Jump to content
PinguSpy

Tips Belajar

Recommended Posts

jap 1 nasihat jgn tulis color merah bole x? bold sudet!!

pengalaman aku hahahahaha sama la ko ngan aku add math mmg hampeh tahap dewa akuuuuu..amik mcm x yah amik je..sebelum tuh aku nak tanya ko kalo dpt masuk U ko nak amik course apa? kalo course ko mmg sangkut ngan byk calculation baik study math betul2..even account mcm aku nih pun pulun add math hari2 gi lecture nganga mulut je..hahhaahhaa...add math susah sebab cara kerja dia skema gileeee..x mcm math modern..pemarkahan dia mmg kedekut siottt..jalan keje panjang2 baru dpt 1..tapi ko jgn risau kalo x silap aku masa SPM nak lulus senang je dlm add math coz dia punya graph markah utk add math rendah..so dlm bape belas ntah dah dpt lulus hahahaha mcm aku hahahaha..balun je add math tuh..erm? ko mmg class pure science ker? ker science acc.? hurmm..lagi 1 byk masa lagi ko nak catch up add math..masa form 5 ko pulun habis2 + cari tutor kasi ajar ko sampai lebam hahahaha mcm aku hahahaha.. biggrin.gif

kalo x bole gak ko jadi lawyer je la..lawyer xde kena ngan math aman idup~ smile.gif

sory la kalo x dpt bantu ko post aku nih..just shared my exp..wokeh cunnnnn..

aku ambik subjek tambahan akaun...tak yah tanya aku la pasal akaun...aku ambik 11 subjek...nak wat macam mana....depa tauk aku kat kelas sains acc...

tak daya la...sebab orang kata kalau kelas sains nie standard....memang arr... tapi susah gila...ko punya addmath masa SPM macam mana....? ok kerr kiok...?

apa pulak fail add math takdak pegi mana....aku ni failed add math tahun lepas dan sekarang aku sem 2 di UNITAR dalam Diploma IT......kalau nak mahir add math ni, kau just fahamkan apa yang di ajar, pastu buat praktis..then kalau tak faham tanya cikgu....add math ni ticket utk masuk IPTA sahaja.....kalau nak masuk IPTS just kredit dalam bi, math modern dan bm.....

p/s: orang kata kelas sains standard sebab ingat kelas sains bagus tetapi hakikatnya ramai budak sains failed daripada budak-budak aliran lain

Edited by civ3

Alhamdullillah dan ko sememangnya bernasib baik sebab memang masih belum terlambat utk cover balik kesemua topik dlm add math, paling penting semangat nak ubah diri dan azam nak dapat A tu mesti ada.

Apa kata time cuti akan datang ni, cuba belek-belek balik add math, go slow but steady. Serius aku cakapkan, sebenarnya subjek add math ni tak susah pun, dia jadi susah sebab tak pandai tackle, atau tackle tak kena cara pada subjek ni saja. Aku dulu cam ko gak, aku pun tak suka add math masa memula dulu. tp bila dah boleh tackle dgn betul, add math akan jadi sesuatu yang amat menarik dan boleh pun score A1. Trust me, bukan aku sorang je alami ini, tp ramai lagi member aku.

Secara ringkasnya:

1. Ko start balik dari mula (aku tak tau la kalau dah ubah silibus sekarang, tp time aku dulu janjang arithmetik bab 1) start dari janjang. Go slow text book tu, satu demi satu, tp takyah la perlu baca kesemua ayat dan cuba fahamkan, ni bukan bahasa melayu. Yang penting bila jumpa satu formula:

- cuba fahamkan formula itu ( contohnya s = j[theta], s itu mewakili apa, j itu apa, [theta] tu apa dan unit bagi setiap satu tu)

- kemudian pastikan ko tahu cara guna formula tu, nak cekap yg ini ko boleh cuba latihan dlm buku teks, kan setiap bahagian satu formula baru ada latihan. try soalan satu dua dan terakhir, sudah! Tak perlu try semua soalan sebab buang masa.

