Jump to content
mohdsyukri

Kenapa Animasi Malaysia Tidak Maju?

Recommended Posts

Kita pernah tengok Doraemon...

Kita kenal Naruto dan kawan-kawannya...

Kita suka Sakura dan Hanamichi Sakuragi...

tetapi kenapa kita tidak ada watak sendiri? Maksudnya satu animasi yang pure 100% made in Malaysia dan mempunyai taraf kualiti yang membanggakan?

Kita ada gak Universiti yang ajar Multimedia dan Animasi, tapi come on...mana diorang ni? Xkan nak harapkan Si Bijak Laut dengan Kacang je sebagai santapan kanak-kanak..

Kalau nak tengok animasi yang best sket, ada laa Badang versi 3D hasil budak MMU (kalau x silap gua), dan Roar is War tu...tapi kena download dan copy daripada kawan-kawan. orang lain nak tengok susah, nak keluar tv? lagi susah sebab berapa minit je...

Gua tengah tertekan dengan situasi kat Malaysia ni dan bercita-cita nak buat animasi gua sendiri. Sebelum berangan-angan tinggi sangat, nak survey dulu, apa kelemahan Animasi Malaysia ni. Boleh kita combat habis-habisan...

So guys, and sifoorian, bagi la buah fikiran dan komentar yang membina... dan sama-sama kita naikkan martabat animasi Malaysia yang tercalar ini!

Aiseh beb.... cenggini je laaa..... sedangkan filem TAK animasi pon senak perut giler nak maju...apatah lagi animasi.... filem kat Mesia (apa2 genre pon la) kalo nak naik sket musti kena ada back up dari politician.... tgk contoh skang laaa.... sapa pengeluar filem yg hebat kat mesia (bagi aku masih lagi haprak)?? dan apa status dia..??..... camner lak mentaliti penonton mesia ...err tak leh lebih2....nanti panas lak...

bagi aku mudah jer sebab filem mesia tak maju sbb takder kualiti.salah satu sebab takder kualiti ialah derang buat filem dlm mase 3 bulan jer!! hebat betul bleh pecah rekod dunia tuu...

pasal animasi plak lain skit sbb nak buat animasi 3d ni perlu belanja besar n dah tentu tak bleh disiapkan dlm masa singkat.aku penah tengok beberapa demo reel animator tempatan mmg bagus dan bleh diketengahkan tapi masalah pulak nak yakinkan badan penyiaran tuu...sepatutnye dlm tv,gomen kena sediakan masa tayang khusus utk filem animasi di situ bolehla 3d studio ni pamerkan hasil keje derang tak kirela short movie ker xperimental ker buatla rancangan khas khusus utk animasi ni diberi peluang.apa yg aku lihat,idea animator tempatan masa buat demo tu jauh lebih best dr org filem buat filem 3 bulan tu.

actually, kita memang leh buat animasi dalam masa 3 bulan, sambil mengekalkan kualitinya. pokok pangkalnya pada kita gak. kita sering bandingkan animasi kita sendiri dengan animasi (atau anime) gergasi dari negara luar... diorang dah establish sejak duluuuu lagi sedangkan kita baru nak merangkak. lagi satu bab market... semua fikir untung je, nak ikut selera penonton la kononya...terlalu ikut selera penonton pun susah gak sebab selera penonton tak sama.

Sebagai seorang animator (dan illustrator), benda yang paling kita risaukan ialah "adakah orang suka dengan work (atau animasi) yang aku buat ni? Macam mana kalau diorang kritik or kutuk work aku? Work aku ni dah cukup power ke? Boleh jual ke animasi aku ni? Ada market ke?"

Bagi gua, kalau kita suka work kita (or bangga dengan animasi kita), maknanya animasi kita dah cukup baik (biarpun bukan yang terbaik). Kalau kita rasa kurengggg dengan work kita, orang lain pun akan rasa macam tu gak. Lagi satu, bagus atau tidak work tu adalah satu benda yang sangat subjektif. Ada orang yang kagum dengan Final Fantasy: Advant Children tapi x ramai yang faham ceritanya. Animasi Sin Chan simple giler tapi ramai yang suka... SO, xde kayu ukur yang mutlak untuk mendefinasikan work kita ni bagus atau tidak (alasan yang paling koman pun, kita x ada banyak animasi untuk dibandingkan antara satu sama lain).

