Jump to content
hairulfadly

Panduan Asas Membaiki Komputer Peribadi

Recommended Posts

askum n selamat sejahtera,aku nak tanya,adala satu laptop cikgu kat sekolah ni,die pkai xp sp1,bile aku run PAV,die tak kuar,tp bile check kat task manager,kat tab process,die ada,kat tab application xde, nape ek?tp kat tab process tu die kejap ada kejap xde...cam chipsmore lak....

p/s:pantang sebut benda makan,terus perut aku rs lapar,tu yg badan aku makin berisi....

nak tambah

Korang penah guna Unlocker?

1st tought mmg rasa utility ni bodo je.. tp sebenarnya ia power n sgt membantu klo nak clean malware..

kelebihan software ni leh unlock application yg tgh guna satu file.. biasanya masalah ni jd bila nak delete file tp x boleh sebab ade application guna file tu.. so unlocker leh tolong unlock file tu so user leh la modify file tu..

unlocker gak leh tolong bantu eject usb drive bila xbleh nak safely remove.

klo process explorer x leh pakai sebab malware block, unlocker leh dijadikan satu alternative untuk end task satu process..

nak tambah

Korang penah guna Unlocker?

1st tought mmg rasa utility ni bodo je.. tp sebenarnya ia power n sgt membantu klo nak clean malware..

kelebihan software ni leh unlock application yg tgh guna satu file.. biasanya masalah ni jd bila nak delete file tp x boleh sebab ade application guna file tu.. so unlocker leh tolong unlock file tu so user leh la modify file tu..

unlocker gak leh tolong bantu eject usb drive bila xbleh nak safely remove.

klo process explorer x leh pakai sebab malware block, unlocker leh dijadikan satu alternative untuk end task satu process..

Aku suka benda nie dari awal lagi aku tau benda nie amat berguna hehehe...

Servis pc dah menjadi satu part-time job aku sejak tahun 2000. Masalah yang sering terjadi: virus infection. Masalah hardware pun ada tapi tak sekerap masalah virus. Untuk itu aku selalu bagi pendidikan IT secara tak formal agar pelanggan tahu sedikit sebanyak pasal ancaman ni. Selain itu aku dah standby awal-awal free AV agar mudah untuk aku buat kerja dsb.

Customer tak nampak apa yang virus buat dalam hdd dia, sedar2 dah tak boleh masuk OS dan macam lagi. Kebanyakan pc terpaksa di'format' kerana dah kacau sistem. Nak masuk control panel tak boleh, nak masuk msconfig pun tak boleh.

Disini aku berkongsi amalan baik untuk menjaga pc dari terkena dari sebarang ancaman virus / spyware dsb.

- Pastikan setiap pc / laptop yang dimiliki ada perisian antivirus

- Selalu update virus defention file / pattern setiap hari

- Selalu buat manual scan terutamanya selepas melayari internet

- Jangan buka kandungan email yang tak tahu dari mana datangnya

sekian, buat masa ni...

Salam 2 all sifoo....

nak tanya pendapat dr otai2 sume...

sy dah TERR..disable display adapter pada ruangan setting display property..

so.. lepas sy restart....sy punya screen gelap....

jenuh godek sana godek sini...tetap x mau ok jugak....

tgh penin ni...

mintak tulong kalau ada sape2 yg tau nak settlekan prob ni....

nak wat mcm mana erk..selain dr antor kedai dan format blk...

TQ

salam 2 all...

sy nak tanya n minta pendapat la dgn sifo2 atau sape2 yg terrer n tahu mcm mana nak setelkan prob laptop sy nih...

sy dah TERdisable pada ruangan use device pada ruangan setting>advance kat display adapter kat display properties...

lepas sy restart..screen terus gelap...tapi tgk lampu ada kelip2 kat bawah tu..means system on la tu kot...

jd masalahnya mungkin kat display je kot...

sy dah try godek2 tapi tetap x mau elok screen tu...

ni tgh penin la ni..x tau nak wat mcm mana...

ada x sape2 yg blh tulong n bg cara mcm mana nak setel prob sy ni selain dr antor kedai dan format HD...

pertolongan dr anda sume sy dahulukan dgn jutaan terima kasih...

Hehehe 1st gna Unlocker aku dh jatuh ATi, mmg berguna bangat..

Version latest skrg pun dah support Vista..Mna2 PC yg aku setup mesti ltak Unlocker nih :lol:

slps menggunakan unlocker buat kali pertama,aku terus install kt pc rumet aku,pc member2 aku.haha.

p/s: Hoodlums telah kembali

Bebagai cara boleh digunakan.

1) Bukak HDD laptop tu, dan scan guna PC lain

2) Gunakan USB LapLink Cable, link kan Laptop tu dengan PC lain (USB to USB)

3) Gunakan Network Cable RJ45 PC to PC.

