Jump to content
mohdsyukri

Kenapa Animasi Malaysia Tidak Maju?

Recommended Posts

QUOTE(Dark Crow @ Dec 1 2008, 01:36 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Hehe! lawak jugak statement En. Aku Sengal ni. Les Copaque tu memang aku harap mereka berjaya dan terus maju. Salah satunya syarikat animasi yg perjuangkan hasil karya animasi 3D dengan kehalusan visual dan teknikalnya. Tapi bab yang Aku Sengal cakap pasal ada 40 kakitangan dan bayar murah dan badget murah tu taklah benar. Tahukah kamu yang syarikat tersebut dah menghabiskan sekitar ++ juta dan masih belum siap lagi pembikinannya. Setahu aku gaji yg kadar tinggi kat sana hanya RM2000+ dan standard gaji dalam lingkungan Rm1500. Kalau anda kalikan dengan 40 kakitangan yang ada. Sendiri kiralah berapa kos overhead bulanan dia org. Satu lagi syarikat tersebut telah mendapat wang fund dari beberapa badan kerajaan, kalau tak aku rasa payah nak siapkan movie tu.

Jadi point aku is, tak semurah dan save kos seperti yang Aku Sengal ujarkan itu. Inilah realiti hidup.

Satu lagi yang hendak saya sentuhkan ialah kadar bayaran untuk para animasi di negara ini agak rendah dan mengarut. Tolong jaganlah kata yang wang ringgit tidak menjadi ukuran untuk hasilkan animasi berkualiti. Ini semua angan2 aje. Realitinya takda siapa yang hendak kerja dengan gaji serendah RM1800 sampai bertahun2 hanya kerana untuk melakukan kerja yang dia minat. Nak nak lagi bila hidup dikota ni di mana cost of living tinggi. Bila dah berkeluarga lagi lah pening kepala. Peningkatan pendapatan animator yang sejajar dengan taraf kehidupan dan ekonomi juga penting untuk menjadi pemangkin bagi para animator untuk bersemangat dan terus berkarya. Wassalam.

ok2... aku mmg tak de kmahiran/talent nk msuk prtndigan syarahan or debat... info pon aku salah.. thanks sbb betulkan info tu... baru aku tau pasal ape diorg x tyg lagi cerite geng tu.. sbb diorg sebok ngan upin&ipin je.. happy.gif hehe

p/s:sbb tu animasi saladin x siap kan? hangat2 tahi kucing r diorg ni.. Edited by Aku Sengal

Untuk info semua. Geng akan siap pada waktu yang mereka tetapkan. Sekarang mereka tengah dalam process mixing audio surround digital. Kos nak buat process tu pon leh tahan mahalnya. Tapi jagan putus asa sebab geng akan keluar jugak nanti dan support la movie tu dgn tgk kat wayang. Mesti berbaloi duit anda. Bab upin& Ipin tu bagus dia produce sebab disamping menunggu nak siapkan Geng ni. Project lain hendakla dijalankan untuk pastikan duit keluar dan masuk berlaku dalam syarikat tu. Itu lah masalah besar bila buat Movie sebab duration nak hasilkan panjang dan duit asyik keluar. Nak tunggu masuk tu lambat (hasil kutipan tayangan).

Pasal Saladin ni dia oranag tengah redo balik dari scratch sebab siri lama dulu sucks. Sejak dapat fund baru dari Pak Arab, dia org sekarang buat balik tv siri ni dengan hasil yang lagi improve. Bagus tak bagus Allahualam kita saksikan ajela nanti. Trailer baru akan keluar Disember ni. Edited by Dark Crow

QUOTE(sachos04 @ Nov 26 2008, 01:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
klu korg nk pendapat aku, aku jwb cmni jer...ko nk tau kenapa animasi kat malaysia x maju...ko penah tgk usop sontorian, keluang man dll...apa yg ko nmpak paling ketara dlm citer tu...bukan kerana plot atau skrip x bgs...tp bg aku pelukis animasi yg ada kat malaysia nih trlalu malas nak lukis kartun diorang utk buat pergerakan satu-persatu...bila siap je satu lukisan diorg akn menggunakan komputer utk menggerakkan movement animasi trsebut...aku dulu ms tgk usop sontorian aku pelik knp movement animasi trsebut nmpk mcm trsangkut2 dan tdk lancar...lepas tuh aku ada tgk kat dlm tv cr org malaysia kita buat animasi cite usop tuh ngan keluang man...bila aku tgk baru aku tau rupa2nye pelukis kita kat malaysia nih trlalu malas nak lukis lukisan animasi diorg setiap helaian....

setuju.itulah yg hamba bgtau tuh, start from basic, from old skool; kena tahu dan rajin melukis, at least sketching yg basic...anime tu kan sejenis seni kan? selain dari hujah2 dan sebab2 lain cam member2 kita byk dh bgtau), ini adalah satu masalah gak..

or..adakah mereka "terpaksa" buat cenggitu atas sebab2 tertentu...tak tau ler hamba..well, the world is unpredictable, right?...maaf jika hamba tersilap.