- Kemudian pastikan ko tahu bila nak guna formula tu, yg ni hanya berguna bila ko dah cover sesuatu topik. Misalnya ko dah cover penuh topik janjang, pastu cuba soalan yg lebih tricky di buku lathan topikal. Cara nak tahu bila guna formula yg sesuai pada masanya ialah dengan menyenaraikan semua maklumat yg ada dalam soalan, eg s nilai berapa, jejari nilai berapa dsb).., pastu tahu kehendak soalan (dia suruh cari apa), pastu kenal pasti topik berkaitan dan cari formula yang sesuai utk digunakan.Confirtm time tu ko akan dpt tackle sesuatu formula tu. wink.gif

p/s: janjang bukan byk sgt soalan pun dlm SPM tongue.gif

2. Kenalpasti di mana topik yg lemah dan beri penekanan lebih di situ. Banyakkan latihan tubi, itu yang paling penting.Tak faham mana-mana terus angkat tangan tanya guru. Kalau seseorang cikgu tu ko mmg tak faham apa yg diajar, cari guru lain yg ko rasa boleh bantu.. tanya kawan yg faham juga satu yg boleh diamalkan, tp ingat, student tetap seorang student... so lebih afdal sekiranya bertanya guru sendiri. Apa yg penting ialah latih tubi.

3. Nak pergi tuisyen tambahan pun boleh dan digalakkan. Tp perlu ingat bahawa kalau tuisyen pun tapi masih tak reti nak tackle cara belajar dengan betul tak guna juga. kes ni dah banyak yg aku nampak pada member2 aku dulu.

4. Pastu cuba tackle SPM pula, kaji cara soalan SPM. Macam aku dulu, soalan pilihan di bahagian belakang, aku confirm takkan jawab soalan statistik dan kebarangkalian. so aku tak cover sepenuhnya bab statistik dan kebarangkalaian, cuma cover bahagian depan skit2 saja untuk jawab 10 soalan wajib di bahagian satu setiap paper.

5. Dan akhir sekali sebelum SPM, buatlah latih tubi soalan2 lepas dan nescaya ko akan jumpa soalan yg lebih kurang sama pada tahun tu.

p/s: jangan fobia sgt dengan perkataan 'tambahan' tu, tu psycho je tu. Nanti kalau ko naik ke STPM/matriks/dip dan ko tgk balik add math dan kata 'alahai senangnya soalan ni..." lebih kurang cam ko tgk balik soalan maths PMR la..ok good luck wink.gif

Ingat: Add math adalah penting especially kalau ko nak pursue ke science/techs field, dan WAJIB kaalu ko nak masuk STPM sains atau matrikulasi. At least kepujian, tp yg masuk Matriks aku dulu hampir semuanya dlm kelas aku dpt A1, dan paling rendah adalah B4.

Edited by electroboy

pergh,panjang lebar ko taip electro...fantaghiro,try buat mcm electro tulih tu

at least ko ade kesedaran awal2 mcm ni,aku dulu lbh kurang 3-4 bulan sblm spm br nak blaja bebetul add math ni.....hampeh betul aku..huhuhuhuhu

kesudahannya add math dpt 8,matematik moden dpt 1...pelik plak aku....

fizik,kimia x yah citer laa,main angka sekitar 7 & 8 je huhuhuhu....drpd aku angan2 nak masuk IPTA,x dpt sbb result cam harammm,masuk je la IPTS..dan pastu alhamdulillah skang aku dah keje kat satu kompeni ni(IT)....tp rase menyesal tu ade lagi la sampai skang ni....

aku rase ko jgn benci subjek tu,buat cam biase jee..studi tanya cikgu,kengkawan,fokuskan kat subjeck yg ko lemah+benci(dlm kes ko ni addmath la),doa kat ALLAH,INSYAALLAH boleh punyeee wink.gif

mula2 benci,lama2 sayang biggrin.gif x gitu

pergh,panjang lebar ko taip electro...fantaghiro,try buat mcm electro tulih tu

at least ko ade kesedaran awal2 mcm ni,aku dulu lbh kurang 3-4 bulan sblm spm br nak blaja bebetul add math ni.....hampeh betul aku..huhuhuhuhu

kesudahannya add math dpt 8,matematik moden dpt 1...pelik plak aku....

