Jump to content
wadud

Usahawan Tani

Recommended Posts

salam all..kawe nak tanya kalu ado sapa2 yg tau..cam yg kat maha ari tue dia ada kata leh dapat yg cam tangki kanvas utk pelihara ikan , sangkar bergerak pelihara ayam n macam2 lagi secara percuma kan..tul ker x tue?pastu ade sesapa x tau camner nak dpt n kat mana yer?

nak dapat percuma ke beli? kalau nak beli saya ada kenal sorang suplier brg2 fertigasi ni.. tak silap lah.. heheh.. saya bakal amik kursus ngan dia weekend ni.. saya boleh tanyakan nanti kalau berminat...

tq abixpert..kawe ingat mmg nk p cari n tanya doh..tp x jadi sokmo,asyik duk ujan jer..campur duk tangguh jah nk p jabatan tue..kalu jabatan perikanan xleh ko?kawe inagt nak pelihara ikan jer dulu..hehehe..kecik2 jah..tu pun klau dia bg free lah..fathisa,tq info tue..mmg sy dgr yg sistem fertigasi tue leh dpt bermula dariada kos seribu..anyway,tq all..majulah usahawan melayu kite

nuach, try g jabatan perikanan, tanya tentang ikan dalam kanvas

kalau nak buat fertigasi secara komersial, sekurang2nya kena 1000 pokok...

kalau buat kurang pada tu, susah sikit nak jual... sebab ada stok jualan skit ja

mmg boleh buat dengan harga murah sistem fertigasi ni, tapi kena tgk bilangan pokok...

fertigasi boleh buat tanpa rain shelter

rain shelter ni la yang buatkan harga sistem fertigasi ni 30 ribu lebey

sy dah pergi ke jabatan perikanan dan bertanya pasal ikan kanvas tersebut..jabatan hanya boleh memberikan bantuan ikan sahaja..tangki n lain2 semua kena disediakana sendiri..kos tangki ikan ni dkt rm1200 satu yang boleh memuatkan 700 ekor ikan..tp pegawai tu ckp biasanya untuk komersial wat yg 1 shelter yg ade lbh krg 20 tangki n siap pa semua dkt2 rm25 ribu..saya telah kira kos purata setiap kg ikan hingga boleh dijual adalah rm2.50..tp biler pk2 balik nnt camner nak jual tue..susah gak nak cari tempat nak jual kat cni,sbb kat cni bnyk dah penternak yg pelihara..harga borong pun sekitar rm 3 jer..cam ner nak untung camtu..so sesiapa tahu x,harga pasaran kat pantai barat bape yer satu kg..kat kelantan ni harga pasaran sekitar rm6 se kg

nuach... cuba cari buyer dulu... contoh, g kedai makan, tanya dorang nak ikan tak... pastu boleh supply... kantin sekolah, kantin kilang...

atau

jual sendiri di pasar malam/pasar tani

aku xtau kalau fama amik jugak ikan... kalau sayur &buah mmg dorang amik

cari pasaran dulu, baru buat... cuba fikir kat mana nak pasarkan barang2 yang kita nak jual... jangan main redah... karang lingkup.

sapo-sapo yg tau ado kursus berkenaan pertanian ni bg tau la kek sini. leh kongsi bersamo. time kasih smuo :-)

saper2 nak wat projek fertigasi leh la dapatkan manual kat saya, camne step2 n budget costing. ada dalam bentuk buku n cd. harga leh runding.. email kat [email protected] :ph34r:

ape fertigasi tuu??asyik semua nak jadi usahawan,takde ke yang nak jadi orang tengah??rasanya lagi untung

assalamualaikum wbt

den nak tyo sekali laie. kalu mulo2 nak start jd usahawan pertanian nih, apo nak dimulokan dulu

1. jumpo pejabat pertanian

2. jumpo bank pertanian

3. jumpo pejabat haiwan

4. atau apo..

harap dapek la bg full guide utk org yg baru nak ceburi bidang nih. time kasih :)

wadud... (contoh:kambing)

1. ko kena cari apa minat ko - pertanian,perikanan,penternakan,asas tani (kerepek,kek,sos dll)

2. dah tau apa minat ko, cari seberapa banyak maklumat tentang bidang tu (internet,buku,majalah,surat khabar, kursus) stick pada apa ko nak buat, jangan cari benda lain dah

