Jump to content
wadud

Usahawan Tani

Recommended Posts

den nak mintak pendapat lg sekali. kalu den nak buek bisnes kambing (jd usahawan kambing), apo step yg den kena ikut. start dari den sebatang karo hinggalah sampai dah berjayo belo kambing. harap dapek la membantu. kalu buleh den nak start awal thn dopan insyaAllah

den nak mintak pendapat lg sekali. kalu den nak buek bisnes kambing (jd usahawan kambing), apo step yg den kena ikut. start dari den sebatang karo hinggalah sampai dah berjayo belo kambing. harap dapek la membantu. kalu buleh den nak start awal thn dopan insyaAllah

wadud jom mai sini join member aku kat forum ni ko nak bela bigfoot pun bleh.he.he.

http://www.bicarajutawan.com/forum/viewforum.php?f=19

den nak tau step by step. misalnya, apa yg nak kena buek dulu. kena plan dulu ke..kena p pejabat haiwan dulu ke..kena buek kertas kerja dulu ke..kena ada bajet dulu ke..dan seterusnya..

tambah lagik

nak ternak ayam bleh ternak kontrak (korang ternak utk company besar - big players cam kfc holdings dll) cuma aku tak tau la sebab kalau bagi ngan satu peraih besar jangan2 dia ambik murah berbanding jual sendiri hehehe diorang kan comodity players sure bleh main supply & demand utk manipulate

banyak lagi bleh ternak sebenarnya

ternak kutu paling best :lol:

aku ada baca dlm paper itu ari....

mcm menarik..sbb x yah susah2 carik market...

just jaga kualiti je~~

Chow

aku rase kena wat proposal dulu...plan elok-elok..

ed thix

yg ko bg tu manual kan...

proposal utk wat loan ader tak...?

aku ada contoh proposal untuk buat loan...guide ler kiranya....apa menda nak kena isi dsb..... aku berminat nak jadi pekongsi jer....org lain usahakan...muda lagi beb...xde experience sgt bela lembu nih....tapi kenalan ramai..sedara2 aku ramai dok felda bela lembu...aku tak sempat nak tanya seba xde modal....segan lak bertanya beria tapi xbuat....so kalau korang nak buat.....aku ada contoh proposal, aku ada kenalan (sedara) kalau nak buat (dia buat loan dgn jabatan pertanian kot, and dia pernah prepare sumer paperwork), tanah kat area pahang aku rasa ada lagi (tapi kawasan ceruk skit kat felda melambak), tapi skang aku xberani letak modal takut xde saper nak jaga bisnes nih...yerlah aku belajar eng...tetiba lari ker ladang....tak ke pelik....kalau side income aku mmg nak join....

pm aku kalau nak buat....kita bincang baper modal sorang kuar....pastu camner nak kira kos starting.... nak buat nih cadangnyer kat negeri mana??

den x kisah nyo..kek mano nak buek x kisah..kek pahang pun ok..dokek gak ngan den nyo negeri..johor..mersing hehe :D

yerlah aku belajar eng...tetiba lari ker ladang....tak ke pelik....kalau side income aku mmg nak join....

dulu mmg pelik, skang tak pelik dah rasanya

dalam dunia ni kita kena tahu serba serbi ilmu, baru boleh bersaing dan dikira hebat. skrg dh bise, ada org belajar lain maju dlm benda lain plak, cef wan akauntan tapi maju dlm cooking, ada budak enggener penulis buku bgimana mendapat wang dgn internet maju pulak dlm bidang internet, bnyk lg la contoh yg jd mcm ni........

ilmu xakan dtg tanpa dicari..tetapi rupa paras,kaya,tuah ada pada org yg terpilih sahaja, ada org sengket dan ada org lebih2.ini buat aku xpuas hati dan dari situ aku berusaha mencari ilmu. aku pulak budak akaun aku minat bisness,hal2 pasal wang dan ilmu aku minat. aku nak jadi antara manusia hebat kat dunia ni.cita2 la.

* off topik jap

"berusaha dan bekerjalah seolah-olah kita akan hidup seribu tahun lg"

yg ni memang ramai yg buek..bekerja sampai nak mati..carik rete kan main byk..macam nak hidup lamo..tp ramai yg lupo..ayat kek atas tu bermaksud..carilah rete sebanyak mano yg mau..asalkan semuanya berlandaskan kepada syarak..tu la dio..hehe :D

"beramallah seolah-olah kita akan mati pd esok hari"

yg ni x lak dibuek dan diusahakan..ni la manusia..yg mano bendo yg nampak jo dikejar..bende yg x nampak tp lebih menguntungkan x mau kejor..buek ala kadar..bukan kah tu dah x menepati apo yg disuruh oleh Islam..sama-sama fikirkannya :)

dulu mmg pelik, skang tak pelik dah rasanya

aku skang pun macam tertukar bidang...mech eng>>it>>ladang>>ntah aper lagi nak buat :P

paperhal cari duit dulu buat modal...kalau ikutkan hati sumer nak buat....tapi xnak buat satu, lain tinggal....kang sumer tak jadi....so, skang nih aku concetrate buat mech eng@it jer.....bisnes lain kalau nak tolong part time bleh, full time xberani lagi.....