fizik,kimia x yah citer laa,main angka sekitar 7 & 8 je huhuhuhu....drpd aku angan2 nak masuk IPTA,x dpt sbb result cam harammm,masuk je la IPTS..dan pastu alhamdulillah skang aku dah keje kat satu kompeni ni(IT)....tp rase menyesal tu ade lagi la sampai skang ni....

aku rase ko jgn benci subjek tu,buat cam biase jee..studi tanya cikgu,kengkawan,fokuskan kat subjeck yg ko lemah+benci(dlm kes ko ni addmath la),doa kat ALLAH,INSYAALLAH boleh punyeee wink.gif

mula2 benci,lama2 sayang biggrin.gif x gitu

aku mcm ko gak la pare' last minute baru pulun add math tuh nasib baik aku dpt lulus...sebelum tuh mmg aku buat add math tuh mcm x wujud je..kalo masa time subject dia mmg aku buat hal sendiri je..tapi nasib ku malang bile amik acc. nih ada lak soalan add math nagis x berlagu je sekang..so fantaghiro ko study bebetul add math penting wooo kalo ko nak amik course yg ada byk calculation..lagi2 kalo ko punya ambition nak jadi dak engine..huhuhuhu ko ok x account? fantaghiro? biggrin.gif

aku mcm ko gak la pare' last minute baru pulun add math tuh nasib baik aku dpt lulus...sebelum tuh mmg aku buat add math tuh mcm x wujud je..kalo masa time subject dia mmg aku buat hal sendiri je..tapi nasib ku malang bile amik acc. nih ada lak soalan add math nagis x berlagu je sekang..so fantaghiro ko study bebetul add math penting wooo kalo ko nak amik course yg ada byk calculation..lagi2 kalo ko punya ambition nak jadi dak engine..huhuhuhu ko ok x account? fantaghiro?  biggrin.gif

Ko tgk tu fantagiro,sorang lg puteranians mengalami nasib sama cam aku huhuhuhu tongue.gif

so jadikan la benda ni sbg tauladan,cuti sekolah ni pulun bebetul..buat tutorial/klas tambahan ngan cikgu(cikgu addmath) ko....jgn asik nak main tenet jeee laugh.gif

fanta...

jangan gelabah x tentu pasal... aku dulu pun lemah gila add math... and aku sak gila calculus... even now... tapi aku try je... masa form 4 dulu honestly aku cakap markah paling tinggi aku dapat ialah 9.. kalau paling rendah? telur ayam... tapi masa form 5 aku struggle abes... dapat 5C SPM aku... aku puas hati... and now aku kat Kolej Matrik Kedah... still livin' hard wif math...

cuba cari jalan untuk tackle topik addmath yang ko tahu daripada cuba langsaikan masalah yang x tahu... kukuhkan topik yang kau sikit-2 faham... aku drop soalan perbezaan je masa SPM ari tue.... sebab topik tue aku paling sak...

Seriously, aku memang tak tau pa pasal Math Tamb...Nie dah nak masuk hujung tahun...Semua markah yang aku dapat pun bawah 5 jerk...Paling tinggi penah dapat 4 markah per 100....( 4% )....Masa peperiksaan akhir tahun aku dapat 0 jer...Betapa cerdiknya aku....Subjek fizik,kimia ngan bio jangan tanya la...Selalu jerk kantoi...

Aku dok risau la kalau Addmath fail dlm SPM, tak boleh pi mana...Dah la kalau nak masuk matriks nanti Addmath kena A1...Jenuh lebam aku...Aku takut sangat la..Weh!! Tolong la bagi nasihat nie...Aku nie tunggu SPM jerk nak kantoi...Addmath nie susah giler la....Tambah dekat bab Perbezaan....dy dx...Ntah apa jadahnya....Aku tak reti langsung....Tension gilerr....Math Moden pun dok fail gak....

ko pye situasi same cm aku dulu..time form 4 dpt kelas sains.math tamb jadi mimpi ngeri bagi aku.time test je same cam ko je markahnye..kena sound ngan cikgu..aku malu siuttt..kira aku la student yg dpt markah tercorot dlm kelas..sampai form 5 aku amik tindakan nekad utk drop je subjek tu..mmg dh xleh bwk la.aku amik subjek perdagagan..lantak la ape org nk kate.msuk kelas sains tp amik subjek sastera.kini aku dh berjaye.dh grad diploma sains komputer.dh dpt keje pon haha! time diploma dulu pon ade gak math tamb..aduss!!!gamble jelaa..aku tulis ni bkn nk suruh ko ikut cara aku..just kongsi pengalaman je wink.gif

teringat aku waktu baye² ko..haii..nostalgia nyee.. rolleyes.gif

waktu form 4 add math aku x penah lulus..haha..