3. pada peringkat ni, ko dah tau camna nak beroperasi, buat dalam sekala yang kecil. Kalau nak bela kambing, buat kandang, bela kambing dalam 3 ekor (1 jantan,2 betina). budget kambing + kandang dalam RM5,000. Mana nak cari duit, buat muka tebal, minta kat mak bapak, adik beradik. Serius cakap, macam ni la yang aku buat. Ko mintak la sket2. Jangan mintak gedebuk RM5000, sapa nak bagi. Mintak sket2, step by step. Kalau nak buat kandang, pinjam buat kandang dulu. Lepas tu, pinjam utk beli kambing plak.

4. Skang, ko secara zahirnya dah bela kambing, p pejabat haiwan, cakap kat dorang, ko dah bela kambing. Minta dorang tolong tambahkan kambing ko. Ada banyak bantuan yang dorang sediakan.

5. Kalau nak buat loan, baca sini http://mohdashraf.com/v1/?p=73

Pendapat aku, better ko buat dulu pertanian yang ko minat, kemudian besarkan. Kalau ko nak tanam cendawan, buat dulu ikut budget dan tempat yang ko ada. Kalau ko ada RM500 saja, buat dalam RM500. Sebab, kalau nak buat loan, dorang akan tengok, samada ko boleh buat ke tak boleh buat projek pertanian. Masa nak minta loan, cakap ko nak besarkan projek. Tak kisah la ko ada 1 rak cendawan ke.... 3 ekor kambing ke.... asalkan ko dah start, dan orang nak bagi loan pon akan fikir, yang ko dah ada pengalaman buat projek pertanian, ko ada usaha dan memang berminat nak buat. Berbanding dengan orang yang tak da buat apa2, terus mintak loan. Aku dah tanya MARA dan FAMA, dorang lebih berminat utk orang yang nak besarkan projek.

Kalau korang takda tanah......

Kalau penternakan, cuba g jabatan haiwan, SESETANGAH JABATAN derang ada sediakan tempat utk siswazah/sapa berminat untuk menternak. Tempat dan lembu/kambing dah disediakan. Loan mudah diluluskan sebab ada support daripada jabatan haiwan.

Sama jugak ngn pertanian. Boleh terus g tanya dorang Kot2 ada tempat utk ko buat projek.

Apa yang aku cakap, berdasarkan pengalaman aku sendiri.

Paling penting, ko mmg berminat nak buat .Dan aku sokong sapa yang nak buat projek pertanian ni.

yup. den memang minat. dah lamo plan tp x tau nak start camno. so, 1st try den p tyo kek pojabat hewan dulu la ek. kalu xdo, den mulo la dgn plan cam ekau cakap tu. kecik2 dulu pastu p mintak loan utk besarkan projek

org pejabat pertanian kat kpg gue hampes sungguh ...ade ke patut org mintak tulon pasal ayam dlm sangkar die suruh tutup ajo, siap kato tanah kat kebun x sesuai untuk ditanam ... huh,

Atas air pon masih dpt tanam .... korang tau ...

uik. umai. lamo x dongar cito. apo kobar ekau? ekau pun dah ceburi bidang pertanian ko? selamat maju jayo den ucapkan :lol:

umai... kalau tanah tak sesuai utk pertanian, buat sistem fertigasi.

kalau nak bela ikan, bela dalam kanvas

sekarang ni teknologi dah maju. Kalau nak bela ikan atas bumbung dengan nak tanam pokok atas bumbung pon bole. asalkan ada ruang je.

cadangan aku, buat dulu walaupon kecik, kendian baru besarkan. lebih baik rugi sikitr daripada rugi banyak. walaupon aku dah g kursus dengan aku dah ada tanah untuk fertigasi, aku buat dulu sket, sebab nak belajar cara dan masalah yang akan dihadapi.

tu la masalah pejabat2 kerajaan .orang kerja kat sana sebab gaji. dorang tak berfikiran bisnes. sebab tu kerajaan hantar dorang ni kursus bisnes. nak ngelakkan daripada derang ni fikir cam ko cakap la umai. aku pon dah kena dulu.hehe.

sapo ado buek usoho cendawan? member den ado buek usoho tani condawan tu. maybe ado info berguno yg den leh guno pakai dari ekau org yg ado experiance or maklumat B)