4) Gunakan LapLink Cable sambungan ke Printer port.

ader unsur sindiran ker..?? :angry:

wassalam...

Salam..

err...

leh tlg explain mcm ne nak gune kaedah

2) Gunakan USB LapLink Cable, link kan Laptop tu dengan PC lain (USB to USB)

pakai cable USB biase je ke..

TQ

Tanya pelanggan dulu.. "ada data2 yang perlu di becup tak?..kalau dia kate xda..format terus.. kalau pandai2 format tanpa tanya dulu, pandai2 la jawab.. :) Komfem pelanggan xdatang dah lain kali..hahaha

Pastikan kaorang tau driver AGP, Sound, Modem, Printer dsb..caranya ialah.. kalau pada windows masih lagi boleh buka, masuk dalam System Properties > Hardware > Device Manager > Semak dan salin Driver apa yang komputer tu pakai..

kalu windows rosak & perlu diformat terus, bukak casing & tengok Mainboard model apa..pas tu kalau CD Driver Mainboard ada, guna CD tu, kalau xda..Download dalam intenet.. sama juga kalau dia pakai G.Card & Sound Card.

Kalau windows rosak & xleh buka.. tetapi pelanggan nk juga data2 penting kat dalam HDD dia, kaorang kena jadikan HDD dia sebagai pendua (slave) dan cari sistem yang OK (jangan guna komputer pelanggan lain), guna komputer kaorang) sambung pada PC tadi, on kan PC dan becup data dalam HDD tu kedalam Ext.HDD atau PC kaorang.

- Kalau xleh buka juga walaupun guna PC kaorang..try repair Windows tadi.

- Kalau xboleh juga.. tanya otai2 lain..aku xtau dah..hahaha :D

-------------

Kalau kaorang kerja sungguh2.. buat itu dan ini..pelanggan puas hati walaupun caj lebih.. janji Pendapatan halal & xmenipu..

GUNE BART-PE AJE WAT BACK UP TUH KALO WINDOWS [email protected] TANGGALKAN HARD DISK.HARHARHAR....

Kalau nak baikpulih PC orang lain, pastikan data disalin ke lokasi lain. (another partition atau usb drive)

1. Dalam folder My Documents

2. Dalam Desktop

Pastikan driver untuk komponen perkakasan WUJUD atau mudah diperolehi (boleh download)

Beritahu pelanggan jika kita nak FORMAT hard disk, kesannya selepas format.

1. Semua program hilang

2. Semua data akan hilang melainkan mana yang dah dibackup

3. Semua games hilang

4. Semua lagu/video akan hilang - MP3 :D

ok. tq

kalo laptop punya hardware problem,nak wat camner?

contoh,speaker kecik kat laptop acer rosak, keyboard laptop problem kene air,pastu motherboard pun kene air yang tumpah tu.

tp laptop still leh idup,nak tanya sket,u all service laptop yg bermasalah nih mcm mane?

kalo setakat cpu tuh,semua org leh buat kot,

software pun samer,cari,download,study pastu buat.

kalo hardware dalam laptop????

kalo laptop punya hardware problem,nak wat camner?

contoh,speaker kecik kat laptop acer rosak, keyboard laptop problem kene air,pastu motherboard pun kene air yang tumpah tu.

tp laptop still leh idup,nak tanya sket,u all service laptop yg bermasalah nih mcm mane?

kalo setakat cpu tuh,semua org leh buat kot,

software pun samer,cari,download,study pastu buat.

kalo hardware dalam laptop????

hantar kat tuan CONSPIRACY ler... apa lagi :lol:

aku da try nak download driver wat cara camtu salin driver kat device manager tp payah r nk cr kat tenet sometimes dia x detect gak aku pung pakai software driver genius pro tp stay ade prob certain driver tak leh detect besenye seangkatan ngan audio, sound and video r..lain cara ada tak tolong ajar... :wacko:

takda sape nak jawab soalan aku ke

hehheheheh...............

ko tanye ape ek?

kalo ada masalah dari segi nak install driver...nak copy driver...nak backup driver...nak buang driver...dan seangkatan dengannya...aku syor pakai software yang nie lahhh...usya kat sini..-->SINI

aku da try pakai tak brape menjadik r..yang laen tak dok ke cara berkesan? :wacko:

em pada mereka yg bleh tolong...

mcm mana nak buat bootdisk dari cd?.. sya nak scan virus.

atau ada cara lain nak solve problem mcm nie?..

ada pc kat sini kena virus tlampau byak spai kejap je tutup balik...

nak scan virus..proram tu close sendiri...nak online pun cannot...

tolong yea... tq semua.

dah cuba masuk safe mode?

kalau nak cara senang tapi leceh, cabut hdd tu...

transplant masuk dlm pc yg x de virus sebagai slave...

complete scan dri sana...

dah settle...

repair balik windows tu (registry key, enable folder option and so on)

ps: cara ni mmg leceh... :P

em pada mereka yg bleh tolong...

mcm mana nak buat bootdisk dari cd?.. sya nak scan virus.

atau ada cara lain nak solve problem mcm nie?..

tolong yea... tq semua.