Bodohnya aku bila dah naik form 4 nie....Semua subjek tak dapat tangkap...Tuela banyak main sangat...

besa laa tuh..aku waktu tue pon ape kurangnyee..

tp aku bersyukur dlm kelekaan, ALLAH bagi aku kesedaran..cukuplah walau sekelumit pon..naik form 5 terus aku sedar..bende yg pertama aku buat ialah aku tanamkan minat (bende paling penting sekali!!)..stadi tunggang tebalik..result spm aku dapat 4..akhirnye aku masuk u..math saner lagi gilo babeng..tp aku survive..sbb aku dh semai minat aku tuh..dlm u minat tue brkembang aa..menarik gak life aku dlm u..merase gak laa aku anugerah dekan..skang aku dh kijer..jd sekor engineer..biler ko dh kijer nih,baru ko terase..ya ALLAH..SENANGNYEE ADD MATH TUHH!!..itu pengalaman idup aku.. wink.gif

minat beb minatt..

chaloo..

Beberape pesanan aku berpandukan pada pengalaman aku dulu2....

1. Buat study group khas utk math+ ni...latihan dalam kumpulan, mula2 try dulu kalo x leh baru bincang ngan kengkawan...yg dapat tu tunjuk cara...ade cara yg senang dan ade yg panjang (susah)... biggrin.gif

2. Buat soalan2 yg pernah cikgu bagi atau mane2 buku soalan...amik soalan dan jawapan saje...jgn tgk langkah2...try buat pas tu tgk jawapan..kalo betul anda berjaya tapi kalo salah bincang le dlm study group (tu guna group)...

Kalo nak adventure buat soalan2 yg tak de jawapan...pas buat banding ngan kengkawan...kalo majoriti sama tu la jawapannya...tp x semesti betul kena la rujuk cikgu... biggrin.gif

3. Math+ nie ade cara senang dan susah tp still jawapan dia sama...terpulang pada kite mane yg paham...tp ingat kalo cara senang tp careless pun akhirnya jawapan salah lagi susah...lagi baik pakai jalan panjang (susah) tp kite paham step by step dia dari A to Z...kalo dah terror baru leh pakai cara senang...buat slow2...benda nie mmg susah tp kalo dah selalu buat jd senang...kena buat hari2 latihan...

Alah Bisa Tegal Biasa

Tanamkan minat baru leh berjaya....say no to 'tak minat / benci'

Selamat berjaya.... wink.gif

Edited by 2uk3y

setiap orang ada experience memasing dalam add math ni.... aku paling tinggi pernah dapat adalah 20 marks.....paling terukz adalah 0....then bila SPM pun aku kantoi gakz dengan add math nie... anyway aku still survive di kolej walaupun add math aku kantoi..... yang penting praktis dan kita sebagai orang Islam jangan lupa berdoa..... smile.gif

OK pasal add math ni nak kata susah tak jugak nak kata senang pun tak jugak..but roughly ramai yang kata susah. Ok ni experience aku masa sekolah dulu..masa aku form 3 ramai senior-senior dok provoke pasal add math ni susah...so dalam kepala aku pun setkan add math ni susah...but nasib baiklah ada seorang senior ni dia nasihatkan aku benda ni tak susah mana kalau kita faham betul-betul konsep dia. Yang paling penting asas math masa form 1 - 3 must be strong.. why add math adalah lanjutan dari asas math. Problemnya kebanyakkan kita tak berapa strong dalam asas math semasa form 1 - 3. So apa yang aku nampak itu sebabnya kita tak boleh tackle sesuatu yang advance dalam addmath.

