Jump to content
PinguSpy

Tips Belajar

Recommended Posts

Aku ader masalah...lah macam mana cara nak berlajar yg betul?

FIZIK = ?

KMIA = ?

M3++ = ?

M3 MODE = ?

Kalau bleh bantu la..aku...aku punya teknik berljar aduh sakit kepala betulla!!

Harap orang yg tere dapat bantu aku!!!

Aku ader masalah...lah macam mana cara nak berlajar yg betul?

FIZIK = ?

KMIA = ?

M3++ = ?

M3 MODE = ?

Kalau bleh bantu la..aku...aku punya teknik berljar aduh sakit kepala betulla!!

Harap orang yg tere dapat bantu aku!!!

FIZIK = fahamkan sume formula dan banyakkan buat latihan berulang kali sampai mahir....

KMIA = fahamkan sume formula dan banyakkan buat latihan berulang kali sampai mahir

M3++ = fahamkan sume formula dan banyakkan buat latihan berulang kali sampai mahir

M3 MODE = fahamkan sume formula dan banyakkan buat latihan berulang kali sampai mahir

aku bagi jawapan ni sebab aku tak terer...hai takkan penggodam boleh tanya soklan budak sekolah lak nie....kau sendiri kata practice make perfect!

Sebelum aku jauh ke dalam... aku tegur dua benda dulu:

1. ejaan betul ialah belajar bukannya berlajar. Bukan apa, aku tgk ko ulangi dua kesalahan ejaan yg sama (kecuali yg typing error tu boleh dimaafkan sbb aku pun selalu terbuat) so aku tak nak ko ulangi kesalahan yg sama di SPM nanti. tolak markah tu...

2. Kalau dah buka thread tu, bagilah sepatah dua salam..tak lebam jari tu nak taip "Assalamualaikum"

Secara am...

Kalau bercakap pasal cara belajar... sebenarnya ini bergantung pada diri masing-masing - maksud aku ada yg jenis suka study hard dan pulun habis2an. ada gak yg study relax dan last2 minute tp dpt score gak... sbb mereka ni dlm golongan org yg cepat 'pick-up' skit. So kalau nak belajar jgn tiru cara org belajar - ukur baju di badan sendiri.

Fizik..Kimia...semua Sains dan Matematik. Psycho betul...

Secara amnya, cara belajar keempat-empat subjek yg ko sebut di atas adalah lebih kurang sama, sbb semuanya melibatkan sains dan matematik di mana ko perlu faham konsep sebelum boleh buat (ada la sedikit yg perlu menghafal). Cuma masalah pelajar sekarang ialah psycho dan cuak bila dgr subjek spt 'Fizik', 'Add math' dan lain-lain atas sebab dah dipupuk/inculcate (terutamanya dari abang kakak senior) bahawa itu subjek KILLER dan SUSAH. Semua tu mengarut.... sebenarnya Math dan Sains la subjek yg paling menarik sekali...tak caya cuba study...benda2 nilah asas kepada sebarang penciptaan manusia di sekeliling ko.

Formula panjang...?banyak...? susah hafal...?

Semua formula dan prinsip tu NAMPAK banyak dan susah sebab kebanyakan tak study dan terus give up bila nampak formula berjela-jela tu... cuba buang persepsi tu... study dan faham...Insya-Allah nampak betapa mudahnya benda tu. Analoginya sama la cam korang bagi buku tebal kat budak sekolah rendah..tentu budak tu kata buku tu susah sebab tebal..tp bila baca tak semestinya susah...bukan?

Cara study yg dicadangkan

Apa yang paling penting ialah:

1. study yg konsisten: apa tu ? maknanya... setiap kali habis satu topik baru diajar, terus balik rumah dan ulangkaji balik dan terus fahamkan apa yg diajar. Gerenti ko tahu betapa senangnya subjek tu.