So, cara yang paling baik adalah terus berkarya. Biarlah budget ciput, biar xde 3D pun biarlah ceritanya simple giler, tapi at least ada gak work kita. Cakap macam bagus sangat tapi kalau xde hasil pun x jalan gak. Sampai bila just nak tengok karya Badang 3D dengan A Malaysian Friday jer? Baru-baru ni gua ada tengok Misi Mustahak oleh budak MMU (kalau x silap gua). Bagus, memang best.

So far, gua dah ada 3 experimental Flash animation. Tapi x dapat nak upload sebab fail besar (format avi). Sekarang gua tengah wat animasi pasal Pulau Pinang sebagai final assignment gua. Kalau ada sapa2 yang berminat, nanti gua cari jalan utk upload animasi ni...

Thanx atas komen yang membina...

Majulah Animasi untuk Malaysia!

aru ni gua ada tengok Misi Mustahak oleh budak MMU (kalau x silap gua). Bagus, memang best.

So far, gua dah ada 3 experimental Flash animation. Tapi x dapat nak upload sebab fail besar (format avi). Sekarang gua tengah wat animasi pasal Pulau Pinang sebagai final assignment gua. Kalau ada sapa2 yang berminat, nanti gua cari jalan utk upload animasi ni...

Ada jalan ......sape cakap takde jalan........!!

Ok ko leh upload files ko kat sini denga cara ko convert ke WMV format dan resolution tuh ko kecilkan ke 256 .Kalu besar lagi ko spilt ler Movie ko kepada tiga bahagian aku teringin nak tengok gak hasil kerja ko . Upload jangan tak upload ........ :lol::lol:

buat masa ni, aku buat laman web dulu guna tripod sebagai host. aku xleh nak wat pop up or download. maybe aku akan buat flv dan korang tengok secara streaming...

ok la gak kan? ok ni site aku (buat masa ni).

http://nfsmwunofficialsite.tripod.com

check it out.. bagi komen.

aku plak amat sokong bagi mereka yg ingin mencuba dalam membena animasi keluaran malaysia. dari dok bagi komen yg tidak membena baik buat ape yg berguna. jenis org kita ni suka mengkritik. tapi tak ramai yg kreatif. suka dok jatuh kan hasil org lain.kalau nak bagi komen pun biarlah membena atau menyokong agar diperbaikki kelemahan. kalau kita kurang power dalam menghasilkan animasi so....usahakanlah agar jadi power.. susah ker? tak de benda yg mustahil. selagi ada harapan dan selagi ada otak guna gunakan lah. bagi atokkkk.... org kita ni tidaklah teruk sangat dalam bab mereka cipta ni. cuma malas nak buat jer..... :lol:

aku plak amat sokong bagi mereka yg ingin mencuba dalam membena animasi keluaran malaysia. dari dok bagi komen yg tidak membena baik buat ape yg berguna. jenis org kita ni suka mengkritik. tapi tak ramai yg kreatif. suka dok jatuh kan hasil org lain.kalau nak bagi komen pun biarlah membena atau menyokong agar diperbaikki kelemahan. kalau kita kurang power dalam menghasilkan animasi so....usahakanlah agar jadi power.. susah ker? tak de benda yg mustahil. selagi ada harapan dan selagi ada otak guna gunakan lah. bagi atokkkk.... org kita ni tidaklah teruk sangat dalam bab mereka cipta ni. cuma malas nak buat jer..... :lol:

sebab utama, animasi malaysia tak ok adalah sebab kurang pengalaman.

bagi la masa kat animator2 ni, kalau ikutkan industri animasi malaysia belum pun cecah 10 tawun. Saladin pun tak siap lagi.