Tips untuk master add math.

1.Kalau boleh masterkan asas math especially dari form 1 - 3

2.Belajar based on logic..masksudnya sesuatu formula untuk apa..apa kaitannya dengan dunia sebenar..ok ini pengalaman aku ada sesorang guru tengah mengajar addmath..so dia bagi laa formula ..lepas tamat penerangan dia aku pun tanya..apa kaitan formula ni dengan real enviroment..cikgu tu jawab.."awak hafal formula ni dan bila jumpa soalan macam ni ..awak guna formula ni.." Of course aku tak puas hati..then aku jumpa seorang lain guru (Chinese) tanya pasal formula tu..so dia terangkan dengan detail macam mana formula tu terjad...untuk apa dan bila digunakan..purhh aku puas hati jawapan dia..next day bila guru add math aku sambung pelajaran dia..aku dapat gambaran dan lebih mudah faham apa yang di ajar...begitu untuk topic lain dalam add math..aku buat benda yang sama.

3. Latihan..very important..why..dengan membuat latihan pertama kita akan familiar dengan corak soalan...tahu bila nak guna sesuatu formula.. Kedua sesuatu formula atau konsep dalam sesuatu topic akan tertanam dalam kepala kita...ketiga boleh melatihkan kita selesaikan masalah math dengan cepat..sebab dalam exam masa terhad...

4. Masa kelas addmath our mind kena fresh...jangan mengantuk...yess really kalau mengantuk macam mana nak follow..jangan berkhayal beb... biggrin.gif

5. Jangan malas nak bertanya kalau tak faham...dalam bab math ni aku selalu join dengan budak yang smart dalam math sebab kita boleh tanya diorang..kalau tak ada bdak yang smart jumpala cikgu.

6. Jangan lokek duit sangat untuk beli buku latihan atau duit untuk photostat soalan.

7. Setkan mind kita addmath ni tak susah mana..satu benda penting aku nak bagi tahu..kekadang benda yang senang tapi kalau kita set mind kita susah memang jadi susah.

8.Ok kita sebagai orang islam dan selalu-selalu baca doa penerang hati setiap kali menerima sesuatu pelajaran...niatkan kita belajar sesuatu kerana Allah s.w.t

alhamdulllah...apa yang aku praktik ni membuah kan hasil..dalam SPM aku berjaya dapat A2 untk subjek ni...so jelas pada aku apa yang senior-senior aku cakap masa aku form 3..boleh dikatakan tak betul...

So selamat Belajar..semoga berjaya...dalam bulan puasa ni elok-elok lah banyak berdoa supaya kita berjaya dalam apa saya yang kita buat....

bagus petua petua abang abang kat atas tu.. rolleyes.gif

ni ade satu cite mengenai ade sorang budak kelas aku mase aku form 4 dengan form 5 dulu.. budak ni memang kalo waktu kelas Add Math, Math Mod, Kimia dengan Fizik, keje die asyik tdo je. Cekgu cekgu kitorang pon da rase lali dengan karenah budak nie, dah tak rase marah marah kalo die tdo dalam kelas. Sebabnye walaupon die slalu tdo dalam kelas, tapi setiap kali pekse, die tetap dapat antara the top student dalam 4 subjek tu. Bukan top dalam kelas saje, tapi top dalam satu tingkatan. Pelik kan?? TApi ni memang betul.. Aku pon rase pelik.. Orang selalu tanye kat die 'petua²' dia.. Die cakap macam nie

1. Orang kebanyakkan akan pikir math tu susah. Sebab tu la math tu susah. So ape yang perlu adalah mind set pemikiran ko dengan mengatakan math tu senang. Cube ko banyangkan kalo ko sendiri dah kate Math tu susah, macam mane ko nak study math?? Tak kan ke pelik tu??
  2. Tapi kalo nak mind set je tak cukup. Sebab mind set tu cuma pemangkin untuk membantu ko menerima dan mencerna subjek tu. So kat sini la datangnye latehan untuk mengukuhkan Math tu di dalam otak. Rasenye ni da banyak abang² kat atas nie da cite.
  3. Tak cukup dengan mind set dan latehan sahaja. Perkara terakhir yang diperlukan adalah bertawakkal kepadaNya. Jangan lupa ilmu yang kita belajar ini hanyalah dipinjamkan.

