasi yg strategik dan hati yg ikhlas dan sabar tu penting utk semua jenis laundry...

kita mestilah pandai buat marketing utk perniagaan kita tak kira lah apa apa pun...lokasi jugak mesti strategik..tetapi walau pun tempat tak strategik namun marketing betul mesti takder masalah..sabar jugak penting utk perniagaan dobi kerana utk perniagaan dobi tu stabil memerlukan sekurang kurang nya 6 bulan...tapi jgn risau kerana sementara 6 bulan tuh dpt cover sewa dan bil utility dah memadai kerana kos utk mengoperasikan dobi amat lah rendah...

yg yg paling penting hati yg ikhlas supaya rezeki kita tu diberkati...

operating hour dobi adalah satu lagi masalah kebanyakkan dobi...kebanyakkan mereka buka pada office hour dan tutup pada hari ahad dan cuti umum..

di sini adalah satu kesilapan yg amat besar kerana org yg ada pembantu rumah atau pun kerja sendiri je yg mampu hantar pada waktu waktu berkenaan..bagaimana dengan mereka yg bekerja dari 9 pagi ke 5 ptg??jadi jika kita pun ikut mereka bukak waktu office hour je kita actually dah limitkan bilangan pelanggan kita.jika ini berlaku kita akan berada di kalangan yg sgt rugi kerana:

1) hanya org yg bekerja je hantar dry clean ( coat, baju kurung dll )

2) hanya org yg bekerja je hantar utk iron baju ( jarang org kerja sendiri pakai coat ngan baju kemeja )

3) hanya org yg bekerja je yg selalunya tiada masa utk cuci dan gosok sendiri baju mereka sendiri

4) dll

di sini saja kita dah boleh congak berapa ruginya kalau kita bukak dobi pada waktu office hour...so cemane kita nak mencuri peluang ini??

jawapan nya senang saja:

1) bukak masa yg mereka ada dirumah( kalau mereka kat opis cemane mereka nak antar laundry betul

tak? )

- so bukaklah pada hari hujung minggu dan cuti umum ( confirm ramai yg hantar )

- tutup lah hari rabu ke khamis ke jumaat ke

- kita bukak waktu dobi lain tutup ( masa ni lah kita nak cari pelanggan )

- kita lawan mereka dengan memberi harga yg murah dan quality service( percaya tak saya letak harga

dry baju kurung saya rm 7 je tempat lain dalam lingkungan rm9...cuci di dobi saya boleh siap dalam

masa sehari tempat lain mengambil masa 3 hari )

2) ubah waktu operasi anda contoh nya bukak pukul 9 pagi tutup pukul 9 mlm. ( waktu paling ramai org

hantar adalah dari 6 ptg sampai pukul 10 )so kalau bukak lewat sket tiada masalah...

3) bayangkan kita adalah customer..mau tak kita kejar kelam kabut dari office utk balik umah kejar waktu

semata mata nak antar laundry??memang tak aaaaaaa

4) waktu perayaan..waktu nilah adalah lubuk..so kalau boleh tunggu sampai malam raya pun takper..

( bulan perayaan jer kita boleh dapat untung dlm rm20k bulan tu jer..so pilih lah nak tutup awal balik

beraya dan rugi besar atau pun tunggu lambat sket ambil untung besar dan balik raya poket penuhh...)

so itu adalah antara tips saya utk waktu peak hour operasi dobi...

terus terang saya katakan kalau kita just concentrate kat student kita rugi...kerana student mestilah nak yg paling murah..betul tak?so apa kata kita open kan mind kita dan concentrate kat semua org ( terutamanya org melayu ) jangan lupa dobi biasa untungnya adalah biasa jerk tapi dobi yg buat dry clean untungnya adalah LUAR BIASA...ramai ke student yg antar dry clean??so dalam bisnes ni biarlah tamak sket kita conquere semua ( student dan bukan student ) supaya kita dapat untung dari segala gala aspek..dry clean dan cucian biasa .

mesin dobi adalah lain daripada mesin rumah....

mesin dobi mana ada jual kat carrefour atau pun GIANT tapi utk memulakan dobi pada kos yg rendah adalah di galak kan utk pakai mesin rumah je dulu..dah maju bley laa upgrade tapi mesin rumah ada beberapa kekurangan dan kerugian yg boleh memberi kesan kat perniagaan dobi..murah mmg murah tetapi adalah kekurangan nya jugak...hehehe

gaji pekerja plak nak kira macamna?

harian?ikut jam?skill?pengalaman?

kalau nak bagi perkhidmatan menghantar,nak charge macamana?

kalau mesin rosak,sparepart sena dapat ker?

mesin ni made in mana?

apa jenamanya?

Salam ... semua

Saya berminat berniaga dobi ni..

