Jump to content
wadud

Usahawan Tani

Recommended Posts

Assalamualaikum wbt

den sobonarnya dari dulu laie memang minat nak jadi usahawan tani nih. terutamanya berkaitan dgn pengusahaan lembu, kambing, ayam, itik, ikan air tawar/masin dan seumpamanya. dulu ado gak ura-ura nak dijalankan oleh SPB tapi sampai la ni xde berita. kecewa betul.

so, den nak tanya pendapat ekau org lah. apo yg ekau org rasa perlu ada utk menjadi uasahawan jenis ni? bagaimana utk melaksanakannya? apakah perlu kepada kkd? apakah perlu kepada sistem latihan bersepadu terkini? dan sebagainya. harap ekau org dapat melahirkan idea-idea menarik yg mungkin membolehkan den guna utk mencuba usaha ini pada masa akan datang. idea dan cadangan ekau org semua amat dihargai dan dialu-alukan.. biggrin.gif

nak jadi usahawan...mesti rancang strategi, ada bajet nak mulakan projek, berpandangan jauh, sanggup tanggung risiko dan sanggup belajar mende baru dalam bidang pertanian ni.... aku cakap ni berdasarkan subjek sains pertanian yang aku study masa form4 dan form 5 dulu.... biggrin.gif

hehe..thanks. ado laie cadangan dan panduan lain. sila nyatakan. amat dialu-alukan biggrin.gif

lembu - ada 2 stail satu pakai tanah satu main fidlot. pakai tanah kena besar pasal sekor makan berapa kilo sehari so kalau ko nak ada 100 ekor lembu kena ada lebih 10 ekar tanah, tapi lembu bleh buat side income lembu susu gak. kalau pakai fidlot tanah tak besar tapi belanja nak buat kandang memang mahal gak, honestly lembu kalau ko nak untung kena ada modal besar (at least lebih 200K) paling penting ada tanah/sumber air berdekatan

kambing - kambing boer permintaan melebehi pengeluaran sekarang ni, so kalau ko bela ni (aku plan kalau ada modal) confirm tak terlayan permintaan dari peraih for at least 6-10 years lagik.

ayam - ni agak senang (orang cakap) tapi kena ingat ko nyer harga sentiasa akan lebih tinggi berbanding ayam import (china/thai) cuma ni paling lazim, u won't get out of biznez.

itik - ok gak bleh buat telur masin sekali.

ni contoh paperwork sikit pasal Lembu fidlot

http://www.jphpk.gov.my/Malay/Fidlot1.htm , kira bleh bagi ko rough idea camana nak buat kerja jadi penternak.

p/s: jaga ternakan ni cam ko jaga makan anak, kalau anak ko cukup makan benda bagus, bagus la jadinya ....

cam best jer jadik usahawan kambing.. aku nk join bleh..? nnt bleh la kwn2 aku panggil nayoe kambing.. hahhah..

ko duk area mana wadud..?

[kambing tak best...cuba try ternak unta plak!!

ed thix...

bagus nampak nih...camane lak nak dpt tanah kerajaan utk guna buat ternakan lembu nih? Apa prosedur yg biasa org buat kalo takde tanah sendirik....

Ada paperwork tanam sayur2an tak??

bakal org rumah aku org felda.. so nnt ada la tmpt utk pelihara kambing2 tu.. kat ladang kelapa sawit.. amacam..? buat usaha sama nak..?

Edited by nayoe

kalau kat area ladang kelapa sawit lagi best bleh buat ternakan sisi ladang (cam lembu) since bahan makan dah ada (ingat dalam ternakan ni 70% kos adalah kos bahan makan ternakan) ...

dalam ternakan ni kira kita jaga makan minum kesihatan ternakan cam kita jaga anak2 hehehe

bagus nampak nih...camane lak nak dpt tanah kerajaan utk guna buat ternakan lembu nih? Apa prosedur yg biasa org buat kalo takde tanah sendirik....

tanah k'jaan aku tatau, try tanya pejabat tanah (ni la pejabat paling aku malas nak involve) dah tu try plak pejabat peladang ke tanya advice diorang. selalu kalau dah ada tanah sendiri (check tanah jenis apa dulu sesuai tak utk pertanian) senang nak start. selalu kalau sewa tanah pun boleh cuma ko kena tau la berapa kadar sewa semasa tu (cth selalu RM6K/mth 2.5 ekar tanah tu pun tengok area) ..

p/s: aku plan 2007 baru start, sekarang tengah start kumpul modal dulu + buat research lagi pasal benda ni tapi memang target aku nak usahakan benda ni .. ada orang kasitau aku bleh buat loan, tapi since aku masih muda (23) baik buat modal dulu sendiri ...