Tapi result dari MVA yg dibuat tiap2 tawun, memang animasi malaysia ada potential. Cuma progress tak cukup laju. Tak macam India, industri animasi diorang dah macam pokok lalang. Kejap je dah naik.

Well kalu korang ade baca Paper Star semalam munkin korang dapat baca satu artikel regarding of animation nih .. Thailand sekarang planning nak jadi Asia hub for the animation .. since Jepun dan korea dah shift diorang nyer hub to china because of wage factor ...siap ade setup school for animation lagi tuh kat China . So Thailand pun dah mula introduce aniamtion kat budak - budak seawal 5 tahun . 100% Maya software .. ade attachment picture sekali kat paper tuh of course aku kenal Maya interface.. Well Malaysia nih biler gaknyer nak jadi camtu . :( cukup ler dengan animasi Kacang yg ade tuh munkin ....

Yess... tah la... kekadang tuh terfikir la jugak...naper malaysia x ada subjek multimedia? leh lllllllllllllllllllllllllllllak beajar cara nak buat anmasi.. humm naper ekk?? hanya menekan kan kepada pembagunan?

takkan malaysia tk cukup teknologi kot? mungkin malaysia ni malas nk buat kot. kot tk cukup pekeje? hmmm

kami sedang membangunkan 1 animasi 3d yang insyaAllah ditarget utk ditayang kan di pawagam dalam masa 1 tahun lagi... check out kitaorg nye sneakpeak... this will be the 1st malaysian 3d animation... support us...

mediahorizon, tahniah dan semoga berjaya diucapkan. 3d tu nampak kemas dan cantik.

yang sebenarnya orang kita tak malas tapi duit tiada? peruntukkan pun seciput, mana orang ada tenaga nak bekerja.. janganla disamakan kita dengan orang korea @ jepun.. sebab mereka memang jenis "giler". Derang sanggup tido kat ofis berminggu2 tapi ganjaran derang amat lumayan dan siap ada budget yang besar utk syarikat multimedia depa.

buat masa ini janganlah dikutuk atau diperlekehkan.. tunggu dan lihat pembangunan dan kemajuan multimedia kita, aku percaya satu hari nanti kita dapat menghasilkan animasi2 tersendiri dan mungkin juga game keluaran negara kita sendiri.

Akhir kata, Majulah Malaysia.

lolix :lol: haahahaha.. aku bukan aper.. aku ade memeber MMU.. projek depa mmg cun lagi2 bdk FA :)

ooo ko nak tahu sebab ape animasi kite tidak maju mcm jepun yea. senang aje, pulus tak cukup, kepakaran tak ade, pusat pembangunan animasi rasenye belum ade lagi, dan kerje pembikinan animasi ni memerlukan kretiviti, kesabaran, imiginasi, ketelitian yg tinggi. setakat baru lepas belajar tak cukup kuat lagi. :D

hmm, ni komen aku pasal topik ni... bg aku dari segi kebolehan msia mmg dah ada.. cuma dari segi pasaran dan budget yang tak de sekarang ni... aku pernah tanya owner MFX ( sebuah company post yg terbesar di asia) ngape dia taknak buat movie... dia jawab.. kalau dia buat movie... 1 jam lebeh punye movie katakan dlm 1-2 juta.. tu pun minimum... mengapa dia nak susah2 buat movie.. sedangkan dia buat commercial yang dlm 30 saat tu aje dia dah leh dpt 500 ribu... kan

aku dah tgk geng punyer VC, mmg cun tak sangka se-cun nie hasil karya anak Malaysia.. aku bangga. Inilah bakat yang diperlukan.. walaupun hanya beberapa minit tapi hasil kerja memang kemas, tu paling aku suka tengok. memang best.. aku tak tau apa nak kata..