2. Tumpuan dalam kelas: Mmg diakui ada sesetengah pengajar yg mengajar dgn cara yg kurang menarik - dan membuatkan ko tak faham. Tak mengapa... cuba tumpu sebaik mungkin...kalau mana2 tak faham angkat tangan tanya cikgu....kalau tak faham tanya lagi sampai faham...kalau segan tanya dlm kelas...cuba korbankan masa rehat sekejap jumpa cikgu tanya di luar kelas.

3. Tanya kawan yg pandai: Kalau rasa cikgu tu tak best, tanya cikgu lain yg ko rasa best. tak pun tanya je kawan yg tahu minta bimbing...bukan ajar sampai pandai sbb kawan tu pun sama gak ngan ko tgh belajar.

4.Buat latih tubi: Korban duit poket skit, tak pun minta kat mak bapa duit beli buku latihan tambahan...mak ayah mesti bagi punya....jgn minta duit beli cd hekes dan game plak. pastu buat latih tubi...pakat dgn rakan sekelas beli buku lain2 ..pastu dah habis guna tukar la sesasama korang pula. Tak pun pegi website http://www.tutor.com.my/ banyak dah latihan di situ dari mengarut dgn post hampeh di putera ni.

5. Amal ibadat jgn lupa: Usaha dah ada, skang doa la sebagai pengiring..tp kalau lima waktu pun tak cukup...bagi cukup yg tu dulu...info lanjut tanya ustazah di sekolah tu...

6. Pedulikan member2 yg memperlekehkan usaha ko ni: Senang cerita, ikut pengalaman aku dan member2 aku...budak2 yg memperlekehkan usaha org lain nak cemerlang ni mmg tak cemerlang dan last2 tak kemana2 pun.

7. Jangan putus asa: Aku tgk banyak manusia budak sekolah ni, bila tak faham dia tido tak pun main game.... cuba kalau tak faham..jangan give up, terus membaca dan bertanya.... banyak orang nak tolong kalau kita tolong diri sendiri. Allah SWT pun dah janji akan mengubah nasib seseorang kalau dia sanggup mencuba mengubah nasibnya sendiri. Takkan tak caya janji yang Esa ni?

Peringatan yg boleh bagi semangat:

1. Ko tak score cemerlang di subjek2 yg ko sebut di atas, jangan mimpi nak pegi mana2 IPT dapat course jadik programmer @ hekes.

2. Korbanlah masa SETAHUN SAJA untuk kurangkan hiburan (bukan tak boleh trus).... sebab untuk kebahagiaan ko gak di masa depan...ko mungkin hidup 40 tahun lagi..takkan tak leh korban setahun saja utk kesenangan 40 tahun....

3. Kalau ko pandai dan faham matematik...akan meningkatkan lagi logikko dlm buat programming dan seterusnya jadi programmer yg mantap.

Sekian...terima kasih.

Edited by electroboy

ejaan yang betul bagi "berlajar" ialah "belajar". Kesilapan kecil seperti ini boleh menyebabkan markah anda ditolak kerana kesilapan tatabahasa dan ejaan di dalam peperiksaan ataupun ujian.

ala, takat programming C++ yg pakai untuk program nuklear ko boleh paham, halo world la, takkan fizik dan matematik pon boleh pening kot.. pekejadahnya itu puteranians sekalian?

Edited by izwan

hehe kalau benda yg aku minat memang cepat masuk!!!

apa-apa pun thanx la "electroboy"!!! aku akan cuba skill yg kau cakap tuh!

Heheh.. jadi maknanya ko kurang minat dengan subjek2 yang ko sebut kat atas sebab tue lambat masuk kan?? Jadi ko kene timbulkan minat..

Cari keistimewaan subjek2 nie.. Fizik misalan kata.. Ko tanamkan dalam diri ko kalo boleh kuasai fizik nie gerenti nak buat programming untuk bom nuklear tak jadi masalah..

Kalo ko minat programming ko fikir macammana ko boleh masukkan subjek2 tue dalam programming.. Ko nak memanipulasikan math yang ko belajar ke dalam programming ker.. Ko nak buat program untuk selesaikan masalah math dengan cepat ker..