Despite all of that, satu masalah yang timbul daripada budak ni adalah kehilangan berkat belajarnya. Ye la, dalam kelas slalu tdo, mane nak dapat berkat. Ni la salah satu slacknye.. Kesannya memang tak nampak mase kat sekolah tu.. Dah masuk universiti, baru la terase pedihnya.

So, dari cite aku tu, harap harap Fanta dan sape sape yang baca dapat menapis mana yang patut menjadi ikutan dan sebaliknya. happy.gif

Wallahualam..

masa aku form 3 ramai senior-senior dok provoke pasal add math ni susah...so dalam kepala aku pun setkan add math ni susah...but nasib baiklah ada seorang senior ni dia nasihatkan aku benda ni tak susah mana kalau kita faham betul-betul konsep dia....

Orang kebanyakkan akan pikir math tu susah. Sebab tu la math tu susah. So ape yang perlu adalah mind set pemikiran ko dengan mengatakan math tu senang. Cube ko banyangkan kalo ko sendiri dah kate Math tu susah, macam mane ko nak study math?? Tak kan ke pelik tu??

Aku amat bersetuju dengan apa yang di'bold' kan dari quotes di atas. Pengalaman lepas aku dan rakan-rakan lain masa form 3 dulu ialah minda telah dibasuh oleh senior-senior yang mengatakan 'Add Math susah'... so semua fikir susah... sampai aku ingat lagi sumpahku bahawa 'Aku takkan ambil add math' lantaran cerita 'menakutkan' dan 'mengerikan' mengenai add math ni...

Tp aku bernasib baik, sebabnya aku juga 'dibasuh' dengan semua subjek sains termasuk sains PMR adalah amat susah - dan pada aku pula Sains senang. so aku mulai fikir yg ada tak kena dengan senior2 ni... maybe diorang ceritakan pengalaman peribadi yang sememangnya tak mahir add math dan cuba turunkan plak pada junior. So aku cari senior2 lain yang lebih 'cerdik skit' dan alhamdulillah, akhirnya pulih sedikit sebanyak semangat aku,ini ditambah lagi apabila bertemu dengan seorang rakan baru aku ni (bila aku berpindah ke sek teknik) yang berjaya mengubah mind set aku terus mengenai add math dan lain-lain 'so called killer subject'.

So yang penting ialah ubah mind set dan cari senior-senior atau rakan karib yang boleh membantu, bukannya melemahkan semangat - sebab semangat manusia ini boleh ditolak naik turun dengan mudah hanya dengan kata-kata. Dan setiap usaha harus diiringi dengan doa dan tawakal. Buat ibadah2 sunat lain selain yang wajib, Insya-Allah hati akan lebih tenang dan mudah menerima pelajaran, dan jangan lupa cari keberkatan ibu dan bapa serta guru. Good luck. cool.gif

aku takde ape2 yg nak cakp..

cuma aku nak bagi tau..

bagi student kejuruteraan,

mmg perlu kepada add math..

so,sape yg bercita2 nak jadi engineer tuh,

study laa betul2 yupp...

[*]Tapi kalo nak mind set je tak cukup. Sebab mind set tu cuma pemangkin untuk

Despite all of that, satu masalah yang timbul daripada budak ni adalah kehilangan berkat belajarnya. Ye la, dalam kelas slalu tdo, mane nak dapat berkat. Ni la salah satu slacknye.. Kesannya memang tak nampak mase kat sekolah tu.. Dah masuk universiti, baru la terase pedihnya.

Wallahualam..

benda yg terjadi kat aku sekarang sad.gif

oh sungguh pedih

fuhhhhhhhhhhhhhh.. banyak gile idea, tips, pedoman yang bernas dalam ni.. keep it going guys..

and thanks..

btw, i'm form4 and on pure science stream t00. hermm, Fanthagiro, perkara pertama yang kau boleh buat ialah edit thread ni dan tukar penyataan 'aku benci edmek' tu kepada 'saya suka edmet dari pakwe'.