Guna Bart-pe ataupon hiren boot CD..

Guna Bart-pe ataupon hiren boot CD.. TU MCM MANA..TAK PNAH DGAR LE BANG...:)

cabut hdisk tu mmang byak keje kalu pc yg kena virus tu dlm 10 pc..huhuh

ada cara lain tak...? sya cadang install kaspersky dlm stiap komputer tu tapi semua dah ada virus..bila nak install je...baru nak run nak close automatik...nak scan secara online pun..baru nak masuk web bkenaan...tetiba close sendiri..masuk halamaan lain ok je.

tak tau apa jenis virus dah btapak dlm pc tu...

pc tu amat pting ada byak maklumat.

kalu ada bootdisk cd...run xp lepas tu install kaspy...clean virus..bleh tak cara nie?..

tolong yea... tq semua.

Scan guna avast! BART CD, recommended!!

Salam...

saya ada masalah laptop prestigio.hardisk rosak.tapi nk amik file2 dalam hardisk tu dh xley lg ke?ke kena tukar hdd baru?

klu external hdd ley guna mana2 pc kan?

salam.. aku nak minta tolong pada sesap yg bleh tlg.. tlg la yea!

situasi nye mcm ni..

Aku baru tukar motherboard dari DDR ke DDR2 (socket775).

spec asal
1. pentium 4
2. Motherboard DDR400 (P4m800-m7)
3 RAM DDR400 512Mhz
4. HDD (IDE)
5. DVD-RW (IDE)
6. PSU ayam brand

spec baru:
1. Proc still sama
2. Motherboard DDR2 800Mhz (Asus P5gc-mx)
3. DDR2 667Mhz
4. HDD yg lama
5. Optical drive (OD) yg lama.
6. PSU still sama

Masalah aku:
1. Optical drive x dpt detect (Maybe sbb OD aku tuh IDE nye kot! sbb cable data yg dtg skali dgn Mobo tu mcm x ngam, x cukup lebar utk di sambung pada OD )
2. Display monitor x stabil. Mula2 ok, dlm 2 minit pastu displa mula goyang2, makin lama makin teruk, smpai la padam sendri. Tp ok jer bila restart monitor, tp x lama, 2 minit pastu jadi smule! apsl ek? Aku ingtkn mslh monitor tapi bile try monitor lain pun sama gak!
3. aku x rs PSU aku ada problem coz PSU tu baru beli! PSU yg lama terbakar sbb cicak bunuh diri dlm tuh!
4. Aku bajet sambungan aku x betul jer kot! aku x tau yg mana aku slh psg tp klu power supply utk motherboard aku rs dah ok (sbb socket dia pnjg dan xdek socket lain yg sama waktu dengan nya)
5. Aku rasa aku slh psg part socket yg kecik2 tu jer kot! (yg utk button reset/start/USB port depan/LED yg kt depan. sbb yg ni lain dari mobo yg lama.) TP ni pndgn aku jer..

Jadi, sesape yg berkebolehan tu, tolong la tangani masalah aku nih!

* RAM DDR400 512mb (kingston) dan mobo lama aku tu aku nak letgo. sape2 nak offer aku. COD area Shah alam/pj only.

QUOTE(hairulfadly @ Aug 9 2007, 09:40 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Panduan Asas Membaiki Komputer Peribadi

1. Kenalpasti masalah pada sistem.
Periksa sama ada masalah berlaku berkaitan dengan perkakasan atau sistem pengoperasian ( virus, spyware ) atau perisian dalam komputer.

2. Bersihkan habuk yang terdapat pada perkakasan komputer pengguna (kipas, kad grafik, motherboard, hardisk, CD drives, dsb).

3. Cuba betulkan fail sistem pada sistem pengoperasian (regedit). Jika tidak boleh dibetulkan atau repair, maka format bagi sistem dilakukan.

4. Salinan pendua (backup) bagi data pengguna dilakukan terlebih dahulu sebelum aktiviti format dijalankan.
Data pengguna boleh dipindahkan dan disimpan di dalam DVD-ROM atau External Hardisk.

