Jump to content
arfaie

Linux Untuk Orang Baru...

Recommended Posts

aku beli cd redhat linux 9 profesional edition dari lowyat RM 15 (3 keping cd)

try install, sekali file dalam tu corrupt la plak... tak dpt install.

pegi balik lowyat, mintak tukar dgn redhat fedora core 1 (3 cd)

install baru la succesfull.....

setakat ni memang puas hati dgn version ni.... user friendly, banyak function dan auto-detect aku punya graphic card, sound card dan network card.

bila dpt configure utk access internet, baru la lega.... at least boleh jugak belajar linux sambil browsing...

Apat , skg SUSE la , depa tukar laei SuSe ke SuSE dah skg neh SUSE capitol letter semuer nyer udah , ntah apa apa la die org nyer nawaitu neH~! biggrin.gifbiggrin.gif

Best Of Luck

Red-Hat-Enigma .. pis brader biggrin.gif

Hehe, bunyik sama , tapi jadi isu gak kat tempat lain apat , ntuh haper haper nyer . Anyway still ikon nyer checak koben juge laugh.giflaugh.gif .

Best Of Luck

Red-Hat-Enigma .. pis brader .. ngee biggrin.gif

baru guna SuSe 9.1 pro nie

ada dua tiga prob... suma dah settle cuma tinggal satu jer

*driver modem agere... aku dah cari, tak dpt jugak, site agere pun aku dah check... tak der gak

mana ada lagik site nak carik driver nie maa?

baru guna SuSe 9.1 pro nie

ada dua tiga prob... suma dah settle cuma tinggal satu jer

*driver modem agere... aku dah cari, tak dpt jugak, site agere pun aku dah check... tak der gak

mana ada lagik site nak carik driver nie maa?

memang s/ware / winmodem susah ckit nak cari driver tuk linux. aku pernah gak pakai motorola modem sm56 kat mandrake. utk version 8.0 ok jer modem tu tapi bila aku guna mandrake 10 dah takleh sebab kernel dah ubah. skrg ni nak berjinak-jinak ngan slackware. memang best gak, stabil pun stabil and smooth jer setakat ni aku guna walaupun guna platform lama. dah try Knoppix (biasa guna kat opis aku ni yg full of Window$). best gak, debian based memang ok cuma tak try full throttle lagi! SuSe belum install (dah dpt DVD gak dari Novell), dulu tersuap ngan mandrake ngan red hat jer. pasni nak slow² try FreeBSD plak. kumpul documentations dan HOWTOs bebanyak & xperimen kat pc tua aku tu.

personal opinion aku tetang Linux ni ialah... the BEST a computer MUST have other than a processor...

aku bebaru ni cuba install SUSE 9.1 lar...

Fuh...best plak pakai Linux ni. Selama asyik bergantung ngan WIDOWS je.

Setakat ni aku dah pakai SLAX-Live, Knoppix 3.6 dan SUSE 9.1.... smile.gif

Ni nak cadang, guna buatan Malaysia

Nama dia Winik tapi Winik ni pelik sikit sebab dia bukan macam *nix lain. Winik run atas Windows. Winik tu macam *nix lain jugak, macam-macam ada. Ni sebenarnya nak promosi Winik. Winik gerenti biggrin.gif mudah digunakan oleh pengguna Windows.

Dokumentasi dia kurang lengkap sikit sad.gif tapi dah mudah guna tak payah dokumentasi pun tak apa. kan?

Nak download kat sini

Download Winik Release 3

elok gak try bebanyak distro baru rasa hidup ni penuh dengan suprise. asik windows je.. lelame bley kene kencing manis beb.. dah banyak distro aku pakai seperti redhat, mandrake, linspire ( dulu lindows) dan yg terbaru ni suse 9.2 . aku masih baru lagik dlm dunia linux ni, tu yg gune distro yg tak hardcore. huhuhu.

elok gak try bebanyak distro baru rasa hidup ni penuh dengan suprise. asik windows je.. lelame bley kene kencing manis beb.. dah banyak distro aku pakai seperti redhat, mandrake, linspire ( dulu lindows) dan yg terbaru ni suse 9.2 . aku masih baru lagik dlm dunia linux ni, tu yg gune distro yg tak hardcore. huhuhu.

wuuu sian ko ...tak leh pakai Windows takut kencing manis....

korang caya tak skg aku masih guna linux DOS

....Learnig from the root........................

....root can make you mind power..........

....Know the Rules before Do something..

....Dont be IDIOT.................................

hahahah

eja salah

cElAkA KO Hackerzkk maner aku pos ko kacau aku ko nak tak knoppik STO huh?....

ko taknak takper ko kutuk ler aku...

aku bukan salah eja naper dalam forum nih tak leh gune bahsa pasar ker?.....

Dah lama aku register kat putera.com baru first time aku tgk site ni. Teringin gak nak belajar linux. So aku nak tanya sikit soklan la:-

#1. Aper kelebihan linux ngan windows?