Modal ada dalam 10k..boleh buat magic jadikan 50--70k

Saya ada buat survey kat kawasan saya hanya ada sebuah kedai dobi (kawasan kediaman baru)...kalu akku buka sat lagi mesti meletup

masaaalah nak start camaner....takut n tak reti...asas perniagaan tak ada..nak buat akaun pun tak reti...pengalaman buat sale ada laaa....tapi experience run bisness sendiri tak ada laa pulak

soalan....

Perlu kah pergi kursus-kursus asas perniagaan...anjuran MARA, PUNB, MECD dll sebagai langkah awal????

kursus ni bagus ker tak bagus????

kat mana nak regiister kursus ni.....oorganisasi apa yang bagus???

hi salam..

tentang pengalaman tak perlu risau kerana saya dahulu pun masa memula buka takder pengalaman jugak..saya dulu adalah pengawai bank selama 25 tahun..isyaAllah kalua ada masalah saya atau pun sesiapa sahaja kat dalam forum ni sedia nak membantu...

sebelum bukak dobi kene set kan minda iaitu ingin meniaga dengan serious..kene bebetul minat..sebab buka dobi at least kene tunggu 6 bulan baru mula nampak duit tu masuk...selama 6 bulan tu kene sabar lah dahulu...sebab 6 bulan tu adalah masa pengenalan....

then jenis dobi apa nak bukak?ada dry clean ke takder?carik supplier2mesin dan yg paling penting marketing..

kalau dah dapat tempat yg sesuai..walaupun kita tak bukak lagi gantung je dulu banner yg menyatakan dobi akan dibuka at least sebulan awal ia adalah utk memperkenalkan org sebulan awal...lakukan apa saja yg patut utk memperkenalkan kedai anda..gantung banner banner kecil di setiap simpan jalan..sebarkan risalah2..apa apa je lah yg patut supaya org kenal dobi kita..promosi kene setiasa jalan...

buat apa yg dobi lain tak buat ( kelebihan dobi anda ) contoh nya pick and delivery ke ...discount 30% ke...apa apa sahaja utk menarik perhatian customers..

dobi ni adalah kerja mudah..sebab kebanyakan kerja di jalan kan oleh mesin..so kalau tak pergi kursus pun takper...pergi lagilah elok..tapi kalau boleh belajar dari org yg mmg dah ada dobi sbb mereka semangnya lebih arif..

kerja kat dobi ni yg susahnya adalah iron baju sahaja..ada step step dia...so kene blajar lah cemane nak gosok baju sebelum bukak dobi..ada bezanya kalau gosok dobi dgn biasa..

buat account tu bukan susah sgt..kita bukan bukak bank..ada buku dailly register dah..duit masuk keluar tiap tiap hari...tu jerk..pastu cukup bulan total kan..

kalau minat nak bukak dobi hubungi saya, saya akan membantu semua dari pembelian mesin sehinggalah ke latihan latihan yg diperlukan...

InsyaAllah

dah tulih banyak, internet down plak..

"coin operated machine"

aha.. inilah yang aku nak...

ada sesapa tau bajet dia? ROI dia cemana?

pengalaman? apa-apa yang perlu aku tahu?

sebab aku bercadang nak bukak kat sekolah lama aku dulu.. pastu tengoklah.. bleh pegi jauh ke idak...

En. Jamil,

bole saya tau, masa mula² nak start dulu ada buat loan tak? kalau saya cuma ada 10% dari jumlah modal yang perlu ada untuk buat bisnes dobi ni, apa nasihat en jamil?

ramai yang menghadapi masalah begini..dulu saya bukak pakai cash kebetulan ada rezeki lebih sket..kalau nak mintak pinjaman mara kemungkinan ada sedikit masalah sket sebab baru baru ni saya ada pergi ke kursus mara,

apa yg saya dapati jika nak melayak kan diri utk melayakan kan diri utk memohon adalah..pihak puan atleast dah membuka dobi selama 6 bulan..itu baru layak nak memohon..belum confirm lagi dapat..

kalau ikut cadangan saya cuba try mintak personal loan dari pihak bank..mereka boleh memberikan loan sehingga rm50k tanpa cagaran..kemudian bila dah dapat loan utk membuka dobi kita operasikannya selama 6 bulan dan apply loan mara utk mendapatkan balik modal yg kita pinjam dari bank..so lepas tu kita hanya perlu bayar pada pihak mara..dan jugak pada masa sama dobi pihal puan dah stabil pada masa itu...ada dua org dah dapat apply loan dari bank dan kini dalam proses menunggu kedai utk siap..dijangkakan mereka akan mula operasi bulan julai ini..

semogo berjaya....

En. Jamil,

bole saya tau, masa mula² nak start dulu ada buat loan tak? kalau saya cuma ada 10% dari jumlah modal yang perlu ada untuk buat bisnes dobi ni, apa nasihat en jamil?