Jump to content
muhdmuax

Saya Nak Belajar C++

Recommended Posts

"Aku pun teringin nak belajar bahasa tamil, aku tak tahu apa-apa tentang bahasa tamil. jadi ajarkanlah asas bahasa tamil, sesiapa...."

.. harap dah jelas dengan pernyataan di atas cool.gif

Edited by electroboy

Memandangkan ko tak faham dengan satira ringkas aku di atas maka ko kena lah tanya diri ko dengan beberapa soalan:

1. Ko nak belajar menguasai satu bahasa, programming pun lebih kurang cam bahasa pertuturan... ko rasa boleh tak ko belajar menguasai bahasa tamil hanya melalui post2 di forum?

2. Buku teks asas C++ aku setebel 1000+ muka surat.. ko rasa berapa page org nak post di sini ajar ko? Baik org terbitkan terus satu buku pastu jual..dapat gak income dan buat portfolio....

Kesimpulannya: jangan tanya/minta benda yg mustahil. Nak belajar programming sila carik buku teks dan guru. Kalau tak mampu pun buat self-study dari buku teks... pastu mana2 bahagian tak faham sila carik di enjin carian google.com.. kalau terus gak blur @ buat programming tak jadik, carik lagi di forum2 lain di luar sana.. gerenti ada solution.. kalau tak jumpa jugak baru post di sini, di sini ramai yg boleh jadi guru pembimbing... tp bukan guru sepenuh masa.. ok peace.. smile.gif

Akhir kata good luck dalam menimba ilmu c++ language....

Edited by electroboy

Nak belajar cari la sebuah buku baru senang. Aku dulu mula2 sekali belajar programming ni guna BASIC. Masa sekolah menengah. Tak ada sapa yg ajar, aku baca buku je. Buku tu pun bukan aku beli pun, tapi terjumpa kat longgokan buku2 lama yg nak dibuang dari Kelab Komputer sekolah.

Kalau betul berminat, invest la sikit. Belilah buku.

[sebelum kau pelajar programming aper kata kau belajar dulu bagaimana programming itu berfungsi....err...kau nak belajar C++? aku rasa ader baik nya kau belajar dulu pascal tak pun C....

err...kau nak belajar C++? aku rasa ader baik nya kau belajar dulu pascal tak pun C....
Jgn nak pandai2.. Kenapa nak kena belajar Pascal pulak? Kalau belajar C++ pun basically ko akan terbelajar C sekali sebab C tu subset dlm C++..

Jgn nak pandai2.. Kenapa nak kena belajar Pascal pulak? Kalau belajar C++ pun basically ko akan terbelajar C sekali sebab C tu subset dlm C++..

kui kui kui..hambek ko pinguspy..memandai je..

[sebelum kau pelajar programming aper kata kau belajar dulu bagaimana programming itu berfungsi....err...kau nak belajar C++? aku rasa ader baik nya kau belajar dulu pascal tak pun C....

LOL. u don't need to know pascal or C b4 u learn c++ :\

c++ dari pascal? jauh nye menyimpang..

btw, better beli buku dari pada ebook pada pendapat aku la. sebab kalo ade buku, so ko senang nak g mana mana tanya kat cekgu/lecturer ke, kawan kawan ko ke. lagipon senang ko nak conteng terus kat buku tu.. maklum la, banyak nak kene tulis anak panah nanti laugh.gif

just my humble opinions. peace smile.gif

salam

hi muhdmuax

pm aku email address kau ,nanti aku akan bagi kau ebook C___In_A_Nutshell__O_Reilly_2003_.chm (1.2MB) .nak belajar memang banyak dugaan so pekak kan telinga kau dan study biar selamba

apa yg dia perlukan adalah asas C++ jer.. meh laa ajar cikit2.. sambil2 tu barulah selit nasihat2 tu..

first sekali.. meh kita tengok struktur umum sebuah program C++ yang lengkap :

#include <iostream>
using namespace std;

int main(int argc, char *argv[]) {
 cout << "selamat datang ke dunia pengaturcaraan\n";
}

aku dah bagi kod, sekarang saper nak sambung penerangan??

Edited by Ancient One

#include <stdio.h>

void main()

{

printf("Aku 4 bulan belajar subjek c..nak aku ajar kau kat thread nie ker");

}

yang kat atas tu.....coding paling senang dan asas dalam dunia peradaban manusia

#include <stdio.h>

void main()

{

printf("Aku 4 bulan belajar subjek c..nak aku ajar kau kat thread nie ker");

}

since the forum topic is "Saya Nak Belajar C++"

think you should use cout instead of printf tongue.gif

muhdmuax...kau student multimedia ker ?

muhdmuax,

kalau awak nak start belajar C++, step ringkas lebih kurang camni laa :

1. beli perisian pengkompil C++. bleh gak download secara percuma daripada internet (melalui search engine, gunakan keywords cam "free C++ compiler". Microsoft ader sediakan free C++ command line compiler yang mudah dipasang dan sedia untuk digunakan. namanya Visual C++ Toolkit 2003. Cari kat laman web Microsoft dan pasang. Kalau taknak, bleh guna DevC++ ker, gcc ker, dan lain2 laaa..majoriti free.