Edited by sandrock25

hehe..tumpu satu-satu..bilo dah stabil..dah ado pekerja..baru leh fikir nak bukak cawangan lain lak..nak try bisnes baru..hehe..den pun samo gak..semuo nak try..sbb byk bende yg minat..tu yg payah tu hehe :lol:

hehe..tumpu satu-satu..bilo dah stabil..dah ado pekerja..baru leh fikir nak bukak cawangan lain lak..nak try bisnes baru..hehe..den pun samo gak..semuo nak try..sbb byk bende yg minat..tu yg payah tu hehe :lol:

yup.

gua sokong ckp lu wadud.

kita mcm ada psamaan lak dlm cita2.

ho.ho

hehe..baguih la tu..kut ekau leh jd rakan partner den nnt mano la tau hehe :D

rasa aku jabatan pertanian ada bagi skim pinjam lembu kan?kita ternak lembu or kambing pastu dah ada anak anak tu kita bagi balik kat jabtan..pastu bleh minta idea dari diorang atau pon bantuan apa2 lah kat dieorang ..

kalo nk ternak lembu baik cara systematik= feedlot.

bayangkn lembu kat malaysia 80% import dr luar.australia xpun india sbb india lembu bnyk sbb diorg xmakan lembu.

bank pertanian ada buat skim usahawan tani siswazah,lps p kursus layakbuat loan 30,000 jer.

wadud, ko ada tanah ker nk wat pertanian, nk wat bab pertama adalah tanah.

tanah abg ipor den ado..tp x besor mano la rasonyo..

* bank pertanian ado buek kursus ek..? jabatan haiwan pun perlu dikunjungi la ni.. :unsure:

p kursus sbb nk mudah dpt loan yg disediakn utk siswazah dn interest 3% kot banding org xp kursus susah dpt loan dn interest mahal sikit.

skim tu SUTS buka web bank pertanian.

Tanah, yea itu ler yg membuntukan kepalo kalau nak wat pertanian. Katakan ler, kalau kita ni memang takde tanah langsung, ada ke cara nak dapatkan tanah? Pajak ke, pinjam ke, tanah welfare ke, tanah kontrak ke? Ada tak? Sebab aku rasa pasal tanah ni ler benda pertama yang kena pikir. Kalau bab subsidi, bantuan, kemahiran semua tu memang takde masalah, sebab memang banyak, tapi tanah ni.

yup tanah is the first key u need to setup r job.

tanah perkara utama dlm hal ptanian.

contoh kita nk bela lembu.

kita kena tunjuk kat diorg kita dh buat sikit apa yg nk dibuat, wayang la org kedah kata.

kalo nk buat laon fedlot, tanah xder,lembu xder,kandang xder, jgn harap diorg bagi.

ada tanah, buat la kandang sikit pun jadi la, ada lembu 2 ekor ker dlm tu, pastu buat kertas kerja, ada gran tanah p jumpa pegawai bank, dia akan dtg tgk dia yakin baru bagi, kalo xder apa2 jgn harap. good by la brader............................. B)

pasal kursus bank ptanian tu kursus ikut apa kita nak buat, kalo lembu, dia akan hantar pergi 'berkenalan' dgn lembu slama 3 bulan, elaun sehari 25 atau 30 xsilap sepanjang kursus.kalo nk buat cendawan dia hantar la kita p dok 'berkenalan' dgn cendawan katakan kat pengusaha cendawan 'CIMA AGRO' . kita akan belajar dgn pengusaha ni. bank pertanian dh ada rekod pengusaha2 tersebut sbb derang pernah buat laon dr bank pertanian.

tanah ni fedup ni, ada org tanah bnyk xtahu nk wat apa, yg xda tercari. kerajaan ada nk buat bank tanh tp entah xdgr dh info, kempen pertanian tapi saluran info dn pendekatan benda tu tdk berkesan.penyampaian xsampai sepenuhnya.pendapat gua la.....

Edited by wu ming

ooo..camtu ek..insyaAllah nnt den try usya kek bank pertanian..kut ado kursus berkaitan dgn apo yg den nak usahakan hehe :D tq

mcm menarik je jadik usahawan tani ni..aku pon cam nk wat bisnes tani..tapi xtau lagi biler..psl skrg br gak start kje dlm bdg IT..pglmn pn < 2 thn..modal lom pon leh kmpul..:( skrg ni ayah aku lh yg ade tanah..kecik ajela..wat utk tanam sawit kat johor nun

nk gi tnye kat mane2 pej kerjn psl loan n mende2 cam ni cam tak confident lagik je..kalo ade dgree tp xde experience lgsg..ade hrpn dpt loan x..err ramai x ek org pmpuan yg br nk start brtani ni..