Edited by izwan

tu baru addmath kat sekolah menengah... blum masuk math engineering.. dulu aku belajar addmath dengan banyak membuat latihan.. ari2 latihan yg lain2.. hasilnya.. first exam form 4 aku dapat 13%.. sampai SPM plak.. alhamdulillah. aku rase laa... buat latihan sambil tengok tv membantu kot.. hehe.. cam aku buat dulu. then bila dapat selesaikan satu soklan yg sukar, jangan terus sambung soklan lain.. hadiahkan diri anda dengan tido selama sejam dua.

aku tgk semua nasihat hanya diulang je..3 type nasihat wajib!! dlm nih

1) Set Mind Add Math Tak Susah <--aku dah terlambat huhuhuhu..

2) Buat Latihan Bebanyak Sampai Lebam <---aku sempat gak lah..

3) Doa & Bertawakal Kepada Yang Maha Esa <----alhamdulillah aku buat & wajib bagi kite sebagai Islam lakukan no.3 tuh..lepas solat kena doa ada yg malas nak doa tuh baik doa.. smile.gif

6. Jangan lokek duit sangat untuk beli buku latihan atau duit untuk photostat soalan.

Oleh sebab terlalu banyak pilihan buku latihan di pasaran dan kekadang rasa cam nak beli semua atau tak tahu mana yg bagus, apa kata korang buat macam aku dulu.

Dulu aku pakat dengan member2, ko beli buku ini ini, aku beli buku ini ini, hang plak beli buku itu itu... Jangan la conteng dlm buku, jawab latihan di atas kertas kosong @ buku conteng, pastu bila dah abis guna, swap/tukar sesama member. so dapat jimatkan duit dan semua happy smile.gif

tu baru addmath kat sekolah menengah... blum masuk math engineering..

hahaha... aku berani cakap tahap math engineering adalah 20 kali ganda lagi sukar dari add math form 5. aku pun pernah down beberapa kali dlm math engineering dan 1st semester dpt C- je... tp bila tgk ramai member dpt A rasa cam marah dan tak puas hati pulak... Alhamdulillah aku try the best utk applied engineering math (yg lagi susah dari math engineeering) next sem dan dpt gak B+, tp still tak puas hati ada tiga orang yg dpt A.

Moral: Kalau org lain boleh buat, mengapa kita tidak boleh? Allah dah berfirman bahawa manusia semua adalah sama dan sebaik-baik kejadian.

Tambahan lagi: Setiap seorang diakui mempunyai tahap 'pick-up' yg berbeza. So jangan tiru cara member study.. kalau kita tgk member sesetengah study sama-sama rileks dgn kita pun tp dapat score A dlm ujian tp kita tak boleh dpt A. so jangan ikut cara dia. kita kena study lebih skit, dan lebih penting kena tekniknya ... sebab mungkin pick-up dia tinggi skit dari kita.. so ukur la baju di badan sendiri... ok good luck. wink.gif

benda yg terjadi kat aku sekarang sad.gif

oh sungguh pedih

same le kite

hahaha... aku berani cakap tahap math engineering adalah 20 kali ganda lagi sukar dari add math form 5. aku pun pernah down beberapa kali dlm math engineering dan 1st semester dpt C- je... tp bila tgk ramai member dpt A rasa cam marah dan tak puas hati pulak... Alhamdulillah aku try the best utk applied engineering math (yg lagi susah dari math engineeering) next sem dan dpt gak B+, tp still tak puas hati ada tiga orang yg dpt A.

ehehe.. aku amik kos math industri. blajar memang hampir sumenye pasal math je 4 tahun nie. dan aku tengok ramai gak member² kosmet aku dapat first class. so, try to think positif.. k..

satu lagi, kalo ko cube la study dalam suasana yang menyenangkan. ni depend kat ko la suasana macam mana yang dapat membantu ko studi. macam ancient one cakap, bagi die studi depan tv. bagi aku studi sambil dengar mp3. bagi ade sorang member aku suke studi kat tempat tempat yang nyaman dan harmoni.. depend kat diri ko sendiri la mane tempat yang boleh buat ko tenang. jangan studi time stress.. agak sukar nak masuk dalam kepala. wink.gif