2. Sekarang yg diperlukan adalah kod sumber untuk dikompil. Kod sumber C++ ditulis dengan penyunting teks (text editor), contoh paling biasa adalah Windows nyer Notepad.exe. Tapi basically semer jenis editor/word processor bleh digunakan. Cuma fail yang dihasilkan mestilah plain text, tanpa sebarang formatting (contohnya, *.doc). Fail sumber yg ditulis biasanya disimpan dengan extension cpp untuk C++ dan .c untuk C. So, bleh laa paste kod yg diberikan kat atas dan simpan dengan nama fail yg hang suka, e.g contoh1.cpp. Letak laa fail ni katner yg senang dicari kelak, e.g your desktop.

3. Tadi dah install VC++ Toolkit kan? Dari start menu ader entry baru untuk VC++ Toolkit dan ader shortcut untuk bukak command prompt, namanya Visual C++ Toolkit 2003 Command Prompt. Run shortcut nih dan satu command prompt akan terbukak. Shortcut tu akan run batch file yg akan set some environment variables untuk digunakan oleh compiler supaya dia tau kat maner nak cari fail2 yg diperlukan. Teks yg dipaparkan dalam command prompt :

Setting environment for using Microsoft Visual C++ 2003 Toolkit.

(If you have another version of Visual Studio or Visual C++ installed and wish

to use its tools from the command line, run vcvars32.bat for that version.)

Thank you for choosing the Visual C++ Toolkit 2003!  Get started quickly by

building the code samples included in the "Samples" directory.  Each sample

includes a short whitepaper discussing the Visual C++ features, and a batch

file for building the code.

Type "cl /?" for brief documentation on compiler options.

Visit http://msdn.microsoft.com/visualc/using/do...on/default.aspx for

complete compiler documentation.

Kat sini hang dah bleh compile kod sumber contoh1.cpp tadi. Pegi ke folder di mana fail tu disimpan (desktop) dan compile fail nih dengan menggunakan arahan cl contoh1.cpp :

C:\Documents and Settings\All Users\Desktop>cl contoh1.cpp

Microsoft ® 32-bit C/C++ Optimizing Compiler Version 13.10.3077 for 80x86

Copyright © Microsoft Corporation 1984-2002. All rights reserved.

contoh1.cpp

Microsoft ® Incremental Linker Version 7.10.3077

Copyright © Microsoft Corporation.  All rights reserved.

/out:contoh1.exe

contoh1.obj

C:\Documents and Settings\All Users\Desktop>

Kalau semuanya baik (kod sumber takde error), output seperti kat atas akan dipaparkan kat command prompt. secara default, hasilnya adalah program yang bernama contoh1.exe (nama fail sumber dengan extension digantikan dengan exe).

4. Sekarang hang dah berjaya bina sebuah program. Untuk tengok hasilnya, run program

contoh1.exe yang baru terbina tadi :

C:\Documents and Settings\All Users\Desktop>contoh1.exe

Selamat datang ke dunia pengaturcaraan

C:\Documents and Settings\All Users\Desktop>

nanti sambung ngan kod sumber tu plak..

Lepas dah tahu cara utk mengompil kod C++, baru kita masuk bab koding.

Sambung balik kod yang Ancient_One tulis sebelum ni, aku tambah komen (//):

#include <iostream> // header (new style)
using namespace std; // namespace ialah format baru C++ utk mengelakkan conflict nama semasa development.

int main(int argc, char *argv[]) { // parameter argv - mengandungi array beberapa string command line
// parameter argc - mengandungi isi beberapa command-line

cout << "selamat datang ke dunia pengaturcaraan\n"; // cout - print dan paparkan ke skrin
}
Instead guna iostream.h, Dengan namespace cuma iostream sahaja digunakan Cuba pulak kod ni dan bezakan dari yang di atas. Yang ni menggunakan header style lama. (tanpa penggunaan namespace)
#include <iostream.h> // old style header 

int main() { // main function

cout << "selamat datang ke dunia pengaturcaraan\n"; //print out
}
Kalau nak guna namespace pun boleh, tapi leceh, kena taip std:: banyak kali pada seluruh program. Lihat pula contoh di bawah berikut:
#include <iostream>  // new style header. 

int main() {

std::cout << "selamat datang ke dunia pengaturcaraan\n"; // lihat penggunaan std::
}

Cara kompil kod diatas boleh guna cara Ancient_One (arahan cl) atau melalui IDE.

Edited by puteranetwork