QUOTE(Dark Crow @ Dec 1 2008, 01:36 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Realitinya takda siapa yang hendak kerja dengan gaji serendah RM1800 sampai bertahun2 hanya kerana untuk melakukan kerja yang dia minat. Nak nak lagi bila hidup dikota ni di mana cost of living tinggi. Bila dah berkeluarga lagi lah pening kepala. Peningkatan pendapatan animator yang sejajar dengan taraf kehidupan dan ekonomi juga penting untuk menjadi pemangkin bagi para animator untuk bersemangat dan terus berkarya. Wassalam.

hmm..ni pun betul jugak..kalo aku la, takkan 4-5 tahun gaji RM1800 jer...mampuih a nk hidup...alamatnya maggi jer makanan ruji.takkan nk jadi org Jepun tinggal kat opis?..tu kalo ada anak bini plak?...tu belum kira hutang, rumah, keta, bla2...

hmm..duit lagi....mana nak cari ni?...[duit2, di mana kau duit??]...nampak cam budget/duit jer masalah no. 1...heheee....tongue.gif

aku sendiri yg dah bekerja lama dlm industri animasi(tkde la lama sgt..5 tahun) rasanya agak sukar utk Malaysia untuk maju dlm animasi..

masalah utama adalah DUIT..
talented people ada kat luar sana..mmg tak seramai org hebat di jepun atau korea..
kalau terer mcm mane pun kalau bayar gaji RM2000 sebulan lama2 boring gak rasa mcm tak kaya2 pun..bukan nak kaya pkai BMW pon...dpt civic pon cukup la...ada brapa animator kat malaysia yg pakai honda civic baru...NONE!!aku brani ckp tkde sorang pun melainkan ada suport dari family tu tak aci la..

maknanya gaji animator cukup2 mkn utk hidup di kotaraya nie.. org niaga pasa malam pon lagi kaya kot
even utk gaji 2k pun agak sukar jugak untuk sesebuah company utk untung..stakat balik modal utk rolling jer
kalau ada 20 animator x 2k = dah 40k sebulan..(tu tak kira kalau ada epf pun..kira ni company kejam la tkde epf
setahun dah RM480,000 byr gaji animator jer.(ni pun kalau majikan betul2 bayar tiap2 bulan..huhu)

aku pun dengar les kopak gaji agak tk brape tinggi nak play safe..(hmmm tkde profit lg..even movie boxoffice belum tentu untung kaw2..guna duit mdec, mosti etc )
skang nie kalau nak gaji ok sket tepakse kejer company mat saleh yg bukak kat m'sia (Codemasters studeo...tp buat game la..or yg baru nak bukak Rhythm & Hues Studios buat efek hollywood movie) or pergi singapore LucasArt buat clone wars or Ubisoft games. Edited by PeeNutt

ooo usop sontorian ni kartun zaman aku kecik2 dulu...best kartun ni haha,,,,rasenye animasi kt malaysia tgh meningkt skrg ni...kartun yg blh di bangga kn dgn animasi 3d adalah upin-ipin dan boboi boy....bg aku la..yg lain hampeh...lagi2 cite kartun "kacang" tu ape bende ntah buat kartun cmtu

[quote name='mon678' timestamp='1316586189' post='1072410']
ooo usop sontorian ni kartun zaman aku kecik2 dulu...best kartun ni haha,,,,rasenye animasi kt malaysia tgh meningkt skrg ni...kartun yg blh di bangga kn dgn animasi 3d adalah upin-ipin dan boboi boy....bg aku la..yg lain hampeh...lagi2 cite kartun "kacang" tu ape bende ntah buat kartun cmtu
[/quote]

hahahahhaha.. ko tengok jugak citer kartun kacang tuh... kat TV1... hahahahhaa... aku pung tengok jugak... lawak gak kadang2 citer kacang tuh...aku lupa tajuk pe... upin-ipin nih aku tak tengok langsung siri dia aku tengok yang kat wayang tuh jer... layan ngan adik aku... boboiboy tuh lagi arr.. 1 episod pun tak pernah tengok.. taktau citer dia tentang apa...

taktau nape aku tak tertarik nak tengok.. lain arr usop sonto tak pernah miss tau... hahahahhaa... tapi bila tgk kredit cite2 animasi nih rasa macam banyak dari MMU and limkokweng kan.??? U lain takde kot kos nih... taktahu ler aku... mungkin pendedahan yang tak berapa meluas buat ramai yang tak rasa nak jadi kan animasi nih sebagai kerjaya.... so kurang arr skitt...

ada kt UTM..course ijazah sarjana muda dlm Sains Computer (Computer Graphic)..tp diaorg lebih focus pd pembinaan game drpd pembinaan animasi..huhu...aku penh main game kete simulator wktu pameran FSKSM(fakulti Sains Komputer)

try la tgk upin-ipin dgn boboi boy...best la layan gak walaupun umur aku x sesuai tgk cite mcm tu haha...
usop dulu kartun legend kot...tp x ada org nk sambung kartun tu ..huhu

Hidup lagi thread ni rupanya. Salam pada semua. Pertama sekali saya ingin ucapkan terima kasih kepada semua member yang banyak contribute dalam thread ni.

Alhamdulillah animasi di Malaysia dah ada peningkatan dan kemajuan. Ada syarikat yang mula berani buat animasi 3D dan tak kurang juga yang buat VFX untuk siri TV atau filem. Ini satu perkembangan yang menggalakan, berbeza dengan 5 tahun dahulu.

Harapnya thread ini akan membincangkan bagaimana mahu memajukan dan meningkatkan lagi industri animasi di Malaysia, bukan setakat menunding jari dan menyalahkan mana-mana pihak, Kurangkan kontroversi, tingkatkan kualiti.

Akhir sekali, majulah industri animasi untuk Malaysia!

skrg ni animasi malaysia dah maju
upin dan ipin dah ke indonesia,singapore,brunei

animasi terbaru..Boboiboy dan suatu masa dahulu

animasi malaysia semakin maju sekarang ni, aku sendiri sedang belajar 3d anination ni~ hehe