#2. Boleh suggest jenis system linux yg sesuai untuk noobie cam aku ni? sistem sekarang aku ader AMD Barton 2600+/1024MB RAM DDR400.

#3. Susah ker linux ni pasal tgk command dier semacam jer. dry.gif

Tima kasih atas bantuan korang jawab soklan aku. Tak sabar nak try linux pasal sejak kecik sampai sekarang windows jer... laugh.giflaugh.gif

#1. Aper kelebihan linux ngan windows?

Kelebihan..........yg utama.....ko yg kawal OS dan bukan OS yg kawal ko...........kebebasan kat tangan ko sendiri. Jadi takde "Bill" yg mengawal apa yg ko boleh dan tak boleh buat.......keh...keh....

#2. Boleh suggest jenis system linux yg sesuai untuk noobie cam aku ni? sistem sekarang aku ader AMD Barton 2600+/1024MB RAM DDR400.

Dengan system yg ko ada............apa-apa Distro Linux pon boleh.

Tapi untuk newbie dan hassle-free...aku suggest guna Kanotix. Livecd yg bleh install ke hdd. Complete dan mudah diguna. Tutorial dah siap ada dalam forum ni.

http://kanotix.com/info/index.php

#3. Susah ker linux ni pasal tgk command dier semacam jer.

Itu cerita lama........melainkan ko nak guna cli. Sekarang kebanyakkan dah ada gui.

Cuba dulu.....baru cerita pasal susah atau senang.

Memang aku promo kanotix............sebab barang baik....tak da sombong punya........ tongue.gif

kah kah kah... siap siap bg tau tu.. promote bang jgn tak promote..

knotix .. knoppix .. suse 9.2 cd move .... dan seangkatan dengannye.. menggunakan cd je untuk run...

kelebihan

+ bleh try dulu sebelum install bebetul dalam hdd.

+ Bile dah rasa mahir.. baru install

+ dengan syarat .. RAM mesti lah besar...

Cuba la ..

Kelebihan..........yg utama.....ko yg kawal OS dan bukan OS yg kawal ko...........kebebasan kat tangan ko sendiri. Jadi takde "Bill" yg mengawal apa yg ko boleh dan tak boleh buat.......keh...keh....

Dengan system yg ko ada............apa-apa Distro Linux pon boleh.

Tapi untuk newbie dan hassle-free...aku suggest guna Kanotix. Livecd yg bleh install ke hdd. Complete dan mudah diguna. Tutorial dah siap ada dalam forum ni.

http://kanotix.com/info/index.php

Itu cerita lama........melainkan ko nak guna cli. Sekarang kebanyakkan dah ada gui.

Cuba dulu.....baru cerita pasal susah atau senang.

Memang aku promo kanotix............sebab barang baik....tak da sombong punya........ tongue.gif

Tima kasih atas pendapat korang tu. Nak try Linux Kanotix nanti. laugh.gif

Susah ke linux?? Hehe kalo betul2 nak belajar mesti bolehnye.. tak caye tanya ciku.. tak sampai 3 bulan dah mahir guna linux.. bergurukan oshiri smile.gif

Kalo dah ok sikit try lah pulak gentoo.. ko boleh belajar pasal bahagian2 linux nie dengan lebih jelas.. nak install pakai command tak pakai GUI.. nak surf tenet pakai lynx atau links(text jer nampak).. ko kene install sendiri GUI.. pendek kata ko yang mencorakkan sistem linux ko dari awal smile.gif

hehe aku pon nak promote gak gentoo -portage- biggrin.gif

ps : dengan spec sistem ko pakai gentoo memang best...

ngumpat aku lak........mana ader aku pakai linux.....mana aku pandai linux, susah wooo. Aku pakai window XP 132bit power nyerrrrr. SOLARIS lagi laugh.gif

Firewall cun nyerrrr. Linux tuh aper??? kuih ke? wink.gif

*majulah sukan untuk negara biggrin.gif

Edited by ciku

mung jgn nok auta la ciku weh.. share share la ilmu tu.. muhahahha...

ngumpat aku lak........mana ader aku pakai linux.....mana aku pandai linux, susah wooo. Aku pakai window XP 132bit power nyerrrrr. SOLARIS lagi 

Firewall cun nyerrrr. Linux tuh aper??? kuih ke? 

*majulah sukan untuk negara

Weh ...ciku...

Ko perli kat sini bukan ada pekdah.

Kalo berani perli kat sana la......................wah....kah...kah......kah.........

Jangan bertabirkan Linux plak.

Orang kat sini semua baik-baik.

Memacam la ko nih ciku....tak letih ke dok layan benda2 kidies camtu....jom layan chat ngan aku lagi banyak pekdah...takpun suruh anak ko online game ngan aku...nak fight nih...

streamyx down lah...boring btoi pakai dialup nih. Nak download antivirus dan antispyware yang powernyerrrrrr pon tak leh. Korang tak risau ke virus dan spyware laanih??? laugh.gif

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...