ed thix...

aku pun muda gak...mmg ader hasrat gak...leh ar kongsi maklumat...hehe

family aku ader tanah Felcra....tanam kelapa sawit...boleh guna wat bela lembu tak? Felcra bagi ker?...coz skrg ni family aku terima dividen jer....sumer adik bradik aku ade keja masing2...so takde yg amik tau...time nak raye or nak bukak skolah...dpt ar dividen...

kalau ngan felcra aku tak sure, tapi selalu ada gak aku dengar orang felcra buat, sebab hampas kelapa sawit bleh buat makan lembu try tanya felcra tanam lembu tepi ladang ni sebagai side activity.

mane lebih untung

ternak lembu .....

ternak kambing ...

ternak ayam .....

ternak ...itik....

ternak ikan.....

tanaman moden ...

atau .....'balik kampung tanam jagung'

semua untung kalau tau camana nak buat untung

tanam jagung pun untung kalau tau camana nak untung

p/s: banyak gak toke padi tukar gi jagung 2/3 tahun ni

ari tu aku ade tengok rancangan argotek kat tv1 pasal penternakan kambing.mmg cam menarik.

yg diorang buat tu mmg dah canggih..diorang ade buat penyelidikan menyeluruh pasal baka dan kaedah pemeliharaan ternakan ni..bri badan mana yg buat penyelidikan tu aku dah lupe,tapi rasenya diorang ada ulang2 rancangan tu..

baka yang diorang ternak tu dah kira baka campuran..dari luar dan tempatan..dari luar diorang amik baka kambing yang gemuk(banyak daging dan susu) dan yg tempatan ni tahan penyakit dan lebih serasi dengan persekitaran/cuaca tempatan..so hasil gabungan dua baka tu mmg cukup berhasil dan menguntungkan..

satu lagi ternakan ikan air tawar...ikan talapia merah..yg ni pun bleh tahan untungnye..diroang siap bagi benih free lagi..tapi tang ni kena ade port yg sesuai la..

yezz.. aku pon ada tgk argotek kat tv1 tu! pasal kambing dan pasal ikan kerapu.. kerajaan pak lah skrg pon kearah pertanian dan penternakan.. so, baik kita grab peluang nie..

ari tu ada la jugak tgk rancangan agrotek yg pasal kambing baka baru ni, tp dpt tgk sekejap je. so tak dpt info yg lengkap la. kalau saya berminat nak ternak kambing baka baru ni, kat mana nak mula ye? siapa pihak yg patut saya hubungi? pasal tanah, saya rasa takde masalah sbb saya asal kampung, mmg mak ayah ada tanah sendiri. walaupun tanah tak besar tp cukup la kalau nak menampung penternakan kambing ni. habis belajar nanti mmg dah niat nak balik kampung jaga mak ayah. so mmg berminat la nak buat benda ni sama ada part time atau full time. lagi pun rasanya pasaran kat kg saya tu mmg ada sbb ramai orang yg akan cari kambing utk buat aqiqah. nak buat korban pun boleh.

cuma masalahnya sekarang taktau nak mula kat mana

proposal buat loan aku tatau, aku sendiri tengah carik hehehehe

ari tu ada la jugak tgk rancangan agrotek yg pasal kambing baka baru ni, tp dpt tgk sekejap je. so tak dpt info yg lengkap la. kalau saya berminat nak ternak kambing baka baru ni, kat mana nak mula ye? siapa pihak yg patut saya hubungi? pasal tanah, saya rasa takde masalah sbb saya asal kampung, mmg mak ayah ada tanah sendiri. walaupun tanah tak besar tp cukup la kalau nak menampung penternakan kambing ni. habis belajar nanti mmg dah niat nak balik kampung jaga mak ayah. so mmg berminat la nak buat benda ni sama ada part time atau full time. lagi pun rasanya pasaran kat kg saya tu mmg ada sbb ramai orang yg akan cari kambing utk buat aqiqah. nak buat korban pun boleh.

contact jabatan haiwan terdekat. ni lagi best situasi ko dah ada tanah, aku plak orang bandar tanah takde dah tu tinggal apartment hahah

kambing plak senang jaga sket 1 ekar bulih sampai 30 ekor ke tak silap aku tapi penting ko blajar jenis2 rumpun yang baik (bleh mintak nasihat jabatan haiwan ni semua) dan biarkan je kambing tu ragut siang2 (buat pagar area tu) dah malam masukkan ke kandang.

lembu plak lagi best kalau fidlot (ternak dalam kandang) ( 1 orang boleh jaga 200 ekor lembu dengan guna sistem fidlot)