(tak kisahkan kalo aku post link tu kat forum2 yg lain sebagai tatapan rakyat malaysia :D )

tq.... yuririka,

sekarang ni baru kluar sneak peak... tu macam test animation la... lg 1-2 bulan akan kluar trailer pulak... most characters, environment kat trailer tu nanti akan diubah dan diperbaiki... even character yg dlm sneakpeak tu pun semua nya dah di ubah.. cuma belum reveal kat public je lg... byk lg benda yg belum di reveal kan.. so hopefully kita rakyat msia akan sokong sepenuhnya produk msia ni...

p/s : kalau nak promote kat mana2 forum amat dialu2 kan.. mmg kira org tgh nak promote.. dari masa ke masa kitaorg akan promote thru media pulak...

Ok.. aku seronok tengok topic yang di bincangkan.. secara peribadi, aku mmg tak mampu nka menyumbang utk pembangunan animasi kat malaysia walaupun aku peminat anime/manga dari kecik lagi.. tapi bila ditanya naper animasi malaysia tak maju, bagi aku jawapan dia agak global la... pasal pasaran la.. kalo pasaran kita ada potensi, mesti ada orang giler2 buat.. macam futsal.. dulu mana ada orang sanggup berhabis duit nak bukak padang futsal..tapi bila futsal dah ramai peminat.. ramai plak yang bukak.. ngalahkan bilangan pasar mini.. tapi macamana ngan kualiti bolasepak malaysia.? hehe... Tuhan saja yang tau..!! macam tuh jugak scenario benda lain.. bolasepak,dunia seni suara,lakonan dll.. faktor market..kalo pasal futsal tadik, ok la jugak sebab walaupun kebanyakan org malaysia x support team tempatan, at least diorang support liga Inggeris pun, diorang perlu padang utk main, tapi macam dunia lain, macam nyanyi, tengokla sefemes mawi.. crowd dia.. alahai... lemah aku.. makcik2..pakcik2.. bapak2..ibu2...golongan yg ideologis skit.. mampus xkan minat mawi.. tapi sapa diorang minat..? mesti band2 emo terkini ( chemromance,evanescance dll ) .. paling tragik pun.. band2 indon... kalo movie plak.. ada ker yang tergila2 nak beli baju remp-it.? tapi mesti ramai yang nka beli baju batman dll.. so pada pandangan aku la, semuanya mentaliti masyarakat kita yang membantutkan kemajuan kita dalam apa bidang sekalipun.. percaya tak...? orang kita lebih seronok mengibar bendera england masa world cup daripada kibar bendera malaysia time merdeka.. aku pun tak tau naper.. mentaliti orang kita macam gitu, cuba kita tengok org luar, jepun ker.. jerman ker... bukan main bangga lagi ngan origin dia.. kalo kita... hemp.. hampeh...orang kita dah memang macam tuh.. maybe ada cara untuk majukan semua bbidang tuh.. kita base kan smer tuh kat luar negara.. orang kita bila tengok made in FOREIGN jer.. mesti terus tergila2.. ADIOS.. SORRY KALO SILAP

ko ingat budak MMU buat animation je ke...selidik laa dulu b4 nak bg statement...animasi malaysia nie tade org nak push...mmg ramai yg berbakat...tp tu laa cost yg tinggi...kalo takat nak buat animasi ntahapeape baik laa tayah...setakat nak kuantiti dr kualiti....sesebuah animasi yg baik perlukan beberapa tahun to make it like real and follow what they plan...

satu lagi...website animasi malaysia pon aku tak penah tgk...ke mmg ade aku yg tatau...

so kat sini bukan salah budak MMU, One Acedemy or lain2 institut yg ade course animasi...mcm2 benda kita kena pikir...gomen pon kena laa bg support...

Edited by neuroquila

senang jer jawapan dia, malaysia ada company yang buat animasi yang hebat , contohnya flarestudios.com, tetapi...kos animasi di malaysia terlalu tinggi sebab software kena beli. jadi bila kos tinggi, nak jual kat stesen tv pun harga mahal. stesen tv malaysia tak mampu beli mahal-mahal...diaorang lebih suka beli bundle dari us dan jepun sebab lebih murah ...yer la, market diaorang besar...jadi company di malaysia ni ambil jalan dengan ambik projek animasi secara sub dari oversea...contohnya flarestudio ambik projek animasi secara sub contract dengan company dari peranchis dan germany. begitulah cerita yang aku dengar.

nantikan filem GENG(nama sementara) pada tahun 2008 nnti...aku baca dlm lmn webnya les'copaque

korang gak leh dl geng

utk tgk watak2,vehicle2(moto vespa&honda ada)sneak peaknya...

mmg sempoi moto vespa dan honda??? tu.