Apa2 pon semua tue psycho jer.. Biler dalam fikiran dah set tak minat memang rasa berat jer nak study..

dari x minat la ko kena minat pastuh ada disiplin diri..mcm aku gak dulu kat skola belajar sejarah masa form 4 ntah pape la aku belaja sejarah dulu bukak buku je aku menguap je masuk form 5 aku jumpa la kawan aku nih gurl la kan n ketua pengawas gak la dia nih mmg kepala sejarah la dari situ aku tgk dia belajar sejarah nih pstuh dia ajak aku join tuition ngan ada 1 cikgu skola aku nih..cikgu skola yg ajar sejarah nih org ckp dia nih garang la mulut membebel je la..aku pun masa tuh nak x nak je la..sekali masuk tuition dia rasa nyampah gak la..tapi lelama gi best lak apa yg dia ajar semua masuk masa tuh rasa seronok je dari situ aku tekad la belajar bebetul lagipun nak SPM beb..dari ari tuh aku rajin la gi tuition dia walaupun kekadang lebey masa tapi still seronok huhuhuhu..

belajar nih ko sendiri kena bagi dia jadi seronok ko sendiri kena disiplin diri masa kelas jgn la ponteng or kalo ko ada tuition jgn ponteng la senang perabih duit je kalo amik tuition x gi ( kalo ko amik tuition la ) biggrin.gif

nak jadi programmer or H.A.C.K.E.R math n +math kena power rerajin la buat math ye kalo nak impian ko jadi kenyataan..ko pikir ramai ker yg suka buat math tuh ( aku pun x suka ) tapi demi impian demi cita2 kite kena gak..

mcm aku amik accountancy dlm course tuh ada gak subject aku x minat tapi nak berjaya gak kena la belajar n pupuk minat tuh..disiplin la paling penting sekali kalo xde disiplin mmg susah..

mcm kimia ngan fizik sory la x bole bantu coz aku mmg x amik course tuh..

sorry la kalo post aku nih x membantu ko..just citer pengalaman aku je

aku pun bukan pandai sgt math ngan +math tuh..slalu gak kantoi last minute baru belaja hehehehe.. tongue.gif

M3 tu amende? maths ke? apsal m3 lak? cam name kete ako je

anyway, bile ako blaja fizik, ako tak ulang2. because that is stupid. ako belajar kepada x kene bahagi y, etc etc. so kalo ako bebetul paham, takyah nak ulang2 la. pasal ako memang malas. maths pon same.

m3 mode tu amende??????

m3 tuh maths............aku pun tak tahu kenapa kat m'sia short form utk maths jadi m3....

m3 mode tu amende??????

M3 adalah singatakan bagi Membaca, menulis dan mengira.... tp aku pun tak nampak apa relevannya dikaitkan dgn maths....

M3 adalah singatakan bagi Membaca, menulis dan mengira.... tp aku pun tak nampak apa relevannya dikaitkan dgn maths....

3M baru membaca menulis mengira..

M3 standard singkatan bagi matematik. kalau BI =bahasa inggeris, bm=bahasa melayu etcs, huruf singkatan..

FIZIK = BACA + LATIHAN

KIMIA = BACA + LATIHAN

MATH++ = LATIHAN

MATH MODE = LATIHAN

AKU CUBA SKILL NIH!!!

assalamualaikum..

tambah skit ye..

adik pinguSPY .. meh sini abg psychoX ajor ko cara nak ingat formula..

Kat rumah

beli beberapa keping kertas mahjong... tulis kat situ formula formula mengikut subjek..

tampal la kat dinding.. atas siling.. kat memana yang senang ko nampak..

beli manila kad... tulis formula .. tampal kat toilet... <= korang jgn gelak aa. ini aku pernah buat tau...

Kat sekolah..

pakat ngan kengkawan.. buat peta minda/ flow chart .. etc . tampal kat dinding belakang, tepi kanan atas bawah ..

Permakanan kena jaga..

jgn makan

+asam boi.

+ cakedis. ( makanan ringan )

pantang sgt bende nih.. bagi student..

byk makan protein .. air kacang soya.. etc..

lastly ..

sembahyang jgn tinggal -termasuk sembahyang malam ..

ngaji quran jgn lupa..

makayah / cikgu nasihat jgn bantah..