5. Format PC dilakukan, bina partition sekiranya perlu dan kemudiannya install sistem pengoperasian yang baru.

6. Install driver motherboard, kad grafik, modem, mouse, monitor dan sebagainya.

7. Install perisian Aplikasi, Utility dan Antivirus. Scan keseluruhan komputer dilakukan.

8. Melakukan SCANDISK(menyemak bad sector), MSCONFIG (melarikan program yang perlu sahaja)
dan DEFRAGMENTATION(untuk menyusun kandungan fail).

9. Install perisian yang biasa pengguna guna.

Perisian Biasa

-Microsoft Office 2003@2007 / Open Office
-Adobe Acrobat Reader 7 / Foxit Reader
-Winrar / Winzip / 7zip
-Klite Mega Codec 134 / KLite Codec Pack
-ACD See 3.0 / Picasa
-PrimoPDF (convert fail kepada pdf)
-Antivirus (Kerpesky / PAV 1.6 Beta)
-Yahoo Messenger / Skype / Pidgin
-Nero 7
-FLV Players
-save2pc (Perisian percuma untuk memuat turun video dari Youtube atau Google dan menyimpannya dalam format .avi / .mpeg / .flv ke dalam komputer anda)
-CCleaner 2.00

Perisian Advance

-Adobe Photoshop 7.0 / CS
-3D Max
-Sketchup
-Autocad
-Macromedia
-Lime Wire / Bitcomet
-Google Earth
-HijackThis 2.0.2

Perisian yang portable (boleh dimuatkan dalam thumbdrive) boleh dapatkan di :
http://portableapps.com/apps

Berikut adalah antara simptom komputer yang dijangkiti virus :

1. Komputer Menjadi Perlahan.
Pada kebiasannya, komputer yang dijangkiti virus akan menjadi perlahan kerana virus sedang
berjalan seiring dengan sistem pengoperasian dan ia berada di dalam ingatan komputer.
Disamping itu, komputer anda juga menjadi perlahan kerana virus sedang melakukan tugas kotornya
seperti mengganggu komputer anda dari berfungsi seperti sepatutnya.

2. Registry Editor Tidak Boleh Dibuka.
Registry editor digunakan untuk mengubah penetapan di dalam komputer anda.
Dengan menggunakan registry, anda boleh menghalang sesiapa untuk memasuki rangkaian komputer anda,
mengubah polisi dan sebagainya. Task Manager Tidak Boleh Dibuka. Task manager biasanya digunakan untuk
melihat perisian atau tugasan yang sedang dijalankan oleh komputer. Virus akan mematikan fungsi task manager
supaya anda tidak boleh melihat proses yang sedang virus lakukan.

3. Folder Option Hilang.
Folder option digunakan untuk melihat atau menetapkan sifat sesuatu fail.
Virus boleh menghilangkan diri mereka dan tidak membenarkan anda untuk
melihat mereka dengan cara menghilangkan fungsi folder option.

4. Proses Start Up Menjadi Perlahan.
Proses start up adalah proses yang dijalankan setiap kali komputer anda dihidupkan.
Semakin banyak proses yang perlu dijalankan, semakin perlahan komputer anda.
Kebiasaanya komputer mengambil kesempatan dengan menjalankan kod virus pada setiap kami proses start up.

5. Sesetengah Perisian Komputer Tidak Boleh Dipasang.
Terdapat sesetengah virus yang akan menghalang anda daripada memasang perisian baru.
Contohnya virus yang menghalang anda dari memasang perisian antivirus.

6.Tidak Boleh Mencetak Dokumen.
Terdapat virus yang mengawal fungsi pencetak dengan mematikan fungsi cetak.
Ini menyebabkan anda gagal untuk mencetak sebarang dokumen.

7. Internet Explorer Dipenuhi Laman Web Lucah.
Pelayar internet explorer anda tidak dapat dikawal seperti pop up yang banyak dan laman web yang tidak dikehendaki.

8. Kawan Anda Mengadu Anda Sering Menghantar Virus.
Program email anda telah dijangkiti dan virus menggunakan address book anda untuk menghantar salinan
fail yang mengandungi virus kepada semua rakan-rakan anda.

Link tambahan :

1. Tips Keselamatan Perkomputeran oleh Johnburn

2. Malware dan Langkah Menaganinya oleh Johnburn

3. http://www.pchell.com/support/smitremtutorial.shtml

4. http://siri.geekstogo.com/SmitfraudFix.php

5. Panduan, shortcut dan tips oleh PowerootTongkatAli

Kalau ada kesalahan dan pertambahan harap beritahu.

abang yang baik budiman...saya nak tanya ttg masalah yang sy sdg hadapi ni..harap abang dapat tolong saya..pc sy ok..tp,mase start pc tu,ade bunyi yang kuar..pastu,kuar error ,mengatakan cpu fan x berfungsi..n pelu di shut down..sy dah chech,cpu fan tu ok..hmmm..macamane yer??
-mintak tolong sangat2..-