Edited by shinkoban

bagi aku mudah jer sebab filem mesia tak maju sbb takder kualiti.salah satu sebab takder kualiti ialah derang buat filem dlm mase 3 bulan jer!! hebat betul bleh pecah rekod dunia tuu...

pasal animasi plak lain skit sbb nak buat animasi 3d ni perlu belanja besar n dah tentu tak bleh disiapkan dlm masa singkat.aku penah tengok beberapa demo reel animator tempatan mmg bagus dan bleh diketengahkan tapi masalah pulak nak yakinkan badan penyiaran tuu...sepatutnye dlm tv,gomen kena sediakan masa tayang khusus utk filem animasi di situ bolehla 3d studio ni pamerkan hasil keje derang tak kirela short movie ker xperimental ker buatla rancangan khas khusus utk animasi ni diberi peluang.apa yg aku lihat,idea animator tempatan masa buat demo tu jauh lebih best dr org filem buat filem 3 bulan tu.

En Kembara, saya salah seorang yg menceburi bidang animasi ni, bg saya pendapat en n rakan2 hanya membincangkan masalah di awang-awangan sahaja, maklumat sbenar pun anda tidak tahu, masakan boleh kata tiada quality dlm animasi malaysia, nampak sangat anda kurang ilmu di dada. Jika dilihat company kat malaysia memang ler ade yg wt dlm 3 bulan n kurang dr itu, hal yg demikian adalh keranan permintaan client tu sendiri beb, diaorang pun bukan nak tahap best pun asal ditayangkan kat tv udahhhh....ingat animator tu wat sorang2 ker? kalau wat 3 tahun sapa nak tanggung makan minum tu?????

Sebab pemalas... Gambar 2D pon gerak kaku nak 3D... Hampeh...

Amboiiii suka2 je kata animator kat malaysia malas... KO try lukis 24 keping for one second tengok...baru anda tahu betapa hebatnya animator malaysia.

ooo ko nak tahu sebab ape animasi kite tidak maju mcm jepun yea. senang aje, pulus tak cukup, kepakaran tak ade, pusat pembangunan animasi rasenye belum ade lagi, dan kerje pembikinan animasi ni memerlukan kretiviti, kesabaran, imiginasi, ketelitian yg tinggi. setakat baru lepas belajar tak cukup kuat lagi. :D

Ni lagi sorang cakap je tapi tak wat research, duit dah ade berlambak dah hahah, kepakaran terlalu ramai tak cukup nak taip(PM je), ramai anak2 malaysia yg ade kreativiti nak aku listkan juga ke hahaha, pusat pembangunan animasi dh banyak sgt len kali wat kajian k.

Yess... tah la... kekadang tuh terfikir la jugak...naper malaysia x ada subjek multimedia? leh lllllllllllllllllllllllllllllak beajar cara nak buat anmasi.. humm naper ekk?? hanya menekan kan kepada pembagunan?

dah ade lama dah, subjek produksi multimedia di serapkan di sekolah menengah dah pun. Subjek2 MPV ni dh diberikan pd sek men biasa. contohnya sek men keb kg jawa, klang selangor mempunyai subjek produksi multimedia.....ko pun tak tau g wat kajian.,,hampeh B)

jawapan nya agak mudah

Animator malaysia banyak bergantung kepada Animasi berunsur Flash dan 3d, hasil nya lak.. sendiri ingat... Flash animation nampak smooth semacam jer.... 3d lak... low poly,

Pastu tenaga kerja tak basar, idea tak banyak, kalo jepun.. jangan tanya la...

dan... dari banyak2 animasi made in malaysia... den beleh kata takpernah nampak satu pun dari animasi diorang ada cel shading(kalo 3d memang ada shade) ...

tah ler..