DOA .. mintak la ngan tuhan.. apa sahaja..

Edited by psychoX

permasaalahan utama aku ialah apabila bukak jer latihan matematik ++ & matematik moden...20minit bleh tahan lagi...lepastu huh!! perasaan bosan, mengatuk, dan TV terus menghantui aku!!! Jadi macam mana cara nak pulih kan semangat aku nih? Kwan aku cakap waktu dia buat Matematik dia dengar lagu...

aku dah try lagi takleh cosentrate...

yg lelain tuh aku x reti........sbb yg lain aku biase2 je......

kecuali Math Mod.......nak tau nape???

sbb bagi aku subjek2 yg lain tu susah gile........aku dah la mls.......so aku kena cari satu subjek ntuk lepaskan geram.......jwnpnnya......Math Mod le yg plg sng ye x berbanding yg lain2 tuh......

lagi satu aku ske usha cikgu Math aku ms dia ngajar....sbb dia cun..... ;p

akibatnye skor aku x penah bwh 90%......BTW, dlu aku SBP.....FYI, soalan dia lg susah skit dr skool biase......

p/s: sry le kalo jwnpn aku nih kurang berbentuk ilmiah...hokhokhok^^

Chow.

ok senang je tu..

+ larikan diri anda dari tempat tempat yang ada bantal, tv dan segala.

+ tempat terbaik utk belajar adalah dalam kelas ...

+ create small group .. 4-5 . jgn terlalu ramai .. cari some place yang

selesa utk belajar..

+ Kalau perlukan kebenaran guna kelas pada waktu malam.. buat surat mintak kebenaran guna kelas kat pengetua/gurubesar .dan s/k kan kepada guru berkenaan .

+ Dengar lagu .. it's ok. kalau boleh carik la lagu kitaro , Kenny G .. yang lembut dan rileks.. yang penting lagu itu tidak terlalu keras ( bit tinggi )

apa apa pun aku nasihatkan ko bentukkan study group . cari kengkawan yang sekaki/sekepala .. etc..

kalau boleh jika latihan / home work dah abis.. cecepat bahagi kan tugas. let say ada 6 org.. setiap org di beri tugas utk beri ucapan setiap bab dalam sesuatu subject.. .. so ko akan buat nota ringkas nak bagi penerangan (apa yang ko paham) berkenaan dengan bab 1 .. org lain akan bagi penerangan utk bab seterusnya..

TV tu jgn la sampai tak tgk langsung. boleh tgk . tapi jgn la AF, Mentor apa semua tu .. merapu jerk.. tgk berita boleh la.. kene amik perkembangan terkini mengenai isu semasa.. sbb ko bleh buat free essei nanti dalam karangan kelas BM ..

surat khabar mesti selalu baca... amik point point penting isu semasa..

Edited by psychoX

betul cam psychoX cakap tu.

tambahan lagi:

permasaalahan utama aku ialah apabila bukak jer latihan matematik ++ & matematik moden...20minit bleh tahan lagi...lepastu huh!! perasaan bosan, mengatuk, dan TV terus menghantui aku!!! Jadi macam mana cara nak pulih kan semangat aku nih? Kwan aku cakap waktu dia buat Matematik dia dengar lagu...

aku dah try lagi takleh cosentrate...

1. mmg tahap penerimaan seseorang tu berbeza, so bila dah rasa tak leh masuk...relax jap..minum kopi ke, main game ringan ke (jgn main game berat yg lama nak abis satu mission) atau apa2 yg boleh merhatkan minda...pastu sambung balik.

2. belajar study group mmg membantu..tp biasanya kalau lebih 4jadi sembang group. so pada-pada kalau nak buat study group.

3. hadkan tgk tv...kalau boleh pilih crita yg kita minat sahaja dan tonton... cam sejam dua saja sehari...lain-lain cam aku cakap di atas, korbankanlah sedikit, setahun je..bukannya lama....

4. Dengar lagu... mmg betul. malah kajian saintifik pun dah bukti lagu2 yg sesuai (rock dan punk tak termasuk dlm kategori ini) mampu boots IQ seseorang, especially dlm mathematics dan logik. so dengar lagu, kl dengar radio, bawa2 la dengar stesen Inggeris, bukan apa, bawa gak manfaat utk ko nanti oral English.

5. Jangan ikut cara org lain study... sbb cara study seseorang berbeza-beza mengikut keselesaan. So study style ko..kalau ko rasa ko boleh pulun banyak pun takde masalah....pulun. kalau rasa kena study slow... maka study slow...asalkan sampai objektif iaitu FAHAM apa yg dipelajari dan BOLEH JAWAB soalan berkaitan sekiranya diberi.

Akhir sekali... baca isu-isu semasa, penting utk jawab periksa tu...satu lagi ejaan kena la betul..grammar pun mesti mantap...ok good luck.

Edited by electroboy

nampaknyer cik abg cik abg kite dah susah payah type panjang² nak bantu adik kite nie, nie kalo tak score highest gak nie tak tau la nak ckp, bantuan lisan dah dapat free dari puteranian, tinggal usaha sindrik je... cool.gif

senior putera dah bagi nasihat...so sekarang bergantung pada diri adik pingu sendiri....orang lain boleh bagi pendapat sahaja, tetapi andalah yang menentukan hala tuju anda sendiri!

cikgu aku cakap apa tau ..

"Kita hanya mampu bawa kuda ke lopak air.. tapi tak boleh paksa kuda minum air "...

kalo semua tuh x jalan gak ko gi je la tuition x pun amik 1 tutor ajar ko sorang je..mcm aku nih add math mmg tahap dewa lemah last gi amik tutor baru bole pulun masuk sebijik2 benda tuh...aku bile tuition tuh rajin la buek latihan kalo xde tuition aku goyang kaki je...huhuhuhu tuh cara aku la biggrin.gif

ye .. tak rugi ami kelas tuition tu ..

"tapi ingat.. jalan mesti ke depan .. bukan ke belakang.." iklan merdeka..

tambahan ; paling penting ko pikir kalo ko x blajar...........lagi 20-30 taon ko nak jadik per?............................motivated diri ngan mender nie.........insyaallah...............

p/s: huehuehue........spm 2 bln lagik............

Aku harap Mod tak lock la topik nie walaupun tak ada kaitan langsung dengan ict...Aku tahun nie baru form 4...Nak abih tahun dah pun...Tahun depan SPM plak...Yang jadik hal nya...Aku ada problem besaq dengan pelajaran terutamanya subjek yang paling aku benci sekali iaitu Addmath a.k.a Matematik Tambahan...

Seriously, aku memang tak tau pa pasal Math Tamb...Nie dah nak masuk hujung tahun...Semua markah yang aku dapat pun bawah 5 jerk...Paling tinggi penah dapat 4 markah per 100....( 4% )....Masa peperiksaan akhir tahun aku dapat 0 jer...Betapa cerdiknya aku....Subjek fizik,kimia ngan bio jangan tanya la...Selalu jerk kantoi...

Aku dok risau la kalau Addmath fail dlm SPM, tak boleh pi mana...Dah la kalau nak masuk matriks nanti Addmath kena A1...Jenuh lebam aku...Aku takut sangat la..Weh!! Tolong la bagi nasihat nie...Aku nie tunggu SPM jerk nak kantoi...Addmath nie susah giler la....Tambah dekat bab Perbezaan....dy dx...Ntah apa jadahnya....Aku tak reti langsung....Tension gilerr....Math Moden pun dok fail gak....

Bodohnya aku bila dah naik form 4 nie....Semua subjek tak dapat tangkap...Tuela banyak main sangat...Korang rasa cukup tak persediaan aku untuk cuti lepas raya nie aku pulun untuk SPM tahun depan 2006....? Masa cukup tak....

Yelah, korang kan ada pengalaman....Citer arr sikit